BEG airport status
Bugarska će remontovati 18 sovjetskih raketa vazduh-vazduh R-27R kojima će naoružati svoje MiG-ove 29 Remont 18 R-27R koštaće 11,04 miliona evra bez PDV-a / Foto: USAF

Bugarska će remontovati 18 sovjetskih raketa vazduh-vazduh R-27R kojima će naoružati svoje MiG-ove 29

Bugarsko Ministarstvo odbrane raspisalo je 27. decembra 2019. tender za za potpisivanje četvorogodišnjeg okvirnog sporazuma koji će pokriti generalni remont i produženje životnog veka na 18 poluaktivno radarski vođenih raketa vazduh-vazduh Vimpel R-27R (Izdelie 470-1, NATO: AA-10 Alamo-A) srednjeg do dugog dometa koje se nalaze u naoružanju flote borbenih aviona MiG-29 (NATO: Fulcrum) bugarskih vojnih vazduhoplovnih snaga.

Procenjena vrednost nabavke je 11,04 miliona evra bez PDV-a a izvršenje ugovorenih radova trebalo bi da se obavi u vojnoj vazduhoplovnoj bazi Graf Ignjatijevo koja se nalazi severno od grada Plovdiva u centralnoj Bugarskoj, oko 125 km jugo-istočno od glavnog grada Sofije. Rok za podnošenje ponuda je 31. januar 2020.

Narodnoj Republici Bugarskoj su između 1989. i 1990. godine isporučena ukupno 22 MiG-a 29 (18 jednosedih lovaca MiG-29A 9.12A Fulcrum-A i 4 borbeno sposobna dvoseda MiG-29UB 9.51 Fulcrum-B).

Flotu bugarskih 29-ki danas čini 12 lovaca MiG-29A i tri trenažna MiG-29UB, svi su bazirani u vazduhoplovnoj bazi Graf Ignjatijevo. Iako su veoma zavisni od ruske logistike, ovi avioni iz sovjetske ere ostaju jedino sredstvo za dežurstvo u sistemu PVO (tzv. QRA – Quick Reaction Alert) dostupno Bugarskoj koja se NATO savezu priključila marta 2004.

Uz odgovarajuću logistiku, bugarski MiG-ovi 29 mogu ostati u službi do 2030. godine ako ne budu otpisani ranije kao deo procesa modernizacije RV Bugarske koji je pokrenut prošle godine i koji bi trebalo da do 2023. rezultira isporukom Bugarskoj 6 jednosedih i dva dvoseda borbena aviona Lockheed Martin F-16 Block 70 Fighting Falcon.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

BB

Paše li R-27R na F-16? 😂

Čisto da se ne baci 😉

Odgovori
Ba

Mora da paše, inače će leteti nenaoružani 😂

Sr

Aaaa, pa ne moze to, to ti je djunta sa sitnim nutom! :-)

iv

Izraelci su R-13 posle Sestodnevog rata uveli u naoruzanje na Mirazima posto su im Egipcani netaknute ostavili u velikom broju. Sto da ne ;)

St

Uz Loctite Super Bond sve moze.

Go

Taman po jedna za svaki jednosed. Oprostite na neznanju, ali koliko kosta jedna nova ako je remont 18 raketa 11 miliona Evra?

Odgovori
Go

Cena zavisi naravno od broja poručenih, roka isporuke i naravno kome je prodata, ali se uglavnom pominje cifra nešto veća od milion evra.

Ma

Od 1.2 miliona pa na više zavisi od dometa idu i do 2 miliona.Amram ide i do 3.5 miliona.Kako vreme ide raste inflacija , cena rada , cena materijala i td.Ni rusko oružje više nije jeftino sve je više sofisticiranije i približilo se po cenama zapadnom.Razlike su sad u procentima 30% do 40 % jeftinije od zapadnog ,nekad je to bilo više nego duplo.

Sr

Mislim da za Bugare nema novih – kao clanica NATO-a, ne mogu da nabavljaju rusko naoruzanje.

Ed

@Srdjan
Kao clanica EU, zbog sankcija EU prema Rusiji…

Mo

S Bugarskim ratnim zrakoplovstvom se stvarno isplati poslovati.

Odgovori
AL

Bacanje para. Svakako ce ti avoni sluziti samo za air-police tako da im ove rakete ne trebaju.

Odgovori
Da

Ovo je baš paprena cijena, to kažem kao laik, ali zaista mi se čini preskupo.

Odgovori
Mi

18 jel? Koja transparentnost.
A jel kazu kolio metaka imaju u vojsci ili je to vojna taja :-)

Salu na stranu, da li to oupste ima smisla danas. Zar im R-73 nije dovoljan na starim avionima do prelaska na F-16V. Po meni je to bacanje 11 miliona dolara.
Protiv koga misle da bi im dobro dosle te R-27 sa obzirom na NATO clansvo i kupovinu novih aviona.
Al neko mora i da profitira, jel ;-)

Odgovori
ve

Da li neko zna koliki je zivotni vijek ovih raketa i koliko se moze produziti remontom?

Odgovori
Go

Hvala! Što reče Piroćanac, e da mi jedna takva padne u dvorište…

Ako je tako, onda je ovo upola cene, pa ima smisla. Ali ipak, kakve cifre! Živeh u blaženom neznanju.

Odgovori
Ve

Dal rade naše rakete AA10 Alamo?

Odgovori
Ba

@Veljko

„Naše“ su R-27. :)
Rade.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Miloš77 na: [FOTO REPORTAŽA] Četvrti AirVG u Zagrebu: Premijera eskadrile domaćih Rafala, inostrani gosti za atraktivniji letački program

Vlado13:52, 13. maj. 2025. ,,Broj zemalja koje ga koriste ili su ga naručile ne potvrđuju tu tvrdnju." To nije tacno. Vise je do onoga sto je dostupno kupcu i politike koja diktira i celokupni paket. Isto vaze i za F-35 koji je prodat na stotine pre ikakvog iskustva protiv modernijeg RV/PVO. Rafal je takodje samo…

14. May 2025.Pogledaj

Pajo na: [ANALIZA] Indijsko-pakistanski sukob: Upotreba vojnih vazduhoplovnih snaga, tvrdnje i dokazi

@Vladimire, da to je onaj Izrael.koji je u ratu Egiptu uzeo Sinaj i skoro ušao u Kairo i isti Izrael uzeo Siriji Golan. Hamas, Hezbolah i Huti su pod direktnom kontrolom Irana i ne radi se o golorukim vojnim formacijama. Daleko od toga da podržavam neke akcije Izraela ali im treba skinuti kapu sto se…

14. May 2025.Pogledaj

Branko na: [ANALIZA] Indijsko-pakistanski sukob: Upotreba vojnih vazduhoplovnih snaga, tvrdnje i dokazi

Nije sve do pilota. Neka raketa ima realan domet od 120km i brzinu od 2 maha, neka raketa domet od 160km i brzinu od 4 maha...

14. May 2025.Pogledaj

Branko na: [ANALIZA] Indijsko-pakistanski sukob: Upotreba vojnih vazduhoplovnih snaga, tvrdnje i dokazi

@Dusan AESA radar na F-16 ili Rafalu je svakako savremeniji, medjutim Su-30 je mnogo veci avion, sa dosta vecim poprecnim presekom "nosa" i tako nadomescuje tehnicku prednost manjih aesa radara, ima veci domet. Pored toga Su-30 ima i rakete veceg dometa koje mogu da isprate radar.

14. May 2025.Pogledaj

Vlado na: [ANALIZA] Indijsko-pakistanski sukob: Upotreba vojnih vazduhoplovnih snaga, tvrdnje i dokazi

Fascinantna je ekstaza oko navodnog rušenja Rafala, a muk na navodno rušenje Mig-29 i Su-30 istih onih koji su bili grlati zagovornici nabavke Suhoja za RV VS. Principijelnost samo takva.

14. May 2025.Pogledaj