BEG airport status
„Prvi čovek na mesecu“ od danas u bioskopima Kod nas u Cineplexx bioskopima

„Prvi čovek na mesecu“ od danas u bioskopima

U Srbiji i ostatku sveta od juče počinje prikazivanje najnovijeg filma Damijena Šazela i sa Rajanom Goslingom koji kao glavni protagonist tumači lik Nila Armstroga„The First Man“. Počinje, dakle, prikazivanje dugo očekivane poslastice za sve dečake koji nisu previše odrasli – posebno za one koji pored kerozina, u krvi imaju i LOX.

Iako je svetska premijera danas, film je već prikazan na Venecijanskom filmskom festivalu, Festivalu u Torontu i Teluridu, odakle je unapred proglašen ozbiljnim takmacem za nagrade Američke filmske akademije. A ako je sudeći prema ocenama kritičara i kritičkih platformi (Rotten Tometoes – 90%, Mettacritic – 84 od 100,  Michael Nordine – B+…) čeka nas praznik za oči a gde će se “the First Man“ smestiti u ne previše brojnoj ali zato izuzetno kvalitetnoj tradiciji holivudskih blokbastera o američkom svemirskom programu i uspesima SAD u svemiru.

Da li će se smestiti ispred, iza ili u sredini niza koji do sada čine kultni „The Right Stuff“ i „Apollo 13“ te da li će i ovo ostvarenje steći laskavi status kultnog – ostaje da vidimo sutra i sledećih nedelja. No, ako još uvek ne kultnog, film je u Americi status kontroverznog stekao čak i pre premijere. U poslednje vreme ništa u SAD ne može a prođe bez skandala izazvanih banalnim patriotizmom, pa je tako i ovog puta. A razlog je malne smešan: u film nije uvrštena scena u kojoj Armstrong i Baz Oldrin na Mesec postavljaju američku zastavu, što je u delu patritoski naoštrene publike – a među njima je bilo i reakcija političkog establišmenta, na primer konzervativnog senatora Marka Rubia – izazvalo i negodovanje i najave bojkota.

Možda i razlog više da se film pogleda.

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

    Komentari

    ga

    bili na mesecu!?!?,. pitam se sa kojim motorima jer i dan danas koriste ruski RD 180 a svog jos niemaju, u svemir nemogu, jedino trambulinom….bili su oni na mescu ..ali malo sutra, opet pocinju mantarati s njihovom holivudskim agitpropom..

    Odgovori
    Mi

    Na mesec je jako teško bilo otići i vratiti se živ (nekoliko puta) ali ne i nemoguće.
    Ali da te podsetim na jednu stvar koju je ne samo hiljadu puta teže izvesti i jednom, nego apsolutno nemoguće, a to je prikrivati takvu laž zauvek.
    Zamislite samo implikacija tada a i istorijskih danas i ubuduće da se laž dokaže, ili da ne mogu zauvek da ućutkaju stotine ljudi koji direktno znaju za tu laž.
    Zamislite koliko je bilo špijuniranja tada i nade da se razbuca i osramoti druga strana u hladnom ratu. Nesposobnjakovići je da?
    Taj Holivud je bog naspram njih i dan danas izgleda ih vuče sve za nos. Najsposobnija i najmoćnija organizacija na planeti ikad.

    Zamisli koliko ce proći vremena da se ljudi vrate tamo na mesec na isto to mesto (turistički najverovatnije) i počnu selfiji da padaju. Ne dugo…to se uvek znalo.

    Ja mislim da kad uskoro turizam vrati ljude na mesec, sve ove teorije zavere ce se rasplinuti i eto delovati još smešnije nego danas.
    Pozdrav
    🍻

    Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

    Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

    Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

    Ostavite odgovor

    Najnoviji komentari

    Jordan na: [Eurosatori 2026] Univerzalni MV-8 „Komodo“: Nove varijante besposadne platforme hrvatske kompanije DOK-ING

    @ Medo s mora U Kini je 2025. prodato 13 miliona elekričnih automobila, a u EU 2,9 miliona. U Americi je prodato 1,5 miliona. EU postaje sve manje relevantna na globalnoj sceni.

    21. Jun 2026.Pogledaj

    Grga na: Transportni avion A400M postaje i leteći komandni centar u francuskom ratnom vazduhoplovstvu

    @PeDu Netačne informacije po ko zna koji put. C909 se proizvodi od 2014., do sad 200+ komada. Zamenjuje E190. C919 se proizvodi od 2023., do sad 40+ komada. Zamenjuje polako A320 i B737. Takodje se razvija pandan za A350 I B787. Što se vojske tiče 85-90% aviona je kineske proizvodnje, ruske 10-15%.

    21. Jun 2026.Pogledaj

    Petrovic Dusan na: Transportni avion A400M postaje i leteći komandni centar u francuskom ratnom vazduhoplovstvu

    @Vladimir @Niko Izrael jeste imao minimalnu stetu, udare po civilnim zgradama, ali niti jedna fabrika, avio baza ili vojni cilj nije uništen u Izraelu. Amerika nije imala baš nikakvu štetu na svojoj teritoriji.Ni vojnu, ni civilnu. Jesu pogodjene isturene baze Amerike u arapskim zemljama, i oborena 2 aviona. Za najjaču ekonomiju sveta, to je potpuno…

    21. Jun 2026.Pogledaj

    Niko na: [Eurosatori 2026] Univerzalni MV-8 „Komodo“: Nove varijante besposadne platforme hrvatske kompanije DOK-ING

    DOK-ING koji ima tri desetljeća iskustva svojih strojeva diljem svijeta u minskim poljima vjerojatno dobro zna što radi. Njihove strojeve kupili su Amerikanci, Rusi,... aktivno se koriste u Ukrajini, HR, BiH,.. na razminiravanju.

    21. Jun 2026.Pogledaj

    Medo s mora na: [Eurosatori 2026] Univerzalni MV-8 „Komodo“: Nove varijante besposadne platforme hrvatske kompanije DOK-ING

    E jesi ga nadrobio o Kinezima. Ako pratiš malo podatke o prodajama, onda možeš vidjeti da je glavno tržište za nove električne automobile EU. I pročitaj nešto o BYD i polovnim automobilima s 0 prijeđenih kilometara u Kini, pa će ti biti jasnije neke stvari. "ni SAD ni Rusija, ne bi mirno posmatrale stvaranje potpuno…

    21. Jun 2026.Pogledaj