BEG airport status
Objavljena prva fotografija helikoptera H145M namenjenog Vojsci Srbije Oznaka pripadnosti odnosno rondela kao i maskirna šema nesumnjivo potvrđuju da se radi o srpskom H145M / Foto: Bob Holland

Objavljena prva fotografija helikoptera H145M namenjenog Vojsci Srbije

Još jedna ekskluziva, vezana za Srbiju, stiže nam od holandske vazduhoplovne zajednice Scramble.

Na Fejsbuk stranici Scramble magazina juče je objavljena prva fotografija helikoptera H145M namenjenog RV i PVO a slika je nastala ove nedelje u krugu Erbasovog pogona u nemačkom gradu Donevort.
 
 
 

Još jedna premijera, ovoga puta novoproizvedene letelice / Foto: Bob Holland

Ovoga puta možemo biti sigurni da se zaista radi o našem helikopteru jer se na fotografiji jasno vidi srpska rondela a letelica je ofarbana u maskirnu šemu koja je vrlo slična ili gotovo ista kao na srpskim transportnim helikopterima Mi-17V-5.

Crtež helikoptera koji je sredinom marta viđen na SEAS-u.

Interesantno je da maskirna šema odgovara onome što smo videli na Vazduhoplovnom samitu jugoistočne Evrope (SEAS) sredinom marta ove godine. Tada je na panelu o vojnim helikopterima, u prezentaciji ’’Projekat H145M’’ načelnika Uprave za odbrambene tehnologije Ministarstva odbrane general-majora Bojana Zrnića prikazan crtež helikoptera sa identičnom šemom kao na fotografiji koju je objavio Scramble. Čak je i pozicija rondele bila ista a na crtežu je letelica imala evidencijski broj 14501.

Srbija je decembra 2016. potpisala ugovor o nabavci ukupno 9 helikoptera H145M od toga 6 za VS i tri za MUP. Prema do sada raspoloživim podacima 4 vojna primerka biće naoružana, imaće sistem HForce uz domaće naoružanje koje će sadržati kontejnere sa mitraljezima i lansere nevođenih raketnih zrna.

Takođe Ministarstvo odbrane naručilo je 3 sistema AMPS (Airborne Missle Protection System) za aktivnu samozaštitu helikoptera od raketa zemlja-vazduh proizvođača Hensold. Preostala dva vojna H145M koristiće se za traganje i spasavanje dok će policijski imati višestruku namenu a koristiće se i za specijalne operacije.

Moguće je da će Vojska Srbije ostati bez jednog helikoptera koji bi bio prosleđen MUP-u a trenutnim planom isporuke, primopredaja prva dva helikoptera biće izvršena u decembru dok bi isporuka svih H145M trebalo da bude realizovana do kraja sledeće godine.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Pl

Коначно… лепо,поуздано,савремено још ново. Надам се да ће бити још набавки Х145М за војску и полицију,ипак је премало 9 хеликоптера али је бар добро за почетак. Чуо сам да поред набавке Ми-35 (Ми-35М ???) ,постоји интерес доста људи из ВС и за Ми-28…

Odgovori
Ž

Купљени су Ми-35М.

Go

Novo je novo!

Odgovori
Da

Rondela bi lepše stajala da je pozadi, kao na Gazeli, ali nema veze, bitno je da dolaze nove letelice. Svaka čast!

Odgovori
ev

Svakako bi lepše bilo da je oznaka na mestu kao što i kod Gazela. Međutim, ova vrata su klizna i ako bi oznaka bila na zadnjem delu uopšte se ne bi videla jer bi je otvorena vrata sakrila. Ovaj helikopter za zadatke za koje je namenjem, najveći deo svog vremena provedenog u vazduhu upravo provodi sa otvorenim kliznim vratima.

Ni

Lepo mu stoji sara

Odgovori
sl

Helikopter je pred ili u poslednjoj fazi kompletiranja, pred provere i testiranja i realno u decembru pre praznika moze da bude isporucen.
Medjutim, gledajuci operativne zahteve vojske, trebalo bi najmanje 8 letelica sa HForce paketom opreme i sistemima samozastite, uz 2-4 ‘utility’ letelice.
Isto kao i sa Mi-35 kojih treba najmanje 6 letelica i Mi-17 kojih treba 6-8, uz po 10-12 modernizovanih Gama i Gazela.
Sve ostalo je odstupanje struke i profesije…

Odgovori
Yo

Pomenuli ste minimalne količine sa stanovišta struke i profesije.
Možete li precizirati optimalne količine?

Mi

Super je videti ga kako viri i čeka akciju. Maskirna šema je pun pogodak po meni. Nekako u isto vreme i moderna i klasična. Nadam se da ćemo u budićnosti naručiti bar još 4-5 komada.

