BEG airport status
Izazov ostatku industrije: Airbus se zalaže za veću širinu sedišta na dugim letovima

Izazov ostatku industrije: Airbus se zalaže za veću širinu sedišta na dugim letovima

Najveći evropski proizvođač aviona objavio je studiju o uticaju širine avionskih sedišta na konfor leta. Pozivajući  se na rezultate, zvaničnici Airbusa sugerišu avioindustriji da postavi nove standarde širine sedišta u ekonomskoj klasi, a prema njihovom mišljenju,  širinu bi trebalo povećati na 18 inča (45.72 cm) što je za 1 inč više od standarda iz 50ih godina.

 
 
Confort Zone 403x403cs5
 
Istraživanje koje je privuklo dosta pažnje poslednjih dana izvedeno je od strane Londonskog centra za spavanje uz pomoć metode koja se naziva polisomnografija. Ovom metodom mere se svi fiziološki parametri za vreme sna, uključujući moždane talase, pokrete oka, kao i abdominalne i pokrete grudi i nogu. Posmatrajući određen broj putnika, naučnici su došli do zaključka da je povećanje širine sedišta sa 17 inča (koliko je bio dosadašnji standard) na 18, povećalo kvalitet sna putnika za čak 53%.

– Razlika je bila vrlo značajna. Svi testirani putnici iskusili su dublji i manje ometan san na sedištu od 18 inča. Oni su prešli iz jedne faze sna u drugu kao što bi to učinili u normalnim, njima svakodnevnim  okolnostima, dok su putnici u sedištu od 17 inča iskusili mnoge nelagodnosti za vreme sna. Kada se radi o dugim letovima u ekonomskoj klasi, taj jedan inč više dovodi do značajne razlike u konforu putnika – rekao je Dr. Iršad Ibrahim iz Londonskog centra za san.
 
Confort Zone 403x403cs5
 
Vazdušni saobraćaj značajno se promenio za poslednjih 50 godina i  mnogo je više putnika koji lete na dugim relacijama. U poslednjih 5 godina, broj letova od preko 6000 nautičkih milja (13 i više sati) je povećan za 70%, sa 24 na 41 dnevno. Na primer, 1998. godine nije ni bilo letova od preko 7000 nautičkih milja, što je danas  uobičajeno. U narednih 15 godina vazdušni saobraćaj u svetu biće udvostručen, a do 2032 godine, najveće svetske avio kompanije preuzeće isporuku od neverovatnih 29.220 novih putničkih i kargo aviona.

Airbus je uvek održavao standard širine sedišta od 18 inča (45.72 cm) u ekonomskoj klasi kabina aviona predviđenih za duge rute. Međutim, drugi proizvođači se još uvek drže standarda od 17 inča koji datira iz 50-ih godina 20. veka, ne bi li time ostali ekonomski konkurentniji na tržištu.

Koliko je ova tema važna govore ankete. Naime, putnici koji putuju u ekonomskoj klasi na dugim rutama, kao ključni kriterijum pri kupovini karte stavljaju konfor, čak i ispred datuma leta.
 
 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

    Komentari

    De

    Često sam na interkontinentalnim letovima, najčešće za Afriku bilo je tu šarenila aviona sa kojima sam leteo B747-400, B777, A330-300, A340-300, MD11. Ubedljivo najneudobniji MD11, najudobniji B777, u A330 i 340 sam se osećao kao veverica. Visok sam 1,90 i putovanje ekonomskom klasom predstavlja problem. Nažalost skuplje karte su recimo kod BA u sistemu 4 klase prva klasa iznad WT+ ima samo 4 reda sedišta u rasporedu 2-3-2 i ona se bukvalno razgrabi jer je povratna karta oko 500E skuplja od ekonomske dok su ostale klase bukvalno x3 i x5 na cenu ekonomske. Problem nije samo u širini već i u visini sedista i kratkom sedalnom delu. Jednostavno avioni se još uvek prave za standard 1,75; 75kg što je daleko od današnje stvarnosti. Postoji neki naslon za glavu i u Erbasu i u Boeingu koji se podiže te ako ste rastom prevazišli tih 1,75 i funkcija je da omogući naslon za glavu, međutim ti mehanizmi za podizanje su loši i vremenom naslon jednostavno odbija da se zadrži u višem položaju ili posle nekog vremena sam padne dole. Rekli bi loše projektovan mehanizam.

