Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024

FPV dronovi proizvedeni u Hrvatskoj biće integrisani na tursku besposadnu letelicu Bajraktar TB2

31. okt 2024

[NOVA KNJIGA] 50 godina od prvog leta Orla: Foto-monografija „J-22 Orao, Prototip“

30. okt 2024

Rebalans budžeta otkriva iznose prvih rata za Rafale: Naoružanje ključno za konačnu cenu nabavke

30. okt 2024
[ANALIZA] Nabavka višenamenskih borbenih aviona za RV i PVO Vojske Srbije (II. deo)
Za Checkmate je najavljeno da će poleteti 2023. godine. Malo je verovatno da će se razvoj završiti za samo nekoliko godina i da avion bude spreman za upotrebu i evetntualnu prodaju Srbiji / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

[ANALIZA] Nabavka višenamenskih borbenih aviona za RV i PVO Vojske Srbije (II. deo)

Tokom ove decenije RV i PVO Vojske Srbije raspolagaće sa po jednom eskadrilom modernizovanih borbenih aviona MiG-29 i Orao koji će iz naoružanja najverovatnije krenuti da budu povlačeni oko 2030. godine do kada bi se u inventaru već morao naći njihov naslednik. U prvom delu naše anаlize nabavke novih borbenih aviona za Vojsku Srbije naveli smo neke okvirne rokove moguće kupovine, kako bi sve to moglo da izgleda, šta sve na to može da utiče kao i kakvo je stanje na tržištu i ko su sve potencijalni kandidati da uđu u upotrebu srpskih vazduhoplovnih snaga.

Srbiji, nakon inostranih nabavki transportnih aviona, lakih višenamenskih, srednjih transportnih i desantno-jurišnih helikoptera, artiljerijsko-raketnih i raketnih sistema za protivvazduhoplovnu odbranu, osmatračkih radara, sledi proces nabavke najskuplje stavke RV i PVO – savremenog višenamenskog borbenog aviona (VnBA) čija se cena eskadrile meri milijardama evra ili dolara. Za sada se ne čini kao da će za tako ozbiljan posao biti raspisan tender (kao što nije ni za šta što smo nabrojali), a neki kontakti u vezi sa mogućom nabavkom su, kako je Tango Six prvi javio, već ostvareni.

Prvim MiG-ovima 29 RV i PVO VS životni vek ističe 2027. godine / Foto: Ministarstvo odbrane Srbije

U našem pregledu tržišta borbenih aviona, analizirali smo gotovo sve borbene avione koji se danas proizvode (sem naravno strategijskih bombardera). Podsetimo, 11 država proizvodi ili učestvuje u proizvodnji 19 tipova od kojih su velika većina višenamenski, i naravno savremeni. Pre nego što tu prilično dugačku listu budemo postepeno skraćivali, moramo kratko izneti neka razmišljanja o tome kakve bi avione bilo poželjno nabaviti, što je bitno i za definisanje užeg kruga aviona koji dolaze u obzir (iako smo svesni da će o tome na prvom mestu odlučivati politika).

Možemo slobodno konstatovati da gotovo svi VnBA današnjice sigurno zadovoljavaju taktičko-tehničke zahteve većine RV-a u svetu, pa i RV i PVO VS. Međutim, i pored toga trebalo bi da se povede računa da, kada bude uveden u naoružanje, a to bi trebalo da bude krajem ove ili najduže početkom sledeće decenije (dakle ne uskoro), budući borbeni avion RV i PVO VS bude u to vreme savremen i da ima potencijal za dalju modernizaciju. To bi značilo da u obzir mogu doći najnovije verzije letelica 4, 4.5 ili možda čak i 5. generacije, opremljeni sa AESA radarom (što je opšti trend već 20 godina) kao i, između ostalog i nišansko-navigacijskim kontejnerom. Takvo rešenje podrazumeva se, ako se avion kupuje nov, ali nije mnogo drugačije i ako bi se nabavio korišćeni avion 4. ili 4.5 generacije.

Tempo nabavki Rafala za francusko ratno vazduhoplovstvo može indikovati da opcija nabavke polovnih neće biti toliko sigurna u budućnosti / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Samo ako bi se osvrnuli na okruženje (bez namere da se potencira neko takmičenje, već poređenje radi dalje argumentacije), kada Bugarskoj u periodu 2023-24. budu isporučeni F-16 Block 70, Hrvatskoj 2024-25 Rafali, Srbija će, poredeći se sa susedima, realno imati najslabije borbene komponente vazduhoplovnih snaga. Uz to da dodamo da će Rumunija u sledećoj deceniji najverovatnije nabaviti F-35 kojima će menjati F-16 koji su nabavljeni kao srednjeročno privremeno rešenje i prelaz ka 5. generaciji.

Osim toga da u vreme isporuke bude savremen, bitno bi bilo da se avion nabavi od države koja ga u potpunosti proizvodi. Tu se naravno podrazumeva i sve što ide uz njega, poput zemaljske opreme, naoružanja i drugih elemenata čitavog paketa koji se kupuje. Razlozi za to su pre svega smanjenje (potpuno otklanjanje je naravno nemoguće) mogućih problema sa bilo kakvim sankcijama, ograničenja ili nemogućnosti realizacije budućih nabavki koje bi uticale na eksploataciju kupljenih VnBA.

Ništa manje bitni nisu ni politički ali i ekonomski odnosi koje Srbija ima sa zemljom koja bi potencijalno mogla da nam proda avione. Trenutno, naša država ima dobre odnose pre svega sa Rusijom, Kinom i Francuskom, posebno su aktuelne velike kineske i francuske investicije u srpsku privredu (aerodrom Nikola Tesla, izgradnja metroa, energetika, rudnici). Najviše naoružanja i vojne opeme je za sada kupljeno iz Rusije (Srbija je nasledila većinu Sovjetske tehnike) sa kojom je ostvarena izuzetna vojno-vojna i vojno-tehnička saradnja, ali nisu zanemarive ni trenutne i potencijalne nabavke iz Kine i Francuske.

Upravo su te tri države, uz Sjedinjene Američke Države, zemlje iz kojih bi bilo dobro kupiti nove VnBA, ali ukoliko bi one bile voljne da ih prodaju i ukoliko bi pozitivno odgovorile na naše potrebe i zahteve. Kada se sve što je izneseno uzme u obzir, lista od 19 (+ tri moguća) tipova lako se može, u prvi mah, smanjiti na desetak.

Na listi su bili američki F-15, F-16, F/A-18 i F-35, evropski EF-2000, francuski Rafal, švedski Gripen, ruski MiG-29 (35), Su-30, Su-34, Su-35 i Su-57, indijski Tejas, kinesko-pakistanski JF-17, kineski J-10, J-11B, J-15, J-16 i J-20. Spomenuli smo da bi, ako se nabavka prolongira za određeni vremenski period, u obzir mogli doći i kineski J-31, južnokorejski KF-21 kao i ruski Checkmate. Međutim, od ta tri projekta za sada je izvesno da će u naoružanje sigurno ući samo KF-21, a moguće i palubna varijanta J-31 čija je moguća oznaka J-35. Za ruski Checkmate (nezvanična oznaka Su-75) najavljen je prvi let za 2023. Iako će avion imati motor i dobar deo elektronske opreme kao i radar baziran na tehnologijama sa aviona Su-57, upitno je da li će letelica biti spremna za isporuku u roku od samo nekoliko godina.

U startu sa liste treba skinuti ruski Su-34 kao uže specijalizovan avion – taktički bombarder, potom J-15 kao palubni avion koji je uz to nastao kopiranjem sovjetske letelice (Su-33), zatim kineske klonove sovjetskih/ruskih Su-27 i Su-30 – avione J-11B i J-16, zbog prisustva mnoštva stranih (pre svega zapadnih, a pretežno američkih) tehnologija mogli bi izbeći švedski Gripen, indijski Tejas i južnokorejski KF-21, dok bi evropski EF-2000 mogao biti nezgodan jer se proizvodi u 4 države.

JF-17 je do sada izvezen samo sa ruskim motorom / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Kinesko-pakistanski JF-17 ima ruski motor, proizvođač nudi i kineski ali do sada takvu verziju niko nije nabavio (što ne mora da znači da neće). Međutim za kineske avione se uvek može postaviti pitanja kakvi su resursi kao i kvalitet (i pored toga što su oni sigurno najjeftiniji na tržištu). Kineski borbeni avion 5. generacije J-20 verovatno još uvek nije odobren za izvoz (i pitanje da li će), njegova serijska proizvodnja sa kineskim motorima se tek uhodava. Od američkih aviona, F-15 je u svojoj najnovijoj verziji F-15EX izuzetno skup za nabavku, čak i za američke vazduhoplovne snage. Katar je, kada se vrednost paketa podeli sa brojem kupljenih F-15QA, dobija se neverovatno velika cifra od oko 333 miliona dolara po avionu.

Ako krenemo da analiziramo kolike su i kakve trenutne narudžbine preostalih VnBA, lista bi se dodatno mogla smanjiti. Ruski MiG-35 kao i njegove izvozne varijante MiG-29M i M2 nemaju nove narudžbine, ruskim Vazdušno-kosmičkim snagama isporučeno je samo 8 primeraka. Smatra se da će u skorijoj budućnosti biti naručen veoma mali broj aviona. Poslednji strani naručilac bio je Alžir koji je kupio 14 29ki nove generacije, a moguće da su isporuke već završene. Ukoliko ne bude novih ugovora, proizvodnja bi se mogla ugasiti u prvoj polovini decenije, te ovaj tip ne bi imao neku veliku perspektivu.

Slična je situacija sa američkim F/A-18E i F Super Hornet. Kuvajtu je isporučeno svih 28 naručenih aviona. Izgubio je na tenderima u Finskoj i Švajcarskoj, eliminisan je u Kanadi, a isporuka preostalih 88 (dva su već isporučena) aviona verzije Block III američkoj Mornarici (USN) treba da bude realizovana do kraja 2024. godine. Jedinu šansu za nastavak proizvodnje Super Hornet bi imao ukoliko bi ga nabavila Indija koja je raspisala tender za 57 novih palubnih aviona.

Nedоstatak inostranih ali i domaćih narudžbina mogao bi biti problem i za ruske Su-30 i Su-35. 30-ca za sada ima narudžbine za oko 50 aviona, potencijalno za još oko 32, dok je, ukoliko je tačno da je Alžir naručio 32-34 aviona, ostalo da se proizveden još 59-61 Su-35. Sve bi to moglo biti završeno u prvoj polovini 2020-tih. Što se tiče američkog F-35, njega uglavnom mogu dobiti samo veoma bitni saveznici i tradicionalni kupci američkog naoružanja, za sada je teško zamisliti da bi ga Srbija mogla nabaviti.

Ruski MiG-29SMT 9.19R ne bi bio neki veći napredak u odnosu na postojeće MiG-29SM / Foto: Živojin Banković, Tango Six

U slučaju da se Srbija odluči za korišćene avione, to bi ponovo bilo neko privremeno rešenje, kratkoročno ili u najboljem slučaju srednjeročno, a kada se sagleda situacija, tokom ove decenije izbor polovnih letelica će biti veoma sužen. Ako bi se u tom slučaju opet obratili Rusiji, za sistem bi ‘‘najbezbolnije‘‘ bilo da se nabavi ili dobije donacija aviona koji već koristimo – MiG-29, u varijanti MiG-29SMT, ali to ne bi bio veliki tehnološki pomak u odnosu na sadašnje jednosede MiG-29SM. Ruske Vazdušno-kosmičke snage trenutno koriste 13 jednoseda MiG-29SMT Izdelije 9.19R i dva dvoseda MiG-29UBR Izdelije 9.53R koji su isporučeni kao novi avioni 2015. i 2016. godine.

Francuski Rafal je u proteklih nekoliko godina doživeo veliki izvozni uspeh, Egipat, Katar i Indija kupili su ukupno 126 aviona, potom Grčka, Hrvatska i UAE još 116. Ono što je bila novost je ponuda polovnih aviona. Grčka je pored 12 novih nabavila i 12 korišćenih, a 12 polovnih je kupila i Hrvatska. Na taj način francuske Vazdušno-kosmičke snage ostale su bez 24 letelice, a za sada je, za nadokandu tog manjka, naručeno samo 12 novih. Zbog toga je možda teško očekivati da Francuska i dalje nekome ponudi polovne Rafale. Prema sadašnjem tempu isporuke, francuske VKS imaće 2025. godine samo 118 aviona umesto planiranih 130, a neko potencijalno dalje opremanje može da odloži dodatne narudžbine novoproizvedenih aviona (i do sada su prednost imali strani kupci).

Ako bi išli još dalje i analizirali preostale moguće kandidate, situacija nije nimalo jednostavna. Iako se već sada nudi za izvoz, ruski Su-57 tek ulazi u jedinice ruskih VKS i trebaće nekoliko godina da na ovom novom tipu VnBA Rusi postignu prvo početnu, a potom i punu operativnu sposobnost. Američki F-16 Block 70 i 72 su najverovatnije poslednje verzije F-16 (ukoliko Indija ne kupi F-21 Lion koji je upravo baziran na Block 70), na tržištu ga realno smenjuje F-35 i pitanje koliko će dugo u budućnosti proizvođač nuditi mogućnost nadogradnje. Kineski J-10 još nigde nije izvožen i znači nemamo i ne možemo sagledati iskustva iz stranih vazduhoplovstva kada je u pitanju pouzdanost i operativnost.

Ukoliko bi se osvrnuli na taktičko-tehničke karakteristike kao i istoriju razvoja, i pored toga što su svi navedeni avioni višenamenski, neki su ipak, poput ruskih Su-35 i Su-57, primarno lovci za postizanje prevlasti u vazdušnom prostoru i popunjavaju lovačke jedinice. Slična je situacija i sa evropskim EF-2000 dok je MiG-29 imao vrlo ograničene mogućnosti modernizacije da bi postao pravi višenamenski borbeni avion.

Teško je proceniti koliko bi Srbija sada ili u bliskoj budućnosti mogla izdvojiti novca za nove VnBA. Cena paketa varira od države do države, a mnogi proizvođači pa i kupci iz različitih razloga ne otkrivaju detalje ugovora. Nisu bitne samo taktičko-tehničke karakteristike aviona, već i kakvo naoružanje može koristiti i kakvo će biti nabavljeno, potom koliki su troškovi eksploatacije, cena održavanja, sata naleta, kakva je logistička podrška proizvođača. Veoma važno je i da cena ne bude previsoka, nesrazmerna ekonomskom kapacitetu države jer to može ostaviti negativne posledice po nju ali i na druge vidove i rodove vojske.

Srbija trenutno ima eskadrilu Orlova koji bi u bliskoj budućnosti trebali biti modernizovani / Foto: Dimitrije Ostojić, Ministarstvo odbrane Srbije

Isto tako, pre ili istovremeno sa nabavkom VnBA, RV i PVO VS je potreban i novi savremeni školski avion za zamenu Utve-75 koja se i dalje koristi za odabir mogućih kandidata za pilote i njihovu početnu obuku. Istovremeno, potreban je i novi školsko-borbeni avion za zamenu G-4 koji je zastareo, čija modernizacija je planirana, ali koja još uvek nije počela. I dalje nemamo zvanične informacije kada bi se to moglo dogoditi, ako se u međuvremenu od toga nije i odustalo. Dakle, pre nabavke VnBA bilo bi poželjno da se obnovi flota za obuku i trenažu na kojoj bi budući piloti borbenih aviona imali kvalitetan nalet i lakše prešli na psihofizički mnogo zahtevnije letelice.

Još jedno od važnih pitanja je da li je postojeći sistem sposoban da primi, uvede u naoružanje i maksimalno eksploatiše savremeni VnBA. Prvo treba imati dovoljno kadra, dobro obučenih pilota i visokoobrazovan tehnički sastav koji su sposobni i potrebni za obuku i korišćenje novog aviona. Treba rešiti i pitanje infrastrukture, objekte za smeštaj vazduhoplova, kompatibilnost aerodroma sa letelicama koje se nabavljaju, ukoliko je potrebno renovirati ili izgraditi skladišta za rezervne delova i ubojna sredstva.

O tome kako će se avioni koristiti, koliko će leteti, pre svega zavisi od ekonomske snage ali i političke volje države. Za održavanje samo eskadrile VnBA, pod uslovom da piloti imaju dobar nalet, potrebno je godišnje potrošiti nekoliko desetina, pa i preko sto miliona evra. A nije važno imati samo dobar nalet izražen u časovima, već i kakvа je struktura naleta. Da li se leti noću, u složenim meteo-uslovima, na raznim uvežbavanjima (između ostalog i bliske manevarske vazdušne borbe), taktičkim vežbama sa i bez bojevih gađanja, raketiranja i bombardovanja. Ako se sve nabrojano ne bi ostvarilo, skupi savremeni avioni bi služili samo za parade, aeromitinge i medijske prikaze, više bi vremena provodili u hangarima. 

Na kraju možda i najvažnije – zbog čega se kupuju avioni?

Kakva će im biti namena, kakve sposobnosti, naoružanje? Dugo se pretpostavljalo da će jedan tip višenamenskog borbenog aviona zameniti i jurišnike Orao i lovce MiG-29, a mnogi su smatrali da će se nabaviti i da Srbiji treba samo eskadrila lovaca za mirnodopsku kontrolu vazdušnog prostora (ionako eskadrila, pa makar bila i vrlo potentna, ne vredi mnogo u nekom ozbiljnijem ratnom sukobu). Međutim, iz poslednjih izlaganja predsednika Srbije vidi se da će se nastojati da se i lovačko-bombarderska avijacija održi, što može značiti da bi možda neki borbeni avioni prvo popunili eskadrilu koja danas koristi Orlove, pa bi Srbija imala dve eskadrile VnBA.

Pratite Tango Six i na društvenim mrežama. Na Instagramu, Jutjubu, Tviteru i Fejsbuku.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Zu

Realni zaključci, još čekamo što će ponuditi Utva i Stavatti.

Odgovori
Jo

Tu su. Blizu su. Naredni „scale up“ motora rakete Košava 3 ide u Stavatija. Pa posle toga u Novi Avion. Ali ako Rusima treba 10 godina da razviju motor, nama će trebati 11. Zato sam ja doneo odluku umesto predsednika (znam da je on naj pametniji po ovom pitanju i nije mi lako da se mešam u njegovu stručnost ) eskadrili Mig 29 dodati Mig-35, pa za drugu eskadrilu poručiti Su-57 sa Ohotnikom .Alžirski model. Jedini realan. Tri po ceni dve. Srbiji nije pretnja Rafal u Hr, već smo kupili Krasuhe, tako da u mirnodopskim uslovima Rafal ne može da priđe čak ni Vukovaru ako ne želi da svaka 2 meseca ide na remont. Zato nama Rafal ne treba. I morate da znate da to spominjanje Rafala u Srbiji je predizborna TROLOLO igra i alibi „pitali smo ih ,nisu u mogućnosti da isporuče imaju previše porudzbina, idemo kod Rusa „. Jer i pređašnji ugovori za Rafal su posledica teških, teških, mutnih radnji…

Jo

P.s. Da se preciziram da ne dođe do zabune. Do 2025.-Jedna eskadrila Mig29 +jedna Mig35. Od 2025.-jedna Mig35+SU57+Ohotnik (a Mig 29 polako u penziju ).

Fo

E stvarno ova rasprava postaje totalna komedija ali baš totalna.SU 57??Ja predlažem da se uzme i koji Tu 160 u paketu.O čemu ti sanjaš?Na kakvim si ti igricama?Zašto bi ikada jedan Rafale prešao grancu osim za aeromiting?

Dr

@Fox

Zasto komedija?
Su-57 kad i ako bude nudjen inostranim kupcima verovatno ce biti znatno jeftiniji od dobrog dela zapadnih aviona 4 generacije. Ili mislis da ce avioni 4 generacije doveka da se proizvode, ili ce vremenom (ko bude mogao, ko ne bude kljuc u bravu na RV) polako svi prelaziti a vec prelaze na aparate 5. generacije.

Fo

Zato jer Su 57 ograničeno korisiti i Ruska vojska.Avion se dugo razvija i ima dosta problema to ne znači da ne može biti dobar ali da Rusi imaju sa njime problema to je sigurno.Drugo radi se o teškom dvomotornom lovcu koji može služiti za napad za kopnene ciljeve ali to mu je sekundarna funkcija.Taj avio služi da bi se borio sa F 22 i F 15 reci mi šta će Srbiji takav avion?Veliki nepratičan i skup.

Jo

Za Foksa

Može i ovaj drugi Su75 bitno je da može da ima uz sebe dron kao što je Ohotnik. Jer ako pogledaš i u ovom tekstu malo bolje pročitaćeš da pola Evrope kupuje F-35 (ali ne kupuju Lojal Vingmena – mali dron kao Ohotnik ). Srbija nema više šta da kupuje iz uvoza narednih 10 godina. SVE SMO POKUPOVALI od strateških sistema. Ostaju samo avioni i S-400 (ili slično ). Tako da ima novca. Su57 će svakako da se „zahukta“ do tada.

A Za Rafal mislim da si obrnuo, ti misliš na Srpski Rafal koji prelazi granicu, a ja mislim da nijedan Rafal ne može spolja da dođe do Srpske granice NI U MIRNODOPSKIM uslovima. Jer Rafalovo najjače oružije NISU ni bombe, ni rakete, ni radar, ni manevarske sposobnosti NEGO KAMERA DOMETA DO 100 KM! To je ono što su predsedniku rekli i što ih je „poteralo“ da razmisljaju. Ali plitko razmisljaju jer Krasuhu zaboraviše .

Dr

@Fox

Sad za sad ga ograniceno koriste, sto ne znaci da ce tako i ostati. I S-400 je u pocetku koristila ruska armija, pa su ga prodali Turskoj itd.
Ne kazem da Srbiji treba Su-57 i da ce ga nabaviti, pre bih cekao ovaj Su-75 da vidim sta ce biti sa njim, vec da nesto sto danas zvuci nemoguce za par godina mozda nece zvucati tako.

