BEG airport status
Vučić: Objavićemo samo imena kompanija koje podnesu obavezujuću ponudu za „Nikolu Teslu“ Bez imena potencijalnih koncesionara do druge faze; Razmatra se linija za Peking / Foto: Dušan Atlagić, Tango Six

Vučić: Objavićemo samo imena kompanija koje podnesu obavezujuću ponudu za „Nikolu Teslu“

Imena zainteresovanih kompanija za koncesiju Aerodroma „Nikola Tesla“ biće poznata tek u junu ili julu, kada stignu obavezujuće ponude, izjavio je premijer Srbije, Aleksandar Vučić, na otvaranju „EAP Shared Services“ centar u Beogradu.

On je dodao da imena 27 kompanija koje su se prijavile u prvoj fazi neće biti objavljena jer su to neobavezujuće ponude, ali je naveo broj kompanija iz pojedinih zemalja.

– Iz Francuske je zainteresovano četiri kompanije, četiri iz Kine, četiri iz Rusije, ima zainteresovanih iz Nemačke, Indije, Južne Koreje i to su uglavnom najmoćnije kompanije. Za Zagreb se bilo javilo 10 kompanija, ako se ne varam. Naš je aerodrom mnogo važniji, mnogo moćniji, mnogo veći u svakom pogledu. Za „networking“ i „conectivity“ značajniji. –

Na pitanje Tango Sixa kada će biti poznata imena zainteresovanih kompanija Vučić navodi:

– Ovo su neobavezujuće ponude, informacija za nas. Verovatno ćete do nekih imena doći, ali objavićemo tek imena u junu ili julu kada dođu obavezujuće ponude. Do kraja decembra, najkasnije do početka januara očekujemo da završimo sve. Ne žurimo mi, želimo da nađemo najboljeg i da mu uzmemo najviše para. –

On je podsetio da će se od koncesionara pregovarati o davanju 350 miliona evra unapred, godišnjoj koncesijskoj naknadi koja će se kretati od 5 do 16-17 miliona evra, kao i investicijama u vrednosi od oko 700 miliona evra. Osim cene, za pregovore će, prema njegovim rečima, biti važni kvalitet i garancija.

Na pitanje kako komentariše analize po kojima bi Aerodrom „Nikola Tesla“ i sam mogao da postigne čak i veći profit ukoliko koncesionar ne bi došao, Vučić navodi da to nije moguće.

– Ne bi mogao da ostvari taj profit. To govore oni koji su ga napravili na gubitaša koji donosi 4 miliona evre, a ne 40 miliona evra, kao što donosi danas. Ne može sam jer nam trebaju investicije dvadeset puta veće nego što je naša profitna stopa, a mi te pare nemamo. Pritom, ništa ne gubimo. Ne znam odakle taj pristup protiv privatne svojine. Odakle mi sve to znamo kada nigde u našem okruženju tako nešto slično ne postoji.  –

Zadržavanje sadašnjih radnika „Nikole Tesle“ tema pregovora sa budućim koncesionarom / Foto: Dušan Atlagić, Tango Six

Na pitanje da li će obavezu zadržavanja radnika Aerodroma „Nikola Tesla“ biti tema pregovora sa koncesionarom, Vučić navodi da će jedna od obaveza koncesionara biti zadržavanje radnika.

– Svakako da će imati obavezu, uvek ima za koje god preduzeće da se pregovara. Oni će zaposliti još ljudi. Oni će svakako imati više ljudi zato što će kapaciteti aerodroma biti uvećani. Nije reč ovde o koncesiji nečega što je neuspešno. Mi smo ovo napravili veoma uspešnim da bismo mogli dalje da razgovaramo. –

Govoreći o eventualnoj izgradnji druge piste, Vučić je rekao da će se o tome naknadno doneti odluka.

– Tu će biti novih kapaciteta – renoviranje, modernizacija pista. Još nismo načisto da li nam je u narednih 15 godina potrebna druga pisa – o tome će se naknadno doneti odluka. Biće i novih molova na Aerodromu i bolje ponude. –

„Spremni smo da pomognemo liniju za Peking“

Govoreći o budućim planovima za interkontinentalne letove, Vučić je naveo da se „uskoro očekuje uspostavljanje linije za Peking, ali ne preko Er Srbije jer se nema novca za to“.

– Preko jedne kineske kompanije očekujemo uspostalvjanje direktnog leta za Peking iz Beograda. To će značiti i za Er Srbiju jer ćemo na taj način ljude umrežiti sa drugim destinacijama u svetu . – naveo je Vučić i dodao:

– Ako nam ovaj veliki kineski operater uvede tu liniju za Peking, očekujem da predsednik Nikolić zamoli i da dobije slot jer je užasno teško dobiti slot za Peking. Onda ćete iz Beograda moći da letite za Njujork i Peking – to su ogromne stvari. Kompanija koja bi letela, a mi smo spremni da pomognemo, je i turoperater i ona bi dovela desetine hiljada kineskih turista. –

Pretplatite se na nedeljni pregled vesti Tango Six portala. Svakog petka u vašem inboxu.

* indicates required






[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

Vl

Imam samo jedno pitanje.

Da li nas je sramota da objavimo imena tih kompanija koje se interesuju za ANT?

Odgovori
Pe

Vladimire, što se i javljaju kada je sve namešteno?! Budale…

Jo

Stvarno sam laik po ovom pitanju,i nisam siguran da li je koncesija dobra ili ne,mozda jeste mozda nije,stvarno nisam siguran,ali sam siguran 100% da svi ovi sto su protiv koncesije da Vucic kaze „osustajemo od koncesije“ da bi istog trenutka rekli nesto tipa „evo imao dve uspesne god.pa se napalio,bolje daj u koncesiju dok ga neko hoce“ ili „mali smo mi da vodimo ovo,bolje da se povezemo sa nekim vecim“ itd…Sto bi Ivo Andric reko Srbi su specifican narod oni nisu nikada za,ali su uvek protiv.Nikada ne mogu da zaboravim pricu o Smederevskoj zelezari sa pocetka 2000-tih dok je nisu prodali cela zemlja je trubila o tome kako je ona megalomanska,kako moze da je vodi samo neko veliki sa strane,cak su bili protesti da se nadje strani vlasnik,a kada je 2004-te prodata us steel-u (kako god se to zavrsilo) koliko sutra su pocele price o rasprodatoj porodicnoj srebrnini,rasipanju itd.

Odgovori
Bi

spisak svih zainteresovanih kompanija je moguce naci na sledecem linku

http://www.beg.aero/admin_images/meni_doc/odluka-ant_640cbdbf830f60a.pdf

sve informacije o koncesiji je moguce naci na sledecem linku

http://www.beg.aero/strana/25711/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%86%D0%B5%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Vladimir na: Hrvatski Rafali lete sa bojevim raketama vazduh-vazduh MICA

@Izmislav Nisam ni sumnjao da ces vec nesto izmisliti, ali bas 30mlrd Eur... Da Hrvatska ima taj novac, devizne rezerve ne bi bile 3 mlrd Eur(na samom evropskom dnu), vec bi bile 30 mlrd Eur, blizu Srbiji. Sa zlatnim rezervama, Srbija ima preko 35 mlrd Eur, sto je za Hrvatsku nezamislivo. Izmislio si i da…

09. Jun 2026.Pogledaj

Vladimir na: Nastavak ispitivanja rakete MICA NG na Rafalu: Izvedeno prvo lansiranje pri nadzvučnom letu aviona nosača

Oce, oce, ovo je opasno oruzije, kakvog nema na daleko. Nego, nesto se slabo ovaj Rafal prodaje na zapadu, imaju ga samo Francuska, Grcka i Hrvatska neke polovne. Imate li neko strucno objasnjenje? Francuzi, da su napredni, sad do sada bi razvili pandane R-37M i PL-17 sa 400-500km dometa, a ne bi se mucili da…

09. Jun 2026.Pogledaj

Vladimir na: Nastavak ispitivanja rakete MICA NG na Rafalu: Izvedeno prvo lansiranje pri nadzvučnom letu aviona nosača

@Miodrag Potpisujem sve! Svaka cast za analizu! S tim sto ja mislim da bi od kineza mogli dobiti full verzije raketa, kao prijateljska zemlja. Mislim da i Pakistan dobija full. @Murat Sa F4.1 mozemo da se... E, o tome nas nekoliko pise ovde godinama. Moze da se koristi eventualno kao jurisnik umesto Orla, jer ce…

09. Jun 2026.Pogledaj

Vladimir na: Viz er drama: Mađarska kompanija ne govori celu istinu, država kasnila sa kontrolama, međusobna iritacija imala do sada neispričanu istoriju

@Marko Pri tom WIzz Air koristi avione A321neo sa 239 mesta. Dakle Air Serbia moze da prezivi i sa 80ak putnika, a Wizz Airu treba bar 210 na letu.

09. Jun 2026.Pogledaj

Aleksa na: Viz er drama: Mađarska kompanija ne govori celu istinu, država kasnila sa kontrolama, međusobna iritacija imala do sada neispričanu istoriju

Treba da se zastiti domaca avio kompanija a ne da prodje kao JAT. Prvo Air Serbia pa tek potom ostali i to gde nasi ne lete. A i realno nasa avio kompanija je jeftinija od 90% kompanija a Wizz je niskobudzetna koja i odlaze letove to znaci da nije sigurna. Ne trebaju nam i to…

08. Jun 2026.Pogledaj