BEG airport status
Vazduhoplovni servis Republike Srpske javnom licitacijom prodaje Cessnu C-500 Javna licitacija 10. maja u 13 časova / Foto: Klix.ba

Vazduhoplovni servis Republike Srpske javnom licitacijom prodaje Cessnu C-500

Vazduhoplovni servis Republike Srpske prodaje jedan od dva aviona koje poseduje marke Cessna tipa C-500 (E7-SBA) po početnoj ceni od 160.000 evra, prenosi portal „Klix.ba“.

Ova odluka je objavljena u Službenom listu Republike Srpske, a avion sa osam sedišta, koji je proizveden 1980. godine, biće ponuđen na javnoj usmenoj licitaciji, piše taj taj medij.

– Radi se o starom avionu koji nije aktivan već skoro 10 godina. Razmišljali smo da ga damo u muzej ili da ga stavimo pred neku ustanovu, ali onda smo odlučili da ga prodamo. – objasnio je direktor Vazduhoplovnog servisa Republike Srpske Sreten Ilić.

Nakon incidenta, kada je Cessna C-500 sa najvišim zvaničnicima Republike Srpske 2006. godine prinudno sletela, avion je odvezen u Nemačku na remont.

Pošto su desetine hiljada konvertibilnih maraka potrošene na skladištenje i održavanje tog aviona, odlučeno je da se proda s obzirom na to da se avion više ne može koristiti, a cena remonta nikada nije objavljena, navodi „Klix.ba“ i dodaje:

– Vlada RS je prije toga odlučila za pet miliona dolara kupiti moderniju Cessnu, tip C-525 koja se koristi i danas i koja je više puta bila tema medija u BiH s obzirom na to da se prošle godine vladinim avionom letjelo na ljetovališta u Grčku, Hrvatsku, ali i druga odredišta koja nisu bila najavljena među službenim putovanjima predstavnika Vlade i predsjednika RS. –

Kako prenose, Cessna se može videti na Aerodromu Banja Luka 10. maja u 10 časova, dok će licitacija biti održana istog dana u 13 časova.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Marta Lutovac Zamenica glavnog i odgovornog urednika marta.lutovac@tangosix.rs

Komentari

Da

Bilo bi mi drago da se izgradi Muzej Vazduhoplovstva u Banja Luci, ili muzej koji bi čuvao uspomenu na odbranu Republike Srpske. Tako da bi se time sačuvali od zaborava avioni sa Mahovljana (Orlovi, Jastrebovi, Gazele, bar jedan od otpisanih Mi-8..) ali i druga vojna tehnika kao istorijski eksponati. Takodje i ova Cessna bi bila dobar prilog. Ajmo svi zajedno da pokrenemo ovu ideju. Vojni muzej i Muzej Vazduhoplovstva Republike Srpske. Zvuči fino :)

Odgovori
Dr

Mora da se salis? Muzej kosta, a prodaja svega makar u sekundarne sirovine nosi neke pare rodjaku ili kumu koji dobije taj posao… Ne mislis valjda da su spremni zrtvovati i jednog Audija od svoje guzice za tamo neki Muzej…?

Dr

Ja sam mislio da su bili bar malo pametni pa da su kad su kupovali novog CJ1+ da su bar ovog starog ostavili „u racun“… Ocito sam se prevario… Ima se, moze se… Da mi je samo vidjeti racun za 10 godina lezarine nakon servisa, plus cijenu servisa… :-) Pretpostavljam cca. 370% skuplje od pocetne cijene letjelice…

Odgovori
de

Nije placana lezarina jer je parkiran na aerodromu Banja Luka ispred hangara Vazduhoplovnog servisa. Servisi su radjeni 2005 i 2006 godine i otad je nesto naletio avion. Inace se svakih dvadesetak dana (tacnije 27,28 ) avion upali i doslovice obavi nekoliko protrcavanja po pisti.

Dr

Sjecam se kad je odvezen na servis, i kada je kupljen hitno novi… Citajuci gore recenicu da su potrosene desetine hiljada KM na skladistenje i odrzavanje, spojih to dvoje u to da im je u Njemackoj ostao nakon servisa…

Ni to me (na zalost) ne bi zacudilo… Kao sto bi mi bilo logicno da su ga odmah utrapili istom dileru prodavcu novog… Ali ocito ocekujem previse logike…

Jednom mjesecno je samo zapustan i radjeno protrcavanje? Nije bio u zraku zadnjih godina? Kakav je s plovidbenoscu? Doduse, on svakako vjerovatno vrijedi vise kao skup rezervnih dijelova, nego kao operativna letjelica…

BB

Dekibl
Jel može to da leti?

Da skupljamo pare i da pravimo avio taxi…

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Branko na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

Od Amerike brodom do Grcke, pa onda vozom, to nije mnogo jeftinije nego npr. 48 leta do Azejberdzana, narocito ako ne moze drugacije, to je sigurno jeftinije od komercijalnih letova, mada i ja mislim da nam to ne treba, ali ako stvarno kupuju, bilo bi logicno dodati jos koju tonu nosivosti i za Nore, sta…

12. Dec 2024.Pogledaj

Boki na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

@Vlad Ako se trece strane odluce za dostavu avionom, tesko bi se odlucile za prevoz tim A400 zato sto je nalet preskup. Oni se okrecu jeftinim varijantama iz Ukrajine,Egipta ili Azerbejdzana itd. @Branko I sve to navedeno je izvezeno brodovima ili vozom jer je daleko jeftinije. Dostava naoruzanja avionima sluzi samo za slikanje i promocije.

12. Dec 2024.Pogledaj

Branko na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

Izvezeno je skoro 80 nora, Azerbejdzan je nedavno narucio 48, Kipar Tamnave, Alzir je hteo 72, ali nemamo sasije, plus da nije bilo ovog rata i da mozemo da uvezemo sasije do sada bi ih bilo znatno vise izvezeno, do sada ih je napravljeno oko 100, a moglo je duplo vise. Ova situacija nece trajati…

12. Dec 2024.Pogledaj

Srbofil na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

@Nenad N. Nedavno je država odustala od projekta solarne elektrane jer nisu znali da na lokaciji postoji čitavo jezero, tako da su ovakve usluge preko potrebne. Što se tiče aviona, Makedonija je kupila kontigent novih oklopnih vozila iz Amerike. Jel znate kako su stigli? Brodom do Grčke i onda vozom. Strategijski transportni avion služi za…

12. Dec 2024.Pogledaj