Fo

@Josip

Ništa ne treba obrnuti.Niti će naš Rafal ići do vas niti vaš kod vas osim na aeromitinge.Uopće nije sporno da vi trebati obnoviti vojsku to je vaše pravo i potreba jer je i dalje većina tehnike kao i kod nas od JNA.Ali sporan je način na koji se to radi.Radi se totalni kupus od vojske i države.Glumi se neka neutralnost koja nije moguća.Vi se morate odlučiti ili postati Bjelorusija na Balkanu pa nabavljajte i S400 i SU 57 iskandere šta god želite.Ili ste U EU i Zapadu.Nema sredine nego samo odgađanje odluke.Smiješne su tu stvari kako nabrajaju ljudi da smo prijatelji ovima ili onima. i da je bitno nešto što je bilo prije 100 ili 50 godina.Više nije bitno niti šta je bilo 99.Koliko vojska Srbije vježba sa NATO-m a koliko sa Rusima?Budite malo realni.Problem je sada što se mora negdje presjeći jer sve je manje mogućnosti sjediti na 2 ili 3 stolice.Šta kada se odličite za EU a siguran sam da hoćete jer sam jako često u Srbiji i imam puno rođaka i prijatelja tamo.Nitko ne priča o Rusiji ili Kine nego o Njemačkoj I Francuskoj.Kada se krene s EU putem šta će biti sa svim Ruskim oružijem koje ste kupili do sada?

Dr

@Fox

Srbija nema interes da se svrstava ni na jednu ni na drugu stranu, u interesu nase zemlje da saradjujemo sa svima koliko je to moguce. Te price ili si za ove ili protiv prolaze jos samo kod malih i nebitnih drzava koje vole da se slepaju uz velike misleci da ce i oni postati bitni. Pogledaj primer Kine i USA, rekao bi covek da ce sutra zaratiti a Kina i Amerika obrnu ko zna koliko stotina milijardi godisnje.
Sto se EU i ruskog oruzja tice, pitanje je da li cemo ikada uci u EU. Ne vidim da Madjarima, Bugarima, Poljacima itd. sovjetska tehnika koju u dobroj meri koriste problem..

Jo

Što reče Drina ali drugim rečima, odlučili smo se. Mi smo švercerska država. Verovatno nikada nećemo biti deo EU jer su letos u Sloveniji na samitu EU i „zapadni Balkan“ braća Slovenci probali da „podmetnu“ papir Merkel i Makronu na kom piše da ćemo do 2030.biti primljeni svi (BiH,Al,MK,CG i Srb ) u EU i uz elegantne izgovore taj papir je odbijen. Tako da sada znamo da nećemo biti članovi ni 2030. Kinezi nas pune kešom. Rusi gasom i naftom. Svima odgovara „neutralnost“ i njima i nama. Narod više voli Rusiju jer s njima nismo nikada ratovali. Bliski smo sa Rumunima,Grcima, Bugarima jer su pravoslavci. Tradicionalno smo vezani i za Francuze jer su i oni i naši političari masoni, a I naši vojnici i oficiri se tamo školuju već 150 godina (dresuru vojnih konja smo od njih preuzeli još na početku 20.veka,a I avioni su nam slični počevši od Galeb G2, pa do Orla i čak i Novi Avion važi za „malog Rafala „…I PASARS je proistekao iz FR doktrine. ..) . Nemamo zašto da se izjašnjavamo za nešto više od toga jer nam je super ovako.

Ri

@Fox
Pa upravo si odgovorio na svoje pitanje.Su 57 sluzi da bi se borio sa F15 i F22 a ja bih to jos pridodao i F35. Jer nikad se nezna dal ce ovi da ponove avanturu iz 1999.A sto se tice HRZ Rafala za njih su Panciri i Fk3 dovoljni onako radi odvracanja.

Fo

@ Drina
Da krenem od kraja.Mađari Poljaci i sada Bugari već polako kreću mjenjati oružije od SSSR nitko od njih nije kupio ništa Rusko i svima je u planu baciti sve Rusko u staro željezo posebno Poljaci koji su na dobrom putu.Naravno da je interes surađivati sa svima pa i Hrvatska surađuje i sa Kinom i sa Rusijom ali te priće da Srbija može ostati neutrlna su za malu djecu.Na dugi rok to nije moguće i toga su baš svi svijesni.Sam si sebi odgovorio na pitanje male i nebitne države kao što su Srbija ili Hrvatska mogu samo na takav način ne postoji drugi na koliko god se ti zavaravao.Vrijeme će to pokazati.

Jo

Foks da izvineš na izrazu za Bugare, Slovake, Čehe i Poljake ćeš morati da sačekaš još malo. Dok plate gas Rusiji (a I u HR će biti isto ). Pa onda da i to prokomentarišemo.

Fo

@Josip

Pa dobro šta se onda ne idete raditi u Rusiju,Bjelorusiju ili Kinu?Zašto vaši kao i naši idu u Nemačku,Austriju ili Švicarsku?Zašto ne izvozite tamo?Koliko je izvoz u Europu a koliko u Rusiji.Ti ne shvaćam da ako ne uđete u EU ostati zadnja rupa u Europu.Širomašni i nebitni, vi ste dio Europe pa šta god glumili.Vaše ljude boli briga za Rusiju i Kinu ili neutralnost gledaju samo kako bi išli na Zapad isto kao i mi ovdje.EU nije med i mlijeko ali ja dobro vidim koji su sve benefiti kada si unutra jer to nikakva neutralnost ne može pokriti.Pogotovo kada smo tako mali kao Hrvatska i Srbija.Vidjeti ćeš vrijeme će pokazati.Što se tiće plina još jedno kratko vrijeme se Rusija može igrati na tu kartu jer je Europa odlučila to riješiti.Nije Ruski plin jedini na svijetu.To je Rusima zadnja karta na koju mogu igrati kada se to izgubi bit će totalno nebitni.JA volim Rusiju ali sam samo realan to je siromašna zemlja koja glumi silu ali sve više i više zaostaje za Zapadom.

@Ris

O čemu ti pričaš ti bi se borio sa F22 ili F 15 pa dobro ljudi jeste li vi normalni?Jel 99 nije bila dosta?O kakvom si odrvčanju pričaš u kakvoj ti psihozi živiš?Zašto bi Rafal vi odvraćali od čega?Od koje namjere?Aeromitinga?Vi živite u nekom drugom svemiru i još priželjukeje neki rat koji se neće nikada dogoditi jer nama je u interesu da uđete u EU što prije sa obzirom koliko surađujemo.Kakav čovječe rat?Zašto bi vas Hrvatska napala?

Dr

@Fox

Bugarska je duze od decenije u Nato pa im i dalje okosnicu oruzanih snaga cini tehnika sovjetskog porekla. Tim tempom zamenice tehniku iz hladnog rata za 100 godina. Slicno je i kod Rumuna, Poljaka, Madjara koji u dobroj meri koriste tehniku iz vremena hladnog rata. Poljaci imaju ogroman vojni budzet, nabavili su dosta toga novog ali jos uvek dosta toga starog i modernizovanog koriste. To je bar lako proveriti.
Sto se tice svrstavanja pa ne zivimo na vrhuncu hladnog rata. Imas primer Aukusa i tenzija u juznom kineskom moru. Kakav interes ima Srbija ili Hr da se svrstava na jednu ili drugu stranu? Probali Litvanci pa sad kukaju. Meni najupecatljiviji primer sa Tibeta, dve nuklearne sile (Kina i Indija) a vojnici im se tuku sipkama i kamenjem. Ili rusko-americko koskanje i gurkanje oklopnim vozilima po Siriji. To su ti velike sile, lako se oni dogovore izmedju sebe, a ti bi gurao prst u oko, nesvestan da u njihovim prepucavanjima mali najvise nadrljaju.

Mi

Fox, Hahaha. Odlican komentar! Evo i ja glasam da uzmemo nekoliko TU160. Da nam se nadje za svaki slucaj.

Fe

Nema NIŠTA od toga, Stavati postoji više na papiru, da se Srbiji odobri prodaja aviona iz U.S je Sci-Fi – ima trikova kojim CEO jedan kongresmen ili Senator spreči i mnogo veće poslove. Tzv Rider – član ubačen u zakon, bez ikakve veze sa ostatkom zakona, ali bez koga većine u Kongresu nema, niti ima načina da se dotični natera da glasa bez toga, i nametanje volje lobiste većini je završena stvar…
Kakav trenažni avion (Utva i Stavati) umesto lovca-bombardera? ! Da li iko ovde shvata da to ne SME na bojište, ne očekuješ valjda da Srbija ide u kojekakav “peacekeping” po Africi ili drugde, da umirava narode nad kojima se vrše geopolitičke operacije bez anestezije?
NA je skoro završen. Njime ne može (ako se smiluju da ga zavše, nesposobnost je endemska bolest u Srbiji) da se brani vazdušni prostor. Međutim, da zameni Orla, i te kako može. Da uz lovačku pratnju napada ciljeve po dubini neprijatelja – može i to. Ako se ima iole mozga i hrabrosti, da se primi k’ znanju da je svaki moderan rat ili totalni rat ili poraz – utakmica mora da bude na dva gola, draga VS, napraviće se bar 120-150 (ni slučajno nije preskupo, proizvodi se kod kuće) primeraka sposobnih da nose bar po dve krstareće rakete ili po jednu high supersonic ili hipersoničnu, i sa 10tak km visine ih lansiraju.
Ko veruje da je Košava-3 krstareća raketa je naivan i ne zna šta je asisted glide bomb. Domet of 120km odnosno 150km govori sam za sebe – pre je tipična standoff weapon -ina se i man in the loop – tj vreme doleta do cilja je dovoljno kratko da pilot aviona koji ih lansira može da manuelno označi cilj pre udara. Takođe odnos (ukupna masa)/(masa bojeve glave) = 420/320 govori sam za sebe. Ko hoće da bude miran mora da ima jasnu mogućnost nanošenja udara po aerodromima sa kojih poleće neprijateljska avijacija i 1000km daleko -testira se lako, kruži oko neke planine dok ne napravi kilometražu, tek kad zagrmi druga strana ukapira koliki je domet, pa splasne ratna euforija očas posla.
Treba nam propisna lovačka avijacija, plus koja multirole eskadrila. NA to nije, on treba da zameni Orla, i da bude sposoban da ponese 5-6 tona pametnog tereta visoko, i dovoljno daleko – uz pratnju npr Su-35S/57M, ili Eurofightera (ako ima volje da se proda nama, i para da se plati).

Utva bi mogla da pokaže koji ozbiljan dron, otvori linije za masovnu proizvodnju našeg Avengera, Gavre-2 i naravno, projekt ozbiljnog drona kamikaze na bazi Kopca sa jačim motorom, većim doletom u profilu isključivo terrain hugging i sa korisnim teretom 500-750 kg – ovo se bez AWACS aviona ne otkriva tako lako, košta manje od PVO raketa, i može da udara po infrastrukturi bez smetnji – Saudijska Arabija ih je dobro zapamtila…
Ko se seća incidenta sa likvidacijom Sulejmanija i Iranskim udarima po bazi u Iraku – Tramp nije smeo ni da pomisli da odgovori, eventualne žrtve su prikrivene, i gotovo. Ili uzvratne napade Hutija na naftne izvore Krunskog Princa Kraljevine nazvane po vladajućoj porodici, shvatiće poentu.
Rafale nije loš, ali nije dovoljan. Treba imati nekoliko tipova borbenih aviona, inače se kasno otkriju slabosti onog jedinog tipa koji imaš, Jack of all trades, master of none…

ev

Josip
Slazem se potpuno Su-57 i ohotnik uz sve navedeno je idealan.
Mi idemo svojim putem, a ostali nek uzivaju u svom izboru.

Po

Su 35

Pe

Ako je Indonezija i zvanicno odustala od Su-35,to nam je siguran putokaz, da imamo rezervisano mesto na fabrickoj traci.

Odgovori
Mi

Imaš li ti uopšte predstavu o proporcijama i namenama aviona ?
Su 35 je ogroman teški bombarder , namenjen da leti na velikim dometima , Srbija je mnogo mala teritorija da on tu leti.

Av

Mishel Su 35 je višenamenski lovac i slažem se da nije za nas. Od istočne tehnike najbolji bi bio Su 30.

V-

U zabludi si.
Dolet aviona, posebno za zemlje bez dubine, je ogromna prednost iz prosta razliga sto je avion najranjiviji na zemlji

NN

@Mishel
Su 35 je lovac za prevlast u vazduhu, pa onda i mogucecudate po zemljo, a su 34 je takticki bombarder i mam da su iste velicine ili je 34 malcice veci

NN

Aviator
Su 30 je jos manje visenamenski i jos manje bi nam odgovarao od 35 i jos je stariji i slabijih performansi i SAMO DVOSED.

al

Kod nas 99% ljudi kada komentarisu na ovu temu ce reci da buduci borbeni avion Vojske Srbije treba da bude ili MiG29/35, Su30/35 ili Su57/75.

Zasto?!

Prosto, zato sto je to brat Ruja napravio, i to je to. Kraj price.

Ostalo ih i ne interesuje preterano ako cemo realno.

Mr

U srbiji bi svi vozili njemačka kola kupovali bi sami ruske avijone hehe Koja logika.. što neko ne kupi ladu.. ašto se predsjednik srbije i minstri ne voze u ruskim kolima ;)

Ki

„Srbija će, poredeći se sa susedima, realno imati najslabije borbene komponente vazduhoplovnih snaga“

Amin neka tako i ostane nije ni to tako loše kao što zvuči. Novac treba ulagati u PVO. 1941. imali smo Harikene i Bf 109E koji su bili za to vreme rame uz rame sa susedima znamo kako se završilo. 1991. imali smo priličan broj MiG-21 i eskadrilu MiG-29 isto kao i susedi, nisu mnogo pomogli raspali smo se iznutra. 1999. tek neću da pominjem znamo svi šta je bilo i da smo imali F-35 tada ne bi nam pomoglo nismo imali saveznika i loše smo prošli jedina pretnja onim ludacima je bila naša hrabra ali zapostavljena PVO. Srbija ako ne želi da uđe u NATO a sva je prilika da uskoro neće je u tom pogledu ostrvska država mogu da nas mlate a mi nemamo ni domet ni saveznike da uzvratimo. Jedino pto može u budućnosti da nas sačuva je PVO a ne ukrasna kokoš tipa Rafal i sl.

Odgovori
NN

PVO ne moze ostvariti prevlast u vazdusnom prostoru da bi se obezbedila podrska trupama na zemlji ni vrsiti projekciju sile na neki reon brzo i efikasno. RV ima prednost nad PVO, daje vise mogucnosti, ali i kosta vise. Zato su Amerikanci pretezno RV orijentisani i bombarduju koga hoce gde hoce i globalna su supersila ali mogu to priustiti, a Rusi, ma koliko ih voleo, su zaostali u tom segmentu decenijama, jer nemaju novca i zato sve ulazu u PVO, jer je jeftinije i tu su prvi u svetu.

А

@Kikirez

ПВО без ловачке авијације је осуђено на пропаст кад тад. Буквално ова идеја у равни генијалности да се боксеру завежу руке иза леђа и убаци у ринг да некако победи меч. Једноставно, РВ Србије треба способна ловачка авијација која би у кооперацији са слојевитом ПВО могла да брани државу.

Ju

Mnogo si se zabrojao zaboravlja puno stvari na koje treba voditi računa. Džabe Rafali ako imaš jaku pvo svi ce orat nji e kao Bombarder u Spacvanskim sumama koje i danas cuvate

Ro

@NN
Rusi ulažu u PVO jer su najveća zemlja na svijetu, imaju ogromnu teritoriju koju moraju štititi te je izbor razvoja i održavanja potentne PVO tehnike definitivno troškovno pametniji izbor nego da se razvlače s avijacijom. Oružja tipa S-400 ili S-500 se smatraju ‘area denial’ platformama koje same po sebi ostvarujus vrhu jer drastično reduciraju volju napadača da se odluči na akciju.

@Robert

Ogromnu teritoriju je lakše pokriti avijacijom nego pvo sistemima. Uostalom, zato su razvili veliki i potentni avion kao što je mig 31.

PVO jeste u određenom smislu jeftiniji, ali glavni problem je bio što je SSSR zaostao u minijaturizaciji elektronike i avionike, pa nisu mogli da naprave moderan a dovoljno mali i ekonomičan radar koji će da spakuju u avion prosečne veličine. Kao i drugu opremu. Recimo, nisu imali napadno-navigacijski kontejner.

Generalno, iako je SSSR imao sjajne inženjere, socijalistička industrija nije inovativna i profitabilna, zbog samog socijalističkog uređenja, i zato nije bila u stanju da proizvede neke stvari koje su u kapitalističkim zemljama bile sasvim obična stvar. Pogotovo nije mogla da ih proizvede po nekoj razumnoj ceni.

Recimo, iako je SSSR vodio u svemirskim istraživanjima, satelitsku televiziju su osamdesetih na Zapadu razvile privatne firme, koje su omogućile običnim ljudima da koriste taj izum po razumnoj ceni.

U socijalizmu je to nemoguće jer privatne firme ne postoje a proizvodi ne prate tržište- potrebe običnih ljudi, već direktive aparatčika.

Ba

I opet, kao i u većini stvari, Srbija se ugleda na Hrvatsku. To što ova činjenica izaziva žgaravicu kod srbendi je njihov problem. U svakom slučaju, zapadna tehnologija. Ako ima iole razuma u Srbiji poltronstvo Rusiji ostaje za folklor i razno razne neonacističko-pravoslavne grupice.

Odgovori
Bo

Bare
poltronstvo Rusiji ostaje za folklor i razno razne neonacističko-pravoslavne grupice?!?

Sta si uopste time hteo da kazes? Da Se Srbi uvlace Rusima? Da su Srbi Neonacisti? Sta treba da volim onog ko me je bombardovao, i uvodio sankcije?
A pre svega, pre komentarisanja treba da pazis na recnik!

Po

Hahahahhaha, lepo si me nasmejao, priznajem.
Da se ugledamo na HR, imali bi Mig21 „remontovan“ na ukrajinskom otpadu, polovne haubice iz rata u Iraku i ostali americki otpad iz doba hladnog rata :)

Ј

Баре, твој коментар нема никакву основу. То што мислиш да си се унапред оградио тим непотребним описима могућих одговора не чини твој коментар вреднијим, већ га огољава као провокацију.

Go

Prvo smjesne su 2 stvari prvo ako narucimo od zapada avione da moramo mjenjati kompletnu strukturu on zemaljskih posada pa sve ostalo od odrzavanja sada imamo sredstva i mehanicare koji mogu servisirati i raditi na migovima reparirati remontovati motore a i licence za iste uzeti rafal gdje je najmanje bitna cjena aviona je totalno ludilo drugo zemlja koja nas je bombardovala sutra i udarila sankcije i koja ce nas sljedeci put ako ga bude opet rokati da nam proda avione i da zavisimo od njih u tome boze sacuvaj’ drugo za ove sto pricaju da je su 35 avion sa velikim doletom u cemu je problem sve je oko nato ako u hipotetickom sukobu nesto krene ima autonomiju da se nosi u neprijateljskom vazdusnom prostoru sta je tu problem jel mi moramo postovati u tom slucaju tudji vazdusni prostor sto se tice novog suhoja cjena mu je predvidjena koliko sam procitao oko 45 miliona za nas ce biti i manje hrvati placaju toliko rafale sta je tu skupo ‘ ili mig 35 analiza je bezveze zna se sta mi u ovoj trenutnoj geopolitickoj situaciji moramo uzeti a dve ostalo je nigdje veze

Th

@ Boban
Bare misli na te Neo-Naciste koji neke Srbe zovu „Drugosrbijanciman“.

@Poznavalac stanja
PzH-2000 nije iz doba vijetnamskog rata.
HUMMER isto ne. Na sta to mislis ?
Pa odustali su od nabavke MIGa-29 i SU-25. Proglasili Mi-24 nepotebnim.

Tebi je strahi i trepet i ona Mig-21 Bis D. LOL

Dj

@Boban
Pa za NATO bombardovanje i sankcije se slazem sa tobom. A neonacista i fasista ima koliko hoces . Razni Davidovici, Levijatani, patrole, pa ovi sto cuvaju mural coveku koji je pobio oko 5,000 zarobljenika u nedelju dana a onda ih lepo rasporedio u par masovnih grobnica. Ima toga koliko hoces.

om

Nisam siguran da ne bi kad bi dobili Rafale krenuo lagani transfer tehnologije bratu Putini u ruskom humanitarnom centru u Nišu. Kao što sam već rekao, ne uvlačite se ali Putinu ste štošta dužni. Gas ipak ima cijenu ako je i besplatan ili možda griješim.
Čudna neka neutralnost a nikad nisam vidio veći liz i naklon kao prema dvojici sa istoka.

Mi

He he … dobar clanak sa jedinim mogucim zavrsetkom – situacija je ocigledno toliko slozena za Srbiju (a i druge zemlje – i proizvodjace i kupce) da nema zakljucka i potencijalnog kandidata (ili par) pa ostaju samo komentatori …

Znaci USA otpada, Rafala nece biti ni za Francusku, zemlje sa kojima nemamo nekog kontakta otpadaju takodje i spade knjiga na dva slova – Rusija i Kina … sto i nije lose a ocigledno da je prica o Rafalu tu da bi imali „opravdanje“ sto kupujemo od njih.

A to sa tenderom – pa eto ako za 1 milijardu USD slede sankcije 24 Sahmata kosta 700 mil dolara ili 24 SU-30 kosta 800 mil dolara …

A sto se tice skolivanja pilota – pa mislim da ce postojeci vazduhoplovi preuzeti maksimalno tu ulogu bez njihovog menjanja za neke druge avione skolske namene.

