Kineski ambasador Li Mančang posetio je danas SMATSA Vazduhoplovnu akademiju u Vršcu radi ugovaranja buduće saradnje između Kine i Srbije u kontekstu obuke kineskih studenata na toj akademiji.
Tim povodom, redakcija Tango Sixa prisustvovala je obilasku Akademije gde je zajedno sa zvaničnicima imala priliku da se informiše o njenoj istoriji i radu.
U toku obilaska Mančang je imao priliku da poseti hangar za popravku aviona, isproba savremeni trenažer FNPT II ALSIM ALX, kao i da leti na jednoj od 18 jednomotornih Cessni 172.
– Nisam znao da je Akademija ovoliko moderna i velika, da kažem na visokom nivou. Razmenili smo mišljenja o tome kako da počnemo da sarađujemo u ovoj oblasti. Kina ima ogromno tržište za pilote i veliko je interesovanje. Postoje dve grupe ljudi koji traže pilote u Kini, a to su kineske civilne avio-kompanije, kao i kineske akademije pilota. Zbog toga ja vidim prostor za saradnju.
Takođe, želim da se zahvalim domaćinu što nam je omogućio da se vozimo na ovim malim avionima, budući da niko od nas iz kineske ambasade nije do sada imao prilike za tako nešto. Pokazivao nam je i kako se vozi avion, a to je za mene jedan veliki doživljaj, koji nikada neću zaboraviti. – istakao je Mančang nakon leta.
Prilikom obilaska, medijima se obratio i direktor SMATSA-e Predrag Jovanović koji je objasnio da nedostatak pilota, pogotovo u delu Azije i Pacifika, iziskuje potrebu za njihovom obukom i naglasio da Akademija kineskim studentima može da ponudi jednu kvalitetnu obuku:
– Prezentovali smo mogućnosti SMATSA Vazduhoplovne akademije za obuku pilota, s obzirom na to da je ovo jedinstveni kompleks u ovom delu Evrope, gde je na 350 hektara smeštena škola za pilote, zatim sopstveni aerdorom sa jednom betonskom i dve travnate piste, servis za održavanje vazduhoplova i kontrola letenja. Dakle, jedan zaokružen proces koji možemo ponuditi. –
Ambasador Li Mančang istakao je zadovoljstvo i najavio dolazak velikog broja kineskih studenata na Akademiju, a povodom uspešnog leta na simulatoru i kasnije na Cessni, Jovanović je ambasadoru dodelio Sertifikat „Vazdušno krštenje“.
Ivana
Odličan članak!
BB
Kako se pronađe tržišna niša, svaka čast
alex
Ima li ko mlađi od 98godina u toj „akademiji“
Dragan Djuric
Sjajna vest. Ovo može da bude jedan veoma veliki korak za celokupno srpsko civilno vazduhoplovstvo. Kinezi su zahtevni đaci, dobro pripremljeni, disciplinovani i pažljivi. Ne trpe foliranje, vrlo brzo i lako spoznaju lovacke price, bajke i ostale budalaštine.