Trade Air je prodao jedan od svoja dva Fokkera F100, 9A-BTD, star 27,4 godine, kako je i planirao. No i sami su iznenađeni da su avion prodali u samo par dana nakon što su oglasili prodaju. Kompanija je prodala avion u Dubai, gdje je vlasnik kompanije koja investira u gruzijski startup. Marko Cvijin, CEO Trade Aira je vrlo zadvoljan prodajom. Osim ovog F100 gruzijska kompanija će imati i dva Boeinga 737-300.
Trade Air će sada operirati sa tri vlastita aviona: dva A320 i jednim Fokkerom F100 kojeg je zadržala u floti. Flota se odlaskom F100 pomladila, pa joj je sada prosjek 22,5 godina, prihvatljivo za ACMI kompaniju. Pritom najmlađi Airbus A320 ima (9A-BTH) ima 18,6 godina, stariji A320 (9A-BTG) ima 21,8 godina, a preostli Fokker F100 (9A-BTE) ima 27,2 godine. Kompanija će zadržati svoj drugi F100 još dvije-tri godine do isteka resursa, a potom planira unificirati flotu oko A320, pri čemu planira nabaviti još jedan A320. No, ukoliko se ukaže dobra prilika kompanija će i prije isteka resursa prodati F100 i krenuti u nabavku još jednog A320.
Trade Air je u floti imao kraće vrijeme još jedan F100, kojeg je poklonio Zračnoj luci Osijek, a ova ga prodala poslovnom čovjeku koji ga je preselio u Hrvatsko zagorje i sada ga iznajmljuje kao „party avion“ tj. za organizaciju tuluma, proslava i sličnih događaja. Trade Air je u floti imao još i tri L-410 kojima je operirala cargo letove, te jedno kraće vrijeme letove iz Osijeka za Jadran, iz Sarajeva za Zagreb, te dala u leasing Bosnian Airlinesu za letove iz Mostara za Zagreb (2004-2005). Od tih aviona jedan je imao fatalni udes u Italiji, a dva su 2010. prodana.
Osim toga Trade Air koristi L-410 uzet u leasing iz Češke kojima operira PSO linije (jedan od L-410 koji se koriste za te linije je kupljen upravo od Trade Aira). Trade Air već više godina obnaša PSO letove za Republiku Hrvatsku. Postojeći PSO, koji ističe u ožujku (martu) iduće godine, bio je vrijedan 2,3 milijuna EUR godišnje (9,2 milijuna za 4 godine) i održava se na 6 linija (iz Osijeka za Zagreb, Pulu i Rijeku, te iz Splita za Rijeku, Pulu i Dubrovnik) sa ukupno 16 tjednih letova tjedno cijele godine. Sve PSO linije su u code-share sa Croatiom Airlines. Trade Air želi zadržati postojeći PSO no predlaže da se isti obavi sa ATR-42. Ukoliko bi država to prihvatila kompanija razmišlja kupiti takav avion, te bi ga osim na PSO linijama koristila i za ad hoc chartere, kao i za druge komercijalne letove.
Hrvatsko udruženje managera i poduzetnika CROMA, odalo je i posebno priznanje CEO-u Trade Aira, Marku Cvijinu dodjelivši mu u petak u zagrebačkom Westinu godišnju nagradu u kategorija projekt manager. Cvijin je nagrađen među 18 top managera Hrvaske u 10 kategorija.
Lek Mi
Cudo nije montenegro kupio 😁
Alen Šćuric Purger
Oni svojih 5 prodaju u rujnu (septembru)
Aleksandar Air Koryo
Trade Air po mom mišljenju ima najlepše obojene avione.
Alen Šćuric Purger
Da, da, da… tu se apsolutno slažemo. Kad god sam na MZL Zagreb oduševljen sam ovim avionima.
Citalac
I steta da nisu zadrzali predhodni naziv Sun Adria
Alen Šćuric Purger
Ne slažem se.
Trade Air je bio poznat brand, Sun Adria nije. Adrija je stvarala zbunjenost kod naručitelja. Imat dva brenda nema nikakvog smisla. Pokretanjem PSO su se morali odlučit za jedan. I logično je bilo da su zadržali poznatiji brend i ime kompanije.
BB
Citalac,
Sve što ima u nazivu „Adria“ propada…
Alen Šćuric Purger
Joj da, baš ste u pravu
Adria Airways
Sun Adria
Adriatic Skyways
Adria Wings
Air Adriatic
Transadria
Pan Adria