Trke dronova nova su atrakcija u Americi. Prvo takmičenje održano je prošlog jula u Kaliforniji. Na sportskom stadionu, sa preko 100 učesnika i uobičajenim kruženjem uz zaobilaženje prepreka u traci ovo takmičenje jeste bilo novina, ali i okidač da ovaj sport u buduće ne bude tako lako dostupan za gledanje uživo.
Nakon sumiranih utisaka, pre svega, nedostataka i problema, „Drone Racing League“ – DRL planira da ove godine organizuje tehnološki inovativnije nadmetanje koje podseća na „pod racing“ iz filma „Star Wars“.
Prva trka ovakvih dronova bila je organizovana na „Dolphin“ stadionu u Majami Gardensu na Floridi.
Is drone racing the sport of the future?
Welcome to the multimillion-dollar Drone Racing League. It feels like pod racing from Star Wars, but could very well become the first sport of the 21st century.
Posted by Quartz on Tuesday, January 26, 2016
Slika koju operateri dronova trenutno dobijaju preko svojih naočara veoma je loša – podseća na VHS snimak što često dovodi do grešaka i padanja dronova u sred trke. Sa druge strane, HD snimci mogu da budu toliko realni da izazivaju mučninu kod operatera što je podjednako loše za takmičenje, piše portal „Quartz“.
DLR je kao organizator predstojeće sezone trke dronova dizajnirao posebane dronove koji imaju i „standard-definition“ i HD kameru. Prvu, koja obezbeđuje bolji pregled terena od dosadašnjih, koristiće takmičari, dok će druga biti namenjena gledaocima.
Na dronovima postoje LED sijalice koje obezbeđuju bolju vidljivost ovih bespilotnih letelica. Uz to kao pomoć takmičarima dolaze i neonski okviri-prepreke kroz koje dronovi prolaze.
Brzina koju razvijaju ove letelice iznosi oko 113 Km/h.
Zanimljivo je da će DRL napraviti dron za svakog od učesnika i tako sprečiti da trku odluči tehnološka prednost onih takmičara koji mogu da kupe bolju letelicu. Osim toga, postojaće i više kvalifikacionih trka, tako da će se svakom operateru računati najbolje vreme iz njih. Posle kvalifikacija, sledi polufinale i zatim finale.
Razočaravajuće je što i pored celokupne tehnološke inovativnosti trka neće moći da se prati uživo. Ideja je da se takmičenje odigra iza zatvorenih vrata, a da se tek nakon njega izmontiraju video klipovi trka.
Kako prenosi „Quartz“, DRL u svom fondu za finansiranje takmičenja ima više od 8 miliona dolara. Činjenica je, međutim, da ova organizacija nije jedina koja ulaže u trku dronova, ali se zbog atraktivnosti letelica, staza za trke i promocije ovog sporta tranutno našla u centru pažnje.