Izložba „Prvi svetski rat u minijaturi“ otvorena je sinoć u Galeriji nauke i tehnike SANU povodom stogodišnjice primirja u Prvom svetskom ratu.
Redakcija Tango Sixa bila je prisutna na izložbi, a kako saznajemo od člana Beogradskog Maketarskog kluba Igora Černiševskog fokus izložbe je na borbenoj tehnici iz Velikog rata, jer je vrlo malo eksponata sačuvano do danas:
– Svi u maketarstvu smo se potrudili da napravimo pomak prilikom stogodišnjice od kraja Prvog svetskog rata i da imamo široku paletu borbenog oružija, koja obuhvata plovila, vozila i vazduhoplove i da kroz projekciju maketa i panoa pokušamo da pružimo širok pogled na ono što se dešavalo tokom Velikog rata. –
Kako naš sagovornik napominje, ovo je prvi rat u kojem je avion korišćen u širokoj upotrebi, gde je postavio temelj za celokupno moderno ratovanje:
– Glavna karakteristika Velikog rata je upotreba trižabla i avioni trokrilci, koji su jedino tada korišćeni u praksi.-
Na izložbi se može videti preko 80 maketa borbenih sredstava iz Prvog svetskog rata, vozila, brodova, figura, diorama i vinjeta, ali i prikaza kopija aviona. Pored Albatrosovih, Njecovih i Fokerovih modela letelica, među maketama je i Foker Dr.1 najčuveniji lovački avion koji je leteo Manfred fon Rihthofen, poznat kao „Crveni baron“. Ovim avionom spomenuti pilot je osvojio poslednjih 19 vazdušnih pobeda u kojem je i poginuo.
Tim povodom, kustos Muzeja vazduhoplovstva i član Maketarskog kluba Darko Mladenović za Tango Six otkriva kakva je sradnja Muzeja sa maketarima:
– Muzej doprinosi razvoju maketarstva tako što se svake godine polovinom decembra u Muzeju pravi jedno veliko maketarsko dešavanje. I na taj način se borimo da popularizujemo maketarstvo u Srbiji.
Maketa je idealan medijum da se prikaže svet u minijaturi 1:1 i da se shvati na koji način se ratovalo u Prvom svetskom ratu. –
Izložbu su otvorili Kustos muzeja vazduhoplovstva i član Maketarskog kluba Darko Mladenović, član Beogradskog Maketarskog kluba Igor Černiševski i vazduhoplovni istraživač i publicista Boris Ciglić.
Događaj je realizovan u organizaciji Udruženja Maetarski klub Oluj, Udruženja Beogradski Maketarski klub i Galerije nauke i tehnike SANU.
Svi zainteresovani izložbu mogu posetiti radnim danima od 10 do 20 časova i subotom od 10 do 15 časova u Galeriji SANU.
Stručno vođenje kroz izložbu biće organizovano svakog petka od 16 do 20 časova, ističu iz Galerije.
Kojot
Bravo, svaka čast! Nadam se da su organizatori poradili i na obaveštavanju medija i javnosti tokom celokupnog trajanja izložbe!
Medo s mora
„Patent nemačkog grofa Cepelina“
Samo malo razjašnjenje. Grof Zepeliin je kupio patent i proizvodio ove lebdjelice.