Besne su, mrze avione i sa vazduhoplovnim preduzetnicima vrte milione evra: Kako su lisice spasile srpsku generalnu avijaciju i pri tom slupale par letelica

27. nov 2024

Međunarodna radionica posvećena žirokopterima okupila najiskusnije pilote iz Hrvatske, Srbije i Mađarske u Čakovcu

14. nov 2024

Rekordna godina za Aero-klub Otočac: Ostvareno 1000 operacija na Špilniku

12. nov 2024

Avio-služba Vlade Srbije: Osvežen izgled Lirdžeta 31, novi hangar u rebalansu državnog budžeta

11. nov 2024

Vazdušni saobraćaj budućnosti: Srpski i svetski stručnjaci na panelu o „letećim taksijima“

1. nov 2024

Od utopije do realnosti: Analiza izvodljivosti „letećih taksija“ za EXPO 2027 u Srbiji

31. okt 2024

ISSA simpozijum na Mašinskom fakultetu: Kompanija „Prince Aviation“ i održivo poslovanje – od „pametne zgrade“ do „chat bota“ u procesu zapošljavanja

30. okt 2024

FAA usvojila novu regulativu za eVTOL letelice: Prva nova regulatorna kategorija civilnih vazduhoplova od 1940-ih

28. okt 2024

„Prince Aviation“ produžio ugovor sa američkom kompanijom: Instalacija inovativnih vingleta za unapređenje performansi poslovnih aviona u Beogradu

25. okt 2024

[EKSKLUZIVNO] „Flying Bulls“ ispod mosta Mala Rijeka u Crnoj Gori: Negativna petlja Gripen pilota jer im je Red Bul to organizovao

24. okt 2024

Avioni Utva-75 u nepriznatoj afričkoj državi Somalilend, u projektu učestvuju i stručnjaci iz Srbije

24. okt 2024

[INTERVJU] Kanadska komercijalna korporacija: Pomoć zemljama Balkana u finansiranju kupovina aviona i helikoptera

22. okt 2024

Isporuka privatnog Air Tractora za Osijek preko Kanade, Grenlanda i većeg dela Evrope

14. okt 2024

Nakon pozajmice Skoplju radi restauracije i izlaganja jedrilica Ilindenka vraćena u Beograd

1. okt 2024

Bili smo na otvaranju novog hangara „Prince Aviationa“: Nova etapa u rastu srpskih bizjet eksperata

1. okt 2024

[NAJAVA] Trodnevni vazduhoplovni događaj u Trsteniku: Šesti po redu „Blanik Kamp Kup“ i otvoreni Letački dan

28. avg 2024

Direktorat civilnog vazduhoplovstva zabranio poletanja i sletanja ultra-lakih aviona sa „operativnih mesta na vodi“

22. avg 2024

[NAJAVA] Fly-in na aerodromu Ćuprija u subotu 7. septembra

19. avg 2024

Egzotične registracije vazduhoplovnih vatrogasaca u Makedoniji: Nakon južnoameričkih, pomogli i australijski Er Traktori

15. avg 2024

[ANALIZA] Crnogorska dilema: Treba li ukinuti policijsku helikoptersku jedinicu i šta kupiti – „mali“ ili „veliki“ Kanader?

9. avg 2024
[FOTO REPORTAŽA] Borba protiv požara u Portugalu iz ugla Fire Bossa
Najuzbudljivije moguće letenje van vojne avijacije? / Foto: Luis Andre Diogo

[FOTO REPORTAŽA] Borba protiv požara u Portugalu iz ugla Fire Bossa

Serija od 156 požara koji su izbili širom centralnog Portugala 17. juna u popodnevnim časovima pretvorili su se u epsku tragediju koja je kroz nekoliko sati odnela živote 64 civila i izazvala teške povrede kod još 204 osobe, uključujući više od desetak vatrogasaca koji su se borili protiv velike vatrene oluje. Do večeri 20. juna ukupno 44.969 hektara zemlje u planinskom predelu opštine Pedrogao Grande, oko 170 kilomentara severoistočno od glavnog grada Lisabona, pretvoreno je u spaljeno tlo.

Tragediji se u značajnoj meri odazvala portugalska Nacionalna služba za civilnu zaštitu (ANPC) koja je u zahvaćena područja odmah poslala pored 400 vatrogasnih vozila i više od 1.700 vatrogasaca, kao i sve dostupne vatrogasne letelice kojima država raspolaže, uključujući iznajmljenu flotu od najmanje četiri helikoptera, šest Air Tractor AT-802 Fire Bossa i dva Canadaira. Pomoć u vidu ljudstva i vazduhoplovnih sredstava došla je i iz susedske Španije koja je poslala četiri CL-415, kao i iz Francuske i Italija, iz kojih je pojedinačno stiglo po nekoliko Canadaira. Ukupno, preko 2.000 vatrogasaca podržanih od strane dva bataljona vojnika Portugalske vojske i značajnog broja pripadnika civilne zaštite, borili su se protiv požara uz pomoć podrške iz vazduha koju je pružala mešovita flota vatrogasnih letelica.

Fire Boss / Foto: Luis Andre Diogo

Među vazduhoplovnim sredstvima za gašenje požara kojima je odgovoreno na poziv u pomoć koje su izdale portugalske vlasti, našli su se takođe i Air Tractor AT-802 Fire Boss kojima je u Portugalu rukovodila lokalna kompanija Agro-Montiar bazirana u Tondeli. Strateški disperzovanih i rukovođenih sa dva opštinska aerodroma u Viseu – Goncalves Lobato i Proenca a Nova u centralnom Portugalu, sa maksimalnim vremenom odstupanja od 15 minuta koje je Agro-Montair smanjio na 8 minuta, ukupno šest Fire Boss letelica bilo je poslato u Pedrogao Grande da pomogne u borbi protiv požara. Pod komandom šefa letačkih operacija Agro-Montaira Karlosa Kreveira, AT-802 Fire Boss flota prikupljala je vodu sa brane Cabril održavajući flotu 100% operativno spremnom u kritičnom periodu tokom kojeg je zabeleženo 189 sati leta od čega je 140 sati proteklo u direktnim protivpožarnim operacijama, koje su rezultovale sa 1.261 ispuštanja vode i preko 3.783.000 litara vode kojima je smrtonosni požar gašen.

Statistika pokazuje da je u proseku svaki Fire Boss ispustio po jednu „vodenu bombu“ količine preko 3.000 litara na svakih šest minuta i 40 sekundi, na taj način ostvarujući neverovatnih devet ispuštanja po satu, što predstavlja više od 27.000 litara ispuštenih od strane svake Agro-Montair letelice po satu, odnosno preko 162.000 litara vode ispuštene od strane svih šest angažovanih Agro-Montair letelica tokom jednog sata.

Kombinovane helikoptersko-avionske operacije / Foto: Luis Andre Diogo

U velikoj meri podržana od strane španske kompanije Avialsa T-35 bazirane u Valensiji, koja rukovodi najvećom svetskom protivpožarnom flotom Air Tractor AT-802 letelica, Agro-Montair ovosezonska flota sastavljena je od sedam Fire Boss letelica, koje su sledeće: jednosedni Agro-Montiar AT-802A Fire Boss registracione oznake CS-EAY (c/n 802A-0321), kao i šest Avialsinih aviona registrovanih u Španiji, u kombinaciji od pet jednosednih AT-802A Fire Boss letelica (EC-JUB/802A-0236, EC-LGN/802A-0344, EC-LBP/802A-0322, EC-MML//802A-0649 i EC-MRA/802A-0690) i dvosednog AT-802 Fire Bossa registracione oznake EC-LHI/802-0361 koji se u redovnoj upotrebi nalazi kao zamenska vatrogasna letelica, ali takođe i kao platforma za obuku 12 pilota Fire Boss portugalske flote.

Za jednostavnije operacije u Potugalu, pored tri visoko obučena Avialsa mehaničara koji su u periodu od maja do oktobra konstantno uposleni u Agro-Montair bazama, kompanija se takođe oslanja na Avialsinu EASA Part 145 AT-802 specijalizovanu službu za održavanje, popravke i remont, kao i sa njome povezanu logistiku i sistemom za snabdevanje rezervnim delovima.

Sveukupna efikasnost AT-802 flote u Portugalu zabeležena je 2013. godine kada je Agro-Montair nagrađen višegodišnjim sporazumom ANPC-a, koji je i dalje na snazi. Te godine, flota od šest Fire Boss letelica zabeležila je 1.195 sati leta od čega 798 sati čine protipožarne operacije raspoređenih u 360 protivpožarnih misija koje su rezultirale sa 5.141 vazdušnih ispuštanja vode, odnosno preko 15.423.000 litara vode utrošenih na gašenje požara u Portugalu.

Kada se konstrukcija letelice skine sa standardne opreme za sletanje i prebaci na višenamenske plovke, avionu se u oznaku dodaje naziv “Fire Boss” / Foto: Luis Andre Diogo

Mnogo manji od dvomotorne CL-215/415 Canadair letelice, AT-802 sa PT6 pogonom ostaje najveći turbinski jednomotorni avion na svetu sa proizvodnom linijom u Olneju u Teksasu sa stajnim trapom tipa tricikl kako u konfiguraciji jednosednog AT-802A, tako i u konfiguraciji dvosednog AT-802. Kada se konstrukcija letelice skine sa standardne opreme za sletanje i prebaci na višenamenske plovke, avionu se u oznaku dodaje naziv “Fire Boss” što u avijaciji predstavlja prepoznatljivu oznaku za istinski visoko specijalizovane vatrogasne letelice koje mogu da slete i na asfaltirane i na neasfaltirane piste, a takođe i da prikupljaju vodu sletanjem na reke, jezera i mora.

Sa impresivnim kapacitetom od 3.104 litara vode, mogućnosti upotrebe visoko efikasne protivpožarne pene i FRDS kompjuterskog retardantnog sistema za selekciju protivpožarnog modela odbrane, kao i sa malim finansijskim fondom potrebnim za nabavku i dalje korišćenje i održavanje, Air Tractor AT-802 proziveden je u preko 700 primeraka od 1992. godine i postavio protivpožarne standarde za mnoge evropske zemlje podložne požarima. Kao rezultat, pored Portugala, oko 80 vatrogasnih AT-802 letelica nalaze se trenutno u regularnoj upotrebi u Španiji, Francuskoj, Italiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Makedoniji, Kipru i Izraelu, pri čemu te letelice takođe vrše protivpožarne operacije i u drugim delovima sveta kao što su Kanada, Argentina, Brazil i Australija.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

BB

Evo upravo se vratih sa posmatranja ekpedicije gašenja požara helikopterom u Ljubiju. Rijetka prilika za divljenje moćnim mašinama koje pomažu u nevolji

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor