BEG airport status
Kečkemet 2013: Poljski Fitteri

Kečkemet 2013: Poljski Fitteri

KEČKEMET – Poljsku su na ovogodišnjem aero-mitingu predstavljala tri aviona Su-22 iz 8. taktičke eskadrile. U statičkom delu bio je izložen jedan Su-22M4 ’’Fitter-K’’ u specijalnoj šemi sa nacrtanom glavom divljeg vepra na nosu, dok smo na nebu mogli videti dva primerka ovog aviona koji su izveli solidan letački program.

 
IMG_0262
 
Najzanimljivije je bilo letenje aviona u paru gde su oba aviona imali krila na različitim strelama (Su-22 ima krila promenljive geometrije), kao i simulacija napada ciljeva na zemlji.

U periodu od 1984. do 1988. Poljska je nabavila ukupno 110 aviona Su-22 od toga 90 jednoseda Su-22M4 ’’Fitter-K’’ i 20 dvoseda Su-22UM-3K ’’Fitter-G’’. U to vreme to su bili avioni dobrih taktičko-tehničkih i letnih karakteristika, odlično naoružani sa vođenim raketama vazduh-zemlja i protivradarskim raketama. Deo aviona nosio je i izviđačku opremu a Poljaci su ga ocenili veoma korisnim i to je jedan od razloga što je i danas u upotrebi.
 
IMG_0261
 
U tadašnjem formacijskom sastavu poljskog RV avioni su bili raspoređeni u 4. vazduhoplovnom korpusu koji su činili 6. lovačko-bombarderski puk u bazi Pila, 8. lovačko-bombarderski puk u bazi Miroslavjec, 40. lovačko-bombarderski puk u bazi Svidvin i 7. lovačko-bombarderski i izviđački puk na aerodromu Povidz. Danas je operativno 26 Su-22M4 i 6 dvoseda Su-22UM-3K a baziraju u 21. taktičkoj vazduhoplovnoj bazi Svidvin, 1. taktičkog lovačkog puka u 8. i 40. taktičkoj eskadrili.

Procenjeno je da ovaj tip aviona u poljskim vazduhoplovnim snagama nakon 25-29 godina upotrebe nije perspektivan pa se stoga neće modernizovati kao što je to slučaj sa avionima MiG-29. Povlačenje iz upotrebe trajaće od 2014-2018. a poslednje godine biće u stroju samo 8 aviona. Za sada postoje planovi da se ovi avioni zamene sa oko 30 naoružanih borbenih bespilotnih letelica poput američkkog MQ-9 ‘’Reaper’’.

Kečkemet je bio još jedna retka prilika kada su se mogli videti ovi zanimljivi avioni a kako se njihova karijera bliži kraju moguće je da ćemo ih upravo zbog toga narednih godina češće gledati na aeromitinzima.
 
IMG_0241
 
 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

max na: [ANALIZA] Najnoviji iranski raketni napad na Izrael: Problemi sa kojima se suočava savremena protivraketna odbrana

@OpFor777 odličan je filmić, i vidi se minimalan manevar u granicama fizike - daleko manji nego što to može napraviti raketa koja je presreće a koja je u početnom stadiju leta (i tada ima malu kinetičku energiju u uspinjanju a još puno goriva za manevre). Velika kinetička energija u terminalnoj fazi leta je i glavni…

07. Oct 2024.Pogledaj

Djuka na: [ANALIZA] Najnoviji iranski raketni napad na Izrael: Problemi sa kojima se suočava savremena protivraketna odbrana

Ok, hvala na snimku ali ovo je ocigledno egzotika. Posto se tvrdi da je dejstvovano sa 100 Khybar Shekan raketa a samo jedna je dokumentovano izvela manevar izbegavanja, ocigledno je funkcionalnost tog podsistema 1%. Postoje video zapisi desetine iranskih projektila u terminalnoj fazi koji slede balsiticku putanju i padaju odnosno bivaju presretnuti, a samo ovaj…

07. Oct 2024.Pogledaj

Stojko na: [ANALIZA] Da li će Srbiji borbeni avioni Rafal biti isporučeni preko reda, ili je dobijen realan rok isporuke?

Kupis ormar pa cekas dva meseca, kupis nov auto pa cekas 9-12 meseci, ne vidim sto ne bi na Rafale cekali 5 godina, plus eto 5 godina prica kako stizu novi avioni. Samo se nadam da ce u medjuvremenu da se pokrene prica o jos nekim letelicama, recimo zameni za Supergaleb i Orao a ne…

07. Oct 2024.Pogledaj

Pavle na: [ANALIZA] Najnoviji iranski raketni napad na Izrael: Problemi sa kojima se suočava savremena protivraketna odbrana

opfor a, to se ne računa, nema superkruz, glasscockpit i manevar od 300g...ovde su sve vtli znanci

07. Oct 2024.Pogledaj

Motorista na: [ANALIZA] Da li će Srbiji borbeni avioni Rafal biti isporučeni preko reda, ili je dobijen realan rok isporuke?

Kad god došli, dobrodošli. Bilo bi dobro da prvo dođu sva tri dvoseda zbog obuke pilota.

07. Oct 2024.Pogledaj