Nastavak razgovora Francuske i Srbije o realizaciji ugovora nabavke Rafala u Beogradu

19. dec 2024

Ruski proizvođač helikoptera neisporučeni Ansat Republici Srpskoj koristi za testiranje domaćih sistema

18. dec 2024

[REPORTAŽA] Tango Six u Iranu: „Iran Air Show 2024“ – poslednja prilika da uživo vidimo F-14 „Tomcat“ u letu

17. dec 2024

Ministarstvo odbrane potvrdilo: Gradiće se novi hangari za Rafale na Batajnici

16. dec 2024

Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

11. dec 2024

„Dassault Aviation“ zapošljava menadžere za program „Rafal Srbija“

10. dec 2024

Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

5. dec 2024

Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024

Bosna i Hercegovina nabavlja dodatne helikoptere za svoje oružane snage

29. nov 2024

Helikopterska jedinica makedonske policije proslavila 55 godina

28. nov 2024

Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024
[ANALIZA] Sve veća zainteresovanost, i sve veći broj naručenih Rafala, ima li Srbija vremena?
Isporuke francuskim Vazdušnim i kosmičkim snagama su nakon 4 godine pauze obnovljene 29. decembra prošle godine / Foto: Daso

[ANALIZA] Sve veća zainteresovanost, i sve veći broj naručenih Rafala, ima li Srbija vremena?

Kako je u nedelju 22. oktobra preneo francuski list La Tribune Dimanche, Saudijska Arabija spremna je da naruči 54 borbena aviona Rafal od kompanije Daso koja, kako se navodi, ima obavezu da do 10. novembra pošalje detaljan predlog sa cenama i troškovima. Iz redakcije La Tribune su napomenuli da su, nakon što su se prvo pozvali na neimenovane izvore, potvrdu informacije zvanično dobili sutradan 23. oktobra od ministra odbrane Francuske.

Saudijska Arabija bi tako bila četvrti korisnik Rafala u regionu Bliskog istoka. Do sada su ovaj avion kupili Egipat koji je 2015. i 2021. ukupno naručio 55 aviona, Katar je 2015. i 2017. ugovorio 36, a UAE su 2021. naručili čak 80. Saudijci su, što se tiče savremenih borbenih aviona, do sada gotovo isključivo kupovali od SAD i UK (uslovno rečeno jer je reč o evropskom avionu, ali su za prodaju i marketing bili zaduženi Britanci).

Egipat je prvi inostrani korisnik Rafala, 2015. je naručio 24, sledeće godine kreće isporuka dodatnog 31 aviona / Foto: Daso

Kolumnista La Tribune konstatuje da druga narudžbina borbenih aviona EF-2000 od Velike Britanije za 48 aviona (prva realizovana je bila za 72) koju je Saudijska Arabija odobrila 2018. godine nikada nije realizovana. Prema njegovim navodima, prodaju aviona je redovno blokirala Nemačka zbog umešanosti Saudijske Arabije u rat u Jemenu koji je počeo 2015. godine, a potom je na posao uticalo i ubistvo novinara Džamala Kašogija koje se dogodilo 2018.

U daljoj analizi iznenadne zainteresovanosti Saudijske Arabije za Rafal navode se mogući razlozi koji su doveli do ovakve situacije. Prvi je da Saudijci ovim potezom žele ustvari da izazovu Nemce da ipak odobre nabavku EF-2000, a kao dodatan razlog za ublažavanje nemačkog stava je i posredovanje Rijada u oslobađanju nemačkih talaca koje Hamas drži u pojasu Gaze.

Ne računajući isporuke za francuske Vazdušne i kosmičke snage, kao i mornaričke vazduhoplovne snage, do sada su inostranim kupcima isporučena 102 novoproizvedena Rafala (Egipat 24, Grčka 6, Katar 36, Indija 36). Ugovori koji se moraju ispoštovati u narednih nekoliko godina podrazumevaju za sada isporuku 141 aviona stranim naručiocima (Egipat 31, Grčka 6, Indonezija 24, UAE 80).

Indija će najverovatnije postati prvi inostrani korisnik palubne verzije Rafala / Foto: Daso

Istovremeno, francuskim oružanim snagama je do sada isporučeno samo 5 od 40 dodatno naručenih aviona koji treba da budu predati do kraja 2025. godine (ove godine je planirano ukupno 13).

Očekuju se dalje narudžbine. Francuska namerava da kupi još 42 primerka, Indija još 26 (od toga 22 mornarička palubna Rafala M), Indonezija još 18. Ukupno dakle u najavi još 86.

Postoje naznake da bi Irak mogao da naruči bar 14 Rafala, a Katar dodatnih 24. Spekuliše se da bi Egipat mogao da kupi još bar 30, što bi sa saudijskih 54 primeraka moglo da bude ukupno još 122 aviona.

Kao što smo do sada naveli, ukupno ostaje da se sadašnjim naručiocima, uključujući i Francusku, isporuči 176 – ako oduzmemo ovu godinu onda 168 Rafala. Očekivane narudžbine su za 86, što onda iznosi 254 letelica, a ukoliko bi se realizovale sve najave, uključujući i saudijsku, došli bi do cifre od 376. Daso je najavio da će godišnja proizvodnja Rafala narasti do 36 letelica godišnje, ali će to najverovatnije biti dostignuto tek 2025. godine (procenjuje se da će sledeće godine to biti do 28, onda od 2025. ostaje 140 naručenih).

Ukoliko podelimo sve preostale brojeve sa godišnjom proizvodnjom od 36 letelica, počevši od 2025., dakle 140, odnosno 226 ili čak 348 (to su navedene brojke minus 28 u 2024.), dolazimo do toga da bi Daso iste mogao da proizvede za 4, 6 pa i za skoro 10 godina. Po svemu sudeći, država koja bi želela da bar do 2030. godine dobije Rafale, morala bi da u skorije vreme potpiše ugovor, kao i da isti ubrzo stupi na snagu.

Za sada, kako je Tango Six javio prošlog meseca, zvaničnici srpskog Ministarstva odbrane tvrde da se pregovori o nabavci Rafala još uvek vode.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Ge

Stace srbiji rafali gluposti pored ruskih avijona koji su odlicni

Odgovori
Ti

Obozavam ovakve strucne komentare. Bravo Gedzo

Ma

Srbija da bi kupila Rafale prvo mora priznati Kosovo, a onda uvesti sankcije Rusiji. Kako je to malo vjerojatno, nema ništa od Rafala.

La

Pošto su počeli da ih prave na traku ko putnička auto od tih rebalans nema nista to neće vredeti nista samo će uzeti pare od budale ,Srbija to ne treba kupovati jel nisu dobri bolje su 57 to je pravi pogodak .

Vl

Bravo i onako S400 snajper sve to pospremi na bezbednoj udaljenosti dronovi i samo dronovi praviti sve modele pa čak i najveće bitno je da je domaće moramo gledati iskustva a ne slušati napaljene klince koji civilno služili vojni rok

Se

Zašto mi nebi pregovarali sa rusima za su modele ili sa kinom za 5 generaciju. Ali bi sigurno bolje uslove

Wa

Šta će malenim UAE 80 avi(J)ona Rafal ? Koliko to aerodroma imaju za njih ?Razumem da Izrael gomila letelice jer želi sa svima u tom delu sveta da ratuje, ali Emirati su valjda završili ratnu misiju u Jemenu, a Iran im ne preti ?

Ma

Moja preporuka Saab e/f. Švedi su ok, jeftiniji, lakši za održavanje i izvuči što veći offset.
Ili jeste razmišljali za prvu silu (10 god) dok 5. ili čak 6. Generacija aviona ne postane dostupnija uzeti Indijca Tejas, poslije ga prebacite kao trenažera. Tražite veliki offset, ulaz u Indiju i njihovo tržište. Indijci bi bili presretni da izvoze svoj avion. A EU i Amerika ionako se žele približiti 1,4 milijarde Indijaca, koji se popreko gledaju sa Kinom.
Da su naši bili pametni mi bi to napravili

De

Mi smo od Francuza vec kupili
pozamasnu kolicinu radarskih sistema kratkog, srednjeg i dugog dometa, nismo uslovljavani.

Fe

@ Mario

O prodaji Rafala Srbiji se naravno pitaju Hrvatska i još i ti lično.

Sa

Ako J10c ista valja, treba toga jedan puk kupiti i cao, kao da ima veze koji su, kad Srbija ionako nema dubinu za bilo kakvo normalno dejstvo avijacije

Jo

Bravo Feline:)

П

Обожавам овакве полуписмене коментаре, углавном без икакве аргументације, али само да се купи нешто руско, небитно шта. Невероватни људи из паралелног универзума који не знају или не желе да знају да од Русије нисмо добили апсолутно никакве нове понуде што се борбених авиона тиче. Невероватни људи заиста.

М

Одличан авион, прескуп у старту и за одржавање и из лоше земље по нас! Шта год да мислили, Французи нам никада нису били пријатељи и сутра би за резервне делове могли да очекујемо разне уцене и одуговлачење са испорукама.

Odgovori
Be

Ne kontam ih….EF i Rafale su gotovo isti stroj

Al

Država pred sankcijama sanja o kupnji naprednih aparata od najmocnije države EU

Ed

isti su po tome, sto imaju krila, kanarde i dva motora i tu slicnosti staju

Mu

Ovaj članak je zapravo samo dokaz da je Rafale zapravo Tornado 2 optimiziran za nosač aviona. Saudijska Arabija je dosad imali britanske avione.

St

Ljudi jer vi ozbiljno mislite da će Srbija da kupi Rafal?

Re

Nepotrebno i preskupo!!! Bojim se samo da neko hoće da se dobro ugradi!!!

А

@Beduin

Pa, ipak su namenski različiti. EF je u srži avion za vazdušnu nadmoć, koji je kasnije postao višenameski, dok je Rafal od početka bio višenamenski borbeni avion.

Gl

Aleksa
Tajfun je vise presretac i pravljen za vazdusnu nadmoc kao F14 i F15,a Rafale je visenamenski/multirole,kao f16

Ma

Pregovori su pri kraju ostalo je nedogovoreno oko meteora i scalpela.
Planirajucu municiju pravimo sami..
Bice kupljeno 20+4 aviona novih.
Obuka uskoro počinje na 4. Dvoseda najverovatnije dva francuska i dva iz egipta…

To

Indonezija🇮🇩 je 42 aviona Rafale F4 ukupno 6+18 plaćeno +18 aviona koje će biti plaćeno do kraja 2024 godine.

Odgovori
Ž

Tomi

Трећи уговор није ступио на снагу, у тексту стоји да је наручено 24 и да се очекује још 18.

Mu

Umesto aviona treba poraditi na laserskom el. Magnetnom oružju.

Mi

Setite se gospodo finske Patrie. Verovatno rafal ide uz poklon paket naručiocu pa je navala na poklone

Ba

Ruskih krsina.

Odgovori
DW

Srbija treba što hitnije da nabavi eskadrilu J-10C, a ne da gubi vreme beskrajnim natezanjem sa kolektivnim Zapadom.

Ro

Srbiji istječe vrijeme i za migove i orlove i galebove. Zašto se ne razmišlja nabaviti eskadrilu školsko-borbenih prije nabavke punokrvnih borbenih zrakoplova. Vremena još uvijek ima, novci i nisu preveliki….

Odgovori
ma

Zar nije bio onaj novi Boing LIFT avion najavljen pa onda redovno po Boingovoj doktorini zakasnio?

Fe

@Robi

Zato što ne nameravamo da nam vi donosite strateške odluke, eto zato. Maštate da kupovinom od cele jedne milijarde € postanete “regionalna sila”? Smehotresno.

Ro

Feline
Ne mogu nikomu nametati odluke, pa ne razumijem ni poentu Vašeg komentara. Srbija ima najviše desetak godina da zamijeni migove. Ukoliko želi preći na zapadne zrakoplove i učiniti to planski bilo bi pametno sada uzeti eskadrilu nekih potentnijih školsko-borbenih, tipa FA50, M346, T7A… na kojima bi se piloti običavali, a koji bi mogli zamijeniti i orlove i galebove… U isto vrijeme riješiti infrastrukturu i po dolasku eskadrile novih rafala Srbija bi si osigurala resurse za RZ narednih nekoliko decenija.

Bo

Jel’ vam jednom nije bilo dovoljno kada ste dobili neodgovarajucu artiljerijsku municiju ? Nabavljate avion od neprijatelja ! Pa to ni ludak ne radi. I sta mislite u kojoj opremi cete moci da ga nabavite ? Onoj koja bi se uspesno suprotsavila NATO ? Budalastine.

Odgovori
PS

Nisu imali drugu municiju…
Drugo, mi trenutno višenamenske avione možemo da kupimo samo sa Zapada. Osim ako prijatelju ne znaš neki izlaz Srbije na otvoreno more za koji niko ne zna?

Mi

Kupiti od Kineza najsavremenije avion 20.tak platicemo isto 10 rafala.Plus mnogo pogodnosti od Kineza.

PS

@Miodrag
A letećemo ih samo turistički po Kini?

St

@PSA
Kupicemo neke kineske avione, koji ce se ransportovati preko naseg prijatelja generala Sisija. Ili cemo sacekati da oni Rafalima zamene Mig-29 koji cemo mi ponosno preuzeti, kao kiparske Mi-35.

PS

@Stojko
To ne funkcioniše tako i jedino bi se moglo preduzeti u slučaju neposredne ratne opasnosti jer posledice bi bile ogromne. Nije to samo kupovina. Kao i kod ranijeg slučaja sa Rusima, postoji nivo kupovine koji NATO i EU ne smeta. I on se ostvaruje, stiže još PVO, još bespilotnih, svašta nešto itd. Ali postoji granica. Preko toga, srećno bilo…
Inače, Egipat ne prodaje MIG-29 i to što neko smatra da je dovoljno nešto samo poželeti pa da se drugi odmah oduševe idejom se neće desiti… Kipar je druga kombinacija koja odgovara pre svega našoj namenskoj.

@S

Шта фали тим хеликоптерима?

Г

Ништа спец. Само им је последњи ремонт био 2014., а оптоелектроника шљака само у дневним условима..

Re

Što se tiče municije iz Prvog svetskog rata, poslali su ono što su imali, jer oni su koristili drugačiju municiju. I ta prepravka za naše topove je trajala par dana, tako da ne širite više lažne mitove.

A što se tiče nabavke od neprijatelja…pa od koga da nabavimo avione? Od Rusa nepostojeće, Irana možda, Kineza?

Am

Dobar mit, ali samo mit.

U tom trenutku, jedino je Grcka imala municiju, koja im se nije prodavala. Uz mnogo ubedjivanja, ta municija je poslata nama.

U to doba, ni modeli topova nisu bili potpuno isti, niti je bila potpuno standardizovana.

Dali su nam sta su mogli…

Pe

@Bobby
„Pogresan kalibar“ znaci da nema ni teoretski sanse da se ta municija koristi.
Da li mozete da objasnite kako su pogresnim kalibrom srpski vojnici porazili Nemce i Bugare i oslobodili Srbiju?
Evo mogucnosti koje meni padaju na pamet:
1/Nemci i Bugari su samo pobegli
2/srpska vojska je preko Prokletija dovukla „pravi kalibar“ i odneli na Krf, i to dovoljno za citavu ofanzivu
3/srpska vojska je kupila „pravi kalibar“ u nekoj radnji na Krfu
4/srpska vojska je osnovala fabrike za proizvodnju municije i proizvela“pravi kalibar
Iskreno, nijedan od ponudjenih odgovora ne drzi vodu.
Ostaje samo jedan mogucnost-Francuska je dala Srbiji sve neophodno za proboj fronta i oslobodjenje Srbije, a zluradi komentari sluze da se ta prica o prijateljstvu dva naroda isprlja, u ime anti-evropskog pokreta

wz

Bonny, a ima neko da je nama prijatelj? Ali pravi? I nemoj samo da spomenes ruse preklinjema te, dosta su nam pomagali, pogotovo kad ne treba.

Pe

Kod Kineza na kazan, J10, J16, J20….. 12 do 16 aviona. Uz to i pvo XK 16. XK 16 je odlicna zamena za KUB.

Odgovori
jo

Kakav crni XK 16 ?
Sta je to?

Mislis na HQ-16?

Ta

Ne kužim,ono bez ikakve analize za Srbiju…kakvi avioni joj trebaju,bez ičeg
Nikakva studija,nije da vrijeđam al to ima samo u Stbiji,vidjeli Hrvati kupili ,pa ajmo i mi,a svatko normalan zna da nema šanse da ih kupite… zašto di to radite ne znam…

Yr

@Taubi

To što ti ne pratiš ne znači da nije bilo analiza. Analizirane su razne opcije, prikupljane su i zvanično informacije od nekoliko proizvođača. Još pre 10 godina se razmatrao Rafal, nuđen EF i nudili Rusi Mig-29M. Nabavka novih lovaca nema veze sa Hrvatskom, to je proces koji je započet još po završetku modernizacije i dodatne nabavke 29-ki jer one pokrivaju potrebe LA do 2030.-e. A analiza ti ukratko izgleda ovako: Mi nemamo ni more ni nuklearnu bombu, tako da ne možemo slobodno da kupimo na tržištu šta hoćemo, tj. otpadaju Rusi a verovatno i Kinezi. Ameri nam skoro sigurno ne bi dali AMRAM tj. teško bi prošlo senat. Šveđani su još davno rekli da ne bi da nam ponude Gripena a u suštini nemaju ni šta da ponude jer motor i naoružanje nisu njihovi. Za EF treba da pregovaramo sa Britima i Švabama, znači piši propalo odma. Francuzima smo dali aerodrom, gradnju metroa i kupili poprilično oružja a uz to deluje da nisu gadljivi na pare, pa je verovatno uz sve te ustupke dogovoreno da budu kooperativni kod vojnih nabavki. Tako da niti imamo kakve mogućnosti niti mnogo prostora za pregovore. U najgorem slučaju da guramo prst u oko nabavkom Kineza i da mutimo sa Bugarima prelet. Ili da pretimo da ćemo kupiti od Kineza ako nam ne proda zapad.

PS

@Taubi
Ko kaze da ne postoje studije. Avione razmatramo dosta dugo, previse dugo. Zbog finansija i delimicno politike.
Vi ste Rafal vise slucajno uboli… Kako znam. Pa hteli ste da kupite pre toga avione koji u principu imaju super sposobnosti ali ciji odnos troskova odrzavanja i raspolozivosti bi vam izasli na nos.

А

@Taubi

Srbija je studiju odradila pre više od 10 godina, dok ste vi sanjali F-16ce. Još tada je Rafal odabran kao favorit za budući lovački avion RVa Srbije.

KK

@Aleksa

Novi avion je davni san JNA, jos u 80-im se o tome raspravljalo. Nema tu novosti. Namjeravalo se izgraditi 150 lovaca Novi avion, koji bi u potpunosti zamijenili postojeće MiG-21 i Soko J-22 Orao avione. Onda je dosla 90-a itd, projekt se odbacio. SRB je odlucila ici tim stopama i to je okay. Na kraju smo i mi zavrsili u istoj prici.

@PSA

Dobro receno za slucajni odabir. Ali slucajni odabir je dobro ispao. Cijela prica vezana uz F-16 Barak je trebala ici preko privatne firme jednog od nasih generala koji je otisao u privatan biznis ali zadrzao politicke veze. Nije tajna da isti dobija veliku vecinu drzavnih tendera vezano za IT i sada diverzificira biznis na proizvodnju hrane itd. To je guralo tu pricu s Barakom napred. Kao i uvijek na Balkanu, prica je ista, a Zidovi su nasli rupu da gurnu svoju robu unutra. Trebao se graditi centar za potporu i remont, ali onda su Ameri ugasili stvar. I bolje da su.

А

@KK

Mešate babe i žabe. Studiju o kojoj ja pričam je odrađena u periodu 2008-2010. godina i na njoj je Rafal istaknut kao favorit RVa. Ono o čemu vi pričate sa tom studijom nema veze.

Bo

@PSA – Србија са Запада не може да добије ништа што би се назвало корисним борбеним ваздухопловом у смислу одбрамбених дејстава. Утувуите у ваше главе да је то НАТО и нећете добити никакву борбену спецификацију опреме тог авиона, која би макар и у машти могла да угрози било шта што је НАТО. Боље је и немати ништа, него се залуђивати „купљеним“ као српкса војска у Првом светском рату. А све друго, макар и Ј20, или било шта треће, је у старту боље од залуђивања и заглупљивања некаквим Рафалима, Грипенима,… исл.