    Odgovori
    De

    Kratak sedalni deo, ukoliko imalo pokušate spavati te se namestite bar koliko toliko udobno primetićete da vam se zadnjica primakne blizu ili se bukvalno oslanja na ivicu sedalnog dela te se već pole kratkog vremena oseti i bol u krstima i utrnulost zadnjice. Kapiram da je ekonomija pre svega ali se mora prihvatiti neminovnost da se standardi iz 50tih moraju promeniti i prihvatiti realnost. Ono što je interesantno je da sam uvek imao osećaj da udobnije putujem u širokotrupnim avionima Boeinga (747, 777) i Erbasovim srednjeprugašima (319, 320, 321)

    Odgovori
    ka

    Razlog sto airbus ovo zastupa nije komfor putnika, vec da spreci Boeing da strpa 406 putnika u novi b777x, jer bi to predstavljalo veliki izazov za a350-1000.

    Odgovori
    Vl

    Naravno!

    Ne laje kera sela radi, vec sebe radi!

    Boli uvo Airbusa za nasu udobnost, vec za svoj profit, kao i Boeing, Embraer i sve ostale.

    Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

    Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

    Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

    Ostavite odgovor

    Najnoviji komentari

    Dejan na: [FOTO REPORTAŽA] Četvrti AirVG u Zagrebu: Premijera eskadrile domaćih Rafala, inostrani gosti za atraktivniji letački program

    Naspram Gripena i Tajfuna koji su bili izloženi na zemlji ovi Rafali izgledaju kao novi..mislim na prvi pogled izvana!!!

    15. May 2025.Pogledaj

    PasTom na: [FOTO REPORTAŽA] Četvrti AirVG u Zagrebu: Premijera eskadrile domaćih Rafala, inostrani gosti za atraktivniji letački program

    Veliki napredak od prošogodišnjeg događaja. Poraditi još na oglašavanju i informiranju ljudi. Postava je skromna, ali OK s obziromm da je ovo druga godina i kapacitiet stajanke je ograničen. Vjerujem da će se sljedće godine odazvati još više ljudi iako mene ne smeta jer bilo je bez gužve na stajanci i parkingu. Mogao si brzo…

    15. May 2025.Pogledaj

    Master na: [FOTO REPORTAŽA] Četvrti AirVG u Zagrebu: Premijera eskadrile domaćih Rafala, inostrani gosti za atraktivniji letački program

    Bravo za pošteni komentar.... Jednostavno zahtevna komponenta za održavanje rezultira ovakvim podatcima. Moram da kažem da je ispravnost srpskih vazduhoplova na nivou USAF standarda zahvaljujuci tradiciji i školstvu. Braći hrvatima ce te cifre biti kao austrijskim za max dve godine.....

    15. May 2025.Pogledaj

    Frane na: [ANALIZA] Indijsko-pakistanski sukob: Upotreba vojnih vazduhoplovnih snaga, tvrdnje i dokazi

    Po kojim točno parametrima je Rafal 'daleko nadmoćniji' od Gripena? Osim većeg doleta i nosivosti (što je normalno jer je dvomotorac), Gripen je brži, jeftiniji za održavanje, može operirat s kraćih i neuredjenih pista, a novi Gripen-E ima AESA radar i moderniju elektroniku od hrvatskih Rafala F3R. Plus konstantno superkrstarenje (~Mach 1.2 bez afterburnera). Ako…

    15. May 2025.Pogledaj

    Petrovic Dusan na: [ANALIZA] Indijsko-pakistanski sukob: Upotreba vojnih vazduhoplovnih snaga, tvrdnje i dokazi

    @Vlado Nazalost, ovde od pocetka rata u Ukrajini malo ima ljubitelja aviona, a puni narucenih politickih pro-ruskih komentara, (odbrojavanje kroz koliko časova pada Kijev, pa poricanje ruskog bekstva iz Kijeva, negiranje potapanja "Moskve"). Uistinu, Indija ima i S-400 i Su-30 i MiG-29, a zakacili se za Raffal.

    14. May 2025.Pogledaj