BEG airport status
Direktorat civilnog vazduhoplovstva donirao 25 miliona dinara za infrastrukturno uređenje helidroma na VMA Nakon uređenja helidrom u skladu s najvišim svetskim standardima / Foto: Direktorat civilnog vazduhoplovstva

Direktorat civilnog vazduhoplovstva donirao 25 miliona dinara za infrastrukturno uređenje helidroma na VMA

Ministar odbrane Aleksandar Vulin i direktorka Direktorata civilnog vazduhoplovstva Mirjana Čizmarov potpisali su danas na Vojnomedicinskoj akademiji Ugovor o donaciji za infrastrukturalno uređenje helidroma na toj vojno-zdravstvenoj ustanovi, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.

Ministar Vulin istakao je da će objekat o kome je reč imati prostorije za osoblje, za opremu i za pacijenta, te da će helidrom biti u skladu s najvišim svetskim standardima:

– Vojska Srbije je danas dobila 25 miliona dinara kojim ćemo unaprediti mogućnost da pomažemo našim korisnicima, ali ne samo našim korisnicima već svakom kome je pomoć potrebna i ko ovde bude dopremljen. –

Jedini helidrom u Srbiji sa operativnom funkcijom za transport povređenih i obolelih / Foto: Ministarstvo odbrane

Tim povodom, direktorka Čizmarov istakla je da je reč o jedinom helidromu u Srbiji koji ima operativnu funkciju neophodnu za transport povređenih i obolelih na VMA i druge objekte zdravstvene zaštite u našoj zemlji, kao i da se nada da će se već naredne godine otvoriti objekat za čiju izgradnju je danas predata donacija:

– Direktorat, Ministarstvo odbrane i VMA nastavljaju dalje uspešnu saradnju u oblasti koja se odnosi na unapređenje infrastrukturnih objekata, pre svega civilnog vazduhoplovstva, koji će, naravno, služiti i u druge svrhe, odnosno za otpremu i zbrinjavanje povređenih i bolesnih u čitavoj Srbiji. –

Moguće otvaranje objekta već naredne godine / Foto: Ministarstvo odbrane

Potpisivanju Ugovora o donaciji prisustvovali su načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković, državni sekretar u Ministarstvu odbrane Bojan Jocić, zastupnik načelnika Uprave za vojno zdravstvo Uglješa Jovičić i zastupnik načelnika VMA Miroslav Vukosavljević.

Helidrom na VMA služi za transport teških bolesnika, a poslednja rekonstrukcija bila je pre dve godine i obuhvatala je postavljanje kompletnih instalacija za osvetljenje, čime je omogućeno da se heliodrom osposobi i za sletanje u noćnim i u uslovima smanjene vidljivosti, navode iz Ministarstva odbrane.

Podsetimo, Direktorat civilnog vazduhoplovstva je prošle nedelje doneo odluku i o donaciji novčanih sredstava Javnom preduzeću „Aerodrom Niš“ za aerodromske usluge u ukupnom iznosu od deset miliona dinara.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Marta Lutovac Zamenica glavnog i odgovornog urednika marta.lutovac@tangosix.rs

Komentari

Ni

A dal se planira još neki bolnički heliodrom u Bgd i unutrašnjosti?
Zar to nije potrebno i ostalim većim bolnicama ili kliničkim centrima?

Odgovori
Dr

Bice pored novog KC u Nišu. Verovatno će iskoristiti postojeci helidrom vojne bolnice koja se nalazi pored novog KC i malo ga utegnuti osvetljenjem i sl. U Nemačkoj i lokalne male bolnice imaju sređene površine za sletanje helikoptera nisu sve osvetljene ali postoje. Posebno me jeoduševila bolnica u gradu Suhl u ex DDR pored koje je platforma za sletanje eurocoptera koja kad sleti zajedno sa helijem ulazi na šinama u hangar!

sl

Vecina KC ima helidrome, samo sto im je namena „promenjena“.
Na primer, KC Srbije u Beogradu ima helidrom u svom krugu, koji je svojevremeno bio opremljen sa svom opremom za bezbedno koriscenje u svim vremenskim uslovima. Danas – to je parking…
Na nesrecu gradjana Srbije, to je helidrom i za sve institute i bolnice u okolini! Samo Bog zna koliko dusa je izgubljeno sto su dolazile Hitnom pomoci po guzvi, a ne helikopterima pravo u KCS…

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Prolaznik na: [ANALIZA] Indijsko-pakistanski sukob: Upotreba vojnih vazduhoplovnih snaga, tvrdnje i dokazi

Rafale je izvesno gadjan u trenutku lansiranja da li krstarecih raketa ili cak sa one strane granice prilikom izbacivanja AASM Hammer bombi. Toj je klasicna operacija koja bi, ako se ide na VZ sa 4. generacijom, zahtevalia temeljnu SEAD/DEAD akciju + postizanje prevlasti u VAP-u, ukoliko se zahtevaju zanemarljivi ili nikakvi gubitci - sto bi…

15. May 2025.Pogledaj

Prolaznik na: [ANALIZA] Indijsko-pakistanski sukob: Upotreba vojnih vazduhoplovnih snaga, tvrdnje i dokazi

F-35 jeste takav kakav je, dakle debeo i sta ti ja znam, ruzan, da bi se izbegli eksterni rezervoari za gorivo i razne bombe, rakete, kontejneri itd koji vise na sve strane i degradijraju aerodinamicke karakteristike i nevidljivost. Suhoj 27 familija ima problem sto je velicine manjeg putnickog aviona a lopatice ususnika turbina (x2) full…

15. May 2025.Pogledaj

Nikola P. na: [ANALIZA] Indijsko-pakistanski sukob: Upotreba vojnih vazduhoplovnih snaga, tvrdnje i dokazi

Ne ulazeci sta se desilo...samo mogu da konstatujem da je neki avion kineske proizvodnje sa kineskom raketom oborio najmanje jedan Rafal. Taj kineski avion i raketa su najmanje tri puta jeftiniji od francuskog aviona i raketa. Mi smo potpisali ugovor o nabavci Rafala, bez ubojnih sredstava, za 3,3 milijarde EUR, sa naoruzanjem kostace nas preko…

15. May 2025.Pogledaj

Miloš77 na: [ANALIZA] Indijsko-pakistanski sukob: Upotreba vojnih vazduhoplovnih snaga, tvrdnje i dokazi

@Rafal Moze Rafal da ponese dosta raketa (4 Meteor+2 Mice) i bombe uz ta tri rezervoara. Medjutim postaje daleko tromija i sporija velika meta na radaru. Isto je i sa vecinom aviona 4 / 4+ generacije kao sto su F-16 ili F-18. Su-30/34/35 bez spoljnih rezervoara imaju taj domet i istu brzinu i sposobnost manevrisanja…

15. May 2025.Pogledaj