Predavanje „77 godina od napada na Perl Harbor“ posvećeno vazdušnom napadu Japanske ratne mornarice na bazu ratne mornarice SAD na Havajima u Drugom svetskom ratu, održano je na Filozofskom fakultetu u petak prošle nedelje.
Kako je za Tango Six rekao organizator predavanja Vladimir Branković zaključak predavanja je da Japan nije mogao da pobedi SAD kao i da nosači američkih aviona nisu pogođeni:
– Na kraju predavanja možemo zaključiti da Japan nije mogao pobediti SAD ni na početku, a ni na kraju rata, s obzirom da je amrička vojna tehnika i broj vojnika bio veći nego u Japanu. Tako da udarac koji su pretrpele Sjedinjene Američke države bio je veliki na moralnom i psihičkom planu. Ali materijalni gubici i ljudski su bili marginalani u poređenju sa onim koje je kasnije pretrpeo Japan.
Što se SAD tiče, svih 96 kopnenih aviona je bilo uništeno, 98 mornaričkih aviona, 19 brodova je potopljeno od toga je 14 reparirano i mogli su se vratiti u upotrebu, ali nijedan od nosača američkih aviona nije pogođen što je i urokovalo da SAD dobije rat 7. decembra 1941. nakon Japanskog napada. –
Za sve koji su zainteresovani za ovu temu, ekipa Tango Sixa je spremila snimak kompletnog predavanja na kojem su predavači vojni analitičar Aleksandar Radić i vazduhoplovni istraživač Vladimir Branković govorili o razlozima za napad na Perl Harbor od strane Japana, istorijskim i vojnim čijenicama, kao i avionima koji su korišćeni u napadu.