BEG airport status
[VRŠAC 2014] Aero East: Zbog čega srpski vojni piloti ne bi mogli da se obučavju i na našim avionima?

[VRŠAC 2014] Aero East: Zbog čega srpski vojni piloti ne bi mogli da se obučavju i na našim avionima?

BEOGRAD – Intervju sa vlasnikom jedine aktivne domaće fabrike aviona u kojem on postavlja neka veoma zanimljiva pitanja. Zbog čega država regulatorno guši njegovu proizvodnju, da li bi Aero East letelice mogle biti korišćene u državnoj službi i zbog čega su idealne za osnovnu obuku domaćih vojnih pilota?

 
 
IMG_6574
 
Aero East, fabrika aviona iz Kraljeva, nastupila je na aeromitingu „Vršac 2014“ sa svojim avionom SILA 750, prototipom u Ambulance verziji. U pitanju je razvojni koncept lake letelice ciljano projektovane za sanitetske aplikacije u Africi koja uz impresivne short-field performanse u „malom pakovanju“ prevozi jednog pacijenta uz pratećeg sanitetskog radnika.

Posle uspešne sertifikacije po nemačkim ull standardima prošle godine u aprilu Aero East nastavlja sa svojom borbom za domaće i inostrano tržište rekreativnog privatnog letenja. Hrabra privatna inicijativa koja je uz mnogo skepse lokalnih posmatrača započela 2006. godine u Kraljevu samo tri godine kasnije proglašena je za Najbolji izvozni proizvod Srbije. Kao i većini izvoznika direktoru i vlasniku kompanije Miloradu Matiću ova nagrada nije praktično pomogla ali on uprkos teškoćama u poslovanju nastavlja svoje zacrtane planove.
 
IMG_6630
 
Iskoristili smo priliku da u Vršcu ponovo popričamo sa Matićem, ovoga puta iskrenije i neposrednije nego do sada:

– Zbog čega projekat aviona SILA u Ambulance verziji nije napredovao dalje od prototipa?
– Zbog čega ne postoji državna podrška u regulatornom pogledu jedinoj aktivnoj domaćoj fabrici aviona?
– Zbog čega Srbija ne primenjuje strategiju Slovenije koja štiti svog proizvođa lakih letelica?
– Da li bi Aero East avioni mogli da se koriste za osnovnu obuku pitomaca Vojne Akademije Vojske Srbije?

Odgovore na ova pitanja pogledajte u našem intervjuu sa uvek raspoloženim Magom koji je i ovoga puta bez dlake na jeziku opisao realno stanje srpske civilne i vojne avijacije.
 

 
 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

go

1. Zbog čega projekat aviona SILA u Ambulance verziji nije napredovao dalje od prototipa?
2. Zbog čega ne postoji državna podrška u regulatornom pogledu jedinoj aktivnoj domaćoj fabrici aviona?
3. Zbog čega Srbija ne primenjuje strategiju Slovenije koja štiti svog proizvođa lakih letelica?
4. Da li bi Aero East avioni mogli da se koriste za osnovnu obuku pitomaca Vojne Akademije Vojske Srbije?

Odgovori:
1.Zato što domaća proizvodnja pruža manje prostora za malverzacije i ugradjivanje koje su osnova političke moći u Srbiji i osnova sistema vladavine koji se bazira na kršenju zakona koje je poznato ali se krije, da bi se potom to saznanje koristilo za ucenjivanje i ostvarivanje lične imovinske dobiti. Zato, što je manje mesta za malverzaciju, manje je mesta za kontrolu, tj manje budžetlija. A državni budžet je sama suština i razlog postojanja države Srbije.
2.Zbog toga što to traži stručne i obrazovane ljude, sa jasno definisanom vizijom i stavom, kojih nema jer ljudi sa stavom su teški za manipulaciju i direktna su pretnja budžetlijama i budžetu Srbije koji se zasniva na ljudima slabog karaktera podližnim manipulaciji i čije životne potrebe se kreću na liniji krevet-sto za ručak-klozet.
3.Zato što Srbija nije Slovenija.
4.Ne, zato što vaša fabrika nije u vlasništvu države i samim tim nije budžetski korisnik već naprotiv je pretnja bužetu jer dokazuje da je rad moguć van državnih jasli.

Odgovori
Bo

Nedavno pročitah u jednom dnevnom listu ministarsku izjavu bucmaste plavuše (od skora je stručna i za vazduhoplovstvo) koja reče da je vazduhoplovstvo ponos Srbije!
Jel` jeste? Osim veštačke i sliom proizvedene kompanije SrbiHad postoji li još nešto?
I ovo malo jada što postoji, verovatno će biti ugušeno!

Odgovori
Ga

Mago je objasnio!

Odgovori
BS

Ovom coveku treba da daju onu napustenu, a novu aerodromsku zgradu na aerodromu Morava da tamo prebaci proizvodnju i da investira drzava zajedno sa njim u proizvodnju i ubrzo bi imali novo zaposlene! Ovako samo bacaju i to malo novca sto imaju u bunar.

Odgovori
ra

Postoje li razni razvojni fodovi? Postoje! Da li država može da garantuje kreditne garancije za Sila? Može! Da li postoji tržište za ove avione u svetu, naročito u ambulance verziji? DA! Da li bi ovo moglo da zameni Utvu? Da!
Kada bi svi razmišljali kao on, i kada bi pomagali, a ne gušili domaća mala i srednja preduzeća, umesto da gradimo kule i gradove na vodi, bili bismo duplo razvijeniji nego danas!

Odgovori
Be

Covjeku sam objasnio da letilice koje pravi nisu podobne za vojne pilote. One su STOL karakteristika i kao takve su opasne. Njih moze da leti vec dobro obucen pilot. Takav se skoluje i uci na letilicama vece mase, izrazenije inercije, stabilnije i da ima „faze“ u procesu poletanja i sletanja jasno izrazene, Mislim da je poplava kvazi-pilota i letilica doprinjela tolikom broju udesa proteklih godina kod nas.

Cijenim optimizam i preduzetnistvo. Misljenja sam da je na dobrom putu, ali mozda ne i u zemlji koja moze da ga podrzi. Trend avijacije svakako treba ozivljavati.

Da se nadovezem na prethodni komentar. Utva, bar ona na kojoj sam letio, je greskom postala to sto jeste. Najgora leteca naprava u koju sam ikada usao. Zamijeniti je necim drugim je zaista odavno trebalo.

Odgovori
Pi

Care!!Samo tako naprijed!

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Buck na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Mislim kako ta tvrdnja nije točna. Naime, radar je isti RBE2, no antena je ta koju je moguće promijeniti pa se tako u ovisnosti o prirodi misije ili dostupnosti antene na njega stavlja PESA ili AESA antena.

27. Nov 2024.Pogledaj

Djuka na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Cev da bi se uvulacila potrebna je odredjena mehanika i prostor kojeg za tako nesto u trupu nema. Jos je pri tome cilindricnog oblika, idealna da elektromagnetni talasi predju preko i vrate se tamo gde ne treba, radaru. Rafale prosto nije stealath letelica, jer ako se pazljivo pogleda ni jedan jedini senzor sem radara :-)…

27. Nov 2024.Pogledaj

Branko na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

"Na ovaj nivo će se nadograditi postojeći francuski Rafali F3R, ali se mora naglasiti da se na F4.1 mogu nadograditi samo avioni varijante F3R koji imaju AESA radar. " Da li to znaci da se hrvatski avioni ne mogu nagraditi na F4.1?

27. Nov 2024.Pogledaj

Лек na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

K И даље не бих искључио могућност да поједине технологије са Ф5 које не би захтевале структурне захвате заврше на некој даљој подверзији Ф4.

27. Nov 2024.Pogledaj