IATA i nedavno osnovana grupa „Airlines for Europe“ osudili su odluku italijanske Vlade kojom se povećava taksa za putnike u avio-saobraćaju.
– To će ugroziti italijansku ekonomiju – smanjiće bruto domaći proizvod i ostaviće 2.300 ljudi bez posla – saopštila je IATA.
Italijanske vlasti su bez prethodnog upozorenja i konsultovanja najavile povećanje takse za 33-38%, odnosno za 2,5 evra po putniku. Putnici će plaćati taksu od 10 evra prilikom svakog putovanja sa aerodroma u blizini Rima i 9 evra za letove iz ostalih italijanskih vazdušnih luka, navodi IATA u saopštenju i objašnjava da prihodi od poreza neće biti uloženi u vazduhoplovstvo, već će se koristiti za opšte potrebe.
– Iznenadni skok takse može samo da nanese štetu putnicima i italijanskoj ekonomiji. Ovakva taksa će smanjiti broj putnika na oko 755.000 i bruto domaći proizvod na 146 miliona evra godišnje. Bez posla će ostati 2.300 ljudi, a do kraja decenije taj broj bi mogao da iznosi i više od 9.000.
Umesto povećavanja ove takse, italijanska Vlada je trebalo da podstakne rast vazdušnog saobraćaja i time omogući veću zaposlenost, inovacije i ulaganje u kulturu. Kompanije i putnici ne bi trebalo da budu lak izvor prihoda bilo kojoj Vladi – izjavio je Rafael Švarcman, IATA-in regionalni podpredsednik za Evropu.
Iskustva Holandije i Irske pokazuju da je smanjenje takse povećalo avio-saobraćaj i doprinelo ekonomijama ovih zemalja, navodi IATA i poziva italijansku Vladu da promeni odluku i obezbedi konkurentnost.
Sasvim očekivano, u vezi sa ovim pitanjem reagovalo je i udruženje pet najvećih evropskih avio-kompanija „Airlines for Europe“. Ono je pre nekoliko dana kao jedan od razloga osnivanja najavilo upravo borbu protiv visokih aerodromskih taksi širom Evrope.
– Italijanska Vlada je najavila povećanje takse za 2,5 evra po putniku, dok Norveška najavljuje taksu od 8 evra – obe nakon objavljivanja Vazduhoplovne strategije (Aviation Strategy). Razočarani smo takvim odlukama.
To će uticati na broj putnika, jer avio-kompanije sigurno neće preuzeti na sebe da reše ovo pitanje – izjavila je Kerolin Mekol, generalni direktor Izi džeta (Easy Jet).
„Treba ukinuti sve neracionalne takse u avijaciji“ i naglasak staviti na beneficije koje putnici mogu da imaju od liberalizovanog tržišta u Evropi – niže cene avionskih karata i veći izbor regionalnih i međunarodnih ruta, stav je grupe A4E piše „Air Transport World“ – ATW.
Navodi se da grupa poručuje da je u poslednje dve decenije domet i kvalitet usluga porastao dok su cene za avionsku uslugu pale za 1-2% po godini. Njihov stav je da bi takav trend trebalo nastaviti smanjivanjem onih troškova koje ne kontrolišu sami avio-prevoznici.