[ANALIZA] Isporuke ruskih vojnih aviona i helikoptera u 2024. godini

23. jan 2025

[ANALIZA] Ukoliko se ubrzo ne naprave konkretniji koraci, Srbija bi mogla imati problem sa nedostatkom vojnih transportnih helikoptera

16. jan 2025

Višenamenski helikopter S-92: Od naftnih platformi do prevoza predsednika SAD

15. jan 2025

Završena isporuka Rafala Grčkoj

14. jan 2025

Interesantni novi kadrovi i detalji kineskih besposadnih letelica CH-92A i CH-95 u naoružanju RV i PVO Vojske Srbije

10. jan 2025

Godišnji izveštaj Dasoa za 2024: Povećan broj proizvedenih Rafala, još jedan indirektan podatak da je ugovor sa Srbijom stupio na snagu

8. jan 2025

Nove narudžbine i perspektiva za „Eurofighter“ EF-2000, novine u bugarskom i rumunskom opremanju avionima F-16

7. jan 2025

Rafal novogodišnjih informacija o budućem višenamenskom borbenom avionu RV i PVO

3. jan 2025

[DELIMO KALENDARE] Osvojite kalendar 101. eskadrile Vitezovi za 2025. godinu

27. dec 2024

[ANALIZA] Posao ulaganja u RV i PVO ni izdaleka nije gotov

25. dec 2024

Prva zvanična potvrda: Uz Rafale nabavljen i simulator letenja, RV i PVO i dalje računa na G-4

24. dec 2024

Nove informacije o “lutajućoj municiji“ Gavran

23. dec 2024

Tango Six u Iranu: Priča o islamskom F-14 Tomketu

20. dec 2024

Nastavak razgovora Francuske i Srbije o realizaciji ugovora nabavke Rafala u Beogradu

19. dec 2024

Ruski proizvođač helikoptera neisporučeni Ansat Republici Srpskoj koristi za testiranje domaćih sistema

18. dec 2024

[REPORTAŽA] Tango Six u Iranu: „Iran Air Show 2024“ – poslednja prilika da uživo vidimo F-14 „Tomcat“ u letu

17. dec 2024

Ministarstvo odbrane potvrdilo: Gradiće se novi hangari za Rafale na Batajnici

16. dec 2024

Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

11. dec 2024

„Dassault Aviation“ zapošljava menadžere za program „Rafal Srbija“

10. dec 2024

Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

5. dec 2024
[VIDEO] Sve o novom projektu kompanije EDePro: Prvi srpski bespilotni VTOL imaće civilne i vojne verzije, letni prikaz uz simulirano dejstvo već ove godine na Partneru
Demonstracija koncepta u vojnoj verziji na ovogodišnjem Partneru / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

[VIDEO] Sve o novom projektu kompanije EDePro: Prvi srpski bespilotni VTOL imaće civilne i vojne verzije, letni prikaz uz simulirano dejstvo već ove godine na Partneru

Ovogodišnji nastup srpske vazduhoplovne industrije u organizaciji Jugoimport SDRP-a inovativniji je po ponuđenom nego ranije. Isključivi „krivac“ za to je trenutno najaktivnija domaća privatna kompanija u namenskoj industriji EDePro.

Pored već predstavljenog Stršljena i nove planirajuće bombe, EDePro je na IDEX-u prvi put javnosti prikazao projekat VTOL bespilotne letelice. Aleks (ALECS- Advanced Light Electric Composite System) je kvadkopter sa dodatnom petom potisnom elisom koji je u mogućnosti da poleće i sleće vertikalno, lebdi u mestu ali i obavi tranziciju između vertikalnog i horizontalnog leka i na posletku leti horizontalno.

Aleks za sada u dve verzije, veličine i upotrebe / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Kako je ekskluzivno za Tango Six ispričao Vladimir Jezdarević, sistem inženjer EDeProa i vođa grupe za bespilotne (električne) letelice, ideja kompanije bila je da prikaže da koncept petomotornog bespilotnog VTOL-a radi:

– Aleks trenutno postoji u dve verzije. Manji težine 35 kilograma uz nosivost 6 kilograma korisnog tereta koji je koncept demonstrator ali koji će biti i poseban proizvod dominantno za civilne upotrebe nadzora i druge opcije moguće sa odgovarajućim senzorima. Veći je ideja militarizacije dizajna, čija je prva verzija izložena ovde na IDEX-u. On teži 250 kilograma i može nositi 70 kilograma korisnog tereta. Ideja kompanije Jugoimport SDPR je da se veća verzija razvije u borbenu bespilotnu letelicu a mi ćemo u nju integrisati turbo džet motor.