A postoji i opcija koja nije razmatrana – kupovina licence od Rusa ili Kineza uz deo delova – sedista, motori elektronika, naoruzanje nase dalekometne rskete V-V njihove. I pilote ne ssljemo na obuku u inostranstvo zar ne?

Sto je mozda i najisplativije …

Odgovori
Da

Eskadrila Su-35 ili Su- 30,kao prelazno vreme ,od desetak godina,za to vreme pripremiti logistiku za prihvat lovca 5 kategorije ( Su -57 ili Su- 75), za verovati da ce do 2030 ruski lovci biti operativni,I vec imati narudzbenice. Treba pratiti zadnje vesti da su sva cetiri ruska naucno vazdusna biroa,konacno usli u spajanje u jedan ogroman naucno tehloloski konglomerat po uzoru na Lokid Martin,I da ce ubuduce sav naucni razvoj novih letelica biti koncentrisan,I dosta trzisno orijentisan.

St

Ovo da 24 aviona kosta 800 miliona mene podseca na kupovinu novog automobila iz salona. U automobilu izlozenom u salonu imate taman toliko benzina da ga izvezete iz salona, a onda cete sa flasom na benzinsku. Naravno fabricke patosnice se doplacuju.
Da prevedem: Kako to da avion moze da kosta 33 miliona dolara ili evra, sem ako ne racunamo da R-77 kosta preko milion, a R-73 par stotina hiljada. Rezervni delovi? Obuka? trenazeri? Naoruzanje? Transport iz Rusije u Srbiju preko NATO zemalja?

YP

Taj šahmat, ako bude jeftin kako se priča, takve će mu biti i mogućnosti.

Mi zmaj, motori po licenci mogu koji oces, elektronika Izrael, to bi bila idealna kombinacija.

Bl

Sta hrvati znaju, kupili 12 polovnih aviona za milijardu u dvesta, mogli su lepo nove za 30 miliona po komadu, pa da imaju 50 aviona.

NN

@Dragan
Kada bi avion bio lego kockice a ne slozeni borbeni sistem
Mi nismo u stanju godinama razviti PO vodjenu raketu, ni postenu kupolu za BVP, ni motor za bilo sta, niti smo u stanju napraviti nezavisno vesanje, niti smo u stanju sami da napravimo bespilotnu. Bivsa juga onako mocna politicki i ekonomski i bogata znanjem je jedva napravila Orao koji nije zadovoljavao u startu,doduse jer nisu dali motore Englezi, ali opet…
U kakvim iluzijama zivimo mi ovde.
Srbija nikada nece proizvesti slozeni borbeni sistem poput helikoptera ili aviona, nikada vise.Ni za 100 godina.

De

VBA 5 generacije.. Cijena po komadu 30 mil eura🤔🤔Treba reci velikom vodji Putinu da ti inzinjeri su75 trebaju poceti proizvoditi automobile😀Kolika je cijena sata leta na su 30??
Pa ako bi uzeli f4 Rafala.. Nema sankcija

hv

Daj boze da se okanemo Ruskog krsa i nabavimo Rafale ali ovde je rusofilija bolest najmilija, prosto previse se komunjara kotilo i sad jbg.

Odgovori
mr

Rusija, još od II sv. rata ide na doktrinu da je u ratu bitniji kvantitet i logistika, nego kvalitet. Znači, treba naštancovati ogroman broj sredstava i udri po protivniku, a zamene uvek ima. Srbija nema taj luksuz, ali nema ni potrebe. Ako kupuješ malo, imperativ je kvalitet.

Mi

Pretpostavljam da je po tebi i tvom znanju bolje kupiti AGM-138A nego Cirkon?

Bo

hvatacbombi
Ruski krs?!?
Pa za 12 novih Rafala mozes kupiti 18 SU35S. A pri tome Rafal nije bolji ili je bar podjednak sa Suhojem. A imati 18 aviona je ipak neka razlika, uodnosu na, pa makar imao i 12 F35.

Tom ruskom „kršu“ se bar nije desilo da izgubi uzgon odmah pri poletanju i da padne u more i preko njega pređe nosač aviona sa koga je uzleteo, što se nedavno desilo britanskom F35.

Ne bih voleo da koristimo to bure sa krilcima i nedovršenim sistemima ni da nam ga poklone.

Na stranu što štancuju nove F15 (ušao u upotrebu pre skoro 50 godina) , koliko im je dobra stelt komponenta avijacije.

Uzgred, sistem za vertikalno poletanje F35 je baziran na Jak-ovom rešenju koji su Amerikanci otkupili devedesetih, ali ne vole da pričaju da je rusko rešenje bilo bolje od američkih.

Mi

Znaci bolje sa zapada AGM-183A nego Cirkon?

Kr

Bilo koji sukob u koji bih mi ušli, odma bih dobili sankcije od zapada, tako da je to direktan odgovor od koga treba da kupujemo. Nije stvar rusofilije, neko strategije… Od ti istih Francuza u prvom svetskom ratu nismo dobili oružje kad je trebalo, pa smo bili bez oružja, tako bih bilo i sada…

Sr

@mr
To je mit za neupucene

NN

@Boža M
Nije sa nosaca, jer ga nemaju, jedna jedini prave vecno i remontuju usput se zapali kao i svaka podmornica, srusi im se novi Su57 na probnom letu iz fabrike sa novim motorom, srusi im se Ka52 nov, svako malo im padne helikopter srusi se avion ili bombarder itd..padaju i na zapadu ali svi cemo se sloziti da na istoku ipak vise.
Zaostaju i muce se da to sustignu…a nemaju novca i stede gde stignu.
Nisam pro-zapadno orijentisan samo sam realan.

Bo

NN
Na istoku ipak vise. Totalno netacno. Padaju i sa istoka i sa zapada. Pa samo zadnje godine je palo 5 komada F35. Pa skoro je jedan sa engleskog nosaca aviona pao u more. Da si rekao da se istocni avioni slabije odrzavaju, pa da se slozimo, ovako netacna informacija.

NN

@Boban
Sta znaci, odrzavaju se manje i slabije?
Zar ne bi trebali da se pdrzavaju po propisima, inace ne bi smeli ni da lete. Ili su Ruski propisi malo…“opusteniji“ po pitanju sigurnosti i kvaliteta.
I dobro, ja mislim da na istoku padaju vise, proporcionalno brojnosti, jer na zapadu ih ima vise i lete vise. I kada sam to pisao nisam mislio samo na avione 5te generacije.

De

😂😂Sazem se s tobom.. Ironija ovog medusobnog natezanja(ko ima veceg) je ta da je taj VBA idealan za nase zemlje(nama i jos vise zbog morske površine) ali jbg.. rekao si kako je kod vas.. A kod nas, sad svi veliki strucnjaci, a mislili su donedavno da je Rafal.. Rafaelo kolacic..bolesno🥴😂

hv

@Mile onaj stari

Da, bolje je kupiti AGM od Cirkona jer nam Cirkon ne treba i dobili bi mometalno sankcije. Dok AGM mozemo da nakacimo na avione i imamo para da ga koristimo kao i gde da ga testiramo. Cirkon nemamo niti sredstava sa kojih bi ga koristili niti pare da ga kupimo niti gde da ga testiramo. Ali vazno je da ti kao mali milojica zamisljas vojsku gde se samo nesto kupuje, skuplja u magacin i tako…
Uz sve to, Cirkon je sistem za borbu protiv brodova. Ne znas ni o cemu lupetas.

@Boban
Jeste mozes da kupis vise suhoja ali samo na papiru jer ne mogu ni 50 da naprave za Rusko vazduhoplovstvo a kamoli ovako za nas. Jeftiniji je zato sto je elektronika na ruskim sistemima decenijama iza EU i US. Rafal je toliko ispred Suhoja da je to komicno porediti. Prosto ti Suhoji nece videti ni Rafale a posebno F35 a bice oboreni.

Da ne ulazimo u to da su ruski krsevi skuplji za odrzavanje i da politicki zajebavas EU u koju mi hocemo da udjemo.

@Boža M
Rusi nisu u stanju da naprave jedan nosac kako treba a ovaj sto vuku od SSSR se raspada i gori svakih mesec dana. Na njemu se zapalilo 12 aviona. Do sad ni sam bog ne zna koliko se ruskih aviona slupalo i zapalilo. Od ovog novog su57 koji prave jedan godisnje do ovih ostalih krseva. US je dosad napravila preko 700 F35 imali su problema sa 8, od toga 2 samo unistena da ne mogu da se poprave. Prosto kad neko pljuje F35, jasno je da je budala.

@Kraken
Nama i bez sankcija ne moze Rusija nista da proda bez dozvole NATO pakta jer je NATO svuda oko nas. Kupovati od Rusije i Kine znaci direktno gurati prst u oko silama koje su nas vec par puta zgazili.

Boža M- Čiji je nosač došao u Sredozemno More da bi intervenisao u Siriji i pri tom izgubio dva aviona i to niti jedan nije oborio neprijatelj nego su tek onako završili u moru?

@NN Rusija je preživela socijalizam i raspad SSSR-a, SAD upravo uvode socijalizam. I to moderni. Povlačenje iz Avganistana, na onako jadan način nije slučajnost.

U američkoj vojsci je sada važnije popuniti LGBT i manjinske kvote nego razviti bolje taktike. Ja videh njihovog generala koji se žali na propise o održavanju i lakiranju noktiju, ali se ne žali na propast u Avganistanu.

Oficir koji je javno progovorio o sramoti u Avganistanu i najosnovnijim, neverovatnim greškama je kažnjen, a neko je napredovao jer je žena, gej, crnac, na platnom spisku je vojnoindustrijskog kompleksa i slično, a ne zato što je sposoban. Pri tom ne mislim da nema sposobnih žena, gejova i crnaca već da sposobnost nije kriterijum broj jedan, već usklađenost sa ideologijom političke korektnosti- kulturnim marksizmom.

Da je korupcija dostigla vrhunac pokazuje Vam slučaj Boingovog civilnog programa. To je teško moglo da se desi pre 20-30 godina, iako je i tada bilo korupcije.

Nabavljati avion danas od SAD, je isto kao nabavljati avion od SSSR-a krajem osamdesetih. Tu grešku ne treba da ponovimo. Naštampali su trećinu svih dolara u opticaju za godinu dana, pola nacije veruje, s razlogom, u krađu izbora, ne mali broj misle da ih čeka građanski rat itd.

SAD su dobavljač za izbegavanje, čak i kada nas ne bi uslovljavali.

@hvatacbombi

Ajde što mene vređaš, ali što onolike američke stručnjake koji nisu zadovoljni sa F35 nazivaš budalama, nije mi jasno. Pa njihovi generali kažu da im treba drugačiji avion, pouzdaniji i jeftiniji.

Inače, SAD ulaze u fazu koju je doživeo SSSR, pa ćemo videti ko će se na kraju kome rugati. Pogledaj im samo spot za regrutaciju. Sami Amerikanci komentarišu da bi radije u rusku ili kinesku vojsku.

https://www.youtube.com/watch?v=Kfe6d6MzeLM

@Aleksa

Pa, ne kupujemo mi nosač aviona, nego avion. Da kupujemo nosač aviona, onda bih bio za to da kupimo američki. Ali, naravno, to nam nikad neće biti potrebno.

Ruski nosači aviona- loši. Američki stelt avioni- loši.

Ja ne tvrdim da je sve američko krš, a rusko sjajno, samo sam odgovorio na takav primitivan komentar.

Evo, hvatacbombi me nazvao budalom što kritikujem F35 a moderacija nije reagovala. Znači, može sada i takav rečnik.

Mene je to podsetilo na vreme kada su smatrali ludacima one koji kritikuju druga Tita. Forma je ista samo se predmet obožavanja menja.

ma

Što kad bi srbija naručila nove Orlove ? Domaća proizvodnja a i dovoljna za airpolicing. Uzmimo u obzir da srbija okružena sa Nato članicama i realno nema šanse da se bori protiv nato-a . Zemlje članice mogu samo priblizit pvo sustave bliže srbiji i rušit sve što leti.

Odgovori
Ј

Да су ствари тако једноставне овакви текстови не би ни постојали.

Ni

Zato sto fabrika SOKO u Mostaru koja ih je proizvodila vise ne postoji

P.

Ne može Orao za air policeing. Nije dovoljno brz.

д

Од кога да наручи нове орлове

sr

Od koga da naruci Orlove? Gdje su ti sastavi pvo u komsiluku?

Fo

Kakva maestralna ideja.Orao je bio krš kada je izašao a sada 30 godine kasnije još i više.Da ne govorim da ne postoje teorske šanse da se U Srbiji proizvede ponovo Orao.Možda bolje da se krene sa štancanjem novih Migova 21?

Jo

Koje zemlje članice? Samo Rumunija i Bugarska imaju PVO dometa 100 km? Rumunija i Srbija su „podeljene“ Karpatima. A Bugarski S-300 sem što nije kompletan, vrlo mu je blizu istek svih resursa tako da će do 2024.biti u muzeju. Možda su Srbi orkupili „Hrvatske“ Rafale? Ništa nije nemoguće.

mi

Meh… to pada u vodu instant. Orlovi nisu domaća proizvodnja, počnimo samo od motora -RR Viper.

K

Može li Srbija proizvoditi novi Orao? Može li uopće razviti novi Orao? I koliko bi takav kompleksan program trajao? Razvoj novog borbenog aviona je dugotrajna i skupa stvar u kojoj i veoma bogate države (poput Francuske, Njemačke i UK-a) radije traze partnera.

Mi

Od koga Srbija da naruči nove Orlove? Od Jugoslavije? :P

Av

Marko gde vi živite, u svetu fantastike? Srbija da napravi nove Orlove koji su odavno zastareli? A proizvođeni su od delova iz cele Jugoslavije, plus Britanski motori. Budimo ozbiljni i realni.

Dr

@K

Sva tehnoloska dokumentacija za sve realizovane/zapocete projekte u bivsoj Jugoslaviji nalazi se u Srbiji.
Ponovno pokretanje proizvodnje Orla hipoteticki je moguce. Ali tako nesto nije racionalno i isplativo, jer bi fakticki morali krenuti od nule zato sto ne posedujemo nista osim dokumentacije. Dakle trebalo bi izgraditi fabriku/fabrike, nabaviti masine, alate, obuciti ljudstvo itd.
I na kraju bi pita izasla skuplja od tepsije.

re

Nema dobrog rešenja, ako uzmeš zapadni avion moraš da menjaš kompletan sistem, maltene kao da ga podižeš iz početka, s druge strane ne postoji prikladan ruski avion jer onaj šah mat neće skoro.

Odgovori
Bo

Samo Rusijaili eventualno Kina. Prvo 12 aviona da zameni Migove, a onda ako krene SU75, uzeti jos 12 aviona.

Odgovori
Ga

Kad se sagledaju sve cinjenice, geostrateski polozaj, istorijska komponenta, financijska situacija, geopoliticka I unutrasnja situacija, postavlja se realno pitanje da li je bolje istresti jednu I po do dve milijarde na avione ili PVO.
Vecini na ovom forumu se dize kosa na glavi od tog pitanja Ali se ono realno namece.
Prica da PVO ne funkcionise bez RV je otrcana i pripada proslosti. Dobri radari, veliki, srednji I kratki domet PVO nema nikakvu zavisnost od RV da deluju . Na drugoj strani, bez solidne PVO, RV ne moze izaci iz hangara I bice unisteno na zemlji.
PVO sistemi imaju znacajno veci domet od V-Z raketa koje obicno nose lovci-bombarderi.
Jedina pretnja su krstarece rakete i dronovi koji opet i nisu veliki zalogaj za solidno oranizovan PVO.
Namece se i logicno pitanje, da ste vi u avionu koji krece recimo iz Aviana da izvrsi operaciju u srpskom vazdusnom prostoru, da li bi vas vise brinulo da budete otkriveni odmah po poletanju, I zakljucani dok ste Jos iznad Jadrana ili recimo 25-30 aviona VS od kojih je recimo pola iznad srbije u vazduhu…?
Na nasih 15 aviona, oni ce spremiti 35-40 i resen problem.
Na Dobar PVO i da ih je 50 Krene, 5-6 oborenih je realnost koju oni nikada nece ni rizikovati.
Upstalom, njihova uznemirenost je mnogo veca kad se prica o S-400 nego o eskadrili su-30sm ili su-35.
To dovoljno govori…

Odgovori
V-

Hint.
Da li sinse ti kad zapitao zasto je long range radar smijesten u Borincima pored Vinkovaca?
Isti takav je jako blizu, na Papuku.

Mi

S400 uz zastitu pancir m i Tor m. Ostalo rashodovati. Na novom Toru i panciru domet raketa je 40km sto je mnogo vise od svega sto sada imamo i praktično pokrivaju sve sisteme za kratke i srednje udaljenosti. S400 kontrlise ceo Balkan!!! Skoro pa i većina vazduhoplovni baza mu je u dometu i tu nema letenja a kamoli ratovanja!!!! LBA 😏 pa i nema tu šta mnogo ulagati u nju. Eskadrila sasvim dovoljna . Za što manje para cak ,bi i ovi migovi 29 sm bili zadovoljavajući da im neisticu resursi. Sve ostalo bacanje para i politika……

Ni

@Milos S
I zašto misliš da bi NATO dopustio dopremu S400 do Srbije?

@GardaVRS_strela6
SCALP RPG? Kojeg usput nose Rafali.

Dr

@Niks

Pa vec je dopremljen u Srbiju, na vezbu, sto nisu zabranili? Ne ide to tako kao sto mislis.
Problem S-400 nije dopremanje vec prvo treba izgraditi temelj tj. nabaviti sisteme malog i srednjeg dometa u dovoljnim kolicinama, pa tek onda razmisljati o krovu tj. o S-400.
Nose Rafali i nuklearno oruzje pa?

А

@GardaVRS_strela6

„Vecini na ovom forumu se dize kosa na glavi od tog pitanja Ali se ono realno namece.
Prica da PVO ne funkcionise bez RV je otrcana i pripada proslosti. Dobri radari, veliki, srednji I kratki domet PVO nema nikakvu zavisnost od RV da deluju . Na drugoj strani, bez solidne PVO, RV ne moze izaci iz hangara I bice unisteno na zemlji.“

Зауставимо се одмах овде. Ако је тврдња да ПВО без РВ не функциониште отрцана, не тачна, погрешна, онда би то видели и у пракси, зар не? Ако идемо твојом логиком, ПВО Сирије би и поред велике застарелости ловачке авијације, која некако лети ево већ 10 година у рату да буде још импресивније, требало да буде у стању да надохнади овај велики недостатак РВ Сирије и успешно одбрани Сирију од константних ваздушних напада суседних држава, пре свега Израела. Поготово ако узмемо у обзир да је ПВО Сирије поседује релативно модерне и умрежене системе ПВО (и радаре). Самим тим, ако је твоја тврдња тачна (а није), зашто ПВО Сирије није у стању да обезбеди суверену власт над својим небом и заштити своју државу од константних ваздушних удара суседних држава, пре свега Израела.

ПВО без РВ је изгубљена битка и то тужни пример Сирије показује. Иако је ПВО Сирије у стању да брани свој ваздушни простор и већим делом спречи било какве упаде противничке авијације, сви ти „успеси“ су непостојећи када РВ Израела може да гађа све у Сирији као на тацни и то ван њеног ваздушног простора. Зато је ловачка авијација битна, јер само она може да спречи такав један сценарио, само она поседује способност да преузме и користи иницијативу у ваздушном рату, само она може да ефективно уништи противничко ваздухопловство. Све ово ПВО не може да уради, јер то није њена намена у ваздушном рату… Надам се да је само овај пример довољан да покаже да ПВО није магичан фластер који може да буде и отац и мајка и маћеха једног ваздухопловства, јер једном ваздухопловству требају сви и ЛА и ЛБА и ИА и ЕиПЕД и ВОЈИН и ПВО да би било ефикасно, способно и довољно јако да ради свој посао.

Yo

Ma izbor je prost – praktično ni ne postoji.
Samo 5. gen. dolazi u obzir iz više razloga.
„Papirološki“ – SU-57/75 bi nam bio optimalna varijanta – ali ne lete ni u ruskoj avijaciji, a ako USA ne bi bile ni zainteresovane da nam prodaju F-35, preostaje Kina (verovatno omiljeni izbor „državnika“), ali nagurati pilota u Made in PRC da leti je – malo previše optimistički.
Upitno je da li ćemo od Rusa već vrlo skoro (po isteku roka na odgovor NATO-a Putinu, a zemlja u Ukrajini zamrzne i postane tenkoprohodna) moći i gas da uvozimo, pa cenim da je šire oslanjanje na rusku tehniku u budućnosti čisto gubljenje para i vremena…
Rafale dočekati nećemo pre polovine naredne decenije (Indonezija ga razmatra uz F-15EX – koji je skuplji od F-35 – odustali od SU-35 zbog USA sankcija) – što je prekasno, pa preostaje Tranche 4 – ne bih experimentisao sa proizvođačima mimo kruga Rusija-EU-USA.
Možda bi se Švedi ovog puta predomislili po pitanju novog Gripena, ali ne vidim zašto bi…
Tremutno nimalo ne cvetaju ruže u izboru, pa će možda biti neophodno i neko kreativno rešenje.
Ako to bude novi Rafal uz mogućnost iznajmljivanja do isporuke novih – to bi možda bilo jedno od potencijalnih rešenja.
Još jednom, ne računajmo previše na rusku tehniku u budućnosti jer će ih primorati da intervenišu u Ukrajini ovako ili onako, a Rusi nisu male Đokice i znaju to, pa će izabrati trenutak koji im najviše odgovara, vrate Janukoviča bar privremeno i eliminišu migućnost raketnog udara na Moskvu i sl. pre nego što mogu potpuno da odreaguju…

Odgovori
Sl

Napisao si gore da samo 5 generacija dolazi u obzir,otkud onda Rafal u priči?

