BEG airport status
Jedino rešenje za Ponikve? Projekat izgradnje humanitarnog centra čeka na odobrenje EU i SAD; EU demantuje "Projekat nije odobren krajem prošle godine, ali je prošao kod Delegacije EU u Srbiji"

Jedino rešenje za Ponikve? Projekat izgradnje humanitarnog centra čeka na odobrenje EU i SAD; EU demantuje

Izgradnja humanitarnog centra na Aerodromu Ponikve navodni je plan Evropske unije koja za taj projekat nastoji da uloži i novac, prenosi „Danas“ u današnjem izdanju.

Kako pišu, taj projekat još uvek je u fazi razmatranja, a u njega su uključene i Sjedinjene Američke Države preko njihove ambasade u Beogradu. Takođe, humanitarni centar trebalo bi da bude pandan rusko-srpskom centru u Nišu, a kako za „Danas“ govori direktor Aerodroma Ponikve Saša Savić za njega je konkurisano prethodne godine:

– Mi smo prošle godine konkurisali kod Delegacije Evropske unije u Srbiji za izgradnju centra za vanredne situacije, koji bi trebalo da pokriva zapadnu Srbiju, istočnu Bosnu i sever Crne Gore. –

Iako je projekat ušao u razmatranje potvrda o njegovoj realizaciji još nije stigla, objašnjava Savić:

– Projekat nije odobren krajem prošle godine, ali je prošao kod Delegacije EU u Srbiji. Imali smo posetu predstavnika iz ambasade SAD u Beogradu, koji su rekli da im je ideja zanimljiva. Čekamo i od njih odgovor. –

Na pitanje „Danasa“ da li je državni vrh Srbije uključen u namere i realizaciju projekta, Savić kaže da je Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova upoznat sa projektom, te da su oni zajedno sa Sektorom za vanredne situacije kao partneri podneli Delegaciji EU taj projekat.

Kako piše ovaj dnevni list, Aleksandar Vučić je tokom izborne kampanje 2016. godine obećao da će Aerodrom Ponikve uskoro biti osposobljen za civilni saobraćaj:

– Mislim da će u potpunosti biti spreman za saobraćaj – mogli smo mi sada da ga otvaramo, kao što su neki drugi otvarali Lađevce, pa i dalje ne rade – ali Aerodrom Ponikve ćemo krajem avgusta da otvorimo saobraćaj. –

Od 2010. godine, kada je ta vazdušna luka predata na korišćenje gradu Užicu, razminiran je i očišćen aerodromski pojas od 120 hektara, saniran deo piste, a prošle godine izgrađena i aerodromska zgrada. Ipak, otvaranje Ponikava, ne samo za sportske i poslovne, već i za komercijalne letove nije se dogodilo, navodi „Danas“.

Demantij iz EU

Navode o spremnosti EU i SAD da na aerodromu Ponikve otvore humanitarni centar demantovala je za Radio Slobodna Evropa portparolka visoke predstavnice Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Maja Kocijančič.

– Javno preduzeće „Aerodrom Ponikve“ sa partnerima aplicirao je za EU sredstva sa projektnom ponudom pod nazvanim ‘Water Air Reaction Network – WARN-NET’ (Reakcije na rizike iz vode i vazduha) iz programa kojim se poziva na jačanje prekogranične saradnje. Procenjeno je da taj zahtev nije ispunio potrebne kriterijume za finansiranje i zbog toga EU nije uzela u razmatranje njegovu finansijsku podršku. Takva odluka je dostavljena podnosiocu zahteva. – stoji u pisanoj izjavi koju je Kocijančićeva uputila tom mediju.

Iako su predstavnici Vlade nekoliko puta tokom 2016. godine najavljivali da će aerodrom biti pušten u rad, on i dalje nije osposobljen za komercijalni vazdušni saobraćaj. Takođe, prošle godine bojkotovana je i dvodnevna konferencija na Zlatiboru gde je bilo reči o mogućim rešenjima za završetak radova na aerodromu i njegovom puštanju u rad, kao i konferencija „Aerodrom Ponikve – strаteški cilj Zаpаdne Srbije“ održana iste godine.

Ipak, početkom aprila 2017. godine grad Užice objavio je javni poziv za izbor direktora tog aerodroma. Neposredno nakon raspisivanja, aktuelni direktor Saša Savić za Tango Six rekao je da još uvek nije podneo prijavu, ali da će to najverovatnije ipak uraditi.

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Marta Lutovac Zamenica glavnog i odgovornog urednika marta.lutovac@tangosix.rs

Komentari

IL

Srbija, jedina zemlja na svetu sa dva humanitarna centra iz dve strane drzave/vojno-politicka bloka. Da nas nema, trebalo bi nas izmisliti.

Odgovori
Be

Posle ove informacije o humanitarnom centru, price iz proteklih meseci pocinju da imaju smisla samo mi neobavesteni uvek imamo utisak da neko nesto besmisleno radi.

Zasto su zvanicnici nase drzave pricali o otvaranju aerodroma a u isto vreme bojkotovali konferencije za buducnost tog aerodroma?

Pa izgleda zato sto su konkurisali (bez naseg znaja) kod EU za taj humanitaran centar. Verovatno se nadaju da ce EU uloziti dobar novac u taj aerodrom. U tom smislu bilo bi glupo trositi svoj novac ili se zaduzivati.

Sto se mene tice, dobra idea! Konkurencija na trzistu humanitarnih centara :-) je uvek dobra i tera onog drugog da se vise trudi i vise ulaze. Mozda ce se i Rusi sada malo potruditi i poceti da ulazu vise u razvoj centra u Nisu!?
Znam da po ugovoru imaju ogranicen broj zaposlenih ruskih gradjana ali bilo bi dobro da razviju novi koncept i zaposle vise Nislija iz okoline. Tako da te Nislije kao zaposleni humanitarnog centra na primer pomazu u sklopu humanitarnog centra i u susednim drzavama kada suma gori ili kada su poplave ili slicno.

Tako se nadam da ce i ovi iz EU, ako se ovo ostvari, zaposliti narod iz okoline Ponikva i Uzica.

Odgovori
Jo

Ako dodje do ovoga to je definitivno kapitulacija.Ne volim stranu cizmu,pogotovo ne zapadnu,malo im je bonstil ?! Ako jeste imaju Bugarsku,Grcku,Hrvatsku,Rumuniju,Madjarsku pa nek prave tamo sve te zemlje su i u EU i nato. Imas hrpu zemalja oko nas koji su clanovi oba saveza,a oni da prave u zemlji koja nije clan nijednog? Nadam se da je spekulacija,ako nije,neznam katastrofa

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Miloš77 na: [ANALIZA] Da li je borbeni avion F-16 ratnog vazduhoplovstva Ukrajine oboren raketnim sistemom Patriot?

@Djuka Moja sigurno nije jer je ne gajim. Zezanje na racun aviona F-16 je samo zezanje i zao mi je sta vas to toliko boli. Ali stavite Vi to pod broj 6. kad toliko sve znate.

12. Sep 2024.Pogledaj

Miloš77 na: [ANALIZA] Da li je borbeni avion F-16 ratnog vazduhoplovstva Ukrajine oboren raketnim sistemom Patriot?

,,Prosto, avion kada je star, bez obzira što je održavan i „u resursu“ počne da razvija probleme i „gremiline“, dolazi često do otkaza mnogih podsistema. " Podsecam da je rec o americkom F-16 i kome se obracas? :-)

12. Sep 2024.Pogledaj

Srbofil na: [ANALIZA] Da li je borbeni avion F-16 ratnog vazduhoplovstva Ukrajine oboren raketnim sistemom Patriot?

@Djuka Imate jako dobar dokumentarac na YT koji je rađen u češkoj eskadrili Gripena, baš o održavanju aviona. Postoji bezbroj intervjua na YT pilota raznih borbenih aviona iz puno zemalja koji pominju ispravnost aviona. Prosto, avion kada je star, bez obzira što je održavan i "u resursu" počne da razvija probleme i "gremiline", dolazi često…

12. Sep 2024.Pogledaj

Multi Boy na: Poljska uskoro povlači Su-22 iz upotrebe, polednji remont aviona tog tipa završen krajem avgusta

Piše vam u tekstu "2023: Poland Aircraft Production Began." Znači prošle godine.

12. Sep 2024.Pogledaj

Jordan na: „Dnevni avaz“: Bosna i Hercegovina nabavlja turske besposadne letelice Bajraktar

@Ikar Pretpostavljam da misliš na GDP po stanovniku. On je u Federaciji BiH $8,187 - a u Srbiji $11,301. U Republici Srpskoj je $7,970. Drugim rečima, Srbija ima 38% veći GDP po stanovniku od FBiH, a Republika Srpska nepuna 3% manji. Ako gledaš ukupni GDP, on je u FBiH svega 17 milijadi dolara, a u…

12. Sep 2024.Pogledaj