Upravna zgrada prve srpske fabrike aviona Ikarus krajem maja ove godine našla se pred rušenjem. Datum rušenja je nekoliko puta tokom prethodnih meseci pomeran, a poslednjim odlaganjem u julu nije jasno definisan novi rok.
Novom Beogradu tako preti gubitak jedne od njegovih najstarijih sačuvanih građavina koja se i danas nalazi u udubljenju koje zapravo predstavlja originalni nivo zemljišta pre njegove masovne izgradnje. Zgrada je locirana u ulici Gramšijevoj, između ulice Goce Delčeva i keja kod hotela Jugoslavija.
Srpsko vazduhoplovstvo može ostati bez neprocenljivog istorijskog nasleđa iz svog verovatno najslavnijeg doba, dok industrijsko nasleđe zemlje, ispostavilo se, nastavlja da gubi svoje najvrednije simbole.
Za (privremenu) utehu je da se protiv ovog postupka pobunila grupa entuzijasta sa namerom da zgradu sačuva i obezbedi joj novu kulturnu namenu, kaže pokretač akcije spasavanja zgrade Miodrag Simović.
Prema njegovim rečima, Dimitriju Konjoviću, inicijalnom vlasniku fabrike i čoveku koji je podigao Upravnu zgradu, fabrika je nakon Drugog svetskog rata oduzeta, a zatim i nacionalizovana. Kasnije, njegov sin Slobodan Konjović pokrenuo je postupak restitucije koji, kako objašnjava Simović, nikada nije sproveden do kraja:
– Uprkos postupku restitucije koji je bio u toku zgrada je prodata. Kupile su je dve građevinske firme Kemoimpeks i Neimar Visokogradnja 2010. godine. Odlučeno je da se na tom zemljištu na kome se nalazi Upravna zgrada izgradi novi objekat, te da se ona mora srušiti. To je u planu još od 2015. godine, međutim, grupa građana koja je bila protiv tog postupka uspela je da ga kratkotrajno odloži. Nažalost, nije uspela i da ga zaustavi u potpunosti. –
Iako postoji mnogo razloga da se ta zgrada smatra kulturnim spomenikom, ona se trenutno ne nalazi pod zaštitom kao takva, kaže Simović:
– Postoje indicije da je ona nekada bila pod zaštitom, u to nismo sigurni, čak ni u Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda nismo mogli da saznamo da li je ta zaštita ikada postojala. Međutim, ono što sigurno znamo jeste da ona trenutno nije zaštićena. Svakako, razlozi da se zgrada sačuva su prema mom mišljenju i više nego očigledni. –
Propadanje industrijskog nasleđa
Kako navode entuzijasti iz grupe za zaštitu zgrade, njen značaj je višestruk. Ona je reprezent jedne ozbiljne fabrike aviona koja je između dva rata proizvela blizu 500 letelica, ali i pokazatelj industrijske razvijenosti određene zemlje, smatra Rifat Kulenović iz Muzeja Jugoslavije.