Odgovori
PS

Pa sad. Nije sve to baš tako ali da ne davim.
Inače, nismo se zaluđivali kupljenim ni u jednom slučaju, prosto smo imali različite topove i njihov kalibar se nije gađao sa dostavljenom municijom (iako je u načelu bio isti kalibar) jer tad nije bilo standardizacije. Razlika je bila minorna pa je sve u hodu prepravljano u Zastavi. Oni našima rekli imamo ovo na stanju, naši rekli šalji i to je bilo to. I sa takvim smo pobedili.

Ma

PSA
„I sa takvim smo pobedili.“
Srbin pobedioo! S kolikim žrtvama!?

PS

@Marko
Alternativa je bila da se predamo i da nas pokolju natenane u miru… Taj rat nismo započeli mi i rečeno nikakve veze nema sa napisanim o topovima i municiji…

22

Skoro sam siguran da svi ovi zagovornici kineskih aviona, voze zapadne polovne (ili nove) automobile, i to sa velikim procentom francuskih!

Odgovori
Bo

Кинеско ти је све у кући, од: телевизора, мобилног телефона,… итд., а ако није, онда је направљено од компоненти произведених у Кини. Ускоро ће бити и (електро) аутомобили. Лично нисам заговорник ничега кинеског, већ као порески обвезник ове земље, противник бацања народног новца у бесмислене набавке а само зарад некаквих нереални „еврофанатских“ фантазија.

Mi

Da vozim zapadnoevropsko, ali bih sada radije kupio novo EV kinesko nego bilo koje zapadno evropsko novo smeće.

Ro

Kupovina borbenih aviona je politički potez. Kupuješ od one države – saveza – unije… koja ti je politički bliska i uz koju se svrstavaš. Srbija može na zapadu kupiti bilo što ukoliko se politički opredijeli za zapad i pokaže pouzdanost. Isto se odnosi na Kinu ili Rusiju.

Mi

Srbija I Francuska su bili saveznici u oba svjetska rata!Komunisti su pokvarili saveznistvo!!!

YP

@Bobby
Suštinski ne shvataš ono što si napisao. Bez želje da omalovažim kineski uticaj na tehnologiju i nauku, ipak su zapadne kompanije te koje trenutno drže primat i prava na brojne esencijalne patente i tehnologije. Kina trenutno predstavlja globalnu fabriku bez premca u svetu, ali tas vage R&D i knowhow je i dalje znatno više okrenut ka ekonomskom zapadu.

Mi za Kinu nismo prijatelji, već alat, koji njihova politika želi da iskoristi. To se vidi i po kineskim investicijama kod nas, gde se gaze svi ekološki, humani, radni i drugi standardi. Prosečan Srbin nije Kinez i ne želi da radi za činiju pirinča. Jer da nije tako, naši radnici bi išli u Kinu, a ne na mrski nam zapad. I umesto da usvajamo tekovine zapada u pogledu životnog standarda, prava, organizacije… mi (naše državno rukovodstvo) i dalje stremimo teškom obliku komunizma.

om

Mišo@ nemoj mi pričati o savezništvu i prijsteljstvu Srbije i Francuske u prvom svjetskom ratu . Bili ste samo na istoj strani. Taj rat je i započeo kako bi ubrzao raspad AU. Srbi su željeli ostvariti veliku korist jer su bili na pobjedničkoj strani. Ali u rat su uvučeni Rusi koji su izričito molili kralja da izgladi stvari sa Austrijom jer oni Rusi nisu spremni za rat. I dok su Rusi ratovali Lenjin ruši carstvo i za Srbe više Rusi ne pitaju. Srbi preuveličavaju svoje žrtve jer pripisuju žrtve iz dva Balkanska rata na što prijatelji Francuzi vrlo vrlo žestoko odgovaraju optužujući Srbe za prevaru. Stvari su tako daleko išle da su Francuzi prevrnuli popise birača iz onog vremena i poludjeli nad nabildanim brojkama. To je bilo kako bi se dodvorilo saveznicima, ali Francuzi nisu stali na stranu Srbije i bilo je kako Englezi kažu samo Kraljevina SHS, a ne Velika Srbija. Tako ne rade prijatelji. Nemojte se zanositi nego pogledajte istini u oči. Sto godina kasnije na obljetnici u Parizu Francuzi zadaju konačan udarac smjestivši Vučića u zadnji red dok je Albanac Tachi bio među velikanima. O toj sramoti brujala je Srbija i internet. Tako ne rade prijatelji. Niste saveznici. I na kraju krajeva što toliko pregovarate već tri godine. Gdje je problem. U novcima nije jer Vučić dreši jesu i plaća odmah, ne mora se on s nikim dogovarati. Onda prosuditi sami. Francuzi su prebukirani a ono što je najvažnije nije geopolitički trenutak.

YP

@omnia…

Konačno si shvatio zašto je Srbija okrenuta ka Rusiji. Na zapadu nikada nećemo biti prihvaćeni ni u čemu, ma koliko bili dobri, ma koliko se dali, ma koliko izgubili… Uvek će postojati ono „ali“.
Problem je što ni Rusija ma kakva bila, nije rešenje za Srbiju, jer suviše smo daleko od nje da bi njena čizma stala svom silom na naš vrat. Srbija u ovom momentu, a i u širem vremenskom preseku, nema ni ključnog prijatelja ni saveznika. Možda smo u tom pogledu, ali samo tom pogledu, najbliži Turcima, jer ni njih ne voli niko.

Dj

>> Na zapadu nikada nećemo biti prihvaćeni ni u čemu, ma koliko bili dobri

Retko poremecen komentar, kako zelis da te taj nekakav „zapad“ prihvati? Desetine hiljada tvojih zemljaka su prihvacene, sta nije? Politika, crkva, „akademija“? Oni ne mogu biti prihvaceni jer su u azijskom a ne u evropskom fazonu i to je problem!

А

@Djuka

„Oni ne mogu biti prihvaceni jer su u azijskom a ne u evropskom fazonu i to je problem!“

Nacionalizam je evropski fazon, te politika, crkva i akademija imaju veze sa Azijom koliko i širi regioni, jednu veliku nulu.

Gl

omniameamecumporto17
Francuska,Rusija i Engleska su pomogle majski prevrat i soinuli legalnu dinastiju Obrenovica sa trona.Austrougarska je takodje ucetvovala jer je neposredno 2 godine pre prevrata doslo pismo iz austrougarske kralju Alekandru da mu nude 6 miliona silinga za da se povuce sa trona.Obrenovici su hteli nezavisnu i modernu Srbiju,Austrougarska je htela da se siri i nasla bi nacin da rat izazove rat i da je kralj Aleksandar ostao posle 1903,ovako Karadjerdji im ucinili uskugu i dali povod.Majskim prevratom dolaze krvopije radikalske i komunisticke(socijaldemokratska stranka Braca Tucovic su ucestvovali u majskom prevratu) i tada krece propadanje cije posledice i danas osecamo.Sav vojni kadar iz balkanskih i prvog svetskog rata je bio oz Obrenovicke skole Kardjerdjki kadar se pokazao u 2om ratu,o komunistima da ne pricam video se kadar copavog 90ih.
LP

Vl

Srbija sve i da ovog casa naruci Rafale pitanje kada ce doci na red za isporuku. Mislim da se mora probati sa nabavkom Eurofightera , F-16 moze i Gripen uci u razmatranje. Cena nije drasticno veca, kvalitet isti ili bolji i svakako bi ih brze dobili.

Odgovori
Ve

F16 su i Turci cekali dozvolu od kongresa da im prodaju pa jos nista nije dogoverno,SAD-e nikad nece dozvoliti da kupimo bilo nove ili polovne avione

Vl

Ne mozemo znati ako ne pitamo. I za Rafal treba na kraju americka dozvola,a nabavkom F-16 ili Eurofightera kupuje se od veceg globalnog igraca nego sto su Francuzi i samim tim lobiras za svoju poziciju.

Mu

@ Veljko
Turci si po licenci sklapali F-16. Srbiji je puno veći problem što se nalazi u medijsko-izolacijsko smeću. Turska je već primila prve isporuke F35 prije nekoliko godina na svečanosti na kojoj je bio Erdogan i NATO glavešine. Te priče o blokadi su dezinformacije.

А

@Multi Boy

Турски достављени Ф-35 су још 2020. год. запљењени од стране САДа и служе у њиховом РВу. Даље, турска наруџбина, као и индустријска сарадња турских фирми у погледу Ф-35 је стопирана. Тако да приче о блокади дефинитивно нису мит. Да би се извукло најбоље америчко наружање, мора се имати или подршка Конгреса, или јака подршка председника да то погура.

Mu

@ Алекса
Da, da svakako. I zamijenit će ga „ruski“ Su-57 od Northrop Grumman-a.

Re

Jednostavno smo u mišolovci,iskreno nisam pametan šta nam je činiti.Tako je to kada smo okruženi Natoom bez izlaza na more.Rafal je sjajan avion kao i svo Francusko naoružanje ali i sutra da potpišemo ugovor jako je dug period čekanja a za to vreme ko živ ko mrtav sa ovakvim geopolitičkim stanjem u svetu.Bolje je u ovom momentu razvijati domaću namensku i ipak sačekati da ovo ludilo prodje u svetu.Održavati RV na aparatima kao i do sada,pa i polovnim aparatima makar bili i Kineski do nekih boljih vremena.Setimo se samo Mistrala za Ruse.

Odgovori
Dj

>> Jednostavno smo u mišolovci,iskreno nisam pametan šta nam je činiti.Tako je to kada smo okruženi Natoom bez izlaza na more.

Da potrazis strucnu pomoc? Mislim, ti ako smatras da si „u misolovc“i i da „sa svih strana vrebaju opasnosti“ to je ozbiljan zdravstveni problem…

Re

Djuka

Ti ako veruješ u Deda Mraza tvoj problem.Naravno da nam preti velika opasnost i u najmanju ruku treba da smo naoružani kao Izrael.I ne samo naoružani već i organizovani.Ajde više vi krugodvojkaši nepravite se više slepi pored očiju,predstoji drugo poluvreme samo je pitanje kada.Jedini nam je garant opstanka moćna armija kad druga strana zna da mogu dobiti po tamburi.Tu pre svega mislim na komšije ako im padne na pamet neka glupost.Srbi su u procentima najstradalnij narod na svetu i zato imamo pravo da nabavimo i nuklearnu bombu ako treba.Dosta je bilo stradanja našeg naroda.Vi koji se stalno nešto posipate pepelom i mrzite sve Srpsko ste srećom na nivou statističke greške ali moram priznati veoma bučni.Da li vučete neke traume iz detinjstva šta li već nisam stručan za to,ali postoje ustanove koje vam mogu pomoći.

