Poslovno-tehnološka konferencija o bespilotnim letelicama „Drone Fest“ biće održana 30. i 31. marta u zagrebačkom „Plaza Event“ centru, saopštio je organizator i najavio ovogodišnje predavače.
– Dr. Mirko Kovač s londonskog Imperial Collegea održat će keynote predavanje. Laboratorij za zrakoplovnu robotiku koji predvodi najnapredniji je u Velikoj Britaniji. Jedan od njihovih projekata bavi se razvojem bespilotnih letjelica koje izgledom podsjećaju na ptice, a mogu zaroniti pod vodu i izroniti iz nje nakon što obave određeni zadatak. U tom smjeru ide i njegovo predavanje o letećim robotima inspiriranih prirodom namijenjenih nadzoru i popravcima infrastrukture u pametnim gradovima budućnosti. –
O evropskoj politici u ovom sektoru i razvoju bespilotnih letelica u Hrvatskoj govoriće Davor Škrlec, saradnik FER-ovog Zavoda za visoki napon i energetiku.
– Na Drone Festu se vraća i najbolje ocijenjeni predavač s prošlogodišnje konferencije, mr.sc. Haris Balta s belgijske Royal Military Academy, koji će ove godine održati predavanje o otkrivanju ilegalnih letova. Konferencija će uključivati oko 30 predavanja koja obuhvaćaju različite teme vezane uz bespilotne letjelice. Uporaba dronova u različitim industrijama s naglaskom na poljoprivredi, pravilnici Europske unije i snimanje iz zraka samo su neke od tema koje će biti pokrivene na konferenciji. – saopštio je organizator.
Kao što je najavljeno, drugogo dana konferencije biće organizoavane i radionice:
– Na praktičan način obradit će se teme utrkivanja bespilotnim letjelicama, izbor opreme za snimanje, napredne tehnike upravljanja te razvoj modula za autopilotiranje. Bespilotne letjelice prisutnih izlagača predstavit će se na izložbenom prostoru konferencije, dok će letenje iz sigurnosnih razloga biti moguće isključivo u fly zoni. –
Organizator navodi da su prijave otvorene do 7. marta.
– Osim prezentacije svjetskih trendova, na ovogodišnjoj konferenciji pokazat ćemo i kako se bespilotne letjelice polako, ali sigurno počinju koristiti u poslovne svrhe i na području Hrvatske i regije. Sudionike konferencije očekuju predavanja o postojećem iskustvu i mogućim konceptima uporabe dronova u području poljoprivrede, nadzora plinovoda, traženja pitke vode, geodeziji te potragama i spašavanju. – rekao je Tihomir Šašić, direktor konferencije.
Tango Six je medijski partner konferencije.
Pilot bespilotne letilice
Postovane kolege bespilotni piloti posedujem FQ777-124 četverokopter. Zbog ovih novih zakona,normi i propisa o bespilotnom pilotiranju moja letilica jos od isporuke iz fabrike „SBEGO“ ( Chenghai ,Shantou) stoji konzervirana u hangaru sa nula sati naleta. Zanima me koje dozvole i koliko stotina hiljada taksi kome da uplatim da bih dobio dozvolu za bespilotno pilotiranje. Takođe koliko ranije moram da se najavim civilnoj/vojnoj kontroli leta?
OZZNA
Gospodine Pilot za te takse ne znam koliko novca i kome ali za ostalo ….Da bi mogli zakonski da letite sa BPL prvo morate da registrujete BPL u DCV, zatim da polozite za dozvolu za upravljanje BPL ( takodje u DCV ). Kada sve to pozavrsavate i pribavite ako zelite samo da „letite„ BPL bez snimanja iz vazduha potrebno je da posaljete zahtev, 5 dana pre izvrsenja leta, SMATS-a na obrascu iz Pravilnika o BPL. Pak ako zelite da snimate iz vazduha potrebno je i odobrenje tj resenje Vojske Srbije. Kada prikupite sva re[enja i popunite obrazac dostavite ga na amc@smatsa.rs
Za sve nejasnoce i pitanja posaljite na isti mejl.
Pozdrav.
Loco
Pored svega ovoga moras se najaviti Americkom NORADu i Ruskim vazdusno kosmickim snagama.