Ipak, ona se ne može posmatrati samo kroz te dve dimenzije. Prema rečima Kulenovića, ona je takođe i pokazatelj nečega što se u Srbiji događa poslednjih 15 godina:
– U poslednjih 15, a naročito poslednjih 10 godina industrijsko nasleđe – stare fabrike i stari punktovi, pa i celokupna industrija – u velikom procentu nestaje i onesposobljava se. To je jedan industrijski pad koji se na terenu jasno može videti. Ne postoje brojevi koji bi mogli da pokažu suprotno. Moje poslednje istraživanje pokazalo je da se čak i mali proizvodni punktovi koji su uvek bili ekonomski efikasni masovno zatvaraju. –
Međutim, industrijsko nasleđe nije oličeno samo u zgradi, već i u procesima koji se u njoj odvijaju, objašnjava Kulenović. Takođe, ona nije reprezent samo vazduhoplovne industrije, već i slojeva društva, u ovom slučaju konkretno inženjerskog, smatra on:
– Industrijsko nasleđe nije specifična baština, ono je deo opšte baštine, stoga ova zgrada mora biti sačuvana. Nju treba istaknuti u tom simboličnom smislu, natpisima, fotografijama, koje već postoje. Nema potrebe da se ona iznova markira kao takva. To se muzeološki kroz institucije koje su nadležne za tu vrstu delatnosti, na primer Vazduhoplovni muzej, odnosno Muzej nauke i tehnike, može veoma lako uraditi, što nije čak ni ekonomski mnogo zahtevno.-
ivan
Svaka cast na inijacitvi! Lepa zgrada steta bi je bilo srusiti i da nema neki istoriski znacaj. Meni je zadnjih trideset godina Beograd postao jedan prenapucen prljav kicast grad (a bogami i mentalitet se otklonio od nekog gradskog) ala neki siromasni bliskoistocni grad. Bez ovakvih bisera bice samo jos i gori.
robertino1985
zgradu treba uništiti da se uništi trag da je Srbija (Jugoslavija), nekad nešto radila,
moramo misliti da nismo ništa imali
Pavle
Ovakvu zgradu treba restaurirati i koristiti je kao opste kulturno dobro sa pratecim sadrzajima.
Mora li sve sto nije partizanske proslosti(sem Dedinja gde su se isti uselili) da se satre?
Najlepse zgrade u Beogradu (arh. Bresovan) se raspadaju od sopstvenog nemara, Komanda vazduhoplovstva Zemunu, zgrada Bigz-a…nafatirani investitor ce poravnati teren I dici betonsko stakleno cudoviste kakva se na zapadu masovno ruse.
Petronije
Prijatelju, nisu u komunizmu te zgrade propale nego u demokratiji
Pavle
A zasto me krstis prijateljem kad ti nisam i jesam li ja rekao da su propale pre demokratije? Naravno, svako ima slobodu da razume kako hoce, ili ume, ali to nigde nisam naveo.
Bez pozdrava, laku noc.
slavke
Dok se ceo svet trudi da sacuva svoje istorijsko nasledje, Srbi prednjace u unistavanju istih…
Da li mislite da bi na primer Francuska, Nemacka ili Rusija bile toliko bogate da su stalno nesto iznova pravile?! Pa i u Moskvi i u Parizu imate zgrade stare vise vekova u kojima ljudi zive, rade…
I da uniste ovu zgradu, napravice poluprazan trgovinski centar ili zgradu u kojoj nece prodati stanove sledecih 20 god, jer u Bg vec ima suficita stanova…
Ali, mogu da prebace neku predskolsku ili skolsku ustanovu, neko drzavno preduzece koje iznajmljuje privatni prostor, mozda hostel…
Ps – mozda da se razmisli o peticiji kako bi se proglasio kulturnim dobrom?
Ljubomir
U Moskvi sam ziveo u zgradi koja je bila odmoriste poklonika koji su isli u hodocasce u obliznji manastir. Zgradi je preko 120 godina i nikome ne pada na pamet da je rusi…
Aktivista
TEŠKA SRAMOTA ZA SRBIJU U CELINI! Nek se nose vlasti koje dopuštaju ovakvo rušenje ovakve jedne lepe zgrade koja još može da služi raznim namenama! Srpska sramota se zove „INVESTITORSKI URBANIZAM“ gde par kapitalista odredjuje kako će nam izgledati gradovi
maradona
Ovakvu zgradu treba vratiti njenom zakonskom vlasniku Slobodanu Konjovicu. Ukoliko bude srusena nadam se da ce vlasnik tuziti uzurpatore svoje imovine i ostvariti svoje pravo pred evropskim sudovima
лицемерност образа
Тако је и ћирилица срушена, али мало ко је тога свестан. Зато је залудно бранити ово сада, већ је прихваћено сатирање културног наслеђа. И учествовало се у њему.