Du

@Multi Boy
Samo par informacija, turci nemaju F35, ta 4 što su im isporučena 2019 godine su isporučena u bazi u Arizoni kako bi se obučavali turski piloti, posle neuspjelog puča, zahlađenja odnosa, odustajanja od kupovine patriota i kupovinom S-400 ameri izbacuju turske pilote sa obuke, konfiskuju avione, i zamrzavaju 1,3 milijarde dolara koliko je turska platila avansa za narudžbu. Avioni F35 nisu vidjeli tursku. Turska je pošto je imala ugovor o proizvodnji nekih dijelova za F35 a već proizvodi F-16 i svašta nešto odlučila da ubrza svoj vlastiti projekat aviona 5 generacije koji je već imao neke letove i testove na zemlji a za mjesec dana će i zvanično imati prvi let.

Mi

@Realni Srbija zapravo previše komplicira. Svi znaju da bi za Srbiju, koja je doslovno okružena NATO i EU, najbolje, najjeftinije i najisplativije bilo kupiti lako školsko borbene avione poput FA-50 za „air-police“, pošto im avioni nisu za ništa drugo potrebni, kako sada, tako i u budućnosti. Za milijardu i pol eura bi mogli kupiti 32 FA-50 pa da piloti lete do mile volje.

Mi

Pocetci srpske avijacije vezani su za francuske avione!

Odgovori
Al

Iskreno skup ali dobar aparat za sve pare. Samo Srbija je odavno izašla iz Evropske svere, i totalno pala pod Američku šapu. Srbija će dobiti samo jednu ponudu a to je kupovina dve eskadrile F16, a sve će biti kristalno jasno kada prođu izbori u SAD. Oni su jedini bili decidni i otvoreno rekli da imaju ponudu za Srbiju koju su spremni i da realizuju. Nebo nad Rumunijom, Bugarskom i Srbijom biće prostor na kome će upravo F16 da krstari.

Odgovori
Dr

A gdje su tu mali zeleni ?

Dr

Odlican avion,Srbiji treba svaki koji moze da se nabavi…

Odgovori
K

Kako je to prekrasan avion. Na svakoj slici izgleda velicanstveno.

Odgovori
Bo

Још једном, овде је геополитика одиграла своје. То је сада тако. Нисам ја направио од Запада непријатеља овде, и није сада ни битно ко је, али тако је. За све оне који сматрају да ћемо ми имати у будућности сукоб са: Ираном, Северном Корејом, Кубом, Кином, Русијом, Индијом,… ја разумем њихово опредељење да се набави овакав авион. За оне који мисле да је Србији једини могући сукоб у будућности са НАТО, онима који мисле да ћемо се нашим „Рафалима“ успешно супротставити њиховим „Рафалима“ (и свему осталом) изражавам јавну сумљу у њихов разум. И како рече својевремено господин Денг, није важно које је боје мачка, ако лови мишеве. И у трошењу народног новца ово треба да буде идеја водиља.

Odgovori
YP

Svojom „sumljom“ si sad sav svoj trud da nam nešto objasniš upropastio.

Ni

Srbija treba da kupi jednu eskadrilu kineskih lovačkih aviona za Air Policing, a da višak novaca predvidjen za skupe Rafale iskoristi za kupovinu i razvoj besposadnih letelica i PVO sistema. Razvoj besposadnih letelica toliko napreduje da će za 10 godina, kada mi dobijemo Rafale, imaćete rojeve dronova koji vas napadaju i nikakva eskadrila Rafala neće ništa pomoći već će biti unišeti u roku od nekoliko dana (pošto Srbija više nema podzemne avio baze gde bi ih sačuvala).

Odgovori
ev

Nikola P.
То је једино паметно ! Наведено су ноторичне чињенице.
Додајем, ако заиста имамо још 10 година са Миговима, узмимо себи највише још , пола расположивог времена- до 5 година, за додатне разне анализе, скупљање новца, преговоре, додатне понуде, сагласности, итд. и онда- Одлука!
Одлуку форсирати у следћих 1-2 године је погрешно! сигуран сам да онда Рафал неће бити фаворит , све ће постатити довољно јасно до Одлуке. Навијање, не помаже, води у пропаст.

Ma

„Nikola P.12:52, 26. okt. 2023.
Srbija treba da kupi jednu eskadrilu kineskih lovačkih aviona za Air Policing, a da višak novaca predvidjen za skupe Rafale iskoristi za kupovinu i razvoj besposadnih letelica i PVO sistema….“

Imat ćeš oko baza rojeve dronova koji čekaju u zasjedi 24h/dan. Pa ih ti otkrij i onesposobi.

Odgovori
Mi

Interesantno za Irak da nije zadovoljan sa F-16 zbog odrzavanja, pa hoće nove Rafale da se kao ne pate više. Koliko bi nas tek koštalo para i politike da uzmemo F-16. Šta im to Ameri rade da je dotle došlo? Mislio sam da su sad prijatelji :-)

Odgovori
PS

F-16 u Iraku nisu održavali Iračani već proizvođač pa kad se posvađali ostali bez dobrog dela održavanja. Drugo, Irački F-16 je obogaljen softverski na nivo aviona iz Vijetnamskog rata. Ne može da ispali skoro ništa od savremenijih raketa. Pravo je čudo da su ga takvog uopšte i uzeli. A kobajagi blok 50+.

Mi

PSA
Hvala na odgovoru. Secam se kad su ga uzeli i kad su poceli da stize. Irak tada nije imao ni d od drzave. Bio je opsti haos, a ameri su im pokrenuli kao preporod vazduhoplovstva. Prvo im sve pounistavali, onda doneli F-16. Interesantno da nisu nastavili saradnju i odrzavanje. Zasto bi Ameri dozvolili Iraku da placa milijarde dolara Dasou ako moze Lokid Martinu. Ne sumnjam da ce Ameri obnoviti ugovor, samo sada „jos“ boljim i skupljim F-16. Jedino ako se uskoro ne povuku kao iz Avganistana, sto ne verujem.

Ed

Amerikanci su se povukli iz Iraka 2011.g., dakle prije 12 godina.

Ed

Da nadopunim, povukli su se iz kontrole na državom. Ostalo je nekoliko baza zaduženih za djelovanje protiv ISILa i Iranskih upada.

Mi

Ed, povukli su se kao kao armija koja je izvrsila invaziju i zauzela Irak silom, i tim aktom zvanicno okoncali rat. Ali nisu napustili zemlju, i Americka vojska radi sta god hoce kad hoce na Irackom tlu i u vazduhu. Gradi baze kada i gde hoce, leti i bombarduje nad irackim nebom i sire, kada i gde hoce. San snova nekih ovde komentatora. Dogod je ISIS u Siriji ne marim, ali i Asad se bori protiv ISIS-a. Zato mislim da da nece dopustiti pazar Rafale-a. Videcemo.

А

@Ed

Мешају се бабе и жабе. Техничко особље Локида је до 2020. године (ваљда) искључиво одржавало ирачке Ф-16, што је довело до значајних проблема у одржавању када је то особље повучено из Ирака.

Ma

Ne vredi kupovati Rafale za 3 mlrd EUR kad na njega ne možeš okačiti Mateor ili bilo šta s nefrancuskim komponentama. Za takvo nešto Srbija prvo mora ući u NATO, a to se neće desiti. Francuzi bi rado Srbiji prodali avion za velike pare, ali ne mogu obećati isporuku Meteora i to je izgleda najveći izazov konačnom dogovoru. Uz pare, jer trenutačno zbog čitave situacije nisu normalne i nije lako skucati u budžetu toliko.

Odgovori
Su

@ Marko i ostali u fazonou nema nista od Rafala dok Srbija neudje u NATO.
Jedno pitanje za sve vas.

Dali su Egipat Indija, Indonezija, Katar, Sudisak Arbija i Ujedinjeni Arapski Emirati clanice NATO saveza, i dali su na osnovu toga clanstva dobili ili ce da dobiju Rafale, ili je tu mozda u pitanju lova?
Kao sto iz primer ovih zemalja mozete viditi uslov za nabavku Rafali nije clanstvo u NATO paktu vec lova.

I da vam pojasnim -Ipak ce biti da para vrti gde burgija nece. Kad AV plati onda ce i Rafali doci.

Ro

@Sumadinac
Dobro kažeš ovo za veće i bogatije zemlje, ali ima jedna kvaka koju izgleda skoro svi zaboravljaju. Sve te zemlje nisu i po svemu sudeći nikad neće ulaziti u konflikt s NATO zemljama. Amerika, Englezi, Švabe pa pomalo i Francuzi, neće rado riskirati sa zemljom s kojom su imali: A) veliki vojni sukob; B) dokazani eksport NATO tehnologije direktnom globalnom suparniku (Rusiji). Spomenuti Zapad Srbiji ne vjeruje jer ta ista Srbija tom istom Zapadu uzvraća istom mjerom. Krug je zatvoren, ali negde se u nekom trenutku mora prekinuti.
Prevedeno na pregovore koji ulaze u 3.godinu – lova za nove F4.1 nije sporna, ugovor sa Dassault-om nije sporan nego ugovori sa Thalesom, Safranom, MBDA i EuroMIDS-om. Riječ je o Meteoru, SCALP, Damocles i Link-16 bez kojih eskadrila novih Rafala nije ključni superiorna u odnosu na hrvatski posao.

va

sa našim platama koreja fa-50 blok 20 majka kakvi crni rafali to je za bogate, platiš i za manje od 1 godine stižu

Odgovori
Sl

Ništa ne vrede sva ova prepucavanja i pametovanja.Rafal ili bilo koj i naj savremeniji avion za srpsku avijaciju je preskupe“igračka“da se igramo avijacije i da kažemo da je imamo?Srbija oko koje je NATO sa raketama i avionim,nemamo šanse da uzletimo, videli smo kako je još na stajanci,daljinski NATO polupao Migove i izginulo pilota.Kako da uzletiš kada ti istog trena unište radare bez kojih nema letenja i borbe u vazduhu ili ciljeva na zemlji.Te pare usmeriti na dronove ,rakete i PVO,pešadiju,tenkove,altiljeriju i protivtenkovsku odbranu.Diverzante i specijalne jedinice.A Francuzi su nam poznati kako prođemo kad zagusti ,imaš njihovo oruđe ali nemaš municiju.To je isto sila,ista bagra kao i bilo ko iz NATO-a.Pametnom su dovoljne jedne batine a budalu uvek možeš da mlatiš.