Yo

Osvrt na izraženu Vučićevu želju da ga nabavi…
Međutim, poodavno sam ovde piskarao hvaleći Rafala pa i ukazujući na zainteresovanost Makrona/Francuske za ovaj deo Evrope – pre mnogo pre hrvatskih i grčkih narudžbina – ali kada sam uporedio cene aviona 4++ i 5. generacije i video kakav ofset dobijaju Švajcarci – izbor mi se iz više razloga sveo na 5. generaciju (čak iako je novi Rafal možda i superiorniji u odnosu na F-35).
Ali, šta ako ne možemo doći do aviona 5. generacije?

Опет ја :) F- 16 block 70 То је сасвим другачији авион од оног са краја седамдесетих. Код Руса он би био F-50. Пун је технологије 21 века,а реално колико би нама и значиле карактеристике авиона пете генерације у неком могућем сукобу.

Zemlja u Ukrajini je već tenkoprohodna, a najveće borbe u ovom sukobu su se vodile po lepom vremenu. Za ostalo se slažem manje više sa Vama.

Smatram da do redovne nabavke ima još vremena, pa je moguće da nešto bude od Su-57/75. Ako budemo nabavljali avione po hitnom postupku, to je druga stvar.

U svakom slučaju, verujem da je realno da se Migovima produži resurs, ako bude potrebe, do uvođenja novih aviona.

Pe

Kao i do sada, najveci problem bice ljudi koji ce ovo sprovesti u delo…Tahnika ce se kupiti ali za to se moraju spremiti ljudi…Skolovanje pilota na Va i u jedinicam VS je trenutno na nivou da se oni spremaju da lete 522 ili jastrebove…svake godine ili na svakih nekoliko godinase manje nastavni plan i program ..nema se ideja kako treba da izgleda pilot buduceg RV VS…te da bude inzinjer te da bude master te da bude ovo..a on najmanje bude pilot….i gopsoda koja menjaju te programe cesto ili uvek nemaju ideju koja su to znanja i vestine koje ce biti potrebne tim ljudima…misljenja sam da se mora zauzeti jasan kurs oko skolavanja i posvetiti se tim mladim ljudima…..evo sad kazu da ce uskoro poceti da skoluju i pilote sa civilnih fakulteta sto je generalno dobro..ali je i dokaz da na Vojnoj akademiji skolovanje pilota ne ide bas kako bi trebalo….Savremeni program skolovanja, nastavnici bez kompleksa, engleski jezik, savremeni sistemi….i eto nama spreminih momaka da preuzmi ako trebe nove avione 6te generacije i kosmicke programe..

Odgovori
Ma

„Na kraju možda i najvažnije – zbog čega se kupuju avioni?“

Zbog predsednika koji ima potrebu da u svemu meri ko ima većeg. To je dobro za pilote.

Odgovori
Kr

Ja mislim da, citajuci tekst, ni Rusi ni Amerikanci, a ni ostali, nece imati na cemu da lete za 5-10 godina…
Živojine, pretera ga…Realno, mislim da je Mig-35 vidjen na nasem nebu jer za vise para nece biti. Rusi ce produziti proizvodnju za nas „nesretnike“…dace nam i neki od ovih sto oni sada koriste i to je to.

С

Закључак:
Уздај се усе и своје Русе!

Поуздани, повољни, без економско политичких притисака и уцењивања…А уз то и најбољи!

Odgovori
NN

Pokazali su pouzdanost ’99.
I kada su Hrvatima prodali oruzje.
I nije bitno sto je bilo drugo vreme i sto je bio raspad, bice opet sutra drugo vreme i opet neki raspad.
Bojim se da bi nas sutra prodali za saku dolara.
Naravno uvek su bolji nego zapad,ali mi se kao narod mnogo uzdamo u nekog kome ne znacimo ni upola toliko, a ovde se ne radi o narodima, vec politikama i vlastima.
I ove donacije i to, nije to dzabe, to se placa necim i negde drugo, a i donirali su i drugima, nismo mi jedini.

V-

Cuj njega, prodavali Hrvatima oruzije????

A kome ce ga prodavati nego onome tko kupuje?

A kupuje ga onaj koji ga nema.

Ne mislis valjda da ce oruzije kupozvati onaj koji ga na bacanje ima?

Ig

NN,

ako stojiš, primi se za nešto da ne padneš sad kad te zamanta: i još neki drugi osim Rusije su Hrvatima prodavali oružje !!
Sad sve redom eliminirati s liste budućih vojnih i poslovnih partnera Srbije, i nema nazad ! Pa će se avioni kupovat od Pakistana, ko što je i red !
A ako se retrogradno utvrdi da je i Pakistan ranije prodao nekakvo oružje Hrvatskoj, avione ritualno spaliti pred hrvatskom ambasadom !!

Dr

@Igor M.

Kupovalo se tada od drzava nastalih raspadom SSSR-a svasta nesto, ko je imao novac mogao je nabaviti bukvalno sve osim nuklearnog oruzja. A sto danas ne probate da kupite nesto od Rusije?

Ig

Drina,

danas oružje od Rusije ne možemo kupiti jer su tako trenutno postavljeni odnosi NATO – Rusija, ne zato jer je eto Rusija nekad prodala neko oružje Srbiji pa nas izdala i zamjerila nam se za sva vremena.
Nijednu zemlju nismo skinuli s liste dobavljača jer su nekad nešto prodali Srbiji, niti je Srbija skinula ikog zato jer je nekad nešto prodao Hrvatskoj, makar neki ovdje predlažu da se tako vodi vanjska politika.

Dr

Pa ti si iznad predlozio upravo to, da Srbija sve redom eliminise s liste vojni i polovnih parnera samo zato sto ste nekada nabavili nesto od Rusije ili neke druge ex SSSR republike.
Sto se vas tice, niste skinuli nikog sa liste dobavljaca ali ste uveli sankcije (to se svuda u svetu smatra za cin neprijateljstva), niti mozete/smete da nabavite bilo sta od Rusije, jer bi pala berba usiju znas vec od koga.

Ig

Drina,

ja predložio ?😁
Ajde pročitaj i komunikaciju iznad tog posta pa ćeš vidjet na šta je odgovor, valjda nisi cijepljen od prepoznavanja sarkazma 😊.
Da spadam u one koji tako nešto ozbiljno predlažu, ležao bi na odjelu di nije dozvoljeno imati uređaje za komunikaciju s vanjskim svijetom, pa ne bi mogao tu ostavljat postove.

De

„Srbija će, poredeći se sa susedima, realno imati najslabije borbene komponente vazduhoplovnih snaga“

Živojine, ovo ne toliko pogrešno napisana rečenica, da ne liči na tebe.

Prvo, u borbene komponetne vazduhoplovnih snaga spada sve što je borbeno sposobno, dakle i helikopteri i BPL, kako će to onda, Srbija, koja jedina u susedstvu ima naoružane BPL, jedina uz Mađarsku jurišne helikoptere, i dve, ponavljam i naglašavam DVE borbene eskadrile aviona (ukupno 26 primeraka) „imati najslabije borbene komponente vazduhoplovnih snaga“!?

Možda će Bugari i Hrvati u budućnosti kada ih i ako ih dobiju, imati savremenije borbene avione, kao što i Mađari imaju savremenije, ali šta to u realnim borbenim uslovima zaista znači? To je deo za posebnu analizu.

Što se tiče poslednjih pasusa teksta, slažem se, potrebno je imati sistem koji će biti sposoban da kadrovski, infrastrukturno, finansijski primi nove VBA, ali to isto važi i za Hrvate, Bugare, Rumune… sa napomenom da mislim i ubeđen sam da je Srbija u tom segmentu daleko ispred Hrvatske i Bugarske, i bilo bi recimo lepo, i korektno, kada pišete o „hrvatskim Rafalima“, pišete malo i o opštem stanju, naročito kadrovskom, hrvatskog vazduhoplovstva, ovako ispada da Srbima za avione treba neki kadar, a Hrvati samo kupe Rafal i voila: dominacija ne samo u regionu, već od Atlantika do Baltika :)

„Međutim, iz poslednjih izlaganja predsednika Srbije vidi se da će se nastojati da se i lovačko-bombarderska avijacija održi, što može značiti da bi možda neki borbeni avioni prvo popunili eskadrilu koja danas koristi Orlove, pa bi Srbija imala dve eskadrile VnBA.“

Da, čini se da sve ide u pravcu zadržavanja dve borbene eskadrile.

Odgovori
Ž

Despot

Да, требало је нагласити борбену авијацијску компоненту.

И Бугарска има две ескадриле борбених авиона, са 14 МиГ-29 и 8 Су-25. Румунија има 17 Ф-16 и око 25 МиГ-21, најављена је куповина 32 норвешка Ф-16 који су на нивоу MLU6.5.

О томе да су Рафал Ф3Р и Ф-16 Блок 70 далеко савременији од МиГ-29СМ не треба трошити речи. А Мађари у међувремену врше модернизацију Грипена који такође има много предности (посебно као ЛБА) у односу на наше 29ке и Орлове.

De

Da, Živojine, ali sve to je u komšiluku tek u dolasku. Bugari ne lete na više od 5-6 29tki, paket opreme koji su uzeli za svojih 8 F-16blok70 je prilično siromašan i uopšte je teško očekivati da će oni pre 2030 dostići FOC, kod Hrvata je stanje k-a-t-a-s-t-r-o-f-a-l-n-o, dovoljno je videti one pilote u poznim godinama koji treba da krenu na obuku za Rafal, to su ljudi bez iskustva u noćnom letenju, bez iskustva u bojevom gađanju itd. Rumuni? Lanceri su u lošem stanju, dobar deo ne leti, da, stiže nova tura F-16, ali to je futur…

Pri tom, mi zapravo ne znamo šta se krije iza cele ove priče, Vučićeve reči se mogu tumačiti i tako kao da se planira da nama nešto stigne do 2025, čak je izjavio da će „naši stići pre hrvatskih Rafala“, misleći verovatno na neke avione.

No ono što je sigurno je da će Srbija sadržati dve borbene eskadrile.

GK

Sad se vidi iz svega prethodno rečenog u odnosu na mogućnosti nabave, rapoloživosti, suvremenost i mogućnosti nadogradnje, u odnosu na proračun i BDP da je Hrvatska s ovom konfiguracijom napravila odličan posao.
Odnos uloženo/dobiveno plus politički benefiti zaista odličan posao.
Srbiju čeka teška i neizvjesna budućnost u donošenju dugoročne strateške odluke.
Sad se vidi sva pogrešnost dosadašnje politike kvazineutralnosti koja joj je zatvorila vrata zapadne tehnologije i osudila je na Kinu i Rusiju kod kojih se vidi ozbiljan tehnološki zaostatak u ovom području. Taj će jaz biti sve dublji i nepremostiv kad bude riječi o šestoj generaciji.

Te

Despot,
The situation of the Lancers is not bad at all. I do not know where you took that. They fly a lot. The 32 F-16s will be flyable in the RoAF in 2023 and the last will start to fly in the RoAF in 2024. It was stated by the Air force Chief of staff a few days ago. The pilots for the 32 are already training in Portugal. Same public source.

Te

Despot,
My bad, Sir.
The first 3 planes will arrive in 2023 and the ladt one in 2024. The pilots are trained in US and Portugal and the technicals in Norway and Ro.
You have a link here with the Chief of Staff statement
http://m.stiri.tvr.ro/primele-avioane-f-16-din-norvegia-vor-veni-in-romania-in-2022–peste-3-ani–mig-ul-21-lancer-va-fi-scos-din-serviciul-de-lupta_897193.html

In 2024 all three squadrons, 49 jets will be fully operational and combat ready.

Te

First 3 in 2022. Sorry :)

Te

Despot,
As Mr. Banković has said, training the staff is the real challange, but the RoAF has proven it can be done.
They have the first 17 F-16 experience, but operationalizing two squadrons in two or three years with pilots, staff and technicals is not an easy task. The RoAF is quite professional, after all…

Te

Despot,
The RoAF transport component has been improved at Christmas this year with a new C-130 Hercules from US.

Te

Despot,
The drone program, 7 systems/21 drones has entered in the final phase. The Elbit Hermes 450 will be built in Ro for the RoAF. It will be armed also.

om

Nisam siguran da ne bi kad bi dobili Rafale krenuo lagani transfer tehnologije bratu Putini u ruskom humanitarnom centru u Nišu. Kao što sam već rekao, ne uvlačite se ali Putinu ste štošta dužni. Gas ipak ima cijenu ako je i besplatan ili možda griješim.
Čudna neka neutralnost a nikad nisam vidio veći liz i naklon kao prema dvojici sa istoka.

Ja kao papagaj, ali sta da se radi. Ukratko: 12 AT-6B + 12 FA-50 za 98. jurisni puk. 24 Miga 35 za 204. lovacki puk.
Sve zajedno 2 milijarde eura i mirni smo 40 godina.

Odgovori
С

Џаба причаш када те нико не слуша! Очигледно ћеш морати сам да одеш у међународни војни ЛИДЛ и све то покупујеш док се нераспорда због новоодишња акција.
Неозбиљни људи мисле да је процес набавке наоружања и опреме као и обуке људства нешто озбиљно, компликовано и дуготрајно а у ствари то може свако само ако има воље и знања као ти.
П.С. ја бих на твој списак додао и једну ескадрилу нових Грипена али у Израелској пустињској маскирној шеми! Неће се баци а одлично ће да изгледа у магацину!

Bo

Vazduhoplovac
Englezi bi stali na zabranu sigurno. Njihova izbaciva sedista se nalaze u FA50. Za Mig 35 se slazem.

Sr

Tako je,potpisujem,bravo.

Mi

😁 Čemu toliki avioni? 2 S400 ,50kom pancir m ,30kom Tor m. I to je potpuna kontrola vazdušnog prostora Balkana!!!! Za iste pare ,ako dodaš i operativne troškove verujem da bi imali bar Jos stotinu BPL tipa CH,Barjaktar,…..RVO bi trebali držati na ovom nivou. Eskadrila maksimalno dve, i ove naše 29SM bi bile savršene da neisticu resursi.

А

@Milos S

Сирија те негира. С-400+Топ+Панцир не би гарантовали потпуну контролу ваздушног простора Србије, а камоли Балкана…

Mi

@ Aleksa u Siriji dejstvuje VKS Rusije, Izrael,USA,IRAN,TURSKA. ……Sama Sirija i njena PVO, RVO bi bili pregaženi za 2 dana. Bez obzira koliko aviona i PVO sistema imaju. Spasavaju ih jedino Rusi sa S400 . Leti se samo uz zastitu SU 35 ni VKS Rusije nemože slobodno da deluje. To ne možeš puno da porediš sa našom situacijom. Hoću da kažem samo da se džaba koncentrišemo na avijaciju ,tu se i da imamo mnogo novca malo toga može.PVO se za relativno malo para može dovesti na visok nivo….

Mig 35 po svemu što znamo neće imati podršku već za 20 a kamoli 40 godina, a već sada nije najmodernije rešenje.

А

@Milos S

Итекако је упоредиво, јер је Сирија у истој позицији као и ми. Окружена је са свих страна земљама које или активно учествују у рату у Сирији или пасивно подржавају акције других учесника у том рату и то углавном отварајући тим земљама њихов ваздушни простор. У таквој ситуацији, ПВО Сирије успева мање више да држи противничка ваздухопловства, примарно РВ Израела, ван њеног ваздушног простора. Проблем је што је ова чињеница небитна, јер РВ Израела има способност да гађа све мете у Сирији ван њеног ваздушног простора, док РВ Сирије, са застарелом ЛА такве акције не може ни да омета ни да спречи.

Управо је ово разлог зашто реченица типа: „Hoću da kažem samo da se džaba koncentrišemo na avijaciju ,tu se i da imamo mnogo novca malo toga može.PVO se za relativno malo para može dovesti na visok nivo….“; представљају жестоку обману, јер нису тачне. Нама итекако треба авијација (идеално са више ескадрила ВнБА), као и солидна ПВО, јер ЛА и ПВО су два „рода“ једног РВ која само кроз заједничку кооперацију могу да одраде своје задатке. То се показало тачним у свим ратовима последњих 30 година.

Mi

@ Aleksa treba biti realan, za neke antiterorističke i vojne avanture komšiluka.VS opremljena sa S400 i dve eskadrile mig29 sm,m2,smt bila bi nepobediva super sila. Za bilo kakvu organizovanu Intervenciju USA ,NATO, nebi nam pomoglo ni 10 eskadrila najmodernijih aviona !!! S400 može da dejstvuje ali može i da se povuče ,sakrije kad je situacija bezizlazna, sa avijacijom to nije slučaj. A nebi nam prvi put bilo da smo u bezizlaznoj situaciji. Pa prema tome pošto zasigurno nismo UAE pa da bez problema iskeširamo 10 milijardi i imamo sve vrhunsko na nečemu se mora zakinuti a logično je da to bude RVO. Najmanje žilavosti ,najlakše ga je onesposobiti,………Poredjenja sa Sirijom i dalje mislim da nisu na mestu. Tamo je sukob Rusije Irana protiv Izraela USA i Turske . Isto kao što Izrael može da gadja po Siriji tako i Rusija ili Sirija kako hoćeš moze da raspali baraž Iskandera kalibara po vazduhoplovnim bazama Izraela i reši problem zauvek. Ali se to nije desilo……….

Mi

@ Aleksa još htedoh dodati ,prouči malo rat između Egipta i Izraela . Jomkapurski mislim da se zove,uglavnom kad je Egipat vratio kontrolu nad sueckim kanalom. Kišobran PVO (kub) za dva dana oboreno oko 70 aviona na kraju potpisan mir koji se i danas poštuje ukratko.

А

@Milos S

Ако ћемо реално, ми не знамо какав ће бити будући рат на Балкану. Све је у оптицају, од антитерористичке борбе до конвеционалног рата па чак и до нашег савезништва са једном или другом страном и то игром случаја. Зато приче о С-400 као мајка, маћеха и отац за РВиПВО уопште нису реалне (а да не говоримо о доктриналној страни приче која јасно наглашава потребу и за ЛА и за ПВО).

ПВО без ЛА итекако не може да се сакрије и има изузетно отежану могућност маневра (и дејства). Постојање ЛА јача жилавост ПВО, као што постојање ПВО јача жилавост ЛА. Опет, све је повезано, а ова два „рода“ РВ једино дају резултате кроз своју међусобну кооперацију, јер сваки има своје засебне задатке које овај други једноставно не може да обавља.

Итекако јесте за поређење, јер је најреалнија ситуација за Србију сукоб са једном суседним земљом (и отргнутом покрајином). Али прво, Русија нема никакву легалну обавезу да брани Сирију од спољног противника и самим тим она нема никакву борбену улогу у сукобу Сирија-Израел. Самим тим бараж Искандера, Калибара и других ракета је решење за доминацију РВ Израела само у твојој глави… Друго, улога САД је ограничена и примарно је концентрисана на ИСИС и изузетно Војску Сирије ако она пређе црту са хемијским нападима (небитно да ли су исти стварни или не). Треће, Турска игра своју игру и она опет (као и у случају САД) нема неку претерану везу са сукобом Сирија-Израел. Самим тим, читав сукоб је на линији Израел-Сирија (са ограниченом помоћи Ирана). У овом сукобу, по твојој (и логици GardaVRS_strela6) Сирија би требало да доминира над РВ Израела, јер ПВО Сирије поседује релативно модерне и што је још важније умрежене системе ПВО (и радаре за ваздушно осматрање). А као што видимо, то се не дешава, јер ПВО није магичан систем који може да изиграва и мајку и маћеху и оца једном РВ-у, већ само један „род“ тог вида, који своје задатке може да ради једино у кооперацији са другим „родовима“ тог вида (примарно ЛА, ВОЈИН и ЕиПЕД, али и ЛБА, ИА итд.)

Мислиш на чувени Јомкипурски рат у којем су Израелци успели да се пробију у позадину противника и униште ПВО кишобран… А да не говоримо о томе да је од тада настала једна читава палета далекометног ваздухопловног наоружања које омогућава авиону да дејствује ван тог ПВО кишобрана на мете унутар тог кишобрана (што је бар на папиру могу имати све суседне земље) и веома напредна тактика електронског ометања и борбе против ПВО (која је такође бар на папиру потенцијална способност нама свих суседних земаља).

Ni

Najjednostavniji nacin bi bio da se tacno odredi raspoloziv budzet za to i dostavi se proizvodjacima za novu opremu. Srbija moze da razvuce upotrebu mig29 jos 10+ godina sto ce i biti realno, znaci za nekih 7-8 godina krenuti u nabavku onoga sto tada bude aktuelno. Da li istok ili zapad svejedno, ako se za 10 godina bude nabavljao avion on mora biti najnovije generacije sto znaci F35 ili Su 75 u budjelar pogledamo i to je to. Nabavka Kineskih aviona je ipak avantura u nepoznato jedino ako su ono bas bas neodoljivo ekonomski pristupacni.

Odgovori
Jo

Napravili smo Utvu 75,Sovu,Lastu,sad će biti i Turbo Lasta možda i Kobac
,modernizovaćemo Orla i G4 nekog znanja i mogućnosti imamo to
treba razvijati i unapređivati .Cenim da je nama važnija bombarderska
komponenta avijacije te tu ne treba isključiti ni nekog novog Orla razvijenog i napravljenog u nekoj koperaciji.
Šahmat je zanimljiv projekat ako se pokaže perspektivan iako ne stigne
na vreme može se nabavka i prolongirati.Razmotriti i mogućnost koperacije sa suhojem u proizvodnji tu bi se moglo mnogo naučiti

Odgovori
YP

Mogućnost kooperacije sa Suhojem? Dobro, sa jedne strane je Suhoj, a sa druge?
Ostatak komentara je ću, ćeš, će, ćemo, ćete, će…

Yo

Čak iako nije tako – sviđa mi se način razmišljanja.
Ne želim da gledam u bliski komšiluk, nego na neku Dansku, Belgiju ili sl. pa da imamo npr. 5 eskadrila kao kulturan svet. Da imamo avijaciju koja može da ugrize – ako je već imamo – a ne za tripovanje na paradama.
Ja ne mogu da opišem radost što se Hrvatska opredelila za stvarno super avionče i probušila marketinški balon manipulatora da smo vazduhoplovni lider u regionu kojim vuče narod na dno.
Kada ti Rafali stifnu – verovatno svi ti helikopteri i Migovi ne bi smeli ni da uzlete u hipotetičnom sukobu – pa tako dođosmo na ovu temu…
Ko razmišlja dupetom – ne treba da se čudi što je u *ovnima…

Ne

Zasto su svi toliko alergicni na jf-17 block 3? Ima AESA radar ako se uzmu pl-15 domet je odlican, motor je isti kao na mig-29 sto u startu znaci lakse odrzavanje. Lovacko bombarderska avijacija ne mora biti na nivou rafala vec da obavi zadatak a to je da istrese gomilu eksploziva nekome na glavu i da se vrati nazad.

