Dubai Expo 2020 verovatno je trenutno najinteresantniji globalni turistički fenomen. Ako živite u Srbiji do vas su o ovoj manifestaciji najverovatnije stigli segmenti informacija vezani za politiku, privredne komore i nekog „udri mu po inovaciji“ mambo-džamboa. Srećom, Tango Six je upravo obišao ovaj futurističko-umetničko-arhitektonski spektakl i malo je reći da su nam utisci mirni.
Neću se pretvarati da znam bilo šta o Expo fenomenu (izgubite vreme na Wikipediji za to) već ću konstatovati da je srpska promocija srpskog prisustva na ovom višemesečnom događaju fokusirana samo na taj jedan, srpski, ugao. Expo je nešto najglobalnije, najmaštovitije i (budući da je sada u Emiratima) najspektakularnije što možete videti u temi…ne znam šta je tema. U temi svega.
Formalni marketing događaja koji je počeo 1. oktobra a traje do 31. marta 2022. centriran je na najispraznijim ključnim rečima od kojih refleks povraćanja sam steže: inovacije, održivost, povezivanje, mobilnost i prilike. Emirati su na sve to još dodali nekoliko njihovih „mi spajamo svet, jedna smo luka za sve“ estetiku i dobija se interesantan predlog događaja ali to možemo jednostavnije i razmljivije da opišemo:
Dubai Expo je nešto najinteresantnije što možete videti u domenu fizičkog prisustva kada je reč o kreativi, arhitekturi, pričanju priča i generalno predstavljanju skoro svake zemlje na planeti. To je parekselans turistički događaj koji obilazite, potrošite skoro ceo dan (bez preterivanja) u toj aktivnosti i iznova vraćate vilicu sa poda zbog sledećeg paviljona neke zemlje ili instalacije koju ste ugledali. Zamislite one najmaštovitije performans dizajnere i konceptualce angažovane od strane matičnih zemalja koje su opet uz pomoć svojih najvećih rezidentnih kompanija ili državnog budžeta potrošile desetine milione evra kako bi izgradile najotkačeniju moguću mini-zgradu gde će to sve prikazati. To je otprilike poenta.
Nije teško doći
Dubai Expo lociran je na periferiji turističke meke na lokaciji koja je već od ranije određena za sajmove velikih gabarita. Obećanje Emirata je da će se većina izgrađenog za ovu manifestaciju sačuvati i ponovo koristiti za neke vrste pametnih gradova, inovativnih habova i slične gluposti, što se naravno neće dogoditi.
Hvala Bogu cena nafte je ponovo visoka i Dubajćane ako je nekad nezanimalo šta posle Expa, sada ih ne zanima tridesetak puta više. Poenta je u njihovoj sofisticiranoj veštini generisanja turizma i direktne i indirektne zarade od istog. Expo se u tu jednačinu savršeno uklapa.
Ne putujte Turkišem ili Katarom već nazovilowcost podružnicom gradske avio-kompanije Dubaija, Fly Dubaijem. Povratnu kartu nećete platiti više od 400 evra a od neadavno imate i još možda povoljniju opciju preko Wizz Aira koji leti do Abu Dabija (manje od sat vremena drumom od Expa). Međutim, ako letite Fly Dubaijem dobijate besplatnu jednodnevnu ulaznicu za Expo. Gde god da se smestite u gradu (većina stvari u Dubaiju nije skupa osim dometa vaše šoping kompulzije) do Expa stižete brzo i udobno metroom koji je posebno produžen za ovaj događaj. Izlazite pravo na glavnu kapiju i uz potvrdu o vakcinaciji ili PCR test ulazite na pitajk koliko kvadratnih kilometara spektakla.
Obilazak
Expo možete shvatiti ozbiljno i potrošiti jedan ceo dan na njegov obilazak. Verovatno ni tada nećete stići da obiđete i poslednji paviljon. Razumnije je odrediti pola dana, do 4 sata, i to uraditi po mogućstvu predveče, kada nije previše toplo. Ukoliko ste ograničeniji sa vremenom par sati je dovoljno da obiđete nekoliko najvećih i najinteresantnijih paviljona (predlažem: Kinu, Rusiju, Ameriku, Švajcarsku, Emirate i njihove državne kompanije…). Naravno, svratite i do paviljona Srbije, Hrvatske, Slovenije, Severne Makedonije ili BiH.
Expo građevine su podeljene na veće i bogatije zemlje koje su izgradile paviljone u formi višespratnih zgrada koje će biti vanserijski masturbacioni materijal za svakog bolesnika koji se loži na arhitekturu i manje jednolične koje spolja nemaju nikakav dizajn i iskoristile su ih sirotinjske zemlje. Od zemalja bivše Jugoslavije svoje posebno dizajnirane zgrade imaju Srbija i Slovenija.
Svaki paviljon, posebno većih zemalja, je iskustvo za sebe i obilazi se za ne više od 20 minuta. Budite spremni na najinteresantnije vizuelno-tehničko-audio doživljaje koji ili prepričavaju istoriju ili budućnosti zemlje u pitanju. Paviljoni su poslednja reč sajamskog doživljaja, dizajna, priče i impresioniranja koje zapravo ni u jednom slučaju nije preterano. Kao da su odveli svakog prosečnog državno zaposlenog poltrona iza šupe i pucali mu u glavu a šansu dali onom najmlađem i najtelentovanijem umetniku ili grupi umetnika koji nikada ne vide pravi novac. Dobićete poriv da naravno sve slikate ali probajte da ne budete toliki idiot stalno i potrudite se (u zavisnosti od vremena) da stvarno pogledate video instalacije i pročitate opise. Ako neko Expo obilazak shvati ozbiljno (da ne govorim kolika je ovo prilika za grupne obilaske dece uzrasta osnovne i srednje škole) zaista može svašta i naučiti. Posebno o malim i egzotičnim zemljama.
Zamislite Expo kao obilazak najinteresantnijih nacionalnih muzeja zemalja čije nacionalne muzeje u životu nećete obići – za jedan dan.
Srbija i komšije
Srpski paviljon je arhitektonski nemaštovit spolja, bez interesantnog sadržaja unutra. Posebno kada ga, kao ja, obiđete na kraju. Objektivno, vidi se da nije angažovan onaj talentovani koji ne obrće pare iz prethodnog pasusa. Ceo koncept je na „Serbia Creates“ filosofiji uz podatke, neke VR stvari, jedan motorcikl ili šta je i suvenirnicu. Ništa specijalno.
Srbija ne bi bila Srbija da ne uradi nešto dobro i bezveze u istom primeru. Paviljon je lociran na odličnoj lokaciji (odmah kad uđete desno), izdvojene su veće pare za njega očigledno i generalno – nismo se obrukali – najveći nam je (osim možda slovenačkog koji nisam obišao jer šta videti i u Sloveniji). Privredna komora ili ko god da organizuje srpsko prisustvo na manifestaciji potrudila se da animira pojedince i kompanije a Er Srbija je organizovala namenske čartere za biznis učesnike i izlagače. Aerospace tema je bila među prvim nedeljnim dešavanjima i Privredna komora je na Expo dovela nekoliko kompanija iz Srbije koje posluju u ovom segmentu radi susrete sa predstavnicima većih globalnih kompanija iz industrije.
Avijacija
Osim pomenute nedelje posvećene svemiru koja je prošla, postoji nekoliko tačaka koje mogu biti interesantne za našu publiku.
Pre svega tu je poveći paviljon avio-kompanije Emirati za čiji obilazak treba zakazivanje (verovatno online) nekoliko dana pre. Budući da sam to saznao na ulazu ne znam da li je unutra interesantno ali pretpostavljam da jeste.
Dosta zemalja je istaklo svoje aktivnosti u istraživanju svemira. Tu su se najviše potrudile Amerika i Kina. Ako odvojite nešto više vremena za kineski paviljon iskusićete odličan presek njihovog celokupnog svemirskog programa od njegovog osnivanja. Amerikanci su doneli replike SpaceX rakete Falcon 9 i Mars Rovera
Idite, stvarno
Iskustvo će biti vredno putovanja. Odličan razlog za turizam i zabavu. Na sajmu postoje restorani, sve moguće potrepštine i suverniri. Oni najtemeljniji mogu uzeti i Expo pasoš u koji vam na kraju obilaska svakog paviljona lupaju pečate.
Jeftina i pristupačna prilika da, na neki način, za jedan dan obiđete svet.
Beduin
Nego, jel jos u 0 G brunch petkom?
Big Dan
Hahahahhahahhahahahhaahahaha …. placem od smeha :-). Kao da je Jeremy Clarkson pisao na srpskom.
Bungi
Dobro reče, još jedan Klarkson. Yugo je „kanta“ i treba ga pregaziti tenkom a njihov Geo Metro nije kanta nimalo.???