Pinkov razvojno-istraživački centar (PR-DC) ove nedelje je drugi put izlagao na najvećem bliskoistočnom specijalizovanom sajmu posvećenom besposadnim platformama. Kompanija je UMEX 2024 iskoristila i da prvi put detaljnije predstavi svoj najambiciozniji plan do sada, izgradnju fabrike za serijsku proizvodnju dronova ali i da podseti da nastavljaju sa zapošljavanjem, što inženjera, što radne snage drugih profila.
PR-DC je na UMEX-u prvi put izlagao 2022. godine i kako smo tada izveštavali na sajmu su imali svoj zasebni štand. Godinu dana kasnije, na sajmu IDEX, potpisali su ugovor o zastupništvu za tržište Emirata sa kompanijom Trast koja je od marta prošle godine u vlasništvu Edža, najveće emiratske kompanije koja posluje u namenskoj industriji. Kako je Tango Six portal tada prvi preneo, PR-DC je najavio proširivanje svojih kapaciteta, kako fizičkih tako i kadrovskih.
Ove godine su na sajmu u Abu Dabiju nastupili u okviru Trastovog štanda i predstavili nove ali i evolucije postojećih proizvoda. Najbitnija novina je potvrda najave od prošle godine da će se baza kompanije u Šimanovcima uvećati. Projekat je sada opisan kao „Prva srpska fabrika dronova – PSFD“.
Kako je na UMEX-u za Tango Six ispričao suosnivač PR-DC-a Miloš Petrašinović, novo postrojenje će omogućiti preko potrebno širenje. Objašnjava i kojom vrstom proizvodnje se kompanija trenutno bavi:
– Nakon svih izazova koji se tiču razvoja gotovih proizvoda, trenutno se nalazimo u fazi sposobnosti koje se definiše kao prototipska serijska proizvodnja. Dakle mi pravimo prototip linije za serijsku proizvodnju.
Naša želja je da PR-DC dugoročno ostane ono kako ga ime opisuje – istraživačko-razvojni centar. Ta vrsta kompanije se pre svega zasniva na ljudima, ljudima koji su spremni da smisle i proizvedu nešto novo, nešto inovativno i korisno što posle možemo ponuditi svetskom tržištu. –
Petrašinović za naš portal kaže da je odluka o fizičkom uvećanju trenutnog prostora rezultat velike potražnje i njihove sposobnosti kao kompanije da sada ulože u jednu celinu, fabriku:
– Planiramo da zaposlimo veliki broj ljudi, kako inženjera, tako i tehničara ali i različitih pomoćnih zanimanja koja su neophodna.
Mi se pre svega bavimo proizvodnjom letelica od kompozitnih materijala i metala. Drugi bitan deo naših aktivnosti je elektronika, dakle informacione tehnologije. U svojim proizvodima već implementiramo softvere koji su razvijeni u našem razvojno-istraživačkom centru.
Tako da mi već sada imamo dovoljne kapacitete da proizvedemo određenu količinu koja će nam omogućiti da iz sopstvenih resursa onda ponovo uložimo novac u izgradnju fabrike i mislim da je to jedan veoma dobar korak. Nismo se okrenuli inostranstvu i pokušajima da uvozimo gotove stvari već smo se okrenuli tome da to proizvodimo u Srbiji. – ispričao je Petrašinović za Tango Six.
Stojko
Kome sve PRDC prodaje svoje dronove?
Dusan
Prodavace se sirom sveta. A MO bice sigurno velika musterija. 🙂
Djuka
I mene zanima, kome PRDC prodaje dronove?
Mislim, moralo bi postojati nesto konkretno u portfoliju, ako je odluceno da se gradi ogromna fabrika, zaposlajvaju stotine inzinjera itd,?
Brad
Navodno mitrovic ima ugovore sa nekim kupcima. Proverics sve to revizorski izvestaj
Stojko
@Dusan
Ja shvatam da su nasoj vojski preko potrebni dronovi nosaci drugih dronova ali dok ne dodje taj dan od cega se zivi, posto se vec dosta dugo najavljuje i razvija i usavrsava? Po prezimenima zaposlenih cini mi se kao porodicna firma, pa nije moguce da svi ne primaju plate.
Miloš Petrašinović
Praktično svakome ko te dronove želi da plati onoliko koliko mi tražimo na otvorenom svetskom tržištu ali da pritom možemo da dobijemo dozvolu od države za izvoz (kao i dozvole od proizvodjača opreme koju ugradjujemo). Kao i svaka normalna privatna kompanija. O ugovorenim poslovima govorimo onoliko koliko želimo i možemo jer pravno nismo u obavezi da o tome obaveštavamo javnost. O referencama će svakako biti više reči u budućnosti.
PSA
Koliko su saopštili, do sada to što je prodato je otprilike sve prodato Arapima,
Djuka
>> ali da pritom možemo da dobijemo dozvolu od države za izvoz
Znaci bice ono kao kad USA daju dozvolu za izvoz oruzija (FMS), pa se pojedinosti objave na oficijelnoj web stranici?
Branko
To niko ne zna, navodno su nesto prodali vec i navodno imaju velike narudzbine za mini i mikro dronove… Medjutim mi jos ne znamo ni kome smo tacno prodali one Morave sa dodatkom Plamena sto se vidjaju po Libiji, a u pitanju su kamioni…
Brad
@Miloš Petrašinović
Imate li ugovore. Koliki vam je najveci do sad. Kolika ce biti vrednost investicije i broj zaposlenih radnika?
Realni
Odlična vest samo napred,najlepše u svemu tome je što će zaposliti naše inžinjere i radnike.Samo da ih država nesaplete kao Mileta Dragića pravog patriotu.Nešto su ga baš skrajnuli a itekako ima šta da ponudi našoj vojsci.
evroprc
Мени се допада да се неко сетио Прве Српске Фабрике Аероплана
Живојин Рогожарски АД. па је направио леп историски контуотет.
Посебно оно Српска је дивно умето „ххххх Србије“ културлолоски помак, и зато велико Хвала!!
Уложио је човек у домаћу производњу домаће паре! И на томе хвала, препознао је знаке времена и кренуо у посао. Верујем да тај човек добро зна шта ради!
Немам сумње , да има и подршку државе, заслужено. Волео бих да сви домаћи Богаташи да учествују у обнови војне индустрије, па тако као и за време живојина Рогожарског велики проценат војне индустрије бити приватне српске компаније!
Колегама инжењерима све најбоље као и власнику – Захвални српски Инжењери из целог света!
Sotir
Koliko sam razumeo oni proizvode metalne konstrukcije i kompozitne delove kao i da rade softver dok se sve ostalo uvozi od motora pa sve preko kamera i ostale ektronime.
Miki
Pa kod ovakvih dronova softver i jeste najveći deo konačnog proizvoda.
Motori iz Kine su svakako prejeftini da bi se isplatilo praviti svoje linije za njih, kao i elektronika koja je svakako modularna i može se sklapati od komponenata sa raznih strana.
Problemčić su verovatno i posebni kojekakvi napredni senzori, termalne i night vision kamere, složena sredstva zaštićene veze i slično, ali to svakako i sada radi šačica firmi pa svetu pa je svejedno da li ih kupuješ od te šačice direktno, ili već postavljene na dron koji je sklopio neko treći. Da to napraviš sam, jako teško za zemlju kao što je Srbija.
Nikola P.
Samo neka grade i prave dronove. Ovaj segment treba bezrezervno podrzati. Zelim im da naprave sto vecu fabriku, da sto vise dronova prodaju i zaposle sto vise ljudi. Samo mislim da ce im biti teze da prodaju dronove nasoj vojsci nego nekoj stranoj.
Zlatko
Ne dirajte Miloša, on je ozbiljan momak, neko ko pre svega gleda na te proizvode kroz inženjerstvo i nauku, retko pametan čovek kao i njegovi saradnici i kolege sa mašinskog fakulteta. Mitrović i ostali eksterni faktori, za njih iskreno ne znam, a poznato je da se svašta priča. Ovi momci su jedni od retkih talentovanih ljudi u Srbiji kojima se pružila prilika da svoje ozbiljno znanje adekvatno i konkretno koriste u Srbiji, a ne u Nemačkoj ili Norveškoj. Možemo samo da se ponosimo njima. Da je više takvih preduzetnika možda bi nam privreda i ličila na nešto.