Ovde na sajmu smo prikazali mogućnost nošenja nevođenih raketa ali naravno postojaće opcija i za vođena sredstva. – kaže Jezdarević.

Pozicija podvesnih tačaka će se menjati, opcije naoružanja biće nevođene i vođene / Foto: Petar Vojinović, Tango Six
Motor broj 5 će biti ili klipni ili turbojet / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Kako nam je takođe rekao, EDePro će manji Aleks pripremiti za nastupajući sajam naoružanja Partner u Beogradu. Ideja je da letelica demonstrira poletanje, tranziciju u horizontalni let, prelazak u lebdenje pred cilj i da ispali dve rakete koje će biti urađene specijalno za ovu demonstraciju. Nakon lebdenja letelica će se horizontalnim i na kraju vertikalnim letom vratiti na početno mesto poletanja.

Za više detalja pogledajte ceo intervju:

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

70 kg nosivosti za letelicu sa slike je previše optimisticno. Nije to baš ni novi koncept, jer možete kupiti sličan dron i na aliexpressu (Mugin VTOL). Najveći problem tog koncepta je upravo mala nosivost zbog loše aeordinamike.
Mislim da je nešto slično kao V-22 Osprey, daleko bolja opcija ako žele VTOL.

Odgovori
Ha

Za civilne svrhe ovo izgleda super, za vojne postoje neke zackoljice.
Na primper, kako ce ovi propeleri za vertikalni let kao i rep drona izdrzati toplotu koja se pravi tokom lansiranja raketa?
Posebno ako uzmemo u obzir kada se ispaljuje salvo nevodjenih raketa, gde temperatura naglo skoci u svega nekoliko trenutaka.
Cini mi se kao da su lanseri previse blizu do propelera, tako jel zna neko od kojih materijala su napravljeni?

Hvala.

Odgovori
Yo

Cepelin bi trošio još manje energije..
Igračka…

Odgovori
Jo

Zašto omalovažavati? Pa, u razvoju je… i što nekeo reče – da je američka, drugačije bi je sagledavali…

Jo

Duhovit si… ali i zajedljiv…. Prvo je kompliment….

Iv

Mislim, pa kaj to netko shvaća ozbiljno? Pa ovo je dječja igračka.

Odgovori
Du

Postoje i manje ubojite sredstva, nie mora biti u Amerikanskom stilu veliko BUUM

Te

To nebi rekao da su amerikanci napravili isto a kako su dronovi izgledali koji su napali rusku bazu u Siriji kao da je klinac od 13 godina sastavio dron.

Jo

Zašto omalovažavati? Pa, u razvoju je… i što nekeo reče – da je američka, drugačije bi je sagledavali…

St

Videla zaba da se konj potkiva… najbolje opisuje ovaj pokusaj edpro firme. Ovaj koncept je poznat neko vreme. Kompanija Alti je tu vodeca. Ali korisni tereti su skromni, zbog malih mogucnosti za nosenjem u vertikalnom poletanju. U aerodinamici nema linearnog skaliranja. Nemoguce je nositi terete koje kolega spominje. Propeleri koji su stavljeni ne mogu obezbediti vertikalno poletanje. Ali polako. Igraju se deca, imaju neogranicene resurse poreskih obabeznika…samo mora se voditi racuna da se takve stvari ne prikazuju dok nisu zrele. Posebno ne na velikim sajmovima.

Odgovori
dr

Ja ne znam sta tebi tacno nije jasno kod domace privatne kompanije edepro? A budzet koliki god da je neka je. Deca,svrseni diplomci,se igraju ali ce ih neki student nauciti pameti,jel tako?

T

V 22 Osprey nije bezpilotna letelica kao prvo i jako je skup avanzovan i samo Amerikanci imaju takvu letelicu naravno da je bolja.
Ova letelica ima 5 motora to znači nije bukvalno quadcopter pošto quad ima 4 motora a sa 5 motora i taj peti nazad je izgleda jači od drugih 4.
Nije onda isključeno da može 70kg tereta da nosi i piše da može da nosi druge rakete i mogu rakete da se stave na drugom mestu na krilu, što se tiče toplote od rakete kad se ispali ima rakete koja pada prvo pa se onda uključi motor ali ovo je koncept.
Kad se razvija prototip i ispita sve onda se sigurno neke stvari menjaju.

Odgovori
М

Пропелери ће при мало већој хоризонталној брзини неконтролисано појединачно улазити у ауторотацију, што ће нарушити стабилност летелице, знатно повећати отпор и вертикалне моторе претворити у генераторе, а изведба пропелера који се пре тога сами склапају не изгледа технички изводљива

Odgovori
М

…осим ако се неком електромагнетном кочницом пре тога пропелери не заблокирају у уздужном правцу

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs