BEOGRAD – Juče je u Rimu predstavljen strateški plan za novu Alitaliju uz jasnu opredeljenost novog izvršnog tima i strateških investitora za temeljne promene u kompaniji. Nova Alitalija počela je sa radom 1. januara 2015. godine, nakon realizacije investicije Etihad ervejza i postojećih vlasnika udela u Alitaliji.
Na jučerašnjem sastanku Upravnog odbora nove kompanije Alitalija, koja je počela sa radom 1. januara 2015. godine, nakon realizacije investicije Etihad ervejza i postojećih vlasnika akcija u Alitaliji, ratifikovana je poslovna strategija kompanije. Njene osnovne elemente juče su u Rimu predstavili Luka di Montezemolo, predsednik Alitalije, Silvano Kasano, generalni direktor Alitalije i Džejms Hogan, predsednik i generalni direktor Etihad grupe i potpredsednik Alitalije.
U operativnom smislu, mreža predviđena novom strategijom kompanije podrazumeva tri čvorišta u Italiji: Aerodrom Malpensa u Milanu će pojačati dugolinijske letove, dok će aerodrom Linate u Milanu poboljšati povezanost sa čvorištima partnerskih aviokompanija. Aerodrom Fiumićino u Rimu će pojačati dugolinijske letove i nastaviti da širi kratkolinijske i srednjelinijske letove kako bi se održao značaj na italijanskom tržištu.
Redovi letenja širom mreže biće optimizovani tako da omoguće bolju povezanost, kao i veći broj kod šer letova sa postojećim i novim partnerima. Nove linije iz Rima uključuju Berlin, Dizeldorf, San Francisko, Meksiko Siti, Santjago (Čile), Peking i Seul, uz povećan broj letova za Njujork, Čikago, Rio de Žaneiro i Abu Dabi. Alitalija će takođe dodati ukupno 13 letova nedeljno sa Malpense u Milanu, uz svakodnevne letove ka Abu Dabiju, četiri leta nedeljno ka Šangaju i dodatne letove ka Tokiju.
Takođe, biće unapređena povezanost sa čvorištem Etihad ervejza u Abu Dabiju putem svakodnevnih letova iz Venecije, Milana, Bolonje i Katanije, kao i dodatnih letova iz Rima, koji omogućavaju dalju povezanost sa Bliskim istokom, Afrikom, indijskim potkontinentom, jugoistočnom Azijom, Kinom i Australijom. Venecija će biti jedini italijanski aerodrom, pored Fiumicina u Rimu i Malpense u Milanu, sa koga će Alitalija leteti za Abu Dabi dugolinijskim avionima.
Dok se ispituju dalje mogućnosti za produbljivanje saradnje sa članicama Skajtima (SkyTeam), naročito sa Er Frans/KLM i Delta Erlajnsom, postojaće i značajno novo partnerstvo sa Er Berlinom i NIKI, kao i poboljšana povezanost sa Etihad ervejzom. Takođe, u planu je i bliža saradnja sa Er Srbijom i aviokompanijom Etihad ridženel. Ova partnerstva će povećati mogućnost izbora za klijente na mnogim tržištima.
Flota
Takođe, kada se priča o novom strateškom planu i novim linijama, jedno od prvih pitanja koje se nameće jeste organizacija flote nove kompanije. Alitalija i Etihad ervejz, kao i njihovi partneri, ispituju mogućnosti za poboljšanje efikasnosti zajedničke flote. Na primer, Alitalija je u procesu premeštanja 14 Erbas A320 aviona u Er Berlin, kao i razmatranja opcija sa Etihad ervejzom za kupovinu dodatnih širokotrupnih aviona za Alitaliju. Alitalija će takođe imati priliku da dobije avione iz postojeće narudžbine Etihada.
– Revitalizovana Alitalija koju zamišljamo i koju smo počeli da gradimo će biti značajno preimućstvo za ovu državu i pokretač rasta našeg turizma i poslovanja. – rekao je Luka di Montezemolo, predsednik Alitalije. – Energija, strast i stručnost koju sam uočio u Alitaliji proteklih nedelja ne ostavljaju mesta sumnji da će aviokompanija koju danas predstavljamo ponovo postati vrhunska italijanska aviokompanija, priznata širom sveta. Zbog toga verujem da su ljudi u Alitaliji stub istorije čije pisanje započinjemo. – zaključio je on.
I generalni direktor Etihada i potpredsednik Alitalije, Džejms Hogan, rekao je da su brze, odlučne promene jedino što dolazi u obzir na tržištu koje je i dalje opterećeno krizom u evrozoni koja je u toku, i dodao da su glavni investitori Alitalije postavili jasan rok po kome je predviđeno da će ova aviokompanija dostići profitabilnost do 2017. godine.