Odgovori
PS

Za municiju se svakako ne zavisi od Francuza… Može da se integriše svašta nešto i bez njih ako zatreba…

Bo

@YPT: Суштински не схваташ окружење у коме живиш. Нека је то све и тако како си написао, али шта ће Србији авион који ће у случају сукоба са НАТО бити блокиран ? Леп је и диван, али не може из хангара. Не дају Французи, рецимо, апдејтован софтвер. Не ради му решо за кафу за пилота, и шта сад.? Расправљаћеш се са неким ко може да подигне Ј20, СУ27/35, уз то добије добру спецификацију, „огребе“ се за сателитску подршку,…и шта сад ? Шта је боље, голуб („Рафал“) на грани (тј. у хангару), или „врабац“ (Ј20) у руци (тј. у ваздуху) ? Мада је све то са авијациом и њеном употребом у таквом случају Србије врло дискутабилно. И на крају, не интересујеме ни: кинеска, ни руска, ни америчка, ни француска,… технологија. Интересујеме да неко ко хоће нешто да купи за мој новац, то што купи да мора и да ради. Мене то интересује као пореског обвезника. О техногији дискутујте до миле воље. То што ће неко да изложи „Рафал“ да се слика са њим, не треба никоме. А ако неко у ГШ ВС гарантује функционалну употребу „Рафала“ у таквим ситуацијама, и ја сам „за“, само мислим да је то велика бесмислица. Значи, одговорност пре света, и то именом и презименом, па купујте и Ф-35.

Odgovori
Vl

Srbija protiv Nato-a vise nece ratovati ,99 se videlo da je to samoubistvo. Ruski i kineski avioni ne mogu tako da ostaju zapadni. Ili ce se oni uzeti ili cemo ostati bez ratne avijacije ako se pak ne uzmu.

Nj

@Bobby a kako mislis da ti taj tvoj „vrabac“(J-20,Su-27/35) stigne u Srbiju? Jedino da Kinezi prekopaju tunel do Srbije posto NATO nece dozvoliti prelet nikakvog ofanzivnog oruzja preko clanica NATO-a koje se granice sa Srbijom. Ne dozvoljavaju da dodje u Srbiju cak ni preostale 3 baterije pvo FK-3 iz Kine, a ti hoces borbene avione

А

@Bobby

Прво, Французи немају шта да блокирају.
Друго, и Ј-20 и Сухој фамилија су за нас превелику авиони, који немају шта да траже. Нама не треба „тешки“ ловац, већ „средњи, што своди читав избор на Рафал, Ф-16, Ф-18, Ф-35, МиГ-29 и Ј-10. Од свих тих, америчке нећеш добити, руске нећеш добити, кинеске нећеш добити и на крају останеш на Рафалу, као једини авион који ћеш вероватно добити.

Du

Ne treba žuriti! „Ko žuri, nos u du*e turi!“ Neće mnogo vode ptoteći Dunavom i Volgom, a Rusi će smlatiti NATO-EU-Ukrajina alijansu, tim pre što su sad zaokupljeni i Bliskoistočnim ratom! S obzirom da Ruska avio industrija radi pojačanim, čak višestrukim kapacitetom, prava je prilika da udestrostručimo našu eskadrilu, MIG-ovima 35, i Suhoima SU30! Prava je pogodnost da za ove tipove surovih aviona ne treba komplikovana doobuka! Naši piloti se veona dobro snalaze sa Ruskim jezikom, i komandama u Ruskim avionima!

Odgovori
Vl

Treba ziveti u realnom svetu. Rusi sve i da osvoje celu Ukrajinu sto ce se veoma tesko desiti mi vise od njih ne mozemo kupiti ni metak,kamoli avione za nase ratno vazduhoplovstvo.

Mi

Prvo Zapad nije zaokupljen ratom na bliskom istoku jer tamo rata nema. Izraelsko bombardovanje i palestinsko skupljanje suta od srusenih zgrada nije rat, niti Izraelu treba pomoc.

Drugo ,Rusi su pojacali vojnu proizvidnju da nadoknade bar djelomicno vlastite gubitke, a ne da izvoze naokolo. Crnomorsku flotu ne smiju vise ni da koriste vec su je sklonili van dometa Ukrajinaca, a polozaje jacaju minama. Miniranje im je glavna aktivnost, a to je obrambeno oruzje. Toliko im mlavljenje Ukrajine i NATO-a dobro ide.

Si

Dule tebi je jasno da godinama vec voda tece Volgom a Rusija ne moze dovrsiti SVO u Ukrajini? Cak i da se to ostvari, vec sada je Ukrajina iscupala kicmu Ruskoj vojsci pa da i udju u Kijev trebat ce im decenija da se oporave pa da pokusaju krenuti na Rumunje ili Baltik. Sto se tice daljnjeg sirenja prica je vec sada gotova, upitno je samo koliko ce vremena trebati da se zavrsi kaos u Ukrajini. Hoce li Ukrajina ici na brzo zaustavljanje sukoba odabirom primirja u nekoj pozitivnoj pat poziciji ili ce ici na sve ili nista i pokusati izbaciti Ruse komplet van sa teritorija. Kao sto vidis, konci su Ukrajincima u rukama. Ruse se malo toga pita. Vec sad iskljucivo odgovaraju na diktat Ukrajinskog tempa, nemaju inicijativu. Ne vidim sposobnost kod Rusije da se to prevrne njima u korist.

om

Nego šta u rusko preduzeće cveta cveće. Pa ne može jedna Rusija koja ima BDP jedne američke savezne države slavodobitno izaći u rata. Tamo je sve stalo, tehnologije jedino mogu doći iz Kine,a Kinezi su zainteresirani samo da im uzmu energente po najnižoj cijeni i da okupiraju prazne ruske ravnice, ne vojskom nego kreditima koji će Rusima uskoro izdašno trebati.

Yr

@omniameamecumporto

Ne bih da ti rušim sneška, ali ta „propala“ Rusija je procentualno 7 puta manje zadužena (odnos GDP-dug) nego država u kojoj živiš. Pored vođenja nejžešćeg rata u novijoj istoriji i sankcija najbogatijih zemalja sveta ove godine će im ekonomija porasti više nego u većini EU članica. GDP o kom ti pričaš je nominalni GDP izračunat u Dolarima, apsolutno nebitan podatak kada govorimo o realnoj ekonomskoj moći neke države. Ako pogledaš realni (PPP- Purchase Power Parity) GDP Rusije videćeš da je u pitanju peta ekonomija sveta, a štafetu je preuzela ove godine i to od Nemačke, ni manje ni više. Ako ovako izgleda propast neke ekonomije i države, onda vam je bolje da što pre probate svi da tako „propadnete“ da vam GDP raste brže, dug bude 10-15% i da sve to možete da ostvarite i da istovremeno plaćate rat protiv najvećeg vojnog saveza u istoriji.

Vl

@ Yraff

Kladim se da ove ekonomske hvalospeve o Rusiji niste napisali iz udobnosti iste vec postoji velika sansa da pisete sa Zapada koji samo sto nije propao.

mi

@ Yraff kad cveta cveće u njihovo poduzeće, kako to da je banka Rusije digla kamatnu stopu danas za dva posto na 15 %, čemu sad to kad gdp raste , dug se smanjuje, valjda nisu čuli hvalospjeve o ekonimiji pa mamlo malo moraju intervenirati , malo za rublju , malo za kamate

Go

Yrraf

Ne znam razumijete li se u ekonomiju ali to sa PPP GDP je čista lakirovka izmišljena za utjehu zemlja u razvoju. Predlažem informirati se o prednostima i nedoatacima takve statističke metodologije p će sve biti jasnije. Osim što te zemlje koje vole iskazivati PPP GDP izdašno subvecioniraju potrošačku košaricu dok njihov narod živi u bijedi uspoređujući se s razvijenim zemljama. To što za svoju plaću netko može u Rusiji kupiti tonu krumpira a u Njemačkoj sto kila više ne znači ništa jer za tu istu plaću u Rusiji možeš kupiti jedan televizor a u Njemačkoj pet, jednu vešmašinu a u Njemačkoj pet i sl. Sirotinja ostaje sirotinja bez obzira na statistiku. I Juga nije imala gladnih pa je propala kao i SSSR.

Ј

Ајд по стоти пут, б а ц а њ е пара којих немамо, в и ш е пута доказаном непријатељу,
Пс. Шта би са Сажемовим радио станицама?

Odgovori
On

Kupiti avion od nekog ko ti nikad nije bio prijatelj. Biće kao što su poslali sve lijeve čizme

Odgovori
Ra

Nama nisu potrebni avijoni, mi I da kupimo 20 komada F35 nama to I ne pomaze strateški. Bez jedno 3 do 4 eskadrile nama to strateški ne obezbeđuje nebo. Neka nam kinezi prodaju licencu i znanje pa i Mašine za Pogonskuproizvodnju bespilotni bombardera, najbolje onaj CH5. Uz to još par baterija FK3 i neki sistem sličan pantsiru s1. Uz to obavezno mobilne radare i ometaći dronova. I dobri domaći tenkovski sistemi. Tek tad smo bezbedni. Neprijatelji neće nikad poslat pešadiju ako ne osvoji nebo. A dok vojnička ćizma ne gazi tu ništa nije urađeno!

Odgovori
Dj

20 F-35 bi predstavljali vazduhoplovstvo najjace u jugoistocnoj evropi. Cak mozda jace od po brojnom stanju 10x veceg grckog. I to samo zbog superiornih senzora koje ti avioni poseduju.

To je naravno hipoteticka prica, za sada je cenim „vama“ je potreban bukvar da ga dobro prostudirate i to od pocetka!

Iv

Ja to odavno govorim. 10 20 aviona ne znace ama bas nista. Jos ako ih kupis u klot verziji sa raketama dometa 50 -70km nema te nigde. Dignes avion inne znas ni ko te gadja ni odakle. Ko nasi migovi 99 te. Ovde se sprdaju na racun Mig 29 mnogi. Medjutim Mig kao platforma je dobar, fora je sto su ga koristila vazduhoplovstva zemalja koje su pre toga bile isrpljene sankcijama i koje nisu avione odrzavale. Rakete koje su imali su bile, ajde da kazemo najskromnije, da ne kazem najbednije. S druge strane imas protivnika sa full opremom, koji uz to napada u ogromnom broju. Da smo imali Rafal pre 24 godine isto bi bilo. Ne bi oborio nista i svi ili vecina bi bili polupani, bez da znaju sta ih je snaslo. Ili imas 100 komada ili furas desetal za air policing i nista vise.

