Kako za Tango Six kaže Tonči Peović, predsednik Udruženja zračnog prometa Hrvatske gospodarske (privredne) komore (HGK), civilni komercijalni vazdušni saobraćaj ove zemlje mogao bi da zbog posledica Korona virusa izgubi od 79,2 pa sve do 198 miliona evra.
Peović, direktor aerodroma Brač i jedan od vodećih hrvatskih vazduhoplovnih analitičara, uradio je analizu za potrebu HGK u kojoj ocrtava moguće posledice globalne pandimije COVID-19.
Kako je istakao za naš portal, postoji nekoliko scenarija o predviđanju nastavka krize uzrokovane Koronom. Predviđa da bi evropski aerodromi mogli da izgube između 20 i 50 % saobraćaja, ubeđen je da će, zbog poslovnog modela, najveće probleme u poslovanju imati avio-kompanije.
– Obzirom da u sektoru zračnog prometa subjekti posluju različitim poslovnim modelima u odnosu prihod/kapital, nije ista izloženost riziku smanjenog prihoda kod zračnih luka, kao kod kontrole leta, a posebno zrakoplovnih kompanija. Dok zračne luke ostvaruju u prosjeku 34% bruto prihoda u odnosu na vrijednost kapitala društva, na primjeru kontrole leta bruto prihod je 165% u odnosu na kapital, dok je za Croatia Airlines, godišnji bruto prihod 267% u odnosu na vrijednost kapitala društva.
Ovi pokazatelji odražavaju i stabilnost tvrtki na krize koje rezultiraju smanjenjem prihoda, uz male mogućnosti smanjenja rashoda, obzirom da je u zračnom prometu fiksni rashod dominantan, u odnosu na varijabilni rashod. – kaže Peović.

Njegova analiza za Hrvatsku dalje zaključuje da, obzirom da je bruto prihod sektora komercijalnog vazdušnog saobraćaja u 2019. godini bio 618 miliona evra, negativni uticaj Korone može obrisati 15% bruto prihoda i to, kako kaže, u iznosu ne manjem od 92,6 miliona evra. Napominje da, ukoliko kriza bude duže trajala gubitak prihoda može dosegnuti više od 185 miliona evra što je 30% prihoda sektora uz, naravno, potpuni izostanak profita iz poslovanja.
Država mora pomoći avio-prevoznike
– U uvjetima gdje veliki broj stranih prijevoznika najavljuje i provodi redukcije letova prema Hrvatskoj, zadaća je svih sudionika zračnog prometa naše zemlje održavanje povezivosti usprkos smanjenoj potražnji za uslugama zračnog prijevoza. Takva povezivost ne može biti održana bez direktne potpore zračnim prijevoznicima.
Ukoliko dođe do gubitka prihoda za zračne luke, potrebno je razmisliti o kompenzacijskim mjerama radi kontrole rashodovne strane, dok se kod avio-kompanija mora razmišljati o izravnim financijskim injekcijama, bez kojih iste ne mogu preživjeti krizno razdoblje. Kompenzacijske mjere mogle bi biti moratorij na otplate glavnice na kredite ili odgoda uplata doprinosa na plaće, te možebitne druge mjere koje su za državu i kreditore prihvatljive.
Primjer financijskih poticaja za obnovom prometa vidljiv je u mjerama koje je ove dane ponudila kineska vlada. Avioprijevoznicima se nudi bespovratno 0.003$ po kilometru/sjedalu za rute na kojima prometuje više zrakoplovnih kompanija odnosno 0.01$ po kilometru/sjedalu za rute na kojima prometuje samo jedna kompanija. Potpora se može koristiti na sve usluge do 30. lipnja (juna) 2020. – kaže Peović za naš portal.
ZZ
YUL-LYS 70 putnika Petak 13, A330
Sto kaze Mujo
Sto citao, spavao u avioniu.
Dušan
Bila Korona ili ne Croatia Airlines je već na putu za Adriom. Mi tu nemožemo ništa veliki vladaju jer smo se pokorili.
max
Croatia isto kao i AS žive na državnim jaslama, nije problem upumpati 35mil€ kadgod zatreba (a EU očito žmiri). Slovenci su jedini na ovim prostorima otišli dovoljno daleko da normalno razmišljaju i pustili Adriu niz vodu te se riješili kamena oko vrata.