BEG airport status
IATA o trendovima u vazdušnom saobraćaju: Ove godine ukupan neto profit avio-kompanija veći od 33.8 milijardi dolara – spremite se na porast cene goriva Regionalne avio-kompanije ostvariće drugu do sada najveću neto dobit nakon oporezivanja / Foto: IATA

IATA o trendovima u vazdušnom saobraćaju: Ove godine ukupan neto profit avio-kompanija veći od 33.8 milijardi dolara – spremite se na porast cene goriva

Međunarodna asocijacija avio-prevoznika (IATA) objavila je na 74. „IATA Annual General Meetingu“ u Sidneju svoju prognozu za 2018. godinu uz očekivanje da će u toj godini avio-kompanije ostvariti ukupan neto profit u iznosu od 33.8 milijardi dolara.

To će biti odličan učinak uprkos rastućim troškovima, pre svega kada je reč o gorivu i radnoj snazi, ali i porastu kamatnih stopa, ističu iz IATA-e uz osvrt na 2017. godinu:

– Prethodne godine avio-kompanije su ostvarile rekordan profit u iznosu od 38 milijardi dolara u velikoj meri zahvaljujući različitim računovodstvenim faktorima, kao što su jednokratni poreski krediti.

Takođe, profiti na operativnom nivou od početka 2016. godine beleže opadajući trend zbog porasta troškova, ali su i dalje visoki u odnosu na ranije standarde. –

Prema njihovim navodima, ove godine se očekuje da će povrat od investiranog kapitala iznositi 8.5%, što je manje u odnosu na prethodnu godinu kada je povrat iznosio 9%. Svakako, to i dalje prevazilazi prosečan iznos kapitala koji je sada povećan na 7.7% (7.1% u 2017. godini).

Kada je reč o nafti i gorivu, predviđa se da će prosečna godišnja cena nafte iznositi 70 dolara po Brent Crude jedinici, što je povećanje u odnosu na prošlogodišnjih 54.9 dolara, kao i u odnosu na prvobitnu prognozu za 2018. godinu koja je predviđala 60 dolara po jedinici, objašnjavaju iz IATA-e:

– Predviđa se i porast cene goriva na 84 dolara po jedinici (+25,9%), pri čemu će troškovi goriva iznositi 24.2% ukupnih operativnih troškova (porast u odnosu na revidiranih 21.4% u 2017. godini). –

Takođe, očekuje se da će ukupni pojedinačni troškovi (unit costs) ove godine porasti za 5.2%, što je značajan rast nakon povećanja od 1.2% u 2017. godini, dok će pojedinačni prihodi zabeležiti porast za 4.2% (zaostatak u odnosu na troškove).

Ipak, predviđa se da će ukupni prihodi porasti na 834 milijarde dolara, što predstavlja porast od 10,7% sa 754 milijarde u 2017. godini.

Putnicki saobraćaj i kargo

Kako navode u svojoj prognozi, predviđanja za putnički avio-saobraćaj ukazuju na povećanje intenziteta za 7% u 2018. godini, što je manje u odnosu na prethodnu godinu kada je zabeležen rast od 8.1%.

Takođe, očekuje se i povećanje kapaciteta od 6.7%, dok će faktor popunjenosti iznositi 81.7% (81.5% u 2017. godini) kažu iz IATA-e:

– Predviđa se i da će ukupan broj putnika porasti na 4.36 milijardi, što je 6.5% više u odnosu na 4.1 milijardu u 2017. godini. –

Foto: IATA

Tražnja za kargo prevozom porašće za 4%, što je veliki pad u odnosu na 2017. godinu kada je zabeleženi rast iznosio 9.7%, ali će i dalje ostati u skladu sa dvadesetogodišnjim trendom rasta.

Očekuje se i da će ukupan iznost transportovanog karga biti 63.6 miliona tona (61.5 miliona u 2017. godini), kao i da će farmaceutske, e-trgovinske i druge „premium“ usluge kargo prevoza biti nosioci rasta tog sektora u 2018. godini.

Kako ističu iz IATA-e, sa više od 1.900 aviona za koje se očekuje da će biti isporučeni avio-kompanijama u 2018. godini (u odnosu na 1.722 u 2017. godini), doći će do povećanja kapitalnih izdataka, a slobodni tokovi gotovine pašće na oko 4 milijarde dolara.

– Kada je reč o regionalnim avio-kompanijama, predviđa se da će ove godine ostvariti drugu do sada najveću neto dobit (nakon oporezivanja) u iznosu od 8.6 milijardi dolara (8.1 milijarda dolara u 2017. godini) i prihod po putniku u iznosu od 7.58 dolara (7.53 dolara u 2017. godini). – zaključuju iz Asocijacije.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Marta Lutovac Zamenica glavnog i odgovornog urednika marta.lutovac@tangosix.rs

Komentari

Vl

Trend je trend, a potreba je potreba.

https://airwaysmag.com/airlines/lufthansa-considers-taking-over-norwegian/

Počinjem da uživam u ovim obrtima na tržistu Evrope.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

omniameamecumporto na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

Naravno da svaka akcija mora imati reakciju. Uzmimo malo fizike pa lekciju o količini gibanja. Ili probajte uskočiti iz čamca u čamac. Tu igra masa, brzina, smjer, kut kretanja obadva čamca i čovjeka koji obavlja radnju. Komplicirano rješenje, vektori i tako to. A ovdje predavanje drži čovjek koji možda nije niti ispalio točku.

07. Dec 2024.Pogledaj

Petrovic Dusan na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

@somi Ko malo razume aeronautiku, zna da je objekat koji leti uvek nestabilan (gravitacija, vetar i td) U vazduhu vladaju drugaciji zakoni fizike, nego kad vojnik sa ramena i stojeci na zemlji nisani. Opet, Amerikanci su uspeli da nakace na C-130 pravi top, i leti i puca. Dakle resenje je moguce, i jos od 2000-ih…

07. Dec 2024.Pogledaj

Sima Kosmos iz dalekog svemira na: Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

Pa to uopšte nije loše. Koj' će mi onda vazduhoplovstvo? Zašto bih trošio silne novce za skupe letelice, obuku ljudstva, rezervne delove i potrošni materijal, održavanje aerodroma, i ostale skupe igračke? Dogovorim se lepo sa nekom susednom zemljom ili vojnom organizacijom, iznajmim ih da mi čuvaju vazdušni prostor, potpišem par ugovora, i miran sam. Ako…

06. Dec 2024.Pogledaj

dogma na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

Koja prica za praznjenje budzeta, show, pitanje je da javnost zna koliko para je drzava ulupala u ova polu resenja

06. Dec 2024.Pogledaj