Crna Gora će tokom ove godine dobiti veliko pojačanje svoje vojne helikopterske flote, samim tim će i značajno povećati sposobnosti vertikalnog transporta. U Ministarstvu odbrane juče je, između Vlade Crne Gore i Kanadske komercijalne korporacije, potpisan Ugovor o nabavci tri srednja višenamenska helikoptera. Ugovor je ispred Vlade potpisao ministar odbrane Predrag Bošković, a s kanadske strane Martin Zabloki, predsednik i izvršni direktor Kanadske komercijalne korporacije.
Vrednost kreditnog aranžmana, koji je predviđen Ugovorom, iznosi 30 miliona evra, a za taj novac će se za potrebe Vazduhoplovstva Crne gore kupiti dva helikoptera tipa Bell 412EPI i jedan u varijanti Bell 412EP. Sva tri helikoptera stižu u Crnu Goru tokom ove godine, jedan u prvom, a preostala dva u četvrtom kvartalu 2018. godine, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.
Ministar odbrane Crne Gore Predrag Bošković izjavio je nakon potpisivanja Ugovora da Crna Gora želi da unapredi sposobnosti svoje vojske i da će kupovinom tri višenamenska helikoptera biti značajno podignuti kapaciteti i mogućnosti Vazduhoplovstva VCG, ali i ostalih vidova vojske, s obzirom na to da će oni biti korišćeni za podršku u dejstvima na kopnu i moru, transport jedinica, traganje i spasavanje, medicinsku evakuaciju, nadzor granice i celokupne teritorije.
Takođe, Bošković je posebno istakao značaj upotrebe helikoptera u civilne svrhe i naglasio da će vojska kao i do sada uvek biti na raspolaganju svakom građaninu Crne Gore.
Predsednik i izvršni direktor Kanadske privredne korporacije Martin Zabloki rekao je da kao deo kanadske Vlade u njeno ime zaključuju ugovore širom sveta, te da je ovo istorijski ugovor, jer ga prvi put zaključuju sa Crnom Gorom. Zabloki je istakao da zna da Kanada i Crna Gora imaju izvanredne odnose u svim oblastima saradnje, da je ovo konkretan primer rastućih ekonomskih odnosa dve zemlje i da su naročito ponosni na činjenicu da će njihovi helikopteri doprineti bezbednosti Crne Gore.
Ugovorom je predviđena nabavka četvorokrakih dvomotornih helikoptera koji su dizajnirani, opremljeni i namenjeni za frekventnu upotrebu i pouzdano izvršavanje letačkih zadataka, kao što su prevoženje putnika, medicinska evakuacija, traganje i spasavanje, transport tereta, gašenje požara, operacije na malim i ograničenim niskim i visokim terenima i nadzor granice.
Nabavkom tri helikoptera značajno će se unaprediti i kapaciteti Vojske Crne Gore u domenu kontrole vazdušnog prostora (Air Policing), kao i pomoći građanstvu u vanrednim ili kriznim situacijama, naglašavaju iz Ministarstva odbrane Crne Gore.
Beduin
Dobra akvizicija.
Pun pogodak uzevsi u obzir reljef i velicinu Crne Gore.
uros
Kakav crni air policing pa svaka Cessna 182 je brza od ovih sokolova
Маре
Чекајте, „вишенаменске“ типа за транспорт, гашење пожара, трагање и спасавање или ће имати и опцију да се наоружају?
Ако су ненаоружани не видим поенту, посебно не по питању „airpolicing“-a.
FlyKu
Nisam siguran i da su ,,srednji,,.
Joca
U ruke Mandusica Vuka svaka puska… Cak i najveci optimisti medju postovaocima ove Njegoseve ne misle da je sa tri srednje transportna helikoptera moguce raditi airpolicing. Sta je sledece protiv gradna raketa u sluzbi pvo-a. Inace skroz dobar helik.naravno za svoju namenu.
Tetreb 95
Moje misljenje jeste da po ovoj ceni (3 letelice za 30 miliona)Srbija bolje da je uzela tri 412-tice,nego 2 mil mi17 za 26 miliona.
Branko
Kad budemo imali dovoljno teskih transportera, mozemo nabavljati i srednjase, pa oni mogu poneti duplo manje putnika, dok Mi-17 moze poneti cak i manje vozilo. Takodje Mi-17 moze imati i dodatne oklope, naprednu avioniku i naoruzanje, cime se skoro pa priblizava karakteristikama Mi-35. Pored toga Mi-8/17 koristimo vec decenijama i imamo obucene tehnicare, delove i svu opremu, kao i obucene pilote, a trenutno se radi i na remontnom centru u Srbiji za ruske helikoptere Mi-17, trenutno su na remontu dva makedonska. Naravno, nasoj vojsci je potreban i srednji teretnjak zbog boljih letnih osobina i jeftinijeg casa leta, i u slucajevima kada je potreban manji broj vojnika, ali tek kad se popuni neophodna eskadrila teskih transportera. Jedini konkurent je tu mogla da bude Super Puma, ali je znacajno skuplja i nemamo logistiku niti obucene pilote.
Tetreb 95
Da nam fali teskih tranportera to se slazem,ali mi 8/17 to nisu.To su srednji transporteri,teski transporteri su:mi 26,ch -47,mh 53,bell 525…Mil mi 8/17 sam video bar 50 puta,ali me nije odusevio kao aw 149 kog sam video samo jednom(izgled,zvuk motora,brzina kojom se krece)jednom recju „sila“. Kad bi imali ovakve helikoptere bilo bi super.
Mr.D
Bombardier je spremna pokrenuti proizvodnju modela cl515 ( modernizirani cl415) ukoliko se javi dovoljno zainteresiranih! Btw steta da se vise ne obrađuje tema o spec. zrakoplovstvu: skycrane, canaderi/be200/fireboss, medicinski/spasilacki/vatrogasni helikopteri, amfibijski itd. Ima tu puno materijala za diskusiju
Jovan
Crna Gora vodi veoma pametnu politiku. Kupili su 3 helikoptera i jos 2 protivpozarna aviona koji vodu zahvataju direktno iz mora/jezera. Uz modifikaciju postojeca 4 aviona posle koje ce i oni biti osposobljeni da zahvataju vodu direktno iz mora, CG dobija najmocniju protivpozarnu avijaciju posle Hrvatske. Oni dakle kupuju ono sto im treba, dok im vazdusni prostor BESPLATNO cuvaju Italija i Grcka. S druge strane, mi cemo i dalje da prosimo i placamo Rusima da se smiluju i posalju jedan jedini helikopter za gasenje pozara cije koriscenje ce papreno da nam naplate kao letos. Umesto da smo i mi kupili nekoliko protivpozarnih helikoptera i aviona, mi dajemo 200 miliona za avione koji ne lete i od kojih nemamo nikakve koristi posto smo okruzeni NATO drzavama. Ali nema veze, uvek je bilo – hleba i igara –
Joca
A zasto NATO zemlje tipa Rumunija,Madjarska,Hrvatska rade na opremanju svoje vojske kada su okruzene isto tako nato zemljama? Ako mi odgovoris na to pitanje castim. Po kojoj logici je normalno da nato zemlje ulazu u svoju vojsku,ako su okruzene svojim saveznicima,a nije normalno da to radi zemlja koja te zaveznike nema. Zasto je Rumunija kupila f16 i zasto kupuje Patriot? Sta da bi pobedili Rusiju sa 12+12 aviona i 7 baterija pvo-a? Ili mozda zbog sebe,i regiona. Zbog koga je Ceska najavila ulaganje od najmanje 5 milijardi do 2022? Zbog koga Belgija koja ima manju teritoriju od Bosne kupuje 30+ f35? Ako malo odemo van Evrope,sta mislis,da Venecuela nije kupila s300 i su30,da li bi USA sada protiv „diktatora“ Madura krenula u vojnu operaciju? I na kraju da te pitam,da li se naoruzana formacija neke zemlje sa 0 aviona,0 borb.helikoptera,0 tenkova,0 pvo jedinica,moze nazvati vojskom? I to jos onom u koju se pametno ulaze!
slavke
@ Jovan
Cuvanje vazdusnog prostora nije besplatno u direktnom smislu.
Naime, svaka drzava clanica NATOa mora da ucestvuje u njegovom budzetu u odredjenom %.
U slucaju Crne Gore, to je 0.027%. Nije mnogo, ali kada se na primer samo NATO vojni budzet za 2017. g. od 1.29 milijardi USD podeli na %, Crna Gora je u 2017. samo za vojne operacije morala da uplati skoro 35 miliona USD. Plus troskovi civilnih misija, podrske, zajednickih sredstava…
U slucaju pozivanja aviona za potrebe Crne Gore, navedene drzave ce dobiti povracaj sredstava kroz NATO Support and Procurement Agency.
Zavisno od sporazuma postoji vise podmodela, ali je skoro svima zajednicko da tokom mira, NATO clanica moze da dobije usluge u vrednosti do iznosa koji je manji ili jednak njenom ucescu (racunaju se sve vrste usluga), a da preko toga doplacuje…
Jovan
Pa Joco, odgovor je jednostavan! Saberi ono sto kupuju Madjarska, Rumunija, Ceska, Poljska, Nemacka, Italija, Rumunija, Belgija i sve ostale NATO drzave i videces da se tu radi o hiljadama i hiljadama borbenih aviona, helikoptera, tenkova itd. Tako se modernizuje i oprema NATO vojska. Ta vojska sluzi za odvracanje potencijalnih neprijatelja, odnosno Rusije! Rumunija se nece sama odbraniti od Rusije, zato i jesu usli u NATO koji je neuporedivo vojno mocniji od Rusije. Da ih napadnu Rusi, branice ih citav NATO savez! Isto vazi i za Hrvatsku, Crnu Goru, Albaniju, Madjarsku…
Ja samo kazem da Srbija nema potrebe za nekim narocitim naoruzavanjem jer smo okruzeni NATO drzavama i ne mozemo pobediti u eventualnom sukobu s bilo kojom od tih drzava. Ispali jedan metak na Hrvatsku, CG, Albaniju ili bilo koju NATO drzavu i mi smo gotovi! Zasto onda trosimo stotine miliona na polovno oruzje, kada ne mozemo pobediti nikog od suseda? A ovamo nemamo opremu za odbranu od poplava, pozara itd? Koja je tu logika? Zar nije logicnije prvo nabaviti protivpozarne avione i helikoptere, pa onda eventualno razmisljati o borbenim?
Ja tvrdim da Crnogorci to rade pametnije od nas, tek su usli u NATO, a vec dobijaju velik broj borbenih vozila kao donaciju od SAD i Nemacke, najavljene su nedavno i neke donacije u oblasti vazduhoplovstva, verovatno neki helikopter da se pridoda onim Gazelama koje imaju, ili radar, nebitno, a sami trose pare na ono sto im je zaista potrebno, tj. za odbranu od pozara prvenstveno. Njima je u sustini prioritet Mornarica, imaju dosta brodova i tu se ulaze, uskoro idu u modernizaciju uz pomoc Amerikanaca, a sta ce im tenkovi kada je teren takav da je tenk neefikasan, imaju dosta oklopnih vozila, a PVO im ne treba kada im VP stiti NATO.
Svaka NATO drzava igra svoju ulogu u skladu s mogucnostima i polozajem. Nece CG kupovati F-35, ali ce zato njeni brodovi dobro doci u borbi protiv pirata i patroliranju kod Otrantskih vrata npr.
Joca
Jovane,nisam ja protiv protivpozarnih aviona,naprotiv,samo sto to mozemo da vodimo pod neki sektor za vandredne situacije,vojska je nesto drugo.
A sto se tice cinjenice da ce nato ratovati za svaku svoju clanicu,ne bi voleo,ali ako se kojim slucajem desi rat Rusije i bilo koje nato zemlje,bas cemo da vidimo kako to Usa,Nemacka ili Britanija uskacu i rizikuju da dobiju nuklearku po glavi zbog npr Rumunije.
A sto se tice vojne nadmoci nato-a nad Rusijom,od toga nema nista,da je stvarno tako Rusije davno ne bi bilo,ili bi barem bila smanjena.
B
Naravno da nema potrebe za nekim narocitim naoruzavanjem kad smo okruzeni NATO clanicama, ali na srecu mi to i ne radimo, a cak i da hocemo i da imamo para, ne bi nam ni dali. Manje od 200 miliona za odrzavanje, tacnije puko prezivljavanje RV narednih desetak godina nije mnogo, ipak treba odrzati neki minimum borbene gotovosti svakog roda vojske, iako sada deluje kao nepotrebni trosak, ko zna sta se moze desiti za 15-20god. Koliko god nepodnosio bivse, sadasnje i buduce politicke strukture, ovo sa nabavkama i najavljenim nabavkama aviona i helikoptera su ipak dobri potezi. Jos kad bi stvarno modernizovali Orlove, Galebove i tenkove…
Jovan
Joco, nezavisno od toga kojem sektoru bi pripadali ti protivpozarni avioni ili helikopteri, opet smatram da bi oni trebalo da nam budu prioritet.
Sto se NATO vs Rusija tice, ja na to malo drugacije gledam. Da li bi Rusija rizikovala vojni sukob sa NATO paktom zbog neke Rumunije, Letonije ili Bugarske? Na osnovu iskustva vidimo da ne bi, u suprotnom ne bi hiljade NATO trupa bile rasporedjene u blizini ruskih granica. Eventualni sukob bi se ionako prvenstveno vodio konvencionalnim snagama, sve dok neko ne shvati da gubi, pa krene sa upotrebom taktickog nuklearnog oruzja. A tada bi svi pucali iz svega sto imaju, jer tu vec tesko ima povratka. SAD i Zapadne sile su pokazale i ranije da ne beze od zastite saveznika, uostalom, tako je zapravo i poceo II sv. rat, a setimo se i Amerikanaca u Koreji. Ne mislim da treba sumnjati u to da bi NATO zastitio svaku svoju clanicu, uostalom, Rusija izgleda uopste ne sumnja u to, pa zasto bismo mi…
Kada je nadmocnost NATO pakta u pitanju, ona je neupitna. Posto je ovo vazduhoplovni portal, dacu samo primer nadmocnosti u vazduhu. Samo SAD imaju skoro 4 puta vise letelica od Rusije! Oko 14 000 letelica u poredjenju sa nekih 3.500 ruskih. Znamo da americka Mornarica ima vecu avijaciju od Rusije! A tu su jos i RV, Marinci… dakle nadmoc je ogromna cak i kada su same SAD u pitanju. Kada dodamo ostale NATO drzave, imamo odnos od nekih 22-23 000 naspram 3500 ruskih. Neuporedivo. Uz to, treba imati u vidu da je rusko RV i dalje dosta staro. Uglavnom je to staro sovjetsko oruzje, donekle modifikovano. Najmoderniji ruski avioni u upotrebi su trenutno Su-35, a njih ima tek 40-ak komada. Uporedi to sa brojem americkih F-22, ili evropskih Eurofajtera. SAD su uveliko modernizovale svoje flote aviona F-16, F-15, F-18… dok Rusi i dalje drze ogroman procenat tehnoloski zaostalih aviona jer bas i nemaju novca za neku kompletnu modernizaciju. I naravno, glavno, avion 5 generacije! Dok Rusija planira da kupi oko 250 aviona Su-57, SAD su narucile ukupno oko 3 000 aviona F-35. Uz 185 postojecih F-22, vidimo da ce odnos u avionima 5 generacije biti nekih 15-1 u korist SAD. Dodamo tome ono sto ce kupiti evropski saveznici i vidimo da ce nadmoc samo da se povecava. Vec danas SAD ima nekoliko stotina proizvedenih F-35 (RV, Mornarica, Marinci) i 185 F-22, dok Rusija i dalje nema avion 5 generacije u upotrebi. I na to dodamo stanje u kopnenim snagama, mornarici… jednostavno, Rusija je jedino u broju nuklearnih bojevih glava ravnopravna sa NATO.
Rusija nije SSSR, koji je imao vojsku koja je bila u stanju da se nosi sa NATO paktom, niti Rusija ima ekonomsku moc za trku u naoruzanju. Vojni budzet od 47 milijardi nije dovoljan za to, a nece biti ni u dogledno vreme, jer znamo da je ruski BDP pao na nivo meksickog. Nemaju novca da pariraju ekonomski mnogo mocnijim zapadnim silama. Pogledaj samo, ove godine ce SAD vise novca uloziti u vojsku nego Rusija u narednih 16-17 godina! I uz to izgleda da im Amerikanci uzimaju glavno vojno trziste, Indiju, sro bi tek bio udar na rusku vojsku.
To je realno stanje danas, Rusija jednostavno nije u stanju da se nosi s NATO paktom, a sama nema saveznika na koje bi mogla da racuna u eventualnom sukobu.
Jovan
Slavke, mislim da si naveo pogresan iznos. CG godisnje placa oko 450 000 (tuda negde) za “clanarinu”. O 35 miliona nema govora, jer CG vojni budzet nekih 50-ak miliona.
Mala je to drzava i sigurno je da im se ne isplati izdvajanje ogromnih sredstava za nabavku aviona. Nije ni nama jednostavno izdvojiti 200 miliona za avione, pa tek njima ne bi bilo, s obzirom na budzet.
NATO posmatra VP svih clanica kao jedinstveni vazdusni prostor, koji nadziru kontrole leta NATO-a, tako da se za zastitu VP drzava koje nemaju uslove za to ne naplacuje neka posebna cifra, jer to ulazi u one obavezne, redovne aktivnosti koje NATO sprovodi.
Tetreb 95
„Donekle“ se slazem sa tobom.Srbiji su potrebna bar 2 ako ne i vise protivpozarnih aviona (sad kojih ne znam posto vidim da se cl-415 od 2015 ne proizvodi)i bar 4 medical helikoptera(ili aw 119 ,ili h135)stacioniranih u cetiri grada po Srbiji(Novi Sad,Beograd,Kragujevac,Nis).
slavke
@Jovan
Mozete procitati na primer na https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_67655.htm pod Direct funding…
0.027% je srazmeran odnos u skladu sa BDP clanice NATOa za 2017., dok je vojni budzet NATOa definisan na 1.29 milijardi USD…
To je iznos koji se mora platiti, u ratama ili odjednom, kroz kredite…
Sto se tice datih 450.000, pretpostavljam USD, je mozda % koji Crna Gora treba da daje za Civilne misije NATOa… Ja sam dao za obracun za vojne operacije, a tu su ukljuceni AP, MTA…
Sto se tice donirane opreme, Srbija je isto imala raznorazne ponude kako za tehnicku pomoc tako i donacije, ali je odluka drzavnog vrha Srbije bila da se radi na razvoju domacih sredstava…
Posledice date odluke su mozda najvidljivije u delu POVR, gde smo jos na tehnologiji 1970-tih…
B
@Jovan
Indija je postala jedan od korisnika americkog naoruzanja, ali Rusija tu nije u opasnosti. Indija zajedno sa Ruusijom razvija nove Suhoje i oprema ih i svojim i ruskim i inostranim uredjajima, sto je odlican ugovor po njih, trenutno imaku oko 230 su-30mkI i cekaju jos cetrdesetak, a imaju i rafaele i miraze po 40-50, takodje su vec u ugovoru za oko 250 su-57, koji ce takodje biti bolji od ruskog i sto se tice motora i avionike, takodje imaju i 110 miga 29K i UPG, kao i 150 mi-17, takodje najmodernije verzije. A tu je i neverovatna brojka od cak 1650 tenkova sm-90 i 2400 modernizovanih t-72 i skoro 3000 modernizovanih bmp-2, pa onda gomila starije pvo kub, neva, strela-10, osa, tunguska, sve ukupno oko 700 lansera, a 2020 stize i s400 sa pancirima, a imaju i dva svoja raketna sistema, kao i svoje helikoptere, lovacke avione, skolske, odlican novi tenk i mnoga druga vozila… Nema tu Amerika sta mnogo da trazi pored ovih brojki i vec dogovorenih poslova, jedino nesto sitno i sta Rusi a ni oni nemaju, kao sto je deset herculesa i dvadesetak apaca koje su narucili. Jednostavno, Indija je previse ulozila da bi sad promenila stranu…
B
Jos jedan bitan element je sto sa ruskom tehnikom mogu da rade sta zele, cak sta vise indijske verzije su ono sto su ruske trebale da budu. I veliki deo izradjuju sami, tako da je to vrlo povoljno, americki avioni bi im bili bar 3 do 4 puta skuplji. Sa americkim naoruzanjem samo izraelci smeju da rade sta hoce i da ga prilagodjavaju i menjaju kako zele.
Jovan
@B
Koliko znam, uveliko se prica o mogucoj licencnoj proizvodnji aviona F-16 u Indiji, pri cemu bi Indija nabavila oko 400 takvih aviona. Ukoliko bi doslo do realizacije tog plana, to bi vrlo verovatno bio uvod u kupovinu F-35 od strane Indije. Naravno da u Indiji dominira rusko naoruzanje koje Indijci kupuju decenijama, ali znamo da Indijcima nikakav problem nije kupovina zapadnog oruzja, jer njih ne zanimaju preterano logisticki problemi koje to nosi sa sobom. Otklon od ruske tehnike predstavlja i pobeda Rafala nad Suhojem na tenderu i kupovina Rafala od strane Indije.
Jovan
@Tetreb 95
Postoje neke najave da je moguc nastavak proizvodnje CL-415, odnosno unapredjene varijante, valjda je trebao da bude odrzan sastanak proizvodjaca sa tradicionalnim korisnicima.
Za Srbiju bi dobar bio i ruski Beriev Be-200, kapaciteta 12 000 litara, amfibijski avion. Jedina mana u odnosu na CL-415 je sto je Beriev mlazni avion pa zbog vecih brzina ima nesto slabije manevarske sposobnosti u brdovitim odnosno planinskim predelima, ali zato ima dosta vecu nosivost.
Ipak, to je sjajan avion, jedan od boljih koji se koristi za borbe protiv pozara.
Beduin
Bas zbog tih vecih brzina je neadekvatan za Srbiju, prvenstveno sto treba vecu vodenu povrsinu bez prepreka za zahvat vode.
Pod ti vecu, mislim na duljinu od minimalno 1300 metara ravne i neprekinute vodene povrsine.
Zbog brzine prilaza od 200 km/h, nije bas da te manevre moze ciniti u koritima rijeka.
B
@Jovan
Sve je moguce, medjutim sa rusima oni imaju zajednicki interes, oni od rusa mnogo dobijaju od ovladavanja njihovom tehnologijom u razmenu za njihovo znanje iz elektronike, dok sa druge strane amerikancima ne treba nista od indijaca, i tesko bi mogli da ostvare ovako po njih povoljnu saradnju, narocito na duze staze. Indija trenutno razvija dva aviona pete generacije koji ce zameniti su-57 jednog dana, to ne bi mogli bez razmene znanja sa rusima, dok amerikanci uopste nemaju takav interes. Sto se tice Rafaela ocenili su ga bolje od su-35s, ali to je samo 50 aviona pored 270 su-30mkI i 250 su-57 koji ce poceti da stizu 2024. Na tome zajedno sa rusima rade vec godinama i ne verujem da ce to stopirati zbog f-16 i jos uvek nespremnog f-35. Jedino ako americka ponuda ili ucena bude mnogo dobra… Ili mozda planiraju da samo migove i miraze kojima dolazi kraj zamene sa f-16, sto vec ima neke logike, a da nastave naravno sa Suhoima, ali meni se cini da to planiraju sa Rafaelom.
B
U svakom slucaju bi bila steta po vojnu avijaciju uopste, njihovi avioni su spoj ruske robusnosti i manevarskih kvaliteta, najkvalitetnije elektronike i vrhunskog odrzavanja. Vrlo zanimljivi i dobri avioni. Pa oni su od miga 29 koji je krs napravili vrhunski avion sa odlicnim motorom i to bez modifikovanog zmaja kao kod M verzije.
Mr.D
Evo i nasi konacno razmisljaju o necem manjem… Nesto se govori o 2 crna jastreba za pocetak! Iako bi ja vise volio uh-1y venom onako 20ak kom smanjiti mil-ove na jedno 16 kom uz kajove mozda u buducnosti koj vyper!
Mr.D
Bolje bi bili kamov… Mislim da je k-32 mali cuda radi.. Cak su i kanađani zaintetesirani! Uz kanader ubojita kombinacija! Be200 su probavali kod nas, nije se dokazao na nasu konfiguraciju terena, valovi, dalekovodi, itd
B
Gde nadje taj K-32, covece pa na wikipediji ga nema na engleskom jeziku! A i nije li to pomorski helikopter?
Mr.D
https://m.youtube.com/watch?v=GmqX_EiyNqs
Mali rastura