Odgovori

Ј10 је много бољи, ладно у класи ф16. Био би добра замена за орлове, а и небо би било заштићено док не стигну авиони 5 ген.

NN

Jer se izgleda ide na zamenu Orla i Miga jednim avionom, a jf 17 je upitnog kvaliteta i performansi. Kao i sve kinesko rekao bih.
J 10 ista prica.
Ide se na zamenu i lovacke i bombarderske avijacije istim tipom.

А

@NN

Упитно је на шта се иде.
По свему досад реченом, може се рећи да дефинитивно иде на 1.) две ескадриле ВнБА које мењају МиГ-29 и Орла, док би неки посебна школско-борбени авион мењао Галеба или 2.) једну ескадрилу ВнБА и једну или две ескадриле школско-борбених авиона. Када се подвуче црта, рекао бих да је верзија број 2 далеко реалнија.

Jo

J10C je neosporno bolji avion od JF-17 i može da se upoređuje sa novim generacijama F16. Nakon dolaska Rafala u Indiju, Pakistan (koji proizvodi JF-17) je tražio od Kine J10C. Kina je rasporedila ove avione prema Tajvanu, kao odgovor na dolazak američkih F-16V. Može da ponese 5,5 tona naoružanja, uključujući i PA rakete PL-15 dometa 300 km i antiradijacijske rakete YJ-91 dometa 120 km.

Čak i za bombarderske zadatke, J10C može da ponese 2,5 tone više od JF-17.

Suprotno predrasudama, kineski kvalitet i performanse uopšte nisu za potcenjivanje.

Sr

Ima tu jedan problem da priblize pvo sisteme,a zove se Sumadija.

Odgovori

Ne vise, nakon unistenja fabrike.

Dr

@Dragan

Koja fabrika je unistena?

U Bubanj potoku, kad je eksplodiralo skladiste

Dr

Skladiste nije fabrika, niti se u skladistu nalazilo bilo sta vezano za Sumadiju.

Dr

@DRagan rakete za Sumadiju se NISU sastavljale u toj Fabriki !

Pe

Sve treba a najvise DECA. U Srbiji je natalitet negativan, a mortalitet pozitivan. Dali ce imati ko da upravlja sa tim avionima, i koga da cuvaju. Ulazemo u ogroman novac u to, a rezultat negativan.

Odgovori
Mi

Možda ipak da se odustane od svega toga!!!! Naručiti eskadrilu najeftinijih aviona za 2030 i to je to. Mig35 da se nema mnogo troškova oko prelaska na novi avion i ni brige. U svakom slučaju ako se situacija zagužva koje god da imamo slaba Vajda od njih.

Odgovori
YP

Pa ako kupimo MiG 35, zar to nije novi avion za nas? Ili spucamo milijardu za MiG 35, pa posle 5 godina još dve milijarde za neki noviji avion?

Vidim da ove mnogi pišu o nekom prelaznom rešenju. Prelazno rešenje je ovo sad što imamo, krpljenje poslednje zakrpe dok se šta krpiti ima.
Nikakav Mig 35, J-17, J-10 nisu prelazno rešenje. Oni mogu biti, ako neko odluči, samo i isključivo konačno rešenje, za narednih 30 godina.

Mi

@YPT generalno i mig 29sm da može da se kupi nov savršeno odgovara. Pošto im izlaze resursi i kod nas i Rusa onda mora biti novo a to je 35. Jedina stvar koja nama završava posao je S400 .avijacije možemo imati i 5 eskadrila SU 35S imamo 3 aerodroma i verovatno u slučaju rata bi velika većina njih bila uništena na zemlji. Zato i ne treba preterano ulagati u LBA ,uglavnom airpolice i to je to…

YP

Složio bih se sa tobom u vezi MiG 29 da je on negde bar na sredini proizvodnog veka. Mislim da je priča sa 29/35 trajno završena i da možda sem neke sporadične nabavke iz Afrike, više neće biti interesanata za njega. Pod takvim uslovima fabrika neće ulagati dalje napore u osavremenjavanje takve platforme. Pružaće usluge remonta i ništa više. Mi nemamo kapacitet kao npr. Izrael, da kupimo recimo novu klot 35icu i u nju ugradimo naše sisteme i naoružanje.
MiG 29 je sad tamo gde je bio MiG 21 pre 25 godina.
Napisah već da će ovo biti politička odluka koja će trasirati put buduće politike.
Za ostalo se slažem sa tobom, mada ne znamo kakvi će biti budući sukobi i sa kime. U slučaju sukoba globalnih razmera, nećemo svakako biti primarno meta velikih sila, ali tada će regionalna nadmoć doći do izražaja. Veći problem nam predstavlja starosna struktura stanovništva i generalno demografija koje se pogoršava. Za 50 godina možda više nećemo imati sposobnih pilota da popunimo i jednu eskadrilu.

Мислим пази логику, купујемо по 3-4 пута вишим ценама од државе која нас је два пута бомбардовала и на крају подржала отимање Косова. Па ја од њих не бих куповао ни шибице. 1 Рафал за 3 СУ35/4 СУ30/4Ј10Ц/2 СУ57/3 Ј31 ….

Odgovori

Tako je to kad nece da se uci, kada se visi po splavovima, kada se na masincu slusaju besede popova i kada profersori imaju pet sljaka sa strane a za faks ih zabole debelo meso. Tako je to kada se ne zivi u realnosti.

Mi

Rafale takodje nije full domaci proizvod, mislim da to sto mnogima ovde prolazi kroz glavu, a to je potpuna nezavisnost od USA (koja se smatra arhineprijateljem), nije moguce postici zapadnim vazduhoplovom:

https://militarywatchmagazine.com/article/rafale-american-inputs-needed

Odgovori
Mi

@Miladojka Youneed Tako je bilo u pocetku proizvodnje Rafale. Sada to nije vise slucaj.

м

Лично мислим да би требало сачекати да се види шта ће бити са Су-75, а у међувремену набавити још једну ескадрилу нових/половних авиона МиГ-29, да издрже и припреме нове пилоте. Ако су нам хитно потребне 2 нове ескадриле (а нису), онда или кинески Ј-10Ц или руски Су-30. Западне никако не куповати, јер ће у евентуалном сукобу бити потпуно неупотребљиви из логичних разлога.

Odgovori
Л

Моје лаичко мишљење је да нам не требају скупи рафали. Кад дође вријеме купити још једну ескадрилу нових миг-35, јер за њих посједујемо већ знање у одржавању и имамо искуство у кориштењу. Такође имамо потребне ракете и симулатор за исти. Или ако ШахМат буде готов, још боље, узети њега има добар потенцијал ловца пете ген.а предност му је што је једномоторни, тако да је јефтиније летење. А ПВО још јачати јер смо ван НАТО-а то је важније од ловачке авијације. Уз фк-3, пантсир, обавезно додати и неку верзију БУК-а, то би тек био слојевит пво (дугог, средњег и кратког домета), који би одвраћао од агресије потенцијалне противнике.

Odgovori
Mi

To sto vi pisete je jedina ekonomicna opcija u situaciji kada je vec ulozeno dosta sredstava i rada u Mig-29 i kada nije realno razmisljati o zameni u narednih 10 godina. Ja bi resurse rastezao narednih 20, dodao po neki noviji primerak, ako i kada se pojavi na trzistu polovnih, mozda par tih novih 35ica (ako zaista postoje) i tako bi planirao narednih 20 godina, posle to ga da se vidi, ko ziv ko mrtav.

Naravno ljubitelji avijacije bi najradije da se svakih 5 godina kupuje nesto novo, na zalost tesko izvodljivo ali mozda ce se radoznalost zajednice zadovoljiti razlicitim manjim modernizacijama itd.

Ig

Dojka,

to bi onda već bilo racionalno raspolaganje resursima.
To ne prolazi na ovim meridijanima.

А

@Лошми

И ЛА и ПВО су подједнако битне, јер једна без другог не могу много да ураде.

@Miladojka Youneed

Проблем са МиГ-35 је само стање фирме који га производи. Једноставно МиГ је на самрти већ 20 година и питање је да ли ће та фирма уопште постојати у будућности. Само ово питање представља велики разлог против било какве куповине МиГ-35.

Gu

Su-57 na Bataji😁…pa Vučko bi bez problema mogao ostati na vlasti do kraja života.

Odgovori
Lu

Očito je da Srbija zapravo nema nikakav dugoročni plan što se tiče opremanja vojske, nego uvijek „reagiraju“ na ono što Hrvatska kupi. Pa je tako bilo i nakon PZH2000, nakon Kiowa helikoptera, pa nakon Spike, Hellfire i TWO raketa, sada nakon Rafala, itd. To je toliko neozbiljno za jednu zemlju koja se smatra državom. U Hrvatskoj svaka nabava traje godinama, pošto su to dugi procesi. Tisuće i tisuće listova dokumentacije. U Srbiji se sve „sredi“ za par mjeseci, što je čista „reakcija“.

Odgovori
Li

Sve je ovo po principu djunte sa sitnim nutom. Sto pre u Nato i lagano.

NK

U pravu si 100%. Kad smo onako na brzinu nabavili polovne 29-ke od Rusa to je bila reakcija jer je HR osposobila dodatna dva Mig-21 i sa ona dva koja su vec bila u letnom stanju predstavljali su ozbiljnu pretnju.

V-

Hrvatska prijetnja jeste jezicak na vagi koja dobija ili gubi izbore u Srbiji.

To je neospprna cinjenica.

Srbija i njezina vojska nije prijetnja nikome u okruzenju.
Srbija nema tu snagu, niti ce ikad imati da bi ikoga ugrozila.

Akcent treba staviti na cinjenice
A cinjenica jest da se Srbija moze svakome iz okruzenja oduprijeti bez pol problema.

E sad, tko uspije na tocan nacin razumjeti moje rijeci, mozda i ima nade za njega.

Po

@V-K-O-K
Nije pretnja naravno, jer nema neprijatelja. Sto se tice vojne snage, jedino su Rumunija i Grcka trenutno jace u JI Evropi, bez izgleda da se to promeni u skorije vreme (Madjarska nabavlja dosta moderne opreme, ali u premalim kolicinama).

Dr

@V-K-O-K

Beduin, kod nas politicari ne zasnivaju predizborne kampanje na pricama o ugrozenosti od Hrvatske, kao neki kojima Srbi iskacu i iz frizidera.
Tako da preterujes malo, ispade da se se mi u Srbiji zakopcavamo na ledja pa si ti tu da nas prosovetlis sta VS moze ili ne moze. Da nije tebe i dalje bi ziveli u zabludi da VS moze da umarsira u Vasington.

V-

Ma nemoj kazat…

Nego, jes’ ti izgooglo ono?

Mi

@V-K-O-K
Beduin, u pravu si kad je rec o klasičnom napadu i ratu u našem lepom komšiluku.
Malo je drugačije ono što postaje trend a to su kratki lokalizovani ali intenzivni ratovi koji mogu trajati 3-6 sati ili dan-dva pre nego sto se velike odluke naprave i pre nego sto se pokrenu saveznici.
U takvim ratovima ce pobediti i preziveti agresivnija strana sa boljim radarima(senzorikom) i boljim raketama.

Takvi ratovi su takodje idealni za dalju prodaju novog i sve boljeg konvencijonalnog naoruzanja. U takvim ratovima i malim siromasnim zemljama trebaju Su-57, F-35 ili Rafal umesto nekog osrednjeg MiG-29SMT

Ig

Miloš77,
takvi kirurški čisti ratovi se između zemalja na ovim prostorima nikada neće desiti, jer je stanovništvo izmiješano i bilo kakve vojne akcije uvijek prate i klanja po selima, koja jedna iskra pokrene a i Bog otac teško zaustavlja.
Avionom 5. generacije je teško spriječiti nekog da sa sjekirom u ruci preskoči ogradu i umlati susjeda.

Mi

Igor M
Da pojasnim. Mozda bi bolje bilo da sam upotrebio reč bitka ili okršaj nego rat. Let hrvatskog Rafala i srposkog recimo Su-75 ili MiG-29 u nekoj recimo 2035-toj, u zaru tenzije i nekog na ivici konflikta na zemlji moze lako da predje u ispaljivanje raketa vazduh vazduh. Razloga za to ima puno kao na primer prestup u tudji vazdusni prostor ili odvracanje od ogranicenog napada na zemaljske ciljeve. Ako hrvatski Rafal obori srpski avion jer je ovaj dosta inferiorniji (kao recimo danas MiG-29SM) onda tu bitku gubi Srbija, i Srbija moze samo da proba da dobije novu bitku. Tu se gobi zivot pilota i skup avion. Nadajmo se svi da ce se situacija smiriti pre nego sto se razbukta. Ja islim da bi se smirila brzo ali je moguce da bi se i ponovila.
Takvi okrsaji se vode na mnogim mestima u svetu sa ili bez klanice na zemlji. Turska-Sirija/Rusija, Indija-Pakistan, Africka „barutana“

Zbog toga hoću da kazem da je čak i malim zemljama važno da imaju ozbiljno moderan aparat. Ne da bi isli sa jednom ili dve eskadrile protiv neke veće koalicije (čitaj NATO), nego da bi preživeli u slucaju konflikta manjih proporcija koji mogu da se odigravaju i na vise kracih rundi.

Zi

Luki

U Vojsci Srbije je, što se naoružanja i vojne opreme tiče odavno vreme za modernizaciju. Uglavnom nije ulagano 30-40 godina, i dalje dominira tehnika iz JNA.

Jedan primer, Srbija je do isporuke Korneta i Ataka bila u regionu najslabija što se tiče protivoklopne borbe. A ni ove pomenute rakete nisu najsavremeniji i najbolje.

Tako da Vam ne stoji to da se Srbija nešto trka sa Hrvatskom.

mi

Kupili ste eskadrilu aviona , komponenta vam je bila pred gašenjem a Srbija „uvijek reagira.“
Na šta smo to reagirali kada su nabavljene 29-ke, na šta smo reagirali Pancirima ili Mistralima, Lazarom, Milošem,Helikopterima, AN/TPS radarom iz SLovenije, GM radarima iz Francuske ?
Nama je sada vreme da razmislimo o naslednicima ovih aviona, a to što se njemu sada to sve lepo uklapa da loži ovaj siroti narod onako uz put, to je već neka druga stvar.

Odgovori
Sv

Svidja mi se tekst po meni je vrlo objektivan.Mozda bi za nas najbolje bilo da nabavimo avione iz rusije.Dobar kvalitet kao i cena i našim tehničarima na održavanju ne bi trebalo puno vremena da se uhodaju.Meni izaziva najveći strah ukoliko bi smo se odlučili za ruske avione da ne popijemo sankcije!

Lu

Do samo prije godinu dana, migovi 29 donirani od strane Rusije i Bjelorusije su bili vrh vhova na Balkanu, gdje se pričalo o najboljoj modernizaciji i najboljim raketama za MIG29 ( pogotovo da ne kometiramo medije i tabloide u srbiji ), a ti kažeš da se ne radi o reakciji. Pa zar su ti MIG29 propali u godinu dana da više nimalo ne valjaju ? Naravno da ne, nego pošto je Vučko i ekipa vidjela da je Hrvatska potpisala ugovor za Rafale F3R, odjednom su se eto sjetili da trebaju bolje avione. To se zove REAKCIJA.

Dr

@Luki

Tango Six je nasiroko pisao o doniranim MiG-29. Ajde nadji jedan jedini clanak gde se MiG-29 pominju kao najbolji i vrh vrhova na Balkanu?
I naravno da MiG-29 nisu propali za ovih godinu dana, niti ce zna se do kada ce leteti, ali ko ce to objasniti nekom kome po glavi vec dve godine lete cas najbolji polovni avion Barak cas polovni Rafal. I kao slag na tortu jos aludira da Srbija oprema svoju vojsku kao reakciju na opremanje hrvatske vojske. Cudi me da u celu pricu nisi ubacio i PVO za VS, da smo i njih nabavili zbog hrvatske. Doduse, ubacio bi i PVO samo Hr nema PVO pa ti se ne uklapa u pricu koju pokusavas da iskonstruises u glavi.

Ž

Luki

Мало претерујете…

Нема никакве реакције, управо смо у овим анализама објаснили када би Србија требала да наручи, када да добије нове ВнБА. И да треба да се почне размишљати о томе, вршити анализе.

А Рафал је можда фаворит још пре него што је Хрватска потписала уговор, и пре него што га је одабрала….

Jo

@Luki 16:32, 27. dec. 2021.

Hrvatska u NATO planovima uopšte nije bila predviđena kao zemlja koja ima vazduhoplovstvo, jer se radi o maloj i siromašnoj članici koja je smeštena u dubini NATO, daleko od mogućih linija konfrontacija. Sve priče o nadzvučnoj avijaciji u Hrvatskoj su se svodile eventualno na air policing.

Kada je neutralna Srbija uspela da sačuva nadzvučnu avijaciju od gašenja, usledila je odluka Hrvatske da se nabavi eskadrila višenamenskih borbenih aviona. E to je ono što se zove REAKCIJA.

Da je ta reakcija bila potpuno nepotrebna, a da Amerikanci ne računaju na Hrvatsku kada je vazduhoplovstvo u pitanju, najbolje govore američke ponude koje je Hrvatska dobila.

Sa druge strane, od samog početka se znalo da je nabavka polovnih Mig-29 samo način da se nadzvučna avijacija u Srbiji sačuva za izvesno vreme, da se ne bi došlo u situaciju da se na vrat – na nos nabavljaju novi avioni. Ako se pogleda vreme koje obično prođe između pripeme tendera (ili inicijalnih razgovora, ako se na pravi tender) i sletanja prvih aviona – Srbija treba da počne taj proces, ako namerava da dočeka nove avione nakon 2030. Uz sve to, Srbija ima i drugu (lovačko-bombardersku) eskadrilu, koja trenutno leti na Orlovima, ali i treću (školsku) eskadrilu koja trenutno leti na G4. I ovim eskadrilama su potrebni novi avioni.

Lu

@Drina PZO nije potreban Hrvatskoj. Ali vidimo da ti ne možeš prestati pisati o PZO sistemima, gdje si valjda doslovno zaljubljenj u njih i u rusku komunističku vojnu strategiju 20.stoljeća. Iz te ljubavi prema Rusiji i PZO sistemima, ti si sam sebe uvjerio da ako neka zemlja ima PZO da nijedan avion ne može doći blizu. Rusija je fokusirana na PZO a ne na vojnu avijaciju ( pa tako i nosače aviona, koji su usko povezani sa temom avijacije ) zbog toga što je jako SIROMAŠNA ZEMLJA, koju je čak i Srbija prestigla po GDP per Capita. Večina Srbijanaca nikada nije ni bila u Rusiji. Rusija nije samo Moskva i st. Petersburg, koji su stvarno lijepi gradovi, pogotovo st. Petersburg, ali pojma nemaju koliko je Rusija siromašna zemlja. Nezamislivo siromaštvo. Samo odi malo dublje na istok od Moskve. Srbija ovakva kakva je, u katastrofalnom stanju, u usporedbi sa Rusijom, je raj…

Lu

@Jordan U NATO planovima je predviđeno da su Bosna i Hercogovina dio države Hrvatske. Toliko o NATO planovima. Srbija nije neutralna zemlja, gdje nijedna država svijeta nije priznala neutralnost države Srbije. Srbija „provodi politiku neutralnosti“ što je velika razlika. Ako ne razumiješ razliku, to je druga priča. Hrvatska već godinama pokušava modernizirati vojnu avijaciju, tako reći, skoro desetljeće, gdje prije nije bilo moguće jer nije bilo novaca ( pogotovo nakon 2008 ), znači da je odvijek postojao plan u Hrvatskoj dok sa druge strane, u Srbiji nikada nije postojao plan, nego se jednostavno uvijek kupovalo vrijeme i čekala se odluka da li će se vojna avijacija ugasiti ili ne, gdje ako se ne sjećaš, mjeseci su ih dijelili od gašenja da im Rusija i Bjelorusija nisu donirali avione. Sa MIG29 su opet kupili malo vremena. Što nakon isteka ovih MIG29 ? Vidjet ćemo.

Dr

@Luki

PVO je potreban svakoj zemlji, ali posto nemate PVO onda ide prica: nama PVO nije potrebna. Nadji jednu vojsku sveta a da nema PVO?
Lako je meni za Ruse, Rusiju i Moskvu, nego prodji ti malo Slavonijom, Banijom, Likom, Kordunom itd. da vidis sta znaci pustara i siromastvo…
U kojim Nato planovima je predvidjeno da BiH postane deo Hrvatske? Daj taj plan da vidim. Ne zasmejavaj me, Nato je vojni savez i sa tim nema nista. Uostalom BiH je medjunarodno priznata drzava isto kao i Hr. Hrvatska ne moze da se izbori za veca prava Hrvata u Federaciji BiH koja su im ustavom zagarantovana, a ti se raspisao o Pavelicevim vlaznim snovima o BiH u sklopu Hrvatske.
Naravno da je Srbija planirala nabavku aviona, seti se 2010. godine i ko se sve odazvao. Obzirom da nije postojala politicka volja sa nase strane da se projekat realizuje na tome je ostalo.
https://www.politika.rs/sr/clanak/161329/Nejasno-zasto-Svedani-nisu-ponudili-gripen-Srbiji

V-

Dakle, suma sumarum bi bili ili Rafale ili SU57.

