Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

5. dec 2024

Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024

Bosna i Hercegovina nabavlja dodatne helikoptere za svoje oružane snage

29. nov 2024

Helikopterska jedinica makedonske policije proslavila 55 godina

28. nov 2024

Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024
[REPORTAŽA] Otvoreni dan na aerodromu Stenkovec: Raznoliko prisustvo zapadnih borbenih aviona, helikoptera i bespilotnih letelica
Izuzetno atraktivan letački program, kao i statika danas na sportskom aerodromu Stenkovec, 9 kilometara severozapadno od Skoplja / Foto: Igor Božinovski

[REPORTAŽA] Otvoreni dan na aerodromu Stenkovec: Raznoliko prisustvo zapadnih borbenih aviona, helikoptera i bespilotnih letelica

Oružane snage Makedonije uz učešće oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanje i Grčke održale su danas Otvoreni dan na sportskom aerodromu Stenkovec blizu Skoplja. Manifestacija prikaza letelica organizovana je kao prateći program vojne vežbe „Swift Response 2022“ koja se održava na vojnom poligonu Krivolak.

Vojne letelice stranih zemalja izazvale su najveće interesovanje na statici kojom su dominirali Boing CH-47F Činuk armijske avijacije SAD-a koji je bio parkiran pored helikoptera Ratnog vazduhoplovstva Makedonije Mi-8MT.

Ništa manje atraktivna bila su dva armijska helikoptera Blek Houk, jedan HH-60M u MEDEVAC konfiguraciji i jedan višenamenski UH-60M. Deo statike kojim su dominirali helikopteri sastojao se i od dodatna dva makedonska helikoptera. Agusta Bela AB.206B Džet Rendžera II i Agusta Bela AB.212.

„15-08463“ boje peska bio je najveći učesnik među helikopterima na Otvorenom danu / Foto: Igor Božinovski
HH-60M „16-2086“ / Foto: Igor Božinovski
Zvezda statike ipak je bio WAH-64 Apač armijskog vazduhoplovnog korpusa Velike Britanije / Foto: Igor Božinovski
Mi-8MT „308“ makedonskog ratnog vazduhoplovstva / Foto: Igor Božinovski
Američka bespilotna letelica RQ-7 Šedou / Foto: Igor Božinovski
RQ-7 koristi se za borbeno izviđanje, nadzor bojišta, korekciju vatre i procenu efekta dejstva / Foto: Igor Božinovski

Prisustvo vojne tehnike Sjedinjenih Država obogatili su bespilotna letelica RQ-7 Šedou kopnene vojske kao i dva AM General 4×4 HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) poznatija kao Hamvi.

Događaj je bio obogaćen preletima tri borbena aviona F-16C grčkog ratnog vazduhoplovstva koji pripadaju 330. eskadrili 111. Borbenog Vinga iz baze Nea Aghialos. Noseći podvesne rezervoare za gorivo letelice su radi događaja doletele iz i vratile se u svoju bazu.

Nakon naleta aviona F-16 usledio je simulirani prikaz misije bliske vazdušne podrške (CAS) od strane dva USAF A-10C Tanderbolta II. Avioni pripadaju Nacionalnoj gardi Merilenda i bazirani su na ohridskom aerodromu od 7. maja.

Otvoreni dan je bio odlična prilika da se, otprilike 30.000 prisutnih posetilaca, upozna i sa manje poznatim civilnim letelicama baziranim na aerodromu Stenkovec. Tu su bili Zlin 143L makedonskog nacionalnog vazduhoplovnog regulatornog tela, tri Partenavije P68B (Z3-DAK, Z3-DAM i Z3-DAP) skopskog aero-kluba, kao i Pajaper PA-28R Arou (Z3-DAJ), Pajper PA-28-181 Arčer II (Z3-DAL), Cesna 172L (Z3-DAD) i Citabria 7GCBC (Z3-DCX). Prisutna je bila i privatna Utva 75A-21 (Z3-DCH).

Grčke Šesnaestice doletele su iz Grčke radi prikaza u vazduhu / Foto: Igor Božinovski
Još jedan atraktivan par letelica u letačkom delu, doleteli su iz Ohrida gde su privremeno bazirani. Jedan od aviona nosio je LANTRIN pod / Foto: Igor Božinovski
Otvoreni dan bio je prilika da posetioci vide i matične letelice generalne avijacije / Foto: Igor Božinovski

„Swift Response 2022“ je godišnja međunarodna vojna vežba u organizaciji Vojske SAD-a, preciznije njene evropske i afričke komande. Ove godine održava se u Istočnoj Evropi, na Arktiku, Baltiku i na Balkanu od 2. do 20. maja.

Oko 9000 pripadnika 17 savezničkih i partnerskih zemalja učestvovaće u vežbi u kojoj će učestvovati oko 2700 američkih vojnika. Što se Makedonije tiče, radi se o najvećoj vojnoj vežbi ikada održanoj u ovoj zemlji sa kulminacijom koja će se dogoditi u vidu vazdušnog desanta u kojem će učestvovati 1000 padobranaca. Makedonski deo vežbe činile su operacije oko 4600 vojnika i 45 letelica iz zemalja NATO-a: SAD-a, Velike Britanije, Italije, Francuske, Makedonije, Crne Gore, Albanije i Grčke.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor