BEG airport status
Er Srbija: U Zagrebu se ne vodi spor – navodi iz „Jutarnjeg lista“ netačni "Er Srbija posluje u skladu sa svim važećim evropskim propisima koji se primenjuju u oblasti civilnog vazduhoplovstva" / Foto: Air Serbia

Er Srbija: U Zagrebu se ne vodi spor – navodi iz „Jutarnjeg lista“ netačni

Kompanija Er Srbija (Air Serbia) odbacila je juče navode objavljene u Jutarnjem listu da se protiv nje vodi spor u Zagrebu, prenela je agencija Tanjug.

Prema pisanju hrvatskog lista, Er Srbija bi mogla da izgubi pravo letenja u Hrvatskoj ako nastavi s ignoriranjem prekršajnog postupka koji se protiv nje vodi u Ministarstvu saobraćaja Hrvatske.

Kako Jutarnji prema nezvaničnim informacijama navodi, predstavnici hrvatske Vlade su čelnicima Er Srbije poručili da „neodazivanjem na zakazana ročišta jasno pokazuju nepoštivanje hrvatske države te da bi zato mogli da izgube dozvolu za letenje“. Agencija za civilno zrakoplovstvo je još u proleće prošle godine hrvatskom Ministarstvu saobraćaja podnela prekršajnu prijavu protiv srpske avio-kompanije zbog kršenja bilateralnog sporazuma između Hrvatske i Srbije o vazdušnom saobraćaju.

Naime, piše Jutarnji, Srbija još nije ispunila odredbe Sporazuma o uspostavi europskog zajedničkog vazdušnog prostora koji je potpisala s Evropskom unijom kao pridružena zemlja. Zbog toga Er Serbia može leteti samo između Beograda i bilo kojeg grada u EU i natrag, ali kompanija putnicima nudi tzv. transferne letove, na šta nema pravo.

Jutarnji: „Er Srbija odvlači putnike Austrijan erlajnsu“ / Foto: Wikimedia

Er Srbija putnicima nudi letove preko Beograda za druga odredišta, što je čini nelojalnom konkurencijom drugim avio-prevoznicima, nastavlja Jutarnji list navodeći da ima saznanja da se već duže vreme kompanija Austrian erlajns (Austrian Airlines) žali kako im Er Srbija odvlači putnike na liniji Beč-Dubrovnik:

– Naši nam sugovornici tvrde kako srpska strana vješto koristi komplicirani sustav pozivanja na ročište te se cijeli proces znatno oduljio.

Pozivi odlaze diplomatskim putem preko Ministarstva pravosuđa te se isti navodno zagube, dođu prekasno pa odvjetnici „Air Serbije“ na ročištima utvrde kako poziv nije uredno isporučen. No, hrvatska strana takvim je izbjegavanjima odlučila stati na kraj te je srpskoj strani zapriječeno onemogućavanjem slijetanja na hrvatske aerodrome.

No, takva eventualna odluka dočekat će novu Vladu jer za takvo nešto sadašnja, tehnička Vlada, nema mandat – navodi se u Jutarnjem listu.

U tekstu piše i da je direktorka vazdušne luke Zadar, Đurđica Čosić, juče potvrdila kako se pregovara sa Er Serbijom o pokretanju redovne linije Beograd – Zadar:

– Plan je bio da letovi počnu ove godine, ali najvjerojatnije ništa od toga. Iako su razgovori u tijeku i „Air Serbia“ može uspostaviti liniju s bilo kojim hrvatskim aerodromom, prema neslužbenim informacijama upravo je spomenuti prekršajni postupak i prijetnja ukidanjem dozvole za Hrvatsku glavni razlog zbog čega srpska kompanija taktizira oko otvaranja linije za Zadar – prenosi hrvatski list.

Air Serbia Fleet
Negirani svi navodi hrvatskog medija / Foto: Air Serbia

Er Srbija je, u saopštenju dostavljenom Tanjugu, negirala sve navode iznete u tekstu. 

– Er Srbija posluje u skladu sa svim važećim evropskim propisima koji se primenjuju u oblasti civilnog vazduhoplovstva. U prilog ovoj tvrdnji jasno govori i činjenica da je Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo (CCAA) odobrila da Er Srbija obavlja letove ka i iz Hrvatske po sezonskom redu letenja – poručila je srpska nacionalni avio-prevoznik, prenosi Tanjug.

Raniji sukobi

Do sličnog sukoba došlo je prilikom uvođenja letova Er Srbije za Zagreb krajem 2014. godine.

Sporno je bilo što je Er Srbija usluge počela da najavljuje pre nego što je za svoje aktivnosti u Hrvatskoj dobila dozvolu njihovih vazduhoplovnih vlasti.

Pozivajući se na nezvanične informacije iz Ministarstva saobraćaja Jutarnji list je tada preneo da će Er Srbija moći da obavlja letove između Zagreba i gradova u Srbiji, ali putnicima iz Zagreba neće moći da prodaje karte za letove preko Srbije za druga odredišta, niti će putnici u Beogradu smeti da čekaju svoj sledeći let u transfer zoni.

Kao razlog ovome i tada je navedeno tumačenje Agencije da Srbija nije ispunila odredbe Sporazuma o otvorenom nebu, čija je potpisnica i da zbog toga ne može putnicima prodavati karte za letove iz neke članice EU preko Beograda do neke treće destinacije.

Kako je avio-kompanija tada već počela da prodaje karte za takve letove, navedeno je da bi mogla da ima problema s Evropskom komisijom i da se suoči s pritužbama putnika kojima neće biti omogućena usluga koju su platili.

U Hrvatskoj je tada pisano da se Er Serbia već nalazi pod istragom Evropske komisije, a da je dolazak Etihada u Srbiju uzbunio mnoge evropske avio-kompanije jer se pribojavaju da bi ovaj prevoznik mogao da bude nelojalna konkurencija na tržištu.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Srbofil na: Indija postaje prvi inostrani korisnik palubne verzije Rafala

@Yoda Tu piše sve https://tangosix.rs/2019/11/09/visenamenski-borbeni-avion-su-30-univerzalni-clan-familije-flankera/

03. May 2025.Pogledaj

Nenad na: [NAJAVA] AIRVG 2025: Zagrebački aero-miting ove godine sa bogatijim programom i inostranim gostima, demo-Rafal francuskog RV jedan od gostiju

@Mislav Da se razumemo, mislim na isključivo glave onih koji bi trebali da dođu u posetu i njihove glave, a ne organizatora (ni jednog trenutka nisam na njih pomislio). Što se mene tiče - bio sam prošle godine, ali ove mi se nikako raspored ne uklapa.

03. May 2025.Pogledaj

Python na: „Green Power Turbine Systems“ prvi put na sajmu AERO u Fridrishafenu: Pogonska grupa i dva nova projekta aviona iz Srbije

Samo da ne ostane na beskonačnim planovima, obećanjima i rečima. Beše i Stršljen njihov, pa na desetine sajmova i na kraju - ništa. Podigao se neki metar od zemlje...

02. May 2025.Pogledaj

Yoda na: Indija postaje prvi inostrani korisnik palubne verzije Rafala

SU-30 je pravljen po zahtevima i specifikacijama nekadašnje Crvene Armije SSSR-a, a Indija se nije uključila ili učestvovala u njegovom razvoju, nego je prosto naručila nekoliko puta veću količinu od same Rusije, pa je za obe strane bilo najisplativije da se veliki deo njih proizvodi u Indiji - u saradnji sa Francuskom i Izraelom. SU-30…

02. May 2025.Pogledaj