А

@Rašo Srbin

По ко зна који пут, ПВО без авијације можеш једино у излог да ставиш. Нама требају и ловци и ПВО, коћи ће дејствовати као део јединственог система. Сва друга решења су пуцање у празно.

mt

шта мук а
ниђе храбрих Срба да о рату у Украјини причају кад су им за 5 дана спинџили 24 авиона?
а вероватно ће те се курчити о удару по аеродрому са уау како су америчке ракете добре уауууу.
гузолисци ко онај ко вам дозволи да пишете

Odgovori
Ra

@YPT
Srbija se nikada nije opredelila za EU i zapad, sedenje na dve, tri, osam stolica je odbojno svakome kome te stolice pripadaju.
Dok je bio zalet za proširenje EU, Srbija se nećkala i radila dilove sa Rusima. Prošao voz i ostali bez naftne industrije .
Kada se Srbiji nudilo partnerstvo i integracija u evroatlanske saveze ako se rešimo Kosova, mi smo se nećkali i ušli u dilove sa Kinezima za podršku u guranju prsta u oko Zapadu. Ostali bez Kosova, rudnika i integracija.

Mi nismo bili prisutni kada se delila pamet pa ne znamo gde smo, ni sa kim smo.

Odgovori
Pe

@Rade odlicno receno

PS

Ostali oko nas i gace prodali radi EU i gde su? Niko od njih nije u EU. Ni CG, ni Alb, ni Makedonija… NIS niko osim Rusa nije hteo da kupi, toliki je raspad bio. A prodat je pred promenu tehnologije za koju Srbija nije imala para u tom trenutku niti je ikoga sa zapada interesovalo da ulupa 500 miliona USD u rafineriju samo za dve tri godine. Bor niko nlrmalan nije hteo da kupi, bilo par tendera koji su bili tesko razocaranje. Kad uzeli Kinezi onda „jao bilo sve super oni ukrali“… O ostaloj mitologiji da ne pricam. I sad se nudi sarena laza, niko nece u EU. Para nema. Bice neka zajednica nakon reformi za nekih desetak godina. U principu SSSR lager sa svojim satelitima samo zapadni… Isti koji podrzavaju Ukrajinu i njenu celovitost kazu da se Srb resi Kosova… I rusofili i prozapadni prosto formiraju sliku sveta kroz svoju ideologiju a ne cinjenice…

Iv

Ne bi me cudilo kad bi Srbija stala u red za eskadrilu Rafala, a istovremeno nabavila i eskadrilu kineskih masina, koje mogu biti verovatno brze isporucene. Mada bi ja licno vise voleo F16 i recimo J20. Jedna eskadrila u Nis, druga u Bg. Kini nidu sankcije uvedene i jos imamo sansu da porucimo nesto od njih.

Odgovori
YP

„Kini nidu sankcije uvedene i jos imamo sansu da porucimo nesto od njih.“

A ako im uvedu sankcije, verujem da ćemo J20 održavati u kineskom tržnom centru na NBGD (ovom novom što se gradi).

Dr

Neverovatno kakvi se komentari ovde valjaju!
Kako vidim mnogi kd vas ovde uglavnom pljuju po Rusima i Klnezima a jedan Mercedes ulazi u Deal sa BYD-om oko proizvodnje sledeće generacije EV . Za one koji neznaju , a vidim da ih ovde ima u povećem broju , jedan AIR Bus ima pogon u Kini svaki drugi deo u vašim automobilima koji vozite je iz KINE , mislim da će EU ili NATO malo drugačije postupati sa Kinezima nego sa Rusima .
Mnoge stvari neznamo u vezi FK3 a pišeminovde naširoko i nadugačko kako se nešto nesme !
A da ne pišem o tome kako bi jedna Bugarska imala petlju da zabrani prelet Letelica Srbije , mislim da bi to imalo posledica u našim odnosima , pogledajte samo kako Bugarski predsednik komentariše tamošnji zakon oko takse za tranzit Gasa ka Srbiji i njihovom savezniku u NATOu Madjarskoj !
Da rezimiram Srbija ima pravo da kupi od koga zeli tako skupu opremu , da mi neko objasni zašto ji to baš morao da bude F-16 i to BLOK 30 a ne npr. Kineski J-20 ili neki drugi avion izvte kategorije !

mi

@DraganDubonjac i šta ima od toga šta Bugarski predsjednik komentira zakon, ništa odredba je i dalje na snazi, pa šta onda ne kupi od Kine ili Rusije, pa gdje su onda panciri i helikopteri iz Rusije ?

Pe

@Dragan Dubonjac Svaka zemlja mora da dopusti prelaz preko svoje teritorije.
Mislite da bi Kina, koja zaradjuje milijarde od EU, isla na sukob sa EU zbog nekog sitnisa u trgovini sa Srbijom?Nisu blesavi i kinezi imaju digitrone.

Iv

Rusi trenutno nemaju snage da predju ni Dnjepar, a kamoli na Poljsku granicu da izadju.Blitzkrieg nije uspeo, uleteli su u Ukr ko krava u kukuruze , sa premalo vojnika, vozeci tehniku sto se kaze po sred puta i verovali da ce zelenko da kidne za London. To se nije desilom. Rusija ima jaki vojsku, to niko ne spori. Lose procene se desavaju, gubitaka ima svuda. Rusi su naivno uleteteli. Verovao sam da imaju jacu vojsku, medjutim vidi se da je lova zavrsila po marinama i dokovima. Ukr je dobila i logisticku , vojnu i finansijsku podrsku zapada . Bez toga bi bez obzira na svu nesposobnost i nespremnost ruake armije, kolabirali davno. Zamislite sa smo mi imali toliku pomoc 99. Rat bi trajao mnoooogo duze.
Pogledajmo Bliski istok sada, gde ratnici u papucama sa raketama iz kucne radinosti i paraglajderima i jedrlicama iznenade onakvu vojnu i obavestajnu silu kakav je Izrael. I naprave im prilicno stete. Da ne govorim o nesrecnim otetim ljudima. Dakle rat nije komp. igrica. Rusi su oduvek bili dobra defanzivna vojska. Ono sto se iz istorije zna, to je da oni svaki rat traljavo pocnu, ali na kraju isibaju protivnika. Verujem da fabrike po Sibiru rade ne u 3 nego u 33 smene. Ne bi me cudilo sa iznenade sve i pokazu koliko mnogo mogu da proizvedu tehnike kad ih muka natera. Kao sto sam i za Bahmut rekao. Taktika je promenjena. Navlace Ukrajince na otvoreno i poklapaju artiljerijom. Cilj je unistit zivu silu. Sveani su da zapad moze ovako jos deceniju da pomaze Ukrajinu. Znaci idu na to da Ukrajina ostane bez vojnika, a ne tehnike.

Odgovori
Ho

Južna Koreja!
Kada bi naši političari vodili normalniju politiku, i recimo gledali kako da poboljšamo odnose sa Amerima, sada bi možda razmatrali budući Korejski KAI KF-21 Boramae.
Taj avion bi trebalo da krene sa proizvodnjom 2026, našim Migovima resursi ističu nekoliko godina kasnije… Taman!

Odgovori
Mi

Koji ce nam vrag taj polu stealth avion? Samo ekstra troskovi na odrzavanje i u zahtevnijim uslovima(radionicama). Ajd da bar ima neki stealt mode bez ikakvih podvesnih tacaka za rakete kao F-35, ali da nije F-35. To je za zemlje koje zele da idu u vojne pohode zajedno sa Amerikom i zele da razvijaju svoje moderne avione koliko god mogu. Peta pa sesta generacija, itd.. Nama treba nesto kao Gripen E, ali na zalost politika ga gusi i za normalne zemlje, a kamoli za Srbiju. Cisto kao avion mislim da je najbolji za nas, za Ukrajince, itd..

Ho

Miloš1977

Dobra analiza. Upravo tako, trenutno je „poslu stealth“ no očekuju se dalje modifikacije u kojima će dobiti i unutrašnje spremnike i „upgrade“ na 5-u generaciju. Šuška se da će i Poljska da se uključi u program. Interesantno je da je manje-više duplo jeftiniji od Rafala, predviđena cena je oko 60mil po komadu… A sigurno je da je naprednija letelica od istog, koji je gotovo 40g stara platforma.

Mi

Ako KF-21 ispadne iole jeftiniji od Rafala onde je vec super i veliki podvig. Pola cene od Rafala nije realno, ali to nije moguce predvideti jer proizvod jos nije ni u predserijskoj fazi proizvodnje.

Isto kao sto su Rusi odvalili da ce Su-75 kostati 30 miliona dolara po komadu, ili kako su Amerikanci prodali pricu da ce F-35 biti jeftiniji po komadu i za odrzavanje od prethodnika koje zamenjuje, a ispalo obrnuto i najskuplji vojni program u istoriji.

Dr

Ta letelica je isto za F -22 ono što je NA bio za Rafale u 80tima ! Dakle poluproizvod za koji , da bibga kupili , opet lorate da pošaljete „zamolnicu“ State Departmentu i USA parlamentu , dakle nema ništa odbte ljubavi !!!

Yo

Cenim da će Francuska evropskim naručiocima isporučivati Rafale preko reda.
Dobićemo ih i mi ukoliko Vučić & co nešto namerno ne zabrljaju – što ne bi bilo neko iznenađenje.
Kakvagod bila uslovljavanja i druge opcije oko evropskih aviona – njihova dostava je najizvesnija na duži rok ma koliko želeli i favorizovali ruske, kineske i druge proizvođače…
Svi pričaju kako su Rafali papreni, da su overkill i sl., ali je očigledno i to da se svi kupci vraćaju po još, a izgleda i kao da se nazire i potencijalni solidan ofset…

Odgovori
Mi

Gdje se nazire ofset ;)

Yo

Francusko, američko i sl. poimanje geostrategije se razlikuje od sličnog kod nekih drugih zemalja.
Naravno da im je isplativije iz mnogo razloga da nas vežu uz zapadnu tehnologiju i u tom cilju daju dobru ponudu, nego da za godinu-dve-tri uvozimo kroz C. Goru (u čijoj koalicionoj Vladi će sedeti i ministri iz srpskih partija) možda i rusku opremu sa v-v raketama ~400 km dometa i sl.
Pominje se i neka fabrika helikoptera ili sl., a nama je, po meni, ofset jednako važan kao i izbor i nabavka aviona, jer prilično i od nas zavisi da li ćemo u NATO okruženju biti „ušuškani“ ili ugroženi.
U sukobu sa NATO je irelevantno koliko i kakvih/čijih aviona i pvo sistema imamo, a – biznis je biznis – otvara dodatne mogućnosti…
Ako svemu dodamo, po aktuelnim izjavama, neizvesnu budućnost NATO-a u slučaju pobede republikanaca i naročito Trampa – Makronov koncept evropske bezbednosti se neminovno aktuelizuje – a sa nama su tradicionalni saveznici u 2 svetska rata i sa centralnom pozicijom na Balkanu.
Svima je Balkan nebitna periferija – osim Francuskoj – i to se manifestuje kroz isporuke Rafala i Grčkoj i Hrvatskoj, pa i Srbiji – ukoliko Vučić & co redovno uzimaju terapiju…

ma

@Yoda zaista vam je bujna mašta. Crna Gora je u NATOu ako niste znali, a blizu je i ulaska u EU i sigurno neće raditi tako nešto.
Drugo, ideja da će netko nuditi Srbiji nekakve moderne aivone u ovakvoj geopolitičkoj situaciji je suluda. Zbog čega bi jedna Francuska ili Amerika prodala opremu koju će Srbija sutra ustupiti Kini ili Rusiji? Ako će biti nuđeni neki F16 ili Rafale to će biti na nivou Iraka – gdje će biti izbačeni svi sistemi koji su osjetljivi na bilo koji način. Kupiti tako nešto bi bilo suludo, ali ne baš nečuveno u Srbiji ako donosi naslovnice na tabloidima ili udarne vijesti na Pinku.

Yo

@max
Ako mislite da bi Crna Gora i npr. Mađarska branile uvoz ruske opreme u Srbiji i po okončanju sukoba u Ukrajini i zaključenju mira – što bi značilo i ukidanje sankcija Rusiji koje ne daju rezultate, a nanose dosta štete – pa, mislite tako i dalje…

Mi

Cenim da necete dobiti preko reda iz razloga „a zasto bi“?
Nikakav offset nece biti oko tvornice helikoptera iz istog razloga.

Ho

@Max
“ Zbog čega bi jedna Francuska ili Amerika prodala opremu koju će Srbija sutra ustupiti Kini ili Rusiji? “

Tipičan komenar koji ovde kruži poslednjih par godina.
Ako neće Francuzi ili Ameri, hoće Rusi i Kinezi.
Šta se Francuzima ili Amerikancima više isplati, da imaju Srbiju za saveznika, ili za neprijatelja – hipotetički naoružanog dalekomentim ruskim projektilima iliti Belorusiju na sterodima u sred Balkana?

Dalje, Indija koja daleko više sarađuje s Rusijom u svim sferama već poseduje Rafale – tako da ta teza o ustupanju opreme Rusima pada u vodu.

mi

@Hokkaido Indija polako ostavlja Ruse sa strane, evo sad se vode pregpvpri o 24 Rafala M za njihove nosaće

Yo

@mikeV
Ma ne sklanja Indija Rusuju sa strane, nego Rafali prosto razvaljuju konkurente bilo da se radi o SU-35 ili palubnim Migovima 29…
Slično je i sa Egiptom.
Druga je priča što Rusi imaju sjajnu naučnu i vojnu bazu i što su sada u frci pa intenzivno ulažu u sve to – i to će izvesno dati rezultate u narednim godinama – možda i epohalne, ali Rafali trenutno gaze konkurente.
Dobra stvar u vezi sa Rafalima ne znači nužno simboličko zatvaranje vrata Kini i Rusiji – za razliku od možda svih drugih zaoadnih aviona…
Uz dugu tradiciju i svojevremenu saradnju sa Francuzima i oko domaćeg aviona, jednomotornog mini-Rafala kojeg su Migovi menjali dok ne krenemo sa proizvodnjom sopstvenih (pa usledio raspad SFRJ i prekinuo projekat) – nemamo bolje saradnike na polju avijacije.
Optimalno bi bilo, u ovom trenutku, da imamo francuske avione i rusku pvo, ali ne plaćamo Kinezima puteve 3-4 puta skuplje zato što su im putevi toliko dobri, nego što se dele tako iznete pare, a „investicija“ se čuva…

Pe

@Yoda „Druga je priča što Rusi imaju sjajnu naučnu i vojnu bazu i što su sada u frci pa intenzivno ulažu u sve to“
Rusija nema nikakvu „sjajnu“ naucnu niti vojnu bazu.
Od kraha SSSR uopste nije ulagano i to, vecina strucnjaka su otisli na zapad, a mnogi penzionisani.
Rusija je kupovalo sve gotovo, zapadno, pa i dan danas to rade-ugradjuju zapadne delove.
Danas nijedan ruski univerzitet ne spada u prvih 100 po nauci i tehnici, dok su vodeci u Americi, Francuskoj itd Odakle im onda strucnjaci?Pa nemaju ih.
Primer rata u Ukrajini pokazao je tacno pravi nivo ruske nauke-zapravo mnogo slabiji, nego sto je bio SSSR za svoje vreme

Be

Yoda, povratak na osnove.

Rafale ne proizvodi ‘Francuska’ vec Dassault…….tako da, aj bar osnove nauci.

Mi

@Beduin
Jooo al si mu ga šukno🙄
Rafal jeste francuski jer je Daso francuska kompanija i po zakonu ne moze da promeni svoju nacionalnost. Rafal je vise francuski nego sto je vecina serijski proizvedenih modernih letelica zapadne Erope, Turske i zapadnih partnera u Aziji (Japan, J Koreja, Tajvan) proizvod samo tih zemalja.

К

Шта ће нам Рафал, кад имамо Шахмат? Уместо 120, платићемо 30 милиона по комаду.

Odgovori
Zi

Koji komentari, tipa: Srbija nema para, trosimo pare koje nemamo i sl. To sto Srbija nema velika primanja u Evrima, ne znaci da Srbija nema para za kupovinu. Jel vidite da Srbija stalno nesto kupuje? I to novo! Ne oslanja se na strane donacije polovnog, i ne kupuje polovno. Da nismo pod nekim pretnjama i tihim sankcijama, tek bi kupovali.

Odgovori
mi

39,5% domaćinstava Srbije nema kanalizaciju. Službeni podatak.

PS

@miro
Pa i vama na primorju od kojeg zivite nema kanalizacije preko 40% ljudi. Vanicno u nekim zupanijama preko 45% Jel treba da se takmicimo ko ima gore politicare? LOL Sto se mene tice mislim da je mrtva trka oko toga

Mi

141 naručenih Rafala ? Ništa od Rafala za Srbiju, barem ne prije 2035.

Odgovori
Yo

@Beduin
Pregovori o kupoprodaji se vode na nivou ministarstava odbrane, znači – na državnom nivou.
Tako da, Rafal je imovina kojom u spoljnoj trgovini raspolaže Francuska Republika, a Dassault je u spoljnoj trgovini, faktički a ne pravno, na nivou državnog organa a ne kompanije koja samostalno ugovara izvozne poslove, tako da je Rafal prvenstveno francuski pa onda sve ostalo.
Suštinski – irelevantno – jer su u tim poslovima zadivoljni i kupac i prodavac i proizvođač…
@Petrovic Dusan
Niti su svi stručnjaci otišli iz Rusije, mnogi su se i vratili – bar na civilnim fakultetima – a mnogo i stalno obrazuju.
Nijedna drżava koja ima sopstveni npr. kosmički program sa ljudskim posadama – ne može to bez sjajne naučne osnove.
Rusi imaju svoje novitete – kao i drugi – ali je najfrapantniji primer (praznog) marketinga bio prisutan u vreme promocije experimentalnih iRNK antikovid vakcina – kada se za Pfizer izašlo sa podatkom o efikasnosti od preko 96%, ali se prećuti da je u istom zvaničnom istraživanju placebo (destilovana voda, fiziološki rastvor) koji je davan kontrolnoj grupi imao efikasnost od 94%…
Istovremeno se zabrani ruska antikovid vakcina bazirana na opštepriznatoj tehnologiji koja je i opšteprihvaćena protiv – ebole… Marketing i lova…
Slično je kada se radi i o vojnoj industriji…

Pe

@Yoda
Ruski kosmicki program je propao, glavni poduhvati su se srusili(Fobus-grunt, nedavno projekt sletanja na Mesec), dok je sve ostalo na zaista impresivnim dostignucima SSSR 1950-ih
Niko se „ne vraca“ u Rusiju jer rade za mnogo bolje plate na sjajnim projektima na zapadu, mladi obrazovani Rusi samo gledaju da pobegnu, sto se vidi i po ulicama Beograda.
O Covidu ne bih na ovom mestu.

om

Yrraf@ ne bih niti ja vama da rušim sliku o predivnoj majčici Rusiji samo se vi držite Rusije nisam nimalo ljubomoran, što ćete u propaloj Europi.

Odgovori
Mi

Ukrajina je bez avijacije pa se drže…

Samo PVO što kvalitetniji i u većoj količini , za 3 milijarde može se kupiti mašala.

Odgovori
da

ALi ipak uz sve HIMARSE, ATACMSOVE, IRIS-t, Patriote, Leoparde, Abramse, Geparde, SMPT-T, Avangere,… Ukrajina stalno kuka za F16?
Zašto, pitam se?

To

Prošla je baba s kolačima za kupnju Rafala od kad je Indonezija kupila one na koje je Vučić ciljao, a to su onih 6 koji su se mogli dostaviti u 2026. Indonezija je kupila 42 aviona Rafale F4, a podijelila je tu naruđbu na tri 6+18+18 =42. Ovih 6+18 je u potpunosti plaćeno, a zadnjih 18 aviona će biti plaćeno u roku od godine dana. Tako se kupuju avioni od strane zemlje koja ima novac za kupnju, a gdje ne trubi na sva zvona da se kupuju Rafali još od kraja 2021 pa do danas ništa nema od toga. Ako Saudijci kupe tih 54 aviona dobiti će ih od 2031 pa nadalje. Znači da je Rafale F4 upotpunosti rasprodan ako Rafale F5 počinje isporuke 2035 Francuskoj.

Mo

Da naši imaju pameti naručili bi Rafale odavno da se zamene ove ruske kante starije od pilota koji na njima lete.

Odgovori
Mo

Krajnje je vreme da se naruče Rafali i M346 i da se završi sa RV u narednih 30-ak godina.

Odgovori
To

Prošla je baba s kolačima za kupnju Rafala od kad je Indonezija🇮🇩 kupila one na koje je Vučić ciljao, a to su onih 6 koji su se mogli dostaviti u 2026. Indonezija je kupila 42 aviona Rafale F4, a podijelila je tu naruđbu na tri 6+18+18 =42. Ovih 6+18 je u potpunosti plaćeno, a zadnjih 18 aviona će biti plaćeno u roku od godine dana. Tako se kupuju avioni od strane zemlje koja ima novac za kupnju, a gdje ne trubi na sva zvona da se kupuju Rafali još od kraja 2021 pa do danas ništa nema od toga. Ako do 10.11.2023. Saudijci🇸🇦 kupe tih 54 aviona dobiti će ih od 2031 pa nadalje. Znači da je Rafale F4 upotpunosti rasprodan ako Rafale F5 počinje isporuke od 2035. Francuskoj.

Ma

Jeste razmišljali za prvu silu (10 god) dok 5. ili čak 6. Generacija aviona ne postane dostupnija uzeti Indijca Tejas, poslije ga prebacite kao trenažera. Tražite veliki offset, ulaz u Indiju i njihovo tržište. Indijci bi bili presretni da izvoze svoj avion. A EU i Amerika ionako se žele približiti 1,4 milijarde Indijaca, koji se popreko gledaju sa Kinom.
Da su naši bili pametni mi bi to napravili

Odgovori
Ig

Macron (uz Meloni i Scholza) je jučer tražio od Vučića priznanje Kosova uz posljedice ako do tog ne dođe (i Kosovo ima obaveze / posljedice ali nebitno za ovaj članak).
Posljedice naravno neće biti bombardiranje, sankcije i slične mjere iz 90-ih, ali nema Rafala za Srbiju bez priznanja Kosova. To je sad valjda jasno i onima s glavom najdublje zabijenom u pijesak.

Odgovori
PS

Francuzi vole pare, toliko prosto. Ako se ne bude kulilo bice jer nemamo para ili ce Ameri da daju „bolju“ ponudu. Vec su im bili pre neki mesec ljudi da nude nesto u vezi nekih avione. Nisu rekli za medije sta.

ja

Чини ми се да је најбоље решење куповина кинеског JL-10 (L-15), једним напредним авионом заменили би Орла и Галеба. Oвај авио би могао да буде „advanced trainer“, „ground atack“ а у некој изнудици може да обавља дужност „air policing-a“. Урадили би исто што и Пољаци куповином корејског T-50. Завршетак развоја вођених убојних средстава за Орла пренели би на нови авион и уз кинеску помоћ би лакше стигли до циља на исти начин као са Пегазом. Осим са Кином са JL-10 (L-15) могли би да сарађијемо са другим земљама који имају авион развијен из исте платформе, Русија, Италија, Израел, Грчка…Уместо МИГ-а купити од кинеза JF-17 све то заједно не би коштало колико једна ескадрила рафала.

Odgovori
Pe

Impresivna renesansa francuskog Dassault-a,
ne sumnjam da visokotehnološka zemlja od 75 miliona moze da napravi dodatne zavode i uveca proizvodnju aviona.

Odgovori
Ja

Dali u tih 75 milona uracunavas i 25 milona imigranata ili je to baska.?

Mi

Kako će to dalje da ide?

Pa mi pregovaramo sa DASSAULT, bla.bla. truć, koliko šta košta i koliko će da daju za koliko para, i nešto će se dogovorimo. A onda će neko u EU da kaže (i biće u pravu), Srbija se udaljava od Evrope, EU skepticizam je prevelik, ne ograđuju se od Rusije, imaju krizno područje bla.bla.bla…

Onda će veliki vođa da kaže eto jadni mi, hteli smo najbolje za Srbiju, i opet nam ne daju, nije do mene, do njih je , šmrc, možda će i suzu (opet) da pusti nad nesrećnom sudbinom Srbije, koja eto vidite nije do njega, on nam želi najbolje, bla.bla.bla…

I vreme će da prolazi a mi nećemo imati više ni školske avione, a kamo li borbene.

Odgovori
Du

Kamo sreće danas bismo svi zajedno letili na NA a ovako kupujemo

Odgovori
Th

@Dusan
Ne samo to. Bili bi ste danas verovatno svi u Evropskoj Uniji. Nebi bilo
onih sukoba od devedesetih do ovama. Sad se ceka samo kada cete
opet pocet. Na KiM ili prvo u BiH ? Pripreme ocito vec vodite.

Rafale je jako skup. Danas su borbeni avioni neka vrsta Drona
sa pilotom. Da nosi sto vise dalekometnih raketa. Bliske borbe
ima samo jos u filmskoj industriji. Za cenu jednoga mozes kupiti
npr. 2-3 FC-1 (JF-17). Protivnik onda mora vodit borbu sa vise cilja.
Nebitno je kakav je radar u nosu svakog aviona. PESA ili AESA.
Jedan moze druge avione po potrebi iz zraka da navodi. Tu su
jos radari na zemlji. Koliko poleta bi jedan Rafal postigao protiv
Nato Saveza ? Mozda jedan srecom dva.

Jedino se mozete nadat da ce vam Franzusi uvalit one najstarije
Rafale koji se navodno ne mogu modernizirat. Ne mozete ocekivat
da ce vam neko koga mrzite (zapad) i cijom nestanku (zapadni svet)
se nadate da vam proda sta zelite.

Ja

Neka je sa srecom Hrvatkoj za ovu kupovinu vidcemo sta ce dobiti u paketu naoruzanja,jer ako ne dobiju adekvatno naoruzanje dzaba im dobar avion.Sto se Srbije tice za kupovinu Rafala vise puta sam rekao daje to jedno solidno avionce koje puno kosta za jednu eskadrilu tog avionceta mozemo da kupimo citav puk j-10 sa modernim naoruzanjem kakvo Hrvati sigurno nece dobiti.

Odgovori
ev

Jale!
Не вреди навијачима писати ништа што неће да чују!
Неможемо да добијемо добро опремљену верзију Рафала Ф4!
Неможемо ни да је платимо!
Нетреба нам за 1МРД Евра плус – половни , тугаљиво опермљени Ф3 Рафал!
Небрините, наћи ће се бољи авион за исте или маље паре!
Није паметно све паре уложити само у авионе!
Нећемо дозволити да купимо авионе у замену за опгромен паре, слободан избор судбине и територију!

Mi

Skoro sam siguran da svi ovi zagovornici kineskih aviona, voze zapadne polovne (ili nove) automobile, i to sa velikim procentom francuskih!

Na zapadu sve više se voze novi električni automobili koji prelaze sa jednim punjenjem cirka 450 km marke MG i drugi.
Šveđanima ne smeta a nama bi kao smetalo …

Odgovori
Mi

Nešto mislim Srbija bi davno kupila i platila Rafale da zapad to dozvoljava, tako do njih je.

Odgovori
Th

@Miso
To sto u Srbiji AV celo vreme Rafale spominje je samo u korist vladi
Hrvatske. Da tamo obicni narod pomisli da ti avioni vrede svoju cenu.
Ipak je on pravoslavni Hercegovac.

Ma

Eno Indija potvrdila narudžbu 26 Rafalea prije 4 dana, samo dan nakon ovog članka. Prozor za Srbiju se polako zatvara, a jasno je što su dva glavna problema: 1) Srbija inzistira na oružju i komponentama kojima će biti naoružani hrvatski avioni, a to uključuje i Meteore i Scalp, što Francuzi ne žele/mogu obećati (otud i priča da Hrvatska, kao, ne nabavlja Meteore, što je nonsens jer su u planu nabave)
2) Ako se Srbija ugura u zadnji vagon i naruči prije popunjavanja kapaciteta, trebat će objasniti zašto su moderni F4 slabije naoružani od hrvatskih, koji su skoro triput jeftijiji.
Dakle, ništa od posla…

Odgovori
Vl

Odakle ti informacija da će Hrvatska dobiti Meteor i Scalp?
Nigde nije ništa zvanićno objavljeno.
Žutu štampu zaobiđi jer verujem da su do sada u spisak dodali i rakete sa nuklearnim glavama.

Be

Vlad, ne dobiti vec kupiti……ako bude htijela

Ge

Čitam ovdje bajke o kupovini Rafala i ne vjerujem.
Srbija ne može kupiti Rafale (ni bilo koji zapadni zrakoplov) dok ne napravi jako puno domaćih zadaća u koje spadaju:
– usklađivanje sa EU politikom
– priznanje Kosova
– ulazak u NATO
– prekid vojne suradnje sa Rusijom i Kinom
Znači ne postoji način da se sve ovo gore navedeno tako brzo desi jer ste sve do sada radili suprotno. Kupovina vojnih zrakoplova je prije svega političko pitanje. Nije Srbija Indija ni Saudijska Arabija da joj se u ovakvim nabavkama zažmiri na jedno oko.
Srbija ne može kupiti ni novije zrakoplove iz Rusije niti iz Kine, vi ste osuđeni da tražite nešto staro rusko što se pojavi dostupno na tržištu i to će biti problem isporučiti i održavati. Sve drugo su bajke.

Odgovori
ev

GEC,

Управо зато што неки или сви ови услови морају да буду испуњени плус неки други, од овог посла нема ништа, мислим да нећемо то да испунимо, јер нам није у националном интересу да све ово испунимо само да добијемо неки авион…..
Дакле памет у главу , провера реалности и финансиске, војне, војно-Политичке итд. Јасно је да треба другачији приступ за Србију, како би национални интерес био испуњен , а одбранбене потребе задовољене!

Go

Prvo i osnovno kupiti skolsko borbene avione L15 od Kineza dve eskadrile za pocetak dovoljno za obuku pilota time bismo zamenili zastarele Orlove i G2 mnogo dobijamo a zatim kupiti od Kineza J10D varijantu koja se vec ispituje u Kini godinu dana.Za te novce koliko ce nas kostati rafali mozemo kupiti dve eskadrile L15 i dve eskadrile J10D.

Odgovori
ev

добар и логичан предлог!

Tr

Француска је бомбардовала Србију 1999. ЋАО

Odgovori
Pa

Kao Engleska, Turska ili Holandija….tesko. cesto su prosipali teret po njivama na pravcu Fruske gore uz jasno ‘mahanje’ …koliko godina?

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor