BEG airport status
Gasi se program najvećeg svetskog putničkog aviona: Do 2021. godine poslednje isporuke Erbasovih A380 Emirejts smanjio broj ukupnih narudžbina A380 sa 162 na 123 aviona / Foto: Emirejts

Gasi se program najvećeg svetskog putničkog aviona: Do 2021. godine poslednje isporuke Erbasovih A380

Izvršni direktor kompanije Erbas Tom Enders najavio je gašenje programa A380 do 2021. godine kao posledicu nedostataka narudžbina najvećeg svetskog putničkog aviona, saopšteno je na današnjoj pres konferenciji tog proizvođača u Tuluzu.

Kako je istakao, Emirejts će kao najveći naručilac te letelice smanjiti svoju porudžbinu A380 sa 162 na 123 aviona, a u naredne 2 godine će se proizvesti još 17 ovakvih letelica (14 za Emirejts i 3 za japanski avio-prevoznik ANA):

– Nemamo više značajnih zaliha A380 koje treba isporučiti i stoga nema osnova za održavanje proizvodnje i pored svih naših napora i pregovora sa avio-kompanijama u poslednjih nekoliko godina. To dovodi do kraja isporuka A380 u 2021, a posledica ovakve odluke je vezana i za naš finansijski izveštaj iz prethodne godine.

A380 nije samo neverovatan inženjerski i industrijski poduhvat jer su, takođe, i putnici širom sveta voleli da lete sa ovim avionom. Stoga je današnja najava bolna za nas, kao i za čitavu svetsku A380 zajednicu. Mi iz Erbasa ćemo i u budućnosti nastaviti da u potpunosti podržavamo sve A380 operatere. –

Troškovi zatvaranja programa koštali 463 miliona evra / Foto: Emirejts

Za troškove zatvaranja programa bilo je potrebno isplatiti 463 miliona evra, ali kako prenosi Rojters, očekuje se da će Erbasu biti oprošten neisplaćen kredit Evropskoj vladi (European government) od oko milijardu evra, koja je u trgovinskom sporu sa Boingom.

Kako je rečeno na konferenciji, Emirejts je kao deo svoje politike restrukturiranja zamenio Erbasove A380 manjim širokotrupcima, te naručio 40 A330-900 i 30 A350-900 po ceni od 21,4 milijarde dolara. U vezi sa tim, predsednik Erbasove divizije za putničke avione i budući direktor kompanije Guillaume Faury je naglasio da izbor A330neo i A350 predstavlja snažnu podršku ovoj porodici aviona, i da će Erbas nastaviti da neguje dugogodišnje poverenje sa Emirejtsom.

Budući da će gašenjem programa A380 u naredne 3 godine biti pogođeno između 3000 i 3500 zaposlenih u Erbasu, taj proizvođač aviona je potvrdio da će u narednih nekoliko sedmica započeti razgovore sa svojim partnerima u socijalnom dijalogu u vezi sa pozicijama radnika. Oni su, međutim dodali i da tekući porast narudžbina A320, kao i nova Emirejtsova porudžbina širokotrupaca, nude značajne mogućnosti unutrašnje mobilnosti radne snage.

Podsetimo, Erbas je pre manje od dve nedelje objavio mogućnost zamene Emirejtsovih prethodno naručenih 36 A380 za manje A350, a najviše zbog nesuglasica Erbasa i proizvođača motora Rols-Rojsa u vezi sa deficitom u uštedi goriva. Tada još nikakav konkretan odgovor nije dat, a Erbas je samo potvrdio da je u pregovorima sa Emirejtsom. Današnjom konferencijom je i zvanično potvrđeno gašenje programa A380, a o tome kako je tekao čitav razvojni put ove najveće putničke letelice, kao i kakvi su bili planovi za budućnost tog superjumbo aviona možete pročitati u kolumni našeg redovnog analitičara Alena Šćurica.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

    Komentari

    BB

    Sahrani ga Alen prije Emirates-a…

    Odgovori
    Da

    Koliko se sećam Alen je prilično jasno i ne jednom ponovio da A380 ima budućnost, „samo“ treba da preživi dok ista stigne. Sad kad nije stigla, može kao i obično da kaže da je svejedno bio u pravu. Projekat bi imao svetlu budućnost, samo da je preživeo :)

    Se

    Ostace simbol jednog vremena i jedno od najvecih injzinjerskih odstignuca u avijaciji. Leteo sam CDG-JFK sa ovom pticom i mogu potvrditi fenomenalno iskustvo, takav komfor u ekonomskoj klasi se nece vise vidjati, nazalost. Tuzan dan, slava mu!

    Odgovori
    M

    Apsolutno se slazem. Konfor u ekonomskoj klasi neprevazidjen. Nezaboravno iskustvo DXB – BCN. Prvo pogled iz zgrade na dva mosta za ukrcavanje. Enterijer, komfor, spoljne kamere, onboard entertainment… Naravno da se uvek nadju i stjuardesa is Srbije i stjuard iz Hrvatske, pa se dobije „preko veze“ nesto dodatno i za pojesti i popiti :)
    Steta ovakvog divnog aviona…

    da

    Можда ће га једног дана реактивирати. Ситуација са слотовима ће бити све гаднија.
    У сваком случају честитке Алену и Владимиру на тачним предвиђањима ономад у Аленовој колумни и коментарима на њу.
    Б777 и А350 су стварно лудило од машина.

    Odgovori

    Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

    Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

    Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

    Ostavite odgovor

    Najnoviji komentari

    Aleksa na: Viz er drama: Mađarska kompanija ne govori celu istinu, država kasnila sa kontrolama, međusobna iritacija imala do sada neispričanu istoriju

    Treba da se zastiti domaca avio kompanija a ne da prodje kao JAT. Prvo Air Serbia pa tek potom ostali i to gde nasi ne lete. A i realno nasa avio kompanija je jeftinija od 90% kompanija a Wizz je niskobudzetna koja i odlaze letove to znaci da nije sigurna. Ne trebaju nam i to…

    08. Jun 2026.Pogledaj

    Nenad na: Hrvatski Rafali lete sa bojevim raketama vazduh-vazduh MICA

    @EX Hrvatskoj trenutno nije potreban Meteor jer nitko u okruženju nema avijaciju. Italija je NATO-EU država, Mađarska je NATO - EU država. Srbija ima MIG29, Orao i Galebe što se ne može nazivati avijacijom. Meteori za Hrvatsku bi doslovno bili za slikanje i ništa drugo. Glupo je kupovati nešto što ne trebaš pošto imaš zračnu…

    08. Jun 2026.Pogledaj

    Marko na: Viz er drama: Mađarska kompanija ne govori celu istinu, država kasnila sa kontrolama, međusobna iritacija imala do sada neispričanu istoriju

    Druze PILOTE u AS (velikim slovima). Jasno je da svaka drzava prica za sebe, niti ko tu ima sta da objasnjava. Ovde su stvari vise nego jasne o cemu je rec, a sto ne bi trebalo da bude. Ono sto je interesantno je trenutak i sta je interes za krajnjeg gradjanina Srbije koji leti pa…

    08. Jun 2026.Pogledaj

    Thomas na: Nastavak ispitivanja rakete MICA NG na Rafalu: Izvedeno prvo lansiranje pri nadzvučnom letu aviona nosača

    @Miša Neki na ovom portalu su na aparatiman kada su vidili Hrvatski Rafal za Mica. Sta mislis sta bi bilo kada bi Hrvati iz zajebancije stavili sliku sa Meteor?

    08. Jun 2026.Pogledaj

    rodoljub na: Viz er demantuje navode o nepoštovanju lokalnih propisa

    Jeste a i nije sasvim tačno da među kompanijama ne postoje razlike. Postoje razlike u kulturi bezbednosti, kvalitetu upravljanja rizikom, starosti flote, obuci posada, internim procedurama i slično. A tacno je da te razlike nije lako svesti na jednu numeričku ocenu ili broj zvezdica.Autor je ukazao da se rasprava vodila o administrativno-pravnom pitanju, dok je…

    08. Jun 2026.Pogledaj