BEG airport status
Sezona ruske pomoći

Sezona ruske pomoći

BEOGRAD – Posle više od godinu dana pauze u priči oko nabavke novih vojnih aviona i druge tehnike, u post-vanrednom periodu, stižu nove zvanične i nezvanične informacije da je ruski robni kredit za te namene ponovo aktuelan.

 
Ispracaj-Rusa-260514-4962_620x0
 
 
Ako je verovati internet pretraživaču, novi ministar odbrane Bratislav Gašić pre nevolje sa poplavama imao je dva značajnija pojavljivanja u medijima. Prvo je bila kontraverza oko treninga njegovog sina sa prvim timom fudbalskog kluba Crvena Zvezda dok je drugo bila prva izjava i prvi veći intervju na novom radnom mestu drugog civila Vojske Srbije – „Nema novca za nove MiG-ove“. Intervju je, ako se posmatra iz ugla prosečnog poreskog obveznika i kataklizmične ekonomske situacije (one pre poplava) bio iznenađujuće realan i trezven – ministar je konstatovao da redovnih sredstava u budžetu za nabavku novih aviona nema (takva nabavka nikada doduše ne bi ni išla iz budžeta namenjenog vojsci) i upotrebljena je pohvalno otrežnjujuća formulacija „imati u vidu stvarne mogućnosti države“.

Ovakva premijera novog ministra odbrane bila je dramatično drugačija od premijere njegovog, kako je Gašić sam izjavio uzora, Aleksandra Vučića. Sećamo se talasa „M2 samo što nije“ euforije, regionalnog centra za održavanje MiG-ova u „Momi“ i drugih planova nabavke u zemlji čiji je godišnji realni deficit budžeta toliko katastrofalan da kupovina i novo kreditno zaduživanje na nivou ovako projektovano skupih nabavki nikada zaista nije dolazilo u obzir. Osim prilikom potpisa atraktivnih fotografija sa raznih vojnih priredba ili dešavanja.

Dugo se zvanično, ni nezvanično, ništa novo nije čulo o mogućoj nabavci ViPVO tehnike (uključujući i PVO sisteme), Gašić je na početku svog mandata dao gorepomenutu „razumnu ocenu“, i onda su se dogodile poplave.
 

Rusi daju gas

 
RUSKI HELIKOPTERI ZA SPASAVANJE STIGLI U NIS
 
Dok su Evropska Unija i Zapad prvo analizirali, zatim koordinirali, pa aktivirali mehanizme, pa krenuli sa transportom adekvatnih efektiva, prvi Rus je već plivao u rekama Obrenovca i spasavao ljude. Odgovor Rusa na tragediju koja je zadesila Srbiju bio je više nego brz, više nego adekvatan i lišen svih protokolarnih gluposti koje prate složene demokratske i kontrolisane sisteme.

Iljušini su doneli prvu neimprovizovanu i najpotrebniju robnu pomoć, koaksijalni rotori su krenuli sa vertikalnim transportom i taman kada se Srbija budila u novoj, još beznadežnijoj, ekonomskoj situaciji iz koje se realno neće izvući decenijama, dok ni dezinfekcija pogođenih područja nije počela, priča o ruskom robnom kreditu za nabavku vojne opreme postala je ponovo aktuelna.

1.429.000.000 dolara, izjavio je Gašić prilikom posete Moskvi, posle sastanka sa ruskim ministrom odbrane Sergejem Šojguom. Na pitanje novinara da li se tu radi o „6 MiG-ova“, on je odgovorio potvrdno uz dodatak „svega onog ostalog što je u to (Vučićevo) vreme bilo dogovarano“. Na zadovoljstvo militantnih entuzijasta a na užas ministra finansija, Srbija je izgleda ponovo počela pregovore o „robi“ čija bi vrednost mogla da udvostruči već dovoljno apokaliptični deficit budžeta, potvrdio je Gašić još jednom juče na vojnoj svečanosti.

Tajming restarta pregovora o robnom kreditu više je nego zanimljiv. Praćen je do sada neviđenim političkim PR-om ruske strane (borba za emocije i orijentaciju kojoj ni jedna zapadna zemlja trenutno nije dorasla), u najtragičnije doba za Srbiju u njenoj novoj istoriji i u trenutku kada zemlja efektivno nikada nije bila siromašnija. Šest aviona i oprema mogu, ali vrlo verovatnije ne koštaju toliko i postavlja se pitanje šta se još nalazi u paketu?

Šta god da se nalazi, situacija u ViPVO je akutno tragična, ponovo će biti aktuelna dilema da li modernizovati MiG-21 ili verovati da Srbija sebi može priuštiti ovakav kredit. Jer koliko god da je „robni“, koliko god da je povoljan, predstavljaće realno zaduženje koje će neko nekada morati da plati. S druge strane zvanični narativ nove finansijske discipline (one pre poplava) isključuje dodatna zaduženja, ekonomija nam je u kolapsu a vojno-politički smo kao država i dalje u prilično šizofrenom odnosu između Rusije i Zapada. Sve da Rusija i mnogo jačim saveznicima poklanja ovako vrednu tehniku.

I dok je u prethodne dve nedelje reflektor usmeren na povike da vojsci nedostaju mnogo osnovnije stvari, dok antički Mi-8 nisu ni jednom otkazali kada su bili najpotrebniji, ostaje pitanje koliko ćemo još imati sreće i kada je vreme da nastupe mudri izbori? Situacija je takva da šta god izaberemo sigurno gubimo i da za to nikako nemamo para, ali ukoliko neko želi da ponovo uspostavi svoj uticaj, mogli bi to jeftino, tj. skupo i da naplatimo? A to zahteva ministra spoljnih poslova koji bar zna engleski. I ruski.
 
 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

lo

Ovakve situacije pokazuju koliko je neophodno imati Helikoptere, vozila amfibije, ali pre svega opremu za vojnika koji ce u ovakvim i slicnim uzlovima morati da izvrsava svoje duznosti.
Videlo se ko su nam prijatelji, ko nije cekao ni sekundu, vec i pre poziva dosao da spasava sto se spasti moze.
Sto rece Lazanski glupo je od naroda traziti lopate krampove kolica, ali opet sto da ne u ovakvim situacijama potrebno je pomoci koliko se moze.
Raduje me izjava i potvrda robnog kredita, a nadam se da je tu ukljucena jedna injekcija tipa Mi-171, ili nesto od novijih, ili polovnih, ali daleko mladjih od nasih helikoptera(planirana je nabavka 4 helikoptera ranije).
Sto se zaduzenja tice, pa sad sta ce mo nego da radimo na tome da sto mozemo kapitalno iz kredita, a da pregovorima upumpamo investicije i otvorimo nova radna mesta kako bi preko ubiranja poreza platili to sto dugujemo. Vraticemo kad vratimo, nek smo mi zivi i zdravi, koliko smo puta kroz istoriju kretali od nule, pa dostizali zenit, ipak se okrece.

Odgovori
Jo

Prevari me jednom, nek te je sramota, prevari me dvaput, nek me je sramota. A nas su, gospodo, varali već toliko puta da ne vredi ni brojati :)
Nabavka vojne opreme je uvek bila ne samo finansijska nego i politička odluka. A posebno kad se radi o tim "mekim" kreditima kojima se male i siromašne zemlje vezuju za jednu stranu. Prošle godine naša zemlja nije uzela kredit od Rusije baš iz tih razloga, pa je iluzorno očekivati da će ga uzeti ove godine kad je Rusija dodatno pogoršala odnose sa Zapadom. Mislim da je sasvim jasno ko nam je u poslednjih desetak godina krojio politiku u oblasti odbrane i ko će nastaviti da je kroji.

Što se tiče samog Mig-35, ne bih o tome mnogo trošio reči, znate i sami da to nije dovršen projekt, i da je i sama vlada RF umesto njega naručila određenu količinu Mig-29 SMT .

Odgovori
Sl

Pa ja mislim da Mig-29 SMT ne postoji kao nov avion koji može da se naruči. SMT je valjda upgrade paket za stare dvadeset devetke čime im se produžava radni vek i upotrebna vrednost. Bilo je objavljeno da je Rusija naručila 37 komada Mig-35 za 1.1 milijardu dolara ali da je taj posao odložen zbog krize. To opravdanje zvuči realno kad se pogleda kakvom dinamikom Rusi snabdevaju svoju vojsku sa Su-30, Su-34 i dr. letelicama koje su njima realno daleko potrebnije. Bilo je ovde više puta objašnjavano da Mig-35 nije Rusima interesantan ne zbog toga što je loš već što Rusima trebaju veći avioni većeg dometa i nosivosti. Sa druge strane mornarički Mig-29k se solidno pokazao a to je sličan avion. Rusi planiraju da na nosaču aviona zamene SU-27 sa manjim migovima čime bi povećali broj aviona na njemu. Mislim da i Indijci koriste taj mornarički Mig-29. Mig-35 sa najačim paketom opreme nije slab avion s obzirom na cenu i predstavlja ozbiljnu soluciju za male zemlje koje su već imale Mig-29 u svom naoružanju. Samo da ne budu Rusi fušerisali tokom izrade…

Ж

У принципу је најављено да ће ти СМТ бити нови. Али онда би требали да направе змајеве старијих варијанти који би се довели на стандард СМТ. Што је мени нереално. пре ће бити да ће се користити стари змајеви. Индија користи за сада 23 авиона МиГ-29К/КУБ а ове године добија још 6. Укупна наруџбина је 45 авиона. Руска РМ је примила 4 од 24 наручена авиона К/КУБ. Одложена је набавка МиГ-а 35 за 2016. не само због кризе већ и због тога што поједини системи на авиону нису завршени. Сада је најављен план да се до 2020. наручи 100 МиГ-35.

Ж

Постоје планови да ВВС Русије до 2020. наручи 100 МиГ-35, почевши од 2016. Наруџбина 16 МиГ-29СМТ је само привремено решење. 12 авиона би требало бити испоручено Сирији до 2018. а већ су комплетирана 4 авиона. Авиони су могли бити завршени и испоручени раније али се то није десило због добро познате ситуације у Сирији .

Odgovori
Ju

A sta je sa pricom da se oni Kamovi iz Muzeja ponovo aktiviraju i napravi MCS Srbija , npr. ?
Dokle se tim stiglo ?

Odgovori
Da

Kakvi Kamovi ovo gore ti je Kamov KA-31 a oni u muzeju su ti 25-ce iz 70ih dok je ovaj iz 97. Kako da kupimo ista za vojsku pogledajte ekonomiju zemlje vrslja i kurta i murta plate mesecno za sve politicare prelaze 120ml dinara svaki mesec

Odgovori
Ж

Не, на слици је спасилачки вишенаменски Ка-32, Ка-31 је летећи радарски систем. У музеју се, поред Ка-25 налазе и Ка-28, извозни Ка-27. Да појасним Ка-27, 28, 29, 31 и 32 представљају фамилију хеликоптера насталу из Ка-27.

Ж

Тешко да ће нешто бити од тога, није то нигде најављивано већ је тај инфо пласиран у јавност али без основе. Ти хеликоптери чаме тамо већ 14 година и боље би било да с екупе нови него да се за исти новац ремонтују стари.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Nenad N. na: [ANALIZA] Isporuke ruskih vojnih aviona i helikoptera u 2024. godini

@Dusan Nepoznati gradici su velicine teritorije Srbije sa sve Kosovom, i sa oko 10 miliona ljudi. To je petina teritorije Ukrajine. Naporno je nailaziti na tvoje ostrascene subjektivne komentare na bilo sta gde se spomene Rusija. Koji najcesce i nemaju veze sa temom obradjenom u tekstu. Bas kao sto si napisao i u prethodnom komentaru.

23. Jan 2025.Pogledaj

Nenad N. na: [ANALIZA] Isporuke ruskih vojnih aviona i helikoptera u 2024. godini

Sto se tice izvoza i tih brojeva, jesu skromni u poredjenju sa, naprimer, Amerikancima, ali u poredjenju sa izvozom Rafala i Eurofajtera, bas i nisu skromni. Kakva god da je ruska avio industrija, sto se tice borbenih aviona i dalje je mnogo jaca od ukupne evropske.

23. Jan 2025.Pogledaj

Yoda na: [ANALIZA] Isporuke ruskih vojnih aviona i helikoptera u 2024. godini

Možemo posredno zaključivati ovako ili onako, ali generali iz Pentagona daju saopštenja unazad par meseci da je potpuno nerealno očekivati da će Ukrajina dobiti rat uz na kakvu pomoć, da će uopšte moći da povrati izgubljene teritorije, da je ruska vojska mnogo veća i sposobnija nego pre 2022.,da će ovakvim tempom ratne proizvodnje izvesno ugroziti…

23. Jan 2025.Pogledaj

Realni na: [ANALIZA] Isporuke ruskih vojnih aviona i helikoptera u 2024. godini

Aj sad realno,da li bi Amerikanci smeli uopšte da započnu jedan takav rat i kolike bi oni gubitke imali??? Rusija je manje više sama,150 000 000 protiv 1000 000 000,protiv celog Zapada.Dobili su Rusi i te kakve šamarčine u početku ali sada je vreme na njihovoj strani i lagano krše Ukre.U Moskvi skoro da se…

23. Jan 2025.Pogledaj

Miloš77 na: [ANALIZA] Isporuke ruskih vojnih aviona i helikoptera u 2024. godini

Nije matematika sporna, nego logika. Jedno mora da ide sa drugim, inace poredimo babe i zabe kao i obicno. Iznad sam napisao zasto je ukrajinski VaP najbranjeniji vazdusni prostor u Evropi specialno zadnjih 1-3 godine, a sa obzirom na broj misija koje Suhoji izvode po frontu, matematika i nije tako iznenadjujuca. Naravno, bilo je tu…

23. Jan 2025.Pogledaj