BEG airport status
Završen program „Tehničke učionice“: Lasta uskoro u operativnoj upotrebi Lasta V-54 na ovogodišnjem otvorenom danu 204. vazduhoplovne brigade / Foto: Dragan Trifunović

Završen program „Tehničke učionice“: Lasta uskoro u operativnoj upotrebi

Od četvrtka 29. oktobra RV i PVO Vojske Srbije je korak bliže ka konačnom uvođenju u upotrebu školskog aviona “Lasta“. Tog dana je na aerodromu Batajnica, u Centru za letna ispitivanja Tehničko-opitnog centra svečano uručeno 36 uverenja o završetku pohađanja programa “Tehnička učionica za avion V-54 Lasta“. Ovaj program završilo je dakle 36 lica, od kojih su 8 piloti, četiri oficira i 24 podoficira vazduhoplovnotehničke službe 204. vazduhoplovne brigade, Tehničko-opitnog centra i Centra za obuku RV i PVO.

Program preobuke piloti su uspešno savladali a ujedno su osposobljeni za osnovno, akrobatsko, navigacijsko i instrumentalno letenje u povoljnim meteo uslovima, danju i noću iz prve i druge kabine aviona. Posebnu vrednost ove tehničke učionice je izrada metodičkih priručnika za preobuku na avion V-54.

Komandant 204. vazduhoplovne brigade general Predrag Bandić primio je maketu aviona “Lasta“ za spomen sobu brigade na kojoj su urezana imena prve petorice pilota koji su osposobljeni za letenje na tom avioni. To su potpukovnik Radoslav Mitrović kao i majori Aleksandar Mrvić, Zoltan Pete, Kristijan Sasur i Goran Đurić.

Svečanosti je prisustvovao i komandant RV i PVO general Ranko Živak koji je istakao da se u poslednjih 30 godina nije desilo da jedna grupa pilota i tehničara iz različitih sredina završi preobuku na novi vazduhoplov koji se uvodi u naoružanju naše vojske.

Dodela uverenja o pohađanju programa tehničke učionice / Foto: Vojska Srbije
Dodela uverenja o pohađanju programa tehničke učionice / Foto: Vojska Srbije

General Živak dodao je da je ovo istorijski trenutak i događaj koji će ostati zabeležen i vrlo važan sa aspekta kako RV i PVO tako i Vojske Srbije ali i same države zbog toga što se jedan domaći proizvod tehnološki napredan proizvodi kod nas, uvodi u naoružanje, koristi i ukoliko to bude moguće plasira na druga tržišta kao proizvod naše pameti i industrije.

Prototip aviona Lasta-95 koji je poslužio kao obrazac za RV Iraka koje je kupilo 20 aviona, poleteo je još 5. februara 2009. godine. U periodu od 2009-2011. svi irački avioni su isporučeni a Vojska Srbije je naručila seriju od 15 aviona. Prototip Laste V-54 (drugi prototip) je poleteo 30. maja 2011. Serijski primerci za RV i PVO Vojske Srbije su počeli da stižu na aerodrom Batajnica sredinom oktobra 2011. a prvi avion poleteo je krajem marta 2012. Do tragičnog udesa koji se dogodio 26. septembra 2012. isporučeno je osam serijskih aviona.

Avioni su bili prizemljeni sve do sredine maja 2013. kada se prvi prototip ponovo vinuo na nebo a na njemu su ispitivane i modifikacije koje su nastale kao posledica pada prve serijske Laste. Tek početkom oktobra 2014. ponovo su počele da lete serijske Laste a poslovi birokratije, modifikacije, i definisanje dokumentacije su dugo trajali. Ponovne isporuke aviona usledile su početkom marta ove godine.

Završetkom programa “Tehnička učionica za avion V-54 Lasta“ trebalo bi da konačno započne zvanično uvođenje u naoružanje Laste u RV i PVO, dalja preobuka kadra a dogodine selekcija i početak školovanja nove klase kadeta Vojne akademije, smera vazduhoplovstvo na novom tipu školskog aviona.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Se

KONAČNO!

Odgovori
к

интересује ме да ли наши војни званичници раде нешто по питању модернизације ласте или ће и она да чека као г4 25 година у истом стању са тенденцијом да заврши на складишту секундарних сировина

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Djuka na: Besne su, mrze avione i sa vazduhoplovnim preduzetnicima vrte milione evra: Kako su lisice spasile srpsku generalnu avijaciju i pri tom slupale par letelica

i do sada je, samo u Srbiji, za to potrošeno 20,6 miliona evra prema EU kancelariji u Srbiji Interesantno, koliko godisnje potrosi RF ili PRC na slicne projekte?

28. Nov 2024.Pogledaj

Buck na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Mislim kako ta tvrdnja nije točna. Naime, radar je isti RBE2, no antena je ta koju je moguće promijeniti pa se tako u ovisnosti o prirodi misije ili dostupnosti antene na njega stavlja PESA ili AESA antena.

27. Nov 2024.Pogledaj

Djuka na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Cev da bi se uvulacila potrebna je odredjena mehanika i prostor kojeg za tako nesto u trupu nema. Jos je pri tome cilindricnog oblika, idealna da elektromagnetni talasi predju preko i vrate se tamo gde ne treba, radaru. Rafale prosto nije stealath letelica, jer ako se pazljivo pogleda ni jedan jedini senzor sem radara :-)…

27. Nov 2024.Pogledaj

Branko na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

"Na ovaj nivo će se nadograditi postojeći francuski Rafali F3R, ali se mora naglasiti da se na F4.1 mogu nadograditi samo avioni varijante F3R koji imaju AESA radar. " Da li to znaci da se hrvatski avioni ne mogu nagraditi na F4.1?

27. Nov 2024.Pogledaj