Ja 3. opciju ne vidim.

Odgovori
Ig

SU 57 je opcija ?
Uzet će SU 30. Možda i rabljene, unutar prve trećine životnog vijeka, ako ih bude dostupnih. Ne kažem da je to i tehnički najbolja i financijski najracionalnija i politički najpametnija opcija, nego da će to uzeti.
Ne kažem ni da je greška. Opcija koja ima svojih minusa kao i druge, ali ni jedan nije deal breaker.
To možda ne bi bio i moj osobni izbor (kad bi me netko uposlio kao konzultanta 😊), ja bi gledao okrenuti se na zapad, ali oni promatraju svijet kroz neke druge naočale i kroz neke druge traume.

Mi

Su-57 ne moze bitibjeftiniji od Rafala da ga je zmaj odcšperploče.
Ja mislim da će mini Su-57, tojest Šahmat dobiti najvecu prednost ako poleti do 2023. Teoretski je idealan za Srbiju. Kao jednomotorac i daleko jeftiniji po komadu i za eksploataciju od Su-57. Uz to ima i ugradjen nisansko-navigacijsku kupolu kao F-35 ispod nosa. I to na izvlačenje po potrebi! To mi se jako svidja. Na žalost, po svemu sudeci kasni za Vučkovu trku.

Yo

Ma Vučić je pokrenuo priču u svrhu pol. marketinga, ali je činjenica da Migovi nisu večiti, da uz to pilotima treba solidan nalet – što avionima dodatno krati radni vek, ali sve to može i mora sačekati izbore u aprilu (zbog eventualne smene vlasti) kao i rasplet situacije u Ukrajini nakon Putinove „uzmi ili ostavi“ ponude za dogovor sa NATO.
Tu je i problem silnih narudžbina za skoro sve aktuelne tipove aviona, a upadamo u cajtnot.
Optimalno bi bilo, čak ne toliko iz vojnih razloga (imamo sada „Pax Romana“ 2. deo) koliko iz tehnoloških, pa i ekonomskih u krajnjoj liniji (ma koliko delovalo nelogično zbog cena i dr. troškova na prvi pogled) – da se ukačimo na 5. generaciju i skinemo pitanje aviona sa dnevnog reda u narednih oko pola veka, ali ako Rusi ispadnu iz ugre, a Ameri odbiju takav aranžman – nastaje „situacija“… :)
Treba izbeći „daj šta daš“ situaciju oko 2025/26. pa da Migovi ispadaju iz igre bez zamene.
Upitno je koliko bi takav problem bilo moguće rešiti u nekoj regularnoj demokratakoj proceduri kroz tender, a koliko kroz neke bilateralne vojno-diplomatske kontakte.
Problem je uočen i ako neki naredni predsednik ne nastupi sa potnatom retorikom „zato što sam pametan“ – biće i rešenja, kakvog – nemamo pojma – niti nam je posao da to rešavamo…
Nadamo se da to neće rešavati politika nego struka, a politika neka se zabavi uobičajenim nameštanjem fudbalskog prvenstva…

De

Ma, ne! Ili Gripen ili Mig 35.

Ne

Znači umesto j -22 i g-4 se kupuje t-7 red hawk, a čeka se 2026 da bi se tad odlučilo da li su 75 ako ga bude ili neki kineski. Meni se čini da francuzi čekaju završetak razvoja FCAS koji bi prvi let treao da ima 2027. Zato se njihov RV oslobađa starih Rafala.

Odgovori
А

@Nebitan Lik

Нико није рекао да купујемо Т-7, већ да би нашем РВ-у одговарао авион те „класе“, тј. наше РВ би радо купило његове парњаке М-346, ФА-50, ЈаК-130 и Л-15 као замену за Галеба и Орла.

Ne

@Aleksa zapravo veliki vođa je vec pričao o tome. I ta bi kupovina više bila plaćanje političkog harača. Ako Kongres naravno dopusti. 2025 narucivati rafal je promašaj.

Mi

Be oslobađaju se rafala već će se oslobađaju mirage 2000

Ns

Od ponudjenih vazduhoplova dobar deo nije za nas.po meni treba da uzmemo nov avion koji ima dobar potencijal za nadogradnju jer treba da nam sluzi sledecih 30 god i da za to vreme kroz nadogradnje bude konkurentan.od ponudjenih sta je realno???mig 35 nije zavrsen kao sto je trebalo da bude.sa aesa radarom i jacim motorima sa vektorisanim potiskom.kao takav najinteresantniji za nas.da ne nabrajam razloge ko se i malo razume zna ih.su 75 nije realan jer se ne zna kad ce biti uopste gotov i spreman za izvoz i proizvodnju.rafal vrlo realan i jedno od boljih resenja.moje licno misljenje je da je neopravdano skup u svakom pogledu.(cena,sat naleta,odrzavanje i td…)i pored svega toga mislim da ce se politika bas za njega odluciti.jer moze da nosi i neke druge stvari sa sobom.ako smo skolsko borbeni t7 trazili od amera sigurno nismo u planu uz njega imali nameru uzeti vazduhoplov tipa SU nego verovatno zapadni.ja bih licno voleo 5-tu generaciju a koliko je to moguce i realno vreme ce pokazati.

Odgovori
Cr

Ništa nije ni ponuđeno ni realno. Da ponovim još jednom, ovo neće biti nimalo laka nabavka i moraće da se traži baš dobar balans između performansi, cene i naravno politike.

Rusija u ovom trenutku naprosto nema ono što Srbiji treba (i što je struka u Srbiji gotovo izvesno rekla političarima), a to je jednomotorni VnBA. Neozbiljno je razmišljati o Su-75 dok ne počne da silazi sa trake, a videli smo na primeru Su-57 da to ide teško i sporo kada sve moraš sam da radiš i finansiraš. Ako bismo uzimali ruski avion, to bi bila neka „opcija B“, ali koja? Su-30/35 su teška kategorija boksera, pri čemu Su-30 kao nešto realniji teškaš zahteva dva pilota a mi muku mučimo da obučimo i zadržimo jednog. Na kraju se sve svodi na mučeni MiG-35 zbog toga što nas najmanje košta u parama, najlakše bismo preveli pilote i osoblje na njega, plus je to verovatno jedina opcija gde nas SAD ne bi klepile sankcijama po onom njihovom CAATSA zakonu. Za bilo kakvu „Su“ nabavku morali bismo Americi da učinimo neki veliki plezir kroz neku veliku kontrauslugu, kako bismo izbegli sankcije. Pošto znamo na šta se ta kontrausluga u praksi svodi, to svodi manje-više čitavu rusku priču na MiG-35 kao najmanje lošu opciju odande.

SAD, kao dobavljač, imaju ono što Srbiji treba i to u dve generacije (F-16/35). Za razliku od Rusije, kod njih problem nije u ponudi nego u politici. Šta god da kupimo od njih, to mora da prođe kroz kongres gde ćemo opet doći do onih protivusluga i uopšte nije nerealno da dobijemo neko odobrenje poput onog koje je Pakistan dobio za F-16 i AIM-120 – možete da ih kupite ali ne smete da ih koristite za bilo šta osim za air policing. Pa čak i da nekako sredimo sva da odobrenja i ograničenja, do dana isporuke poslednjeg aviona morali bismo da grizemo nokte i gledamo u pasulj da li će prodavac naprasno da se predomisli i obustavi isporuku, a uplaćen novac zadrži u svom najboljem tržišnom maniru. Obaška što će konstantno da nas drže na kratkoj uzici sa rezervnim delovima, doobukom pilota, remontima itd. Odatle sledi da je nabavka američkog aviona potpuno nerealna i suluda opcija. Ako u celoj ovoj priči postoji kandidat (avion) koji bismo mogli samo da koristimo za skupo paradiranje, to je upravo američki kandidat.

Kineski kandidat, ma koliko da mu je dobra politička i finansijska komponenta nabavke, verovatno nije ni blizu onoga što je struka označila kao poželjno. Našim vazduhoplovcima je potpuno nepoznat, a nemamo ni iskustva drugih kupaca pa da ih koristimo kao reper. Možda bude nešto od toga u budućnosti, trenutno nije realno.

Na kraju ostaje evropska ponuda koja se u praksi svodi na Rafale ili Gripen. Ovaj drugi je cenovno povoljniji ali politički daleko zahtevniji. Rafale je sa tehničke strane verovatno najbliži onome što bi struka htela, ali je sa finansijske strane veoma zahtevan i još se treba nekako ugurati na listu čekanja tako da ih dobijemo u narednih 10 godina.

Skupiš sve to zajedno i vidiš da idealne opcije nema.
Ako je do performansi – Rafale. Ali da se dobro načekaš i izuješ od para.
Ako je do troškova i brzine isporuke – MiG35. Sa svim svojim manama.
Ako je do paradiranja sa pola eskadrile i ukupno dve rakete po avionu – F16. Pa da se ložimo da li su jači naših šest ili bugarskih osam.

Ostaje još jedna opcija, koju ja ne bih unapred odbacio i iskreno mi nije jasno zbog čega joj se poklanja tako malo pažnje.

U pitanju je Mirage2000 i naravno govorimo o privremenom rešenju za tu drugu eskadrilu. Da premosti narednih desetak godina, dok situacija ne bude malo povoljnija za neko dugoročno rešenje.

I naravno govorimo o aparatima iz UAE tj. njihovoj EAD verziji koja je ozbiljno napucana i unapređena. Od UAE ih verovatno možemo dobiti i povoljno i relativno brzo, sad kad su oni potpisali ugovor za Rafale. To je pravi VnBA, kao što struka i želi. Naravno opet nije idealno jer em je polovan em nije Rafale, ali bi bio kvantni skok u odnosu na Orla ako bi iz UAE stigao sa svom opremom i naoružanjem. Ako je dobar Indiji, Egiptu i Tajvanu, bio bi dobar i Srbiji dok ne stigne nešto bolje. A ta druga eskadrila bi taman mogla da se „igra“ sa francuskom platformom za slučaj da dugoročno rešenje na kraju bude Rafale.

@Crni

Vaš komentar je po meni najbolji do sad. Vrlo realna analiza. I ja slično mislim.

al

@Crni

Realno sve si objasnio poprilicno. I u vezi nabavke (ili blokade za istu) BVR raketa i za postprodajnu podrsku i za politicke benefite, troskove iza nabavke sa odrzavanjem i naletom i sve drugo.

Ovde se nazalost vodi rasprava o avionima kao da poredimo automobile po klasama, koji je bolji za otic’ do mora.

Realnost je da ce ti avioni zbilja najvise biti za Air-policing i pokazne vezbe i paradne nalete i daj Boze da tako i bude. U slucaju lokalnog ili ne daj Boze nekog sireg sukoba jako je upitna upotreba jedne eskadrile (pa i vise) VnBA sa teritorijom koju mi imamo. Uz slojevit i gust PVO opet je tesko stititi 3 aerodroma kad je svaki na 80 km vazdusno od granice ili mnogo manje – Nis. Da li je onda realnost da ti avioni lete ili da se posakrivaju kao ’99-te? Stvar bi umnogome popravila doktrina koriscenja putne mreze kao PSS-a – skandinavski recept ali opet izuzetno mali VP nas ozbiljno ugrozava u potencijalnim AA sukobima.

Vezano za UAE Miraze, procitao sam negde da je nabavka novih Rafala vezana za „prelazak“ upravo tih Miraza u agresorske aktivnosti za obuku francuskog RV-a. Cak i da nije tako, verujem da je red cekanja na njih podugacak a da mi nismo u prvih par u redu, obzirom na broj zemalja koje decenijama koriste Miraze…

Du

@Crni
odlicna i veoma odmerena analiza, medjutim sta sa gomilom modernih ubojnih sredstava za Ruske avione?

Br

Upravo zbog toga sto Mig29/35 nema kupaca trenutno, mogao bi se napraviti jeftin ugovor za njih. Dok dodje do toga verovatno ce postojati i verzija sa aesa i nisanskim kontejnerom, tako da bi on bio sasvim dovoljan za nas. I jedna eskadrila F22 ne pravi neku veliku razliku kada je ozbiljniji sukob u pitanju. Ukoliko ne mozemo da nabavimo bar 50ak komada, na avijaciju ionako ne mozemo mnogo da racunamo, tako da nam svakako treba nesto jeftinije, a sa novim migovima imali bi smo najjmanje troskove preobuke pilota i tehnicara, rezervnih delova, infrastrukture, naoruzanja i druge opreme.
Pa i to treba uraditi sto jeftinije, npr 12 novih migova za zamenu sadasnjih i za desetak godina jos 12 ruskih polovnih SMT za zamenu Orlova i dodatnu podrsku novim verzijama. I dalje bi bilo skoro tri puta jeftinije od 14 novih Rafala, a zamenili bi smo dva tipa aviona.
Sve ostalo je ili preskupo kao sto je Rafal, F16v ili Su-35/57, dok su kineski ili preslabi kao sto je JF17 ili neprovereni, poput J10, tako da neki veliki izbor i ne postoji. Ostaje jos samo Su30, ali on je iskljucivo dvosed, sto se svakako treba izbeci.
Eskadrila novih Rafala sa kupovinom i desetogodisnjim koriscenjem, moze da kosta i do 4 milijarde, time bi smo stavili tacku na dalji brzi razvoj vojske, slicno kao sto su Hrvati uradili sa najskupljim haubicama i helikopterima uz Rafale, na koje ce se trositi najveci deo vojnog budzeta za nabavku i odrzavanje, dok je skoro sve ostalo zapostavljeno.

Akcenat treba staviti na Sumadiju, Tamnavu i Aleksandar, uz krstarece rakete, radare, pvo, sisteme za PED i bespilotne. Avioni, narocito ako ih ne mozemo imati dovoljno, helikopteri, tenkovi, BVP, transporteri i PO rakete bi trbalo da su u drugom planu, a kod nas je obrnuto.

Odgovori
Pe

Ne samo dve eskadrile..

Koliko sam ja ispratio radi se o 2+2… dvije eskadrile LBA sa avionima napredne LIFT varijante…+ 2 eskadrile aviona prve linije takoreci lovaca..

Mislim da se ide u tom pravcu… zavisi od izbora.. ako pazarimo FA-50 eto tri eskadrile dosta za sve…tto je vec dokazana platforma. Cujem sad ga i pakistanci mjerkaju.

Ma mi moramo da branimo rudnike bakra i zlata i litijuma… tako fa je cijena odbrane sitnica

Pe

Ne samo dve eskadrile..

Koliko sam ja ispratio radi se o 2+2… dvije eskadrile LBA sa avionima napredne LIFT varijante…+ 2 eskadrile aviona prve linije takoreci lovaca..

Mislim da se ide u tom pravcu… zavisi od izbora.. ako pazarimo FA-50 eto tri eskadrile dosta za sve…tto je vec dokazana platforma. Cujem sad ga i pakistanci mjerkaju.

Ma mi moramo da branimo rudnike bakra i zlata i litijuma… tako fa je cijena odbrane sitnica..

Ž

Perica

Србија сигурно неће имати 4 борбене ескадриле, то би могло да кошта око 5-6 милијарди долара. Да не причамо о кадру, за нпр. 48 авиона вам треба око 100 пилота и једно 150-200 припадника ваздухопловно-техничке службе.

Не може то преко ноћи, у питању су деценије развоја….

Te

Very interesting analysis. Indeed, it is hard to draw conclusions but, to take an option is, mainly, a political choice. It is about where you see yourself in a ten or fifteen years from now.

Odgovori
Le

Difficult to answer on that question. After Kabul Nato is not a option defenitely.

Bo

Slažem se sa ovim. Stavite 3-4 milijarde sa jedne strane za Rafala i uporedite sa svim što se za taj novac može napraviti. Da li će se nakon takve kupovine moći investirati i obnoviti drugi dio vojske? Neće. Za taj novac se može puno pogurati domaća namenska industrija, obnoviti dosta jedinica, ako treba i bolje tenkove i BVP nabaviti, PVO i PED ojačati, popraviti uslove za zaposlene i pitomce.. kolika je danas plata pilota? 1000e? Daćete pilotu sa tom platom da upravlja avionom od 100 mil e? Dajte molim vas. Kao da 12 ili 24 rafala mogu nešto značajno da promjene ako su ostali segmenti vojske i generalno državne infrastrukture u lošem stanju. Šta ćemo sa vojnim rokom ako na ovo puknu 4 mlrd? Šta ćemo ako se sklopi ugovor i isplati većina novca pa ne dobijemo nikakve avione zbog sankcija i zastoja? Rast i obnova vojske moraju da budu organski i održivi a ne u tim ciklusima uložiti 4 mlrd i onda da nema novca za gorivo pa opet za 20 god neka kupovina i tako bez plana i stabilnosti.

Mi

Moje iskreno misljenje je da ovolika pompa i ocigledno nadmetanje sa HR nije nam potrebno.Kao prvo Srbija nema ekspanzione pretenzije prema susedstvu koje je uglavnom u NATO,gde realno nikada necemo imati kapacitet za poredjenje.Kao drugo nasa sigurnost se nece bazirati na eskadrili ili dve savremenih aviona koji bi bili brojno nadjacani,nego se bazira na jakoj PVO koji moze dejstvovati i van nasih granica,jedina zona naseg interesa je RS i Kosovo,gde bi potencionalno moglo da dodje do potrebe za vazdusnim akcijama,ali mozda i ne jer cemo imati u buducnosti i rakete z-z dometa i 300 km cime se pokriva nasa zona interesa i potencionalnog dejstva.Iskreno ni jedna trenutna opcija aviona nije sjajna bez ALI,mada ce se jedna izabrati.Po meni ne treba bacati ogroman novac na avione jer,nisu kljuc nase odbrane,nego veca sredstva opredeliti na opremanje PVO i Kopnenih snaga.

Odgovori
Ir

Mi nismo dovoljno bogati da kupujemo jeftine stvari. Moraće da se pljune ozbiljna kinta za avione koji će nam završiti posao za neki duži vremenski period. I u taj proces treba da se krene u sledećih par godina. Čekati šta će biti sa ruskim avionima 5. generacije je nerealno i neozbiljno. Oni prvi ne znaju kojim će tempom populjavati sopstvene jedinice, a kamoli da rade za izvoz. I verujte, čak i kada se to desi, mi nismo prioritet. A čekati, pa onda reći e daj meni vamo 12 komada je smešno. Nije to trotinet pa da dobiješ za mesec dana. Što se S-400 tiče, možemo samo da sanjamo. Sve što ima S, neće skoro biti u našem vlasništvu. Setite se vežbe sa Rusima kada su doterali svoj S-400. Tada je Zapad poručio, zavijeno u oblandu ali vrlo jasno, možete da se igrate u radnji, ali nemoj da vam pada na pamet da igračku i kupite. Ako već pričamo o avionu 5. generacije, onda bi možda F-35 bio najisplativije rešenje. Ali nama Ameri ni metak neće da prodaju a kamoli F-35. A pogotovo ne u zemlji gde Kinezi drže rudnike, rade pruge na kojima su zaposleni politički osuđenici, otvaraju fabrike gde rade skoro robovi i gde poslanici pričaju kineski.

Odgovori
Ve

У ком свету ти живиш? Погледај мало ко ради по УАЕ или Саудиској арабији. САД и људска права. Највише оружја продају онима који каменују људе и одсецају главе. О једнопартијским друштвеним уређењима да не говорим . Колико политичких странака има Вијетнам нпр? Све је ствар интереса и новца. Уосталом имати ћемо прилику да видимо. У сваком случају хтео бих да нагласим да тренутно стање је најбољи показатељ. Неки лете а неки машу предуговорима.

Me

@Ironhide

Delim mišljenje za S400 i SuXX. Kao i za F35 i okretanje zapadu u vezi vazduhoplovstva. Međutim, nije nezamislivo da u periodu posle 2025 bude realna nabavka polovnih F16 novijih blokova pa i F35. Odnosi u svetu nisu zakucanu, menjaju se. Neće ni Putin večito vladati u Rusiji a posle njega nije nezamislivo ni okretanje Srbije ka NATO ili nekim budućim Evropskim vojnim strukturama. Dakle mi pričamo o periodu od nekih 8-10 godina do prve isporuke. Zato na vreme krenuti aktivno u nabavku.

Ir

@Mečka

Apsolutno, zato bi bilo suludo čekati šta će se desiti sa ruskim programom 5. generacije. Već sada mora da se krene u pripremu za nabavku.

Ac

Dve sekadrile su75!!!

Odgovori
Va

Su 85 je bolji)))) koji bre 75 nemogu su57 da završe prošlo je vreme sssra.kinezi su novi hit u avijaciji ruje mogu da pakuju kofere posla za njih nema

ne

Vidim da niste objavili moje pitanje,pa cu ga preformulisati:sta mislite o SU35 i da li je on zadovoljavajuci za nasu zemlju?

_

Odgovori
al

Apsolutno nije ma koliko mokrih snova ovde procitao u komentarima o istom. Pravljen za potrebe super – sile. Velika cena naleta, odrzavanja i povelika prepravka infrastrukture u nasem slucaju.

Th

Jedno pitanje za Zivojina Bankovica.
Ona 2 Mi-24 od JSO. Kupljeni u Ukraini. Isto kao deo hrvatskih Mi-24.
Da. Kupljeni su u Ukraini. Pitanje je ko ih je izvorno kupio od Ukrainaca.

Ja mislim da su ta dva koja su „nestala“ iz Hrvatske.
Tako je nestao i S-300.
Tako su Makedonci dobili SU-25.

Odgovori
Ž

Thomas

Не, нису нестала из Хрватске.

Потражите на нету причу о тим хеликоптера, били су тема и на Хашком трибуналу.

Pr

Rusi od Januara 2022,spajaju sva cetiri avio proizvodjaca Suhoj,Mig,Tupoljev,Iljusin I Irkutsk u jednu mega korporacije,gde planiraju objedinjavanje sve naucne I svake druge baze. Nece biti kao do sada bezbroj projekata aviona koji su se takmicili izmedju sebe,nego ono sto mogu da urade I ponude trzistu. U svetlu toga,pratim sigurno ubrzani razvoj avio industrije,I nove mogucnosti u narednim godinama,a Samim time u dosta brze uvodjenje sadasnjih projekata lovaca 5 kategorije. Licno,tipujem obadva tipa aviona iz Rusije za narednih 50 godina.

Odgovori
Te

Mr. Professor,
If they are doing so indeed, in my humble opinion, they are killing the competition, which is wrong. I do not see any need for doing so. Uniting all forces means they (those forces) are not capable of reaching one goal by themselves.
But, maybe I’m wrong.

Ro

@Profesor.
To samo znači da je višegodišnja izloženost sankcijama devastirala dosadašnju praksu po kojoj su svi biroi osim Sukhoi-a životarili na minimumu dobivajući sredstva za održavanje hladnog pogona.
Ovo je potez konsolidacije onoga što još uvijek ima neku intrizičnu vrijednost i može se iskoristiti za pregrupiranje i opstanak. Nešto slično bi se moglo dogoditi i vojnom sektoru Boeinga koji opasno visi sa F/A-18. Bez ugovora/sredstava koje direktno dodjeljuje Kongres (znači bez službenog trebovanja Pentagona) održava se na životu jedina kompanija koja volumenom može parirati Lockeheed Martinu (Grumman je daleko manji). Bez konkurencije nema razvoja.

DW

Ovo liči na situaciju kad Srbin kupuje automobil. Auto treba da bude pouzdan, relativno moderan sa dosta opreme, da ne bude skup i da bude jeftin za održavanje.
Šalu na stranu, Srbija treba da izabere između MIG-35, J-10C i Rafala. Treba videti sa Rusima koliko je ozbiljna priča sa Checkmate, pa eventualno i njega uzeti u razmatranje. Sve ostalo je lutanje.

Odgovori
Bo

@Teddy
Yeah the same could be said that PSA is killing the competition when they buy Opel, Alfa… or Renault, Nissan and Mercedes joining together… uniting their forces means they are not capable of reaching one goal by themselves etc… In reality, yes they are indeed capable of reaching the goals as obvious in the exampe of car brands. Uniting is not kiling the competition, they are just moving the competitive arena to a higher level, they are focusing competition to specific areas and this way they strengthen their capabilities and reduce unnecessary overhead.

Te

Bojan,
Yup. On a market where there is competition you can join forces, but on one which have only few competitors, if you weld them together, you can not speak anymore about a competitional field.

С

Питање за Живоина у вези помињања основне обуке:
… RV i PVO VS je potreban i novi savremeni školski avion za zamenu Utve-75 koja se i dalje koristi za odabir mogućih kandidata za pilote i njihovu početnu obuku…
Зар није увођењем Ласте 95 у састав РВиПВО решен одабир кандидата и почетна обука пилота и тиме замењена Утва 75, или још увек морамо да користимо Утву 75?

Odgovori
Ž

Страхиња

Још увек се користе две Утве-75, Ласта ипак није одговарајућа замена.

Š

Pa mogu da uzmu Sovu.

Zi

Šimadinac

Jel Sova gotov proizvod?

Kada ce uci u upotrebu?

Mi

Fina analiza.
A šta mislite o avionu Gripen E\F za budućnost srpske lovačko-bombarderske avijacije, tojest naslednika MiG-a?

Recimo da ga je celog pravio Francuz, Rus, ili Kinez.
Zanemarimo politiku i izvor delova. Čisto kao avion za 2030-2060. .

Odgovori
С

ВнБА авион са концептом делта крила, као и Рафал и ЕФ, Грипен Е и Ф су значајно унапређене од верзије Ц – Д. Волео бих да видим верзије Г и Х са већим потиском мотора (нпр. 80-90 кн сув и 120 додатно), са 30-40% већим акционим радијусом дејства и са топом на двоседу а све би то наравно тражило такорећи прављење новог авиона. Не могу да нађем тачан податак о међуремонтном броју сати за рам авиона и мотор али верујем да има барем 2-3 пута већи ресурс од нових Мигова 29 а као и сви ГЕ деривати мотора, са великим бројем ремонта мотори могу служити и дуже од авиона, тако да би са тим авионима могли да извучемо 40 – 50 година службе без проблема. Уз како произвођач наводи цену сата налета мању од 7000 евра, и могућност полетања и слетања са путева (замена мотора на терену „за 1 сат“)… све у свему, Е и Ф верзије за нас врло занимљива и пожељна (поготову са ракетама В-В Метеор), платформа. Баш ме занимају детаљи везани за последњи контакт наше војске са Сабом, зашто нам нису послали ни понуду?

Б

@Страхиња

То звучи као врло добра опција за ВС. Надам се да ће покушати да обнове контакте са Сабом и покушају да издејствују уговор који ће искључити политичко мијешање Шведске.. наравно није превише вјероватно али ако Рафали теоријски долазе у обзир, не треба онда ни Грипен искључити…

Mi

Meni se svidja sto je Gripen jednomotorac i dizajniran je u srži za upotrebu van opremljenih vojnih baza i aerodroma.

Gripen E\F je takodje sazreo zmaj. Evoluirao je, za razliku od recimo unakaradjenog F-16Blok70 koji ima veći radarski odraz sada od Tu-22M3 sve sa dve X-32.
O najmodernijoj elektronici i radaru mislim da nema sanse da nije vrh. Bolji sigurno od Rafale F3.
Stoga bi radije uzeo Gripen E\F za odbranu naše teritotije nago mnogo tezeg i skupljeg Rafala F3.
Rafal Fr je preskup kao i sve najnovije verzije težih lovaca bombardera.
Šteta samo što nema unutrašnje spremnike kao Su-75 da može da leti u stealth mode za isključivo vazduh vazduh misije.

Dr

Od Svedjana nece biti nista , razlog je sasvim jasan , gro delova dolazi od „velikog TATE“ preko Atlantika . od Motora do gomile Elektronskih delova i katapulat za Pilota. mozda je bolje , u tom slucaju , pitati USAF da nam prodaju F-16D i da ga nadogradimo na nivo „BLOCK70/72“.
Pa taj Grippen je u stvari F-16 sa kanardima ….

Mi

Dragane, Gripen i F-16 Blok70 su veoma drugaciji zmajevi dizajnirani za drugacije vojske i ratove. Na zalost Gripen nije dobar izbor za nas iz politickih razloga, ali kao avion ja mislim da je savršen izuzev nedostatka unutrasnjuh spremnika u smanjene radarskog otiska. F-16 Blok70 je nakrkana mrcina koja danas kosta duplo vise od Gripen E/F. Sto po komadu, sto za eksploataciju.
https://i.imgur.com/aIekqwV.jpg

Iv

Nabaviće ono što njega najduže održava na vlasti a najmanje obara rejting.

To će mu biti jedini kriterijum.

Iz te perspektive zapravo Rafal je i jedini mogući izbor.

Utvrđuje mu vlast kroz francusku podršku za put u EU, dok kod kuće lupa u probušen bubanj supremacije nad Hrvatima.

I najviše mu odgovara da se isporuče što kasnije, recimo za nekih 10-15 godina.

Odgovori
Sr

Lepo je sve izneseno. Naizgled siroka ponuda, ali u nasim okolnostima mnogo uza, kad na to dodamo potrebe i finanijske mogucnosti, sve ostaje upitno.

Ja iskreno ne verujem da cemo moci priustiti nove Rafale, ljudi Grcka je izdvojila 2.5 milijarde za miks polovnih i novih aviona, na kraju 3 milijarde za dve eskadrile, okle nama toliki novci!? Za avione! Koliko god mi voleli RV, da li je to racionalno? Ja samtram da nije. Jedino ako bi dobili offset od 100%, ali to do sad nije bila praksa.

Odgovori
Ig

Sad ćeš čut svoje 😁.
„Do trenutka kupovine BDP se udvostručuje, uzimaju se 2 eskadrile novih Rafala četvorki da budu bolji od hrvatskih trojki, a da se Rusi ne naljute uzet će se 4 diviziona S-400“.

An

Igor M.

Nemas pojma koliko si blizu istini, iako se samo salis. Zapravo bice 4 baterije, 2 diviziona. Zasad. Dvije eskadrile pomenutih R….a F4. Za BDP nisam previse strucan. Treba pitati Malog…….on zna.

Sr

@Igror M.
Da, to sam i ja ocekivao. Mozda u ovom „zaletu“ ljudi nisu otisli malo previse u mastu?

@Ante Portas
Ok sve i da se BDP udvostruci i to sledece godine! I dalje znatno manje od Madjarske koja ima jednu jedinu eskadrilu, da kazemo „skromnih“ Gripena C/D za koje izdvaja 120 mil. godisnje. Ok imaju neke druge kapitalne nabavke, transportne avione i sl. ali ni blizu tome sto mnogi ovde sanjaju za Srbiju(U smislu borbenih aviona i PVO)

Jedna bitna stvar, svu tu uvoznu skupu tehniku morate placati devizama. Sto znaci da morate istim raspolagati, bez obzira da li je kroz kreditiranje, rata za kredit se isto mora platiti. Dva nacina za to, 1. velikim izvozom(Madjarska) 2. direktnim deviznim prilivom putem Turizma(Hrvatska).

Srbija nema jajno ni jedno ni drugo. Druga je stvar ako ce za Rafale Srbija dobiti masan ofset od Francuske, to sve onda ima daleko vise smisla, bez toga, bojim se da ce se kupiti „na misice“ i ako se kupe sposobnosti ce ostati na papiru jer nece leteti kako i koliko treba.

To su preskupi avioni, a to sto ih HR nabavila, iskreno mislim da je debilizam teski, ali dobro, znaju oni bolje. Inace trenutno u Armée de l’air je opreativno oko 50% Rafala…

Te

Mr.Bankovic,
You have a very clear mind, which means you are a very intelligent person. It is a delight to read your articles. You are nothing less, regarding the best aviation publicists of the west.
My humble regards, Sir.
I’m a fan.

Odgovori
Ž

Tedy

Thank You Sir.

Ne

Bolje 10 Su 57 vrhunski naoružanih super radarima i najboljim raketama dugog, srednjeg, kratkog dometa….nego gomila aviona sa lošom opremom i naoružanjem. Ionako nećemo u frontalni vazdušnu borbu ako budemo ugroženi. Ali zato kada ovi polete objaviće zadatak. Dakle, što bolji PVO, i bilo koliko aviona koji su vrhunski i koji će ,,Diverzantski“ napraviti neprihvatljive gubitke nekome….A tih nekoliko pilota da budu svetska klasa( da treniraju stalno).

Odgovori
ma

zašto bi Rusija prodala Srbiji su57, s time riskiraju gubitak tehnologije buduči da srbija sjedi na dvije stolice. Malo koketira sa NATO i malo sa Rusijom. Osim toga srbija je okružena sa Natom. teško da bi rusi ustupili nesto njima najvrijednije što imaju nekoj udaljenoj zemlji da s time raspolaze i riskira gubitak tehnologije koju protivnik moze proučiti samo da vidi slabosti.

С

Прво стварно треба имати живце па до краја прочитати коментаторе од којих је већина дошла са Информера , Курира и сл. опскурних листова и ништа базично о овој материји нису прочитали.
Оно што ме изненађује код озбиљних коментатора које пратим и нешто од њих научим је подцењивање Кине.
КИНА НЕМА КВАЛИТЕТ??“ (намерно великим словима). Људи, ради се о земљи са милијарду људи, земљи која је у двадесет година послала гомилу људи на запад да уче, краду знање и идеје. У тој земљи сконцентрисана је тешка индустрија, хемијска индустрија, праве све од игле до ракета. Послали су сонду на Марс, праве свемирску станицу, чипове, софтвер пола робе које користимо је тамо произведено или има њихове компоненте.
Запад има паре али је у суштини деградирао школство, Руси имају школство (можда), али немају паре. Кинези деценијама развијају школство, а са парама полако ће постати светска велесила.
Хоћете да кажете да пола пијаних Руса који тумарају фабриком прави квалитет, а гомила Кинеза (којем заваре врата ако не носи маску,а заражен је ) не може из великог броја да створи квалитетан инжењерски кадар???? Људи где ви живите? Кинески кршеви?
А сад тема за размишљање: Зашто не кинески авиони? Јел неко био, пробао да их вози, упутио се како заиста то ради?
Ја сам убеђен да би Кинези имали интереса да нам продају, као што су имали интерес и за ФК 3.
У кога се појединци овде уздају? у Путина? Па гледајте га како плаче ових дана. Дошао му НАТО на праг, па сад кад је Москва иза леђа и нема где да устукне као прети. Он да нам помогне? Јајаре се око С 400, а знају да немамо пара. Јел читао неко њихове погрдне коментаре кад смо решили да купимо ФК3 од Кинеза???
Живо ме занима да ли ће бити објављен овај коментар.С поштовањем уредништву.

Odgovori
al

Zato sto je Kina jedna vrlo destruktivna drzava (Cak vise nego SAD), zato sto ne postuju i ne cene nista osim novca, zato sto su ljudska prava u unutrasnjosti Kine na nivou S.Koreje..
Maltene sve sto su „razvili“ su ukrali 90% negde drugde, zato sto ne postuju nista i nemaju problem sa time da kradu intelektualnu svojinu gde stignu.. itd..

Na samom kraju, ne prave kvalitetne proizvode i nisu konkurentni.

Ukratko, sto dalje od Kine ovakva kakva je danas.

Ameri i Rusi nisu cvecke no naspram Kineza su makar Evropejci po mentalitetu i pouzdani su partneri.
I to ne samo na papiru.

Mi

@ Sremac za nas je kineska vojna tehnika velika nepoznanica. Sigurno je da je sami nisu razvijali ,uglavnom je to iskopirano Rusko oružje ,znam zasigurno da su gubili licence pri sklapanju SU 30 posto je bilo mnogo fušeraja. Takodje i sami priznaju da su lošijeg kvaliteta od od originala. Isto tako su industrijskom špijunažom ukrali svu dokumentaciju o proizvodnji F35 ali treba imati i razvijenu tehnologiju i savladati postupke u izradi ………da bi se to kvalitetno napravilo. J31 obećava videćemo šta će ispasti .

Zu

„za nas je kineska vojna tehnika velika nepoznanica“

Što se onda kupuju FK-3 i CH-92?

Su-30MKK je ruski fušeraj. Njegova kineska kopija Shenyang J-16 je napredniji od svega što Sukhoi danas ima u ponudi; udio kompozita, AESA radar i PL-15. Jedino kaskaju za Rusima s motorima.

Pogledajte koju tehnologiju Rusi koriste za sklapanje SU-57. Za nijansu je modernija od pogona za sklapanje F35.

https://www.thedrive.com/the-war-zone/38083/russia-is-using-augmented-reality-to-produce-its-su-57-fighter

A uzgred, u SAD je sve teže naći radnu snagu koja se ne drogira.

С

altec

какве везе има каква је Кина држава и каква су људска права? И шта се то мене, нас тиче? Они живе како мисле да треба и то је њихово право. Опет то нема везе са индустријом и производњом. Нису конкуретнни?? Па да, Америка тржишно убеди државе да купе од ње.
Немају квалитет? Купују сви од њих, од игле до локомотиве.
Америка и Русија поуздан партнер??? У чему? Чувању савезника?
И ја ћу вам бити поуздан партнер ако могу да Вам продам нпр једну миљу нечега, а ви то још можете и да платите.

Mi

I dobro, sta smo saznali iz ovog clanka? Jedno veliko nista! Gde je ta uporedna analiza koja sagledava nase potrebe vs ponude i daje preporuku ili najbolje resenje za kupovinu? Ako vec najavljujete ozbiljnu analizu ona mora da se zavrsi sa preporukum ili dve tri sortirane od najbolje ka losijoj. Tako rade ozbiljni portali. Pa vise analize ima u komentarima nego u clanku.A mozda je to i cilj, baciti kosku pa neka se citaoci lome oko toga.

Odgovori
Ig

Otkud im ponude ?
Ponude valjda dođu nakon što se raspiše natječaj. I ako ih država nakon primanja javno objavi.
Takva analiza će se pričekati još bar 5 godina.
Ponude iz ranijih nabava drugih država nisu najsretnija referenca.

Do

Rodjeni, 90% ljudi ovde treba da zavrsi fakultet i doprinese realnom novom vrednosti ovoj drzavi (koji god segment ekonomije)!! To je resurs koji moze da se crpi i napravi napredak! Ove banana price pametovanja vecine ljudi me podsecaju na fudbal i bolje da ne komentarisemo to !!

A vreme ce doci kada bude moralo da se gine ponovo za drzavu, pa nece biti junaka da se busaju u grudi kao sada!!

Low profile i pazis da te ne nacepe

01

Nadam se da ce ovaj put da bude odobren komentar. Pa da ponovim i krenem redom… Prvo sto se tice jurisne i skolske avijacije ono sto bi bilo lepo videti u nasem posedu je M346 ili kineski L-15. Time bi mogli da jednim udarcem ubijemo 2 muve(zamenimo G4 i J22). Jos jedna ne tako mala prednost je unificiranost naseg RV-a i povoljnost sto se tice odrzavanja. Samim tim izbegavamo sarenilo u nasem RV. Drugo sto se tice lovacke avijacije. Citam tekst od Zivojina, sticem utisak kao neki vid bezvolje za nase RV. Pomislio sam da naslov glasi:“Crni dani za nase RV“. Medjutim skrolujem ka gore i vidim drugaciji naslov. Ne znam otkud taj pesimizam kod Zivojina jer ga pamtim uvek kao realnog i optimisticnog coveka jos dok je bio aktivan na MCM forumu. Kapiram da su iznenesene stvari zbog kojih postoji manjak optimizma realne ali ipak mislim da to nije doveka. Sto se tice mog izbora novog aviona za nase RV kao laik iznecu svoje misljenje. Prvo ono sto treba momentalno otpisati su avioni iz SAD-a. Nikada se nismo mirisali sa amerima a tu su i dozvole koje treba dobiti od Stejt Dipartmenta i njihovog Kongresa. Cak i da nam odobre avione pitanje je da li bi dobili Amrame i slicno ubitacno naoruzanje za te iste avione. O ceni tek da ne govorimo a o odrzavanju tih aviona pogotovo(primer Iran,Egipat,Venecuela itd…). Na listu za (ne)razmatranje ubaciti i Gripen. Znamo kakvi su bili Svedi pre par godina kad smo poslali zahtev za nabavku, a takodje znamo kakvi su kad necija spoljna politika nije po volji njihovoj zemlji. O naoruzanju za gripena tek da ne pricam. Takodje na listi ovoj dodati i EF-2000 jer ako jedna Austrija nema para za njegovo odrzavanje i letenje sta mi tek da radimo? Da ne pricam da i on ima gomilu americkih i engleskih delova i da bi dobili veto na taj avion. Sta treba uzeti u razmatranje? Od Rusa svakako SU-30SM/2, SU-35(samo bez price kako je SRB mala zemlja za takve avione jer to prosto je suplja prica a Katar,Kuvajt,Izrael to demantuju), Mig-35(jos je rano otpisati ga jer ako Rusi razviju AESA radar i dalje porade na njegovom razvoju to moze biti dobro, ako ni do 2030 ne urade nista tek tad odbaciti ga i staviti tacku na tu pricu). Dalje uzeti u azmatranje SU-57 jer ja ne vidim problem sto taj avion nije doziveo potpunu operativnost. Zasto? Ne znaci da nece, tako da taman do 2027 cemo videti kako se pokazao sto se tice pouzdanosti i operativnosti. Nikako ga ne otpisati. Sah-mat je maketa. Da li ce zaziveti to cemo videti kao i sa MIG-35 za par godina. Molio bih pojedine koji preambiciozno gledaju na njega da smanje strasti. Prvo neka Sah-mat skoci pa cemo onda reci HOP. Od Kineza treba razmatrati J-31, to sto je palubna verzija dalje odmakla ne znaci da nece J-31. Kinezi su daleko odmakli. Niko nije verovao da ce uspeti da istancaju J-20 u nekoliko desetina primeraka i plus jos da ce dvosed verziju da naprave i to stelt!!! Tako da nema potrebe da imamo sumnje za J-31. Cak sta vise on treba da bude medju Top-3 odabira u nasem RV pod uslovom da se razvoj zavrsi do 2027-2030. Ako me secanje sluzi on bi mogao doci i u verziji sa RD-33 agregatom-motorom koji nam je ohohoho poznat. Jos jedan razlog vise da bude na listi prioriteta plus je stelt plus je imao letove sto je svakako velika stvar da bude medju prioritetima u listi zelja. JF-17 bih uzimao u obzir jedino ako bi prica za M346 i L-15 otpala. Taj avion ima AESA ima PL familiju raketa za BVR sa preko 150km ali i dalje skromnih mogucnosti. To ne znaci da je los avion, naprotiv ali za tu cenu(35-45 milki) se za nas budzet ne isplati. Za kraj sam uzeo Rafal. Ne znam sta bih rekao za njega, uzeo bih ga u razmatranje ali sa velikim oprezom. Ista prica kao i za EF i Gripen. Ima americke i engleske delove a Francuzi su davno prevrtljivi i lako mogu i oni da udare embargo na odrzavanje. Od naoruzanje cisto sumnjam da bi dobili meteor. Mica mozda i da ali pitanje da li bi MICA bila pandan Amramu ili Meteoru u ne daj boze nekom sukobu. Ne treba kusati takvu corbu iskreno. Spectra je isto pod znakom pitanja. S druge strane, Francuski kapital i uticaj je prisutan(metro i aerodrom) plus smo kupili Mistrale i GM radare. Mozda bi tu FRA popustili za meteor ali otom potom. Imamo dovoljno vremena do 2027g, treba pazljivo analizirati i razmisliti. Nabavka aviona je velika stvar, ne samo zbog finansija i kakve takve politicke podrske(ponekad je ovo drugo upitno) vec to koristis narednih 40g a treba da bude pandan tvom okruzenju.

