Kako je 6. jula preneo Flightglobal, planovi kompanije Erbas Helikopters u Rumuniji trenutno su na čekanju zbog nestabilne situacije sa rumunskom vladom oko moguće narudžbine novih helikoptera za Ratno vazduhoplovstvo.
Erbas je nameravao da pokrene proizvodnju dvomotornog helikoptera H215 u novom pogonu u Brašovu i to preko novoosnovane kompanije Erbas Helikopters Indastris koja njime upravlja. Po još uvek važećim planovima završne aktivnosti na montaži trebalo bi da počnu sledeće godine.
Međutim, iz Erbasa tvrde da bez narudžbine helikoptera iz Bukurešta nisu u mogućnosti da opravdaju pokretanje proizvodnje u rumunskom pogonu.
Izvršni direktor kompanije Erbas helikopters Bruno Even je, govoreći na konferenciji za novinare u Londonu rekao da u Erbasu trenutno ne vide potrebu za dodatnim obimom industrijskih aktivnosti. On je izjavio i da bi pogon trebao da ima značajan podsticaj u vidu rumunske narudžbine od najmanje 16 helikoptera kako bi se opravdala početna ulaganja.
Even je dodao da kompanija treba da vidi privrženost rumunske strane i da u suprotnom oni neće ulaziti u investicije narednih meseci ili godina. On je rekao i da jednom kada pogon u Brašovu bude završen i kada bude proizvodio letelice, to neće biti namenjeno samo Rumuniji već i svetskom tržištu.
Podsetimo, kompanija Erbas Helikopters je novembra 2015. odlučila da Rumuniji prepusti deo proizvodnje helikoptera H215 Super Puma kada je saopšteno da je planirano da njihovo sklapanje započne 2019. godine.
Potom su krajem avgusta prošle godine Erbas Helikopters i rumunska avio-kompanija IAR potpisali sporazum koji podrazumeva saradnju dve kompanije po pitanju proizvodnje, montaže, dorada i održavanja helikoptera H215M namenjenih rumunskim oružanim snagama ali i izvozu,
Rumunski ministar odbrane Mihail Fifor izjavio je 30. oktobra 2017., nakon susreta premijera Mihaia Tudosa i predstavnika kompanije Erbas, da će Rumunija za svoja ministarstva odbrane i unutrašnjih poslova nabaviti helikoptere H215M. Već sutradan je za radio Evropa rumunski ministar izjavio da će prva 4 od planiranih 16 helikoptera biti naručena u 2017. godini. Očigledno da u međuvremenu helikopteri ipak nisu naručeni.
Mr.D
Americki lobiji je uspjesno obavio posao… Mislim da ce na brdovitom balkanu crni jastrebovi da lete
Niko
Nadamo se
Tedy
The gov just approved 21 heli for the police.
Tedy
22. Sorry.
Radmila Ronhill
Evo prilike da kao za vreme SFRJ udjemo u dil sa Rumunijom. Da imamo deo proizvodnje i da zaposlimo ljude. O transferu tehnologije neupitno je raspravljati.
Dead1
Ovo sam I ocekivao. Kao sto uvijek kazem, puno politickog lajanja.
Evropljane ne interesira odbrana. Oni ocekuju da ce Americki decki ginuti za njih.