Odgovori
Al

Bravo

Odgovori
A

Добра је маскирна шема. Легла би и на Ми-35М.

Odgovori
Mi

Zna li neko kada su proizvedeni Mi-35 koje Srbija kupuje i jos koliko ce moci da se koriste ako stignu?

Odgovori
la

@MitsuHonda Mi-35 koji se nabavljaju su novoproizvedeni helikopteri, tj. biće. Koliko sam ja shvatio isporuka je dogovorena u toku 2020-e godine, znači proizvedeni su 2018,2019-e godine? Možda čak i 2017-e, pitanje je koliko traju sve te formalnosti, papirologija i slično..

Ž

Ради се о верзији Ми-35М а њихова производња је вероватно у току.

Дакле то су нове летелице које ће служити 30 а можда и више година.

BB

Izgleda da bi danas bili potrebni…

Iv

Ovo su helikopteri za policiju, nije mi jasno sta vojska moze sa 6komada, mali domet,slabasan oklop,domace naoruzanje.Ove helice treba dati policiji sve a vojsci kupiti 14komada mi35m.Su 25,mi 35 to nama treba,zilave borbene masine koje su se vec dokazale u sukobima, narucito u FYRM.Stvarno ne znam sta ce vojska dobiti sa 6 H145,na snazi sigurno nista, nikako da vojska stvarno ojaca i da dobije nesto konkretno ubojito.Eto ako stignu ta cetri mi,35 to ce biti prvo nesto sto stvarno moze da se upotrebi.

Mr

Ivan Uzice h145 za vojsku u tako malom broju optimalan je za prijevoz generala, ministra, aeromitinge i parade! Vise ti ne treba!

AL

@Ivan Uzice
Potreban je takav tip letelice vojsci jer jednostavno postoji citav niz taktickih situacija gde je Mi-35 neupotrebljiv, a Mi-17 preglomazan(zato postoje i gazele ali su zastarele), narocito u urbanim uslovima. Slazem se da bi policiji i sluzbama hitne pomoci bilo potrebno svih 9 letelica, ali sta je tu je. Borbeno dejstvo naoruzanjem ovakve letelice se svakako moze vrsiti van dometa lakog naoruzanja ako se i ukaze potreba, a bice dobro opremljeni i zasticeni najnovijim sistema. SU-25 nam ne treba, jer ako i postoji opasnost obaranja, dejstvo se vrsi sa velikih visina, a to mogu uz malu modernizaciju da vrse vec postojece letelie u RV. Helikopteri poput Mi-28 i Mi-35M su mnogo korisniji za CAS jer se mogu po potrebi zadrzati na mestu zadatka, a avioni samo izvrse prelet i to kratak. Dejan Beric je bas konstatovao da su za pesadiju mnogo gori helikopteri iz istog razloga. Ok nosivnost i dolet su na strani jurisnika, ali sada kupovati takvu vrstu aviona je suludo, pogotovo uz dostupnost naoruzanih dronova i mnogo modernijih sistema na recimo Mi-28, a vojska Srbije nema bas ogromnu teritoriju za sacuvati(na zalost) da bi opravdali kupovinu novih jurisnika. Ali slazem se da bi trebalo vojsci jos Mi-35, Mi-17 i policiji jos H145. Optimalno 10 Mi-35, 20 Mi-17 i 10 H145 i policiji ovih 9.

Ig

3 sistema AMPS za 4 naoruzana helikoptera, stvarno smo kraljevi. Moramo na svaku dobru pricu da stavimo neku mrlju i da budemo nedovrseni, pa to ti je. Tako se ne stedi novac

Odgovori
PA

Kol’ko para?!?!

Odgovori
Ni

Pogresan je potez napravljen kupovinom Mi-35,a posebno u tom malom broju.Trebalo je za taj novac kupiti jos H-145M,tako bi bar imali jednu komplet eskadrilu sa optimalnim brojem naoruzanih letelica.

Odgovori
V

Ko kaže da je to konačni broj i jednih i drugih…

po

lep i efikasam helikopter, steta sto nismo porucili eskadrilu za VS, bilo bi dobro dekomisionirati gazele i VS preopremiti helikopterima Airbus posebno najboljim helikopter za specijalne operacije H-215M Kuguar, naravno ti je i Casa C-295M da dekomisioniramo An-26

sa druge strane tu su i ruski Mi-35M/Mi-17, vazan je broj i letelica i broj pilota i mehanicara.

uz Mig-29 doveden na nivo Sniper, i sisteme pvo spyder i barak 8, pa cak i arrow 2 ili 3, znam da se sa ovim malo ko slaze, ali ovakav RV PVO bi bio izuzetan

a izraelski sistemi, /steta za Lavi/, jesu najbolji za malu zenlju, kao sto je Srbija, a i cini mi se da su i prilicno jeftiniji, od konkurencije.

mig-29 sniper, cini se bio bi veoma blizu baraku, mozda i bolji, eto ideje za razmisljanje, iako je bio samo projekat za rumunske 29-ke, razmislimo o tome

Odgovori
Je

Ne razumem se mnogo, ali mi se mnogo svidja ovaj helikopter H-145. Jos kad se na to doda 4 kupljena MI-35, bice to sasvim dovoljno za nasu vojsku. Ako uspe da se kupi neki PVO sistem, tipa Pancir S-1, to bi bilo bas idealno.

Odgovori
Jo

Hmmm…Evo malo da mudrujem . Bilo bi mi interesantno videti ih u toj digitalnoj šemi kamuflaže i (kad već namišljam) svu novu -novu tehniku i opremu takođe.To bi mi bilo , onako ,simboličko pokazivanje napretka u opremanju armije.
Eto ,moje fantazije ,malo neobavezno na ovu lepu vest.

Odgovori
AL

Nije losa ideja uopste, ima smisla. Taman kao M10 uniforme

Mr

E pa susjedi…. Cestitam! Svaka vam cast, lijepe zvijeri! Zelim vam puno sati leta u miru, 0 u ratu!
I kao sto je netko napisao, bar jos 5 policijskih i jos dva vojna i da svih 8 budu Hforce!

Odgovori
Mi

H145 je stvarno odlican multi namenski helihopter .
Licno ja bih voleo da su kupili bar 2 komada h145 u medicinskoj verziji. Srbiji su potrebna 2 medicinska helihoptera da pokriju celu zemlju , policija bi mogla da obezbedi baze , pilote i odrzavanje helihoptera.
Mada i ovi policijski koje nabavljaju mogu tu finkciju da obavljaju sa malim izmenama.
Prvi helihopter bi mogao da bude baziran na Aerodromu Beograd na dezurstvu odma da poleti sa medicinskom ekipom i da se brzo spusti sa pacijentom na heliodrom VMA.
Drugi helihopter bi mogao da bude baziran u Aerodromu Nis sa medicinskom ekipom i da brzo spusti pacijenta na heliodrom klinickog centra NIS.
Ministarstvo zdravlja moze da obezbedi osoblje koje bi bilo specijalno obuceno samo za to.
Ovo bi puno doprinelo za spasavanje zivota nasih ljudi , ali i onih koji su u tranzitu kroz Srbiju.

Odgovori
ID

Apsolutno se slažem. I to da budu pokriveni ekipama za stalnu pripravnost. Mnogo su nam potrebniji od Mi35. U stvari, to nam je potrebnije od bilo čega u avijaciji.
Mnogo bi glava bilo spašeno,mnogo.

Go

@ID
Slažem se sa Vama. Više će života spasiti H145 nego Mi-35.

Verujem da se dosta njih ne slaže…

ID

Najzad za dolazi 21. vek u srpsko vazduhoplovstvo.
Nadam se da će doći i u avione i posebno PVO.

Odgovori
en

Lepo je videti ovaj helikopter u nasoj maskirnoj semi. Radujem se novim nabavkama u nasoj vojnoj avijaciji.

Odgovori
Т

Почетком 90 очекивао сам as 365
Затим Ка 60 и на краjу ето

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Buck na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Mislim kako ta tvrdnja nije točna. Naime, radar je isti RBE2, no antena je ta koju je moguće promijeniti pa se tako u ovisnosti o prirodi misije ili dostupnosti antene na njega stavlja PESA ili AESA antena.

27. Nov 2024.Pogledaj

Djuka na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Cev da bi se uvulacila potrebna je odredjena mehanika i prostor kojeg za tako nesto u trupu nema. Jos je pri tome cilindricnog oblika, idealna da elektromagnetni talasi predju preko i vrate se tamo gde ne treba, radaru. Rafale prosto nije stealath letelica, jer ako se pazljivo pogleda ni jedan jedini senzor sem radara :-)…

27. Nov 2024.Pogledaj

Branko na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

"Na ovaj nivo će se nadograditi postojeći francuski Rafali F3R, ali se mora naglasiti da se na F4.1 mogu nadograditi samo avioni varijante F3R koji imaju AESA radar. " Da li to znaci da se hrvatski avioni ne mogu nagraditi na F4.1?

27. Nov 2024.Pogledaj

Лек na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

K И даље не бих искључио могућност да поједине технологије са Ф5 које не би захтевале структурне захвате заврше на некој даљој подверзији Ф4.

27. Nov 2024.Pogledaj