Odgovori
Mi

I da dodam jos nesto. Pokojni Jan Ivanjek, hrvatski vojni analiticar je u svakoj svojoj analizi pa i onoj za avione jasno na kraju rekao koja je njegova preporuka i zasto u odnosu na ostale ponudjace. I to pre par godina za Rafal. Treba imati stav bio pravi ili pogresan.

Odgovori
Zi

Milos Pavlovic

Ne možemo da analiziramo kao pokojni Ivanjek jer Srbija nema tender pa da se znaju kandidati.

Samim tim ne mozemo ni da nešto preporučimo. I to samo na osnovu propagandnog materijala proizvođača koji tvrde da su njihovi avioni najbolji.

BS

Ne mrzi me ponovo da otkucam, pa vi obrisite. Srpsko RV je nastalo na francuskim osnovama i tome ima vec vise od 100 godina, tako je bilo pre prvog svetskog rata, saradnja je nastavljena posle rata, zatim preko Srbije i u SFRJ, pa ce tako da bude i danas. Francuska nam je (dugacak je spisak ) prodala licence za puno toga (da ostanemo u domenu vazduhoplovstva), pa se od npr. Brege-19 na kraju doslo do duple zvezde K14 u Rakovici, kompletne Fabrike aviona u Kraljevu, ispitivanja aviona IK-3 u Parizu i deljenje nekih resenja sa Moran Solnije MS 406, pa do Orla, G-4 i NA na kraju, ciji prototip nije napravljen zato sto se nekima zurilo. Pored toga sto su ratovali protiv nas 1999. godine pomogli su nam i tada u nekoj meri, dostavljanjem bitnih planova NATO-a. Vidimo da su Francuzi dobili aerodrom Nikola Tesla, metro u Beogradu, tako da tesko neka drzava u okruzenju moze da dobije uz Rafale ono sto Srbija moze da dobije. Srbija ce sigurno da kupi nove avione, a da li ce da budu francuski ja se makar nadam. Ne znam da li publika zna, ali to sto nije VTI bombardovan je zavrsio Gadafi preko Francuza. Svakako ce Srbija imati zaokruzen sistem, a ne neku akro-grupu i u tome se prepoznaje sustina svega ovoga i svih nas koji ovde pisemo i koji volimo vazduhoplovstvo u Srbiji, a to je jedna ozbiljna tradicija prema vazduhoplovstvu, pa otuda i tolike emocije koje se ispoljavaju, a kod jednog broja komentatora i ozbiljno znanje. Mi vec sada imamo solidan broj tipova vazduhoplova u upotrebi, kako god i kakvi god problemi postojali mi imamo nekakvu kriticnu masu ljudi koji mogu ozbiljno da nastave dalje, a od ruskih aviona treba malo odmoriti, dosta je bilo. Kupuje se PVO od njih i zavrsena prica.

Odgovori
Jo

Mislim da se knjiga svodi na dva slova, Su-30/35 i Rafale.
– Američki avioni su preskupi (F-15), nedostupni (F-35) ili na zalasku karijere (F-16, F-18)
– Su-57 se proizvodi veoma sporo i Rusi su daleko od opremanja sopstvenog vazduhoplovstva. Su-75 nije u fazi prototipa. Mig-29M/35 je naručen u simboličnim količinama i nema dovoljno veliko tržište da bi se nastavio razvoj.
– Eurofighter je užasno skup za letenje, radi licenci za navigaciju. Austrija ga povlači radi toga.
– Gripen dolazi iz zemlje koja nema nikakvu političku težinu, a voli da deli moralne lekcije. Kada je pre desetak godina pozvana da pošalje ponudu, nije se udostojila da odgovori sa kurtoaznim „no, thank you“ pismom.

Kineze ovde nisam pomenuo, samo iz razloga što bi bilo jako teško razbiti predrasude. Radi se o zemlji koja bi bila izuzetno motivisana da proda borbene avione evropskoj zemlji, a koja poseduje stručne i industrijske kapacitete. Godišnje u Kini diplomira 4,5 miliona STEM studenata, 10 puta više nego u Americi ili EU. Tu bi najbolji kandidat verovatno bio J-10.

Odgovori
Iv

Samo je jedan izbor a to je Su30SM.Posalju se lepo piloti da probaju i rafal i Susku pa neka kazu oni svoje misljenje. Su 30sm,pravi visenamenski aparat, veliki dolet, odlicne manevarske sposbnosti,velika nosivost, odlican za ekltronsko ratovanje, moze da se koristi kao mino awacs, mi i tanker itd itd.Sama Indija je rekla pored svih aviona Su30mki ostaje udarna pesnica. Nabavkom Suhoja nebi imali da se plasimo nikog u okruzenju, jedno 14komada i mirni smo. Treba sada naruciti i taman za pet godina da stignu, plus migovi da ostanu.

Odgovori
F1

Kazete Indiji su Su30 udarna pesnica, a hitno kupovali nove Rafale nakon sto su Su30 bjezali od raketa ispaljenih iz Paki F-16. Tad su saznali da su Su30 inferiorni prema Su30 koje forsiraju zbog vlastite proizvodnje.

Zi

F16

Niste u pravu.

Kakvi hitni Rafali kada je taj avion Indija izabrala jos 2012. godine, a ugovor potpisala 2016?

Sukob sa Pakistanom je bio 2019.

F1

Zivojin, hitna isporuka Rafala i Meteora…jer se Su30 Made in India pokazao kao potpuni promasaj. Da zamaskiraju promasaj sa Su30, Indija si mantra da je srusila Paki F16 s Migom 21…procitajte si clanke indijskih novina nakon sukoba pa cete vidjeti da i oni sami kazunda su ih F16 brutalno nadigrali, taktikom, dometom raketa i mogucnostima… Ne znam kakvi su ruski Su30, ali ovi made in India su ispali totalni flop

Ž

F16

Читао сам све што сте навели, а и писали смо овде на порталу.

Изнео сам чињенице о томе када је Индија наручила и потписала уговор за Рафал.

Нема никаквих “хитних“ испорука нити “промашаја“ са Су-30.

Хоћемо ли зато што нису погодили Су-30, рећи да пакистански Ф-16 не ваљају?

Mi

Dragi prijatelji s T6 i redakcijo,želim vam sve najbolje u idućoj 2022g.
Svatko neka sebi odabere svoj put i letjelice na kojima će (nadam se letjeti u miru),ali gledajte da djeca žive u boljim uvjetima nego danas (u cijelom regionu) a kolegama pilotima želim mirno nebo i puno srećnih letova u miru i uzajamnom poštovanju,jer samo je Nebo granica! Pozz.

Odgovori
Š

Treba razmišljati dugoročno. Vreme eksploatacije aviona će biti 30+ godina i treba razmišljati o perspektivi date letelice. Ne treba uzimati nešto što je već sad udarilo u tehnološki maksimum. Šesta generacija je pred vratima. Loyal wingman je tehnoška današnjica. Treba sačekati SU 75! A onda možete imati i UCAV i jednomotorni i dvomotorni avion, sve sa identičnim motorom i bazirano na istim tehnologijama. Do tada uzeti L15B sa PESA radarom i širokim spektrom VV i VZ raketa. I to će za nas biti tehnološki iskorak. Koristi ga i kao pomoć LAE, (to je avion koji nosi i PL-12, ne može da ostvari nadmoć ali može da napravi gužvu u vazdušnom prostoru). Školovati ljude i u fotofinišu resursa uzeti SU 75. Ako resursi Migova budu na izmaku, iscimati Ruse za koji Mig 29 SMT da premostimo.

Odgovori
An

Lepi,……..uvjek je neka generacija pred vratima. Tom logikom zakaj uzeti 5
generaciju kad ce 6 doc na red tamo negdje 2040-te, sa cijenom bog te pita kolikom tako da ce se moc kupit 2 zrakoplova i dvije rakete. Zakaj pak ne sacekati jos malo pa narucit NC-1701 ENTERPRISE. Premostiti do tada sa nabudzenom 29-kom negdje do 2140 i puna kapa.

Š

Lepi, poslednji mig 21 bis je uvedeno 1983, a 1987 je uveden mig 29. Mig 29 je platforma koja se još uvek modernizuje, a na migu 21 lete još po neka zrakoplovstva… Ja se bavim inženjerstvom i dobro razliku kad treba obezbediti delove ili uraditi upgrade nečega što je u fazi active, ili nečega što je u fazi classic ili obsolete.

ik

Sa jedne strane, činjenica je da mi sa Francuzima imamo dugačku istoriju saradnje u kupovini/proizvodnji aviona. Problem je samo u tome što i sami Francuzi u Rafale-u koriste pojedine američke uređaje, što za nas znači dve stvari, ili nam neće odobriti kupovinu, ili ćemo ih dobiti bez određenih uređaja, a onda samim tim i ne dobijamo sistem koji očekujemo. Sa treće strane, Francuzi su se u svakoj sledećoj varijanti Rafale-a oslobađali po neke strane komponente, pa možemo da očekujemo da F4 bude u potpunosti francuski proizvod.
MiG se ovde sahranjuje, a činjenica je da je kopneno vazduhoplovstvo zasićeno Suhojima, dok sa druge strane isti gube trku na nosaču aviona. Najnovija varijanta MiG-29KUB, od koje je nastao današnji MiG-35, preuzima primat na Kuznjecovu, i jedva je ugurano od strane Suhoja osavremenjavanje Su-33, ali je pri tome data takva garancija da će verovatno ispasti iz naoružanja do uvođenja remontovanog Kuznjecova u upotrebu. Kao jedini palubni lovac ostaje MiG-35.
A onda dođe ovogodišnji MAKS, na prikazu je i dalje MiG-35 sa AESA radarom, ali su kao makete prikazani skalirani MiG1.44 sa ojačanim trupom da bi mogao da primi kuku za zaustavljanje na nosaču, kao model budućeg palubnog lovca Ruske RM. Pri tome su dimenzije bliže današnjim MiG29KUB/MiG-35 nego Su-33. Pri tome se kao dodatak prikazuje ruska varijanta evropskog MAKO-a kao lakog lovca, i SCAT. Pri tome, koliko god da se približio po dimenzijama Su-30, MiG 29KUB/35 je i dalje dovolno manji da predstavlja ozbiljnu razliku u broju aviona koji se mogu smestiti na nosač. Pri tome je dolet i količina naoružanja postala toliko približna da je pitanje prednosti Su-30.
Sa druge strane, naše RV sve novoizgrađene hangare ne pravi prema nekim drugim dimezijama, već su zahtevi takvi da u njih komotno stane MiG-35, pa je na skicama data i slika istog.
Sada, MiG-35 u paketu sa AESA radarom i ostalim džidža midžama dodatim u konfiguraciju se izjednačava po karakteristikama sa Rafale F3, a u mogućem osavremenjavanju se može približiti Rafale-u F4. A potencijal za istu ima.
Onako kako sam ja razumeo najvećeg sina našeg naroda i narodnosti posle druga Tite je da mi želimo da pored postojećih MiG-29 nabavimo još jednu eskadrilu višenamenskih aviona, a da pored Orlova u koliko god broju da ih osavremenimo želimo i eskadrilu lovačko-bombarderskih aviona.
Imajući u vidu kretanje u palubnoj avijaciji, nešto mi se javlja da je od preživelih biroa koji su projektovali višenamenske avione predviđeno da kao brendovi opstanu Sukhoi, Mikojan i Jakovljev, sa jasnom podelom šta će ko praviti. Sukhoi će kao dokazan praviti multirole za kopnenu avijaciju, i tu će dominirati, sa izuzetkom strateškog presretača. Mikojan će praviti aviona za palubnu avijaciju, i naslednika MiG-31. Pri tome će SCAT igrati ulogu Ohotnika u palubnoj avijaciji. Jakovljev dobija školske avione, i avijaciju sa vertikalnim poletanjem, ukoliko se pokaže interes za daljim razvojem ovih aviona.
Sada, mi možemo da se zaletimo da bi merili kome je veći sa Hrvatima, i da kupimo nove Rafale F4. Pri tome ćemo svakako dobiti upotrebljiviju konfiguraciju, upravo zbog pomenutih projekata koje je francuska kod nas dobila. I dobićemo uticaj na trenutno vodeću zemlju EU posle odlaska frau Merkel. Ako se još ima u vidu mogućnost propasti vodeće Nemačke banke, na koje upozoravaju mnogi nezavisni ekonomisti, to može još više ojačati poziciju Francuske unutar EU. Opet, nisu Francuzi dobili ni malo u podeli što se naoružanja tiče. Helikopteri, radari, mistrali, procenat francuskih delova u transportnom avionu (isti se samo sklapa u Španiji), tkao da se može reći da su zadovoljeni i bez Rafale-a.
Sa druge strane, možemo i uraditi nešto što se meni učinilo da je bilo u izjavi, ali da je promaklo. Mi sa postojećim avionima možemo da izdržimo do 2030/35-te. Dokupljivanjem eskadrile polovnih MiG-29SMT, uz odgovarajuće radare, rešili bi problem najranije do 2040/45 (avioani su sklopljeni 2015-te). Dobili bi koliko-toliko unifikaciju flote što se lovačke avijacije tiče, približno isti tip aviona, lakšu preobuku, i održavanje uz minimalni trošak. Uz odgovarajuće radare ovi SMT bi uz duplo veći broj u odnosu na okolinu (osim Rumunije) kratkoročno obezbedili dominaciju. Pri tome bi nam došli u punoj konfiguraciji što se tiče naoružanja i opreme. Druga, ali znatno skuplja varijanta bi bila kupovina MiG-35, što opet ne bi bila loša varijanta, ali bi koštala nešto skuplje.
U tom slučaju bi zaista mogli da se igramo što se tiče druge eskadrile LBA. A mogli bi da se igramo balansa i što se tiče proizvođača, LBA ili laki školski avion sa borbenom varijantom sposobnijom od Orla bi mogao da dođe sa zapada, ili od partnera zapada. Progledalo bi nam se kroz prste za mnogo toga što se uzima kod Rusa.
Kupuje se vreme od nekih 20 godina.
Za to vreme će se videti šta će od projekata aviona 5-te i 6-te generacije ostati u igri i na istoku i zapadu. A piloti će biti upoznati sa obe filozofije, i moći da se prilagode bilo kom rešenju u budućnosti relativno jednostavno.
Ukoliko sam u pravu oko podele svera oko tri preživela konstruktorska biroa, možemo da očekujemo palubni MiG, sa SCAT-om, kao realnu varijantu tada, ruski MACO za obuku i LBA, unifikaciju po pitanju motora, naoružanja i opreme u kompletnoj avijaciji. Pri tome bi zbog unifikacije pokušao da odigram na mogućnost sklapanja ruskog MACO-a kod nas, uz najmanje 30-50% delova proizvedenih kod nas. I remonta motora kod nas za EU ukoliko negde prodaju svoje avione, i dobar deo bliskog istoka.
Slično bi moglo da se izvede sa Su-57 i Su-75, uz Jak kao školski avion. A i videćemo šta će u ponudi biti tada.
Ukoliko se opredelimo za zapadnu varijantu, mogla bi da se odigra igra slična kakva se igra sa Airbus-om. Sada, tu opet zavisi kako budemo odigrali za aviona za obuku i LBA. Ako bi kupili T-7, to bi smanjilo mogućnosti, ali kada nebi, ja bih tu odigrao jednu trenutno malo verovatnu igru, ali moguću za dvadesetak godina. Ponuda učešća u završetku razvoja MACO-a, sa tim da se onda dobije sklapanje u Srbiji i 30-50% proizvodnje delova i naoružanja i opreme ovde. A onda bi što se tiče aviona 5-te generacije mogli da se igramo sa onim evropskim projektom koji zaživi. Ako i ne bude ništa od toga, bilo koji avion sa zapadnom opremom bi opet došao u obzir.
U krajnjem slučaju, mogli bi da zadržimo i isti odnos partnera u LA i LBA/školskoj avijaciji. Ali bi ovog puta, ukoliko bi saradnja išla kako ja mislim da bi trebala da ide, dobili ogromno učešće u sklapanju komponenti, proizvodnji delova, centrima za generalne remonte, itd.
Ukoliko bi to uspeli, smešilo bi nam se svašta u budućnosti.
Uglavnom, 5-ta generacija je došla samo u Americi, ceo svet kaska za njima 30 godina. Zato je većina projekata aviona 5-te generacije pri kraju razvoja, ili kreće u razvoj danas. Ovo kako sam ja zamišljao premošćavanje jaza bi omogućilo za male pare prilično jako RV koje bi zajedno sa odličnim PVO moglo ne samo da odvrati svakog, već i da zabiberi čorbu mnogima kočopernima u regionu.
Bili bi mirni do 2045-te, a mogli bi već da biramo kojim ćemo putem dalje već od 2030-te. Tada ni nam bila puno jasnija slika gde su svi projekti, i kako stoje koji proizvođači. Jer trenutno vreme je najgore, lomi se ko će preživeti, a ko ne, koji projekti će zaživeti, koji ne, ko se kupi bilo šta novo u većem broju može zastariti za manje od 5 godina po stizanju u jedinice. Ovim bi se dobilo ba vremenu, situacija bi se malo raščistila, i lakše bi bilo izabrati kojim putem dalje.
Da smo mogli da biramo recimo 2005-te, ja bih tada odabrao EF-2000 Transhe 3. Ali, odlagali smo previše, jedva spasli RV, i ušli u period smene generacija u punom obimu u celom svetu, gde cvetaju projekti i kooperacije na sve strane, a pitanje ko će zaživeti i preživeti u sledećih pet do deset godina.

Odgovori
А

@ikim

Рафали не користе америчке уређаје…

ne

Za sve ljubitelje kineske tehnologije,imam pitanje:da li bi za svoje novce kupili kineski automobil ili evropski?

Odgovori
Dr

Ako je u pitanju E-Auto u svakom slucaju , pre dva meseca , izasao je neki SUV EV-6 druze na nivou X5 od BWa je , kvalitet haos ! po nekim parametrima prevazilazi sve sto je napravljeno na zapadu a cena – smeska —– 57 0000€ .

Sa

Su-35 ili Su-57, sve ostalo je nepotrebna prica i mlacenje prazne slame. Iz milion razloga, politickih i tehnickih. Da skratimo svu pricu.

Odgovori
Ma

Rusija nebi prodala srbiji su57, čisto sumnjam. prvo srbija nema dovoljno novaca da plati njih, jer rusi trebaju partnera koji ce im pomoči financijski u razvoju a srbiji je sigurno preskup a drugi razlog. su57 nebi prodali jer žele zaštititi tehnologoju. sumnjam da bi rusi predali srbiji tu tehnologiju, jer Srbija sjedi na dvije stolice. osim toga okružena je sa nato savezom.

Ba

Kupovina savremenih aviona je pre svega političko pitanje, a pošto se u komentarima nadugačko i naširoko analiziraju mogući modeli aviona, nisam primetio da se iko osvrnuo na situaciju šta bi se desilo kada bi se u Srbiji u aprilu 2022. godine promenila vlast. Šta bismo u tom slučaju mogli da očekujemo po pitanju vojnog budžeta i odvajanja za nabavke novog oružja, u koje spadaju savremeni avioni? Da li bi se tada novci, koji su sada namenjeni vojsci, usmerili na neke druge stvari? Mislite malo o tome.

Odgovori
Sa

Sve sto je navedeno su prelazna resenja za narednih 20-30 godina. Potrebno je nesto sasvim novo i revolucionarno cime bi se obezbedili dugi niz godina. Postoje planovi i za 6. generaciju (mozda cak i 7.), ukljuciti se u to hitno. Vidite da se 5. generacija nije bas nesto pokazala jer i dalje sve odradjuje 4. generacija. Samo bih napomenuo da kineske ne treba uzimati jer mislim da imaju fizicki manju kabinu u koju nas pilot ne bi mogao komotno da se smesti.
Krenuti u istrazivanje i razvoj necega sto je danas SciFi kao na primer Teslin stit, laserske tehnologije i mirna Backa, takodje razvijati nove materijale na bazi kompozita i slicno, primeniti neke nove fizicke principe u kreiranju jedne respektabilne VKS Srbije jer mir nema cenu

Odgovori
GK

Čitam komentare i ne vjerujem koliko nerazumjevanja postupka odabira novog VnBA ima među čitateljima. Dosta se težišta stavlja na performanse a da se pri tom zaboravlja da to nije odlazak u IKEA market. Pitanje je da li će netko htjeti prodati, da li će se moći to platiti i da li će se moći održavati.
Srbija ima proračun od 11,6 mlrd eura, vanjski dug tri puta veći, najave u periodu od tri godine su novih 11 mlrd zaduženja što će biti četri godišnja budžeta. Eskadrila novih Rafala je 2 + mlrd eura ili 20% budžeta. To se mora platiti odmah odnosno avansno. Održavanje eskadrile je gotovo 100 mil godišnje ili skoro 1% budžeta Srbije. S 400 ovisno o konfiguraciji i broju baterija od 1-2 mlrd, održavanje prava sitnica… Ljudi moji…
Hrvatska ima budžet 17,5 mlrd eura pozitivnu platnu bilancu (Srbija negativnu) i za nju je ovo što je nabavila preskupo. Ima donaciju Bradlyja čiji Upgrade košta oko 170 mil USD pa se nećka radi financija a Srbija diže vojni proračun na 1 mlrd eura ili 10 % budžeta. Ukoliko dođe do rasta kamata a doći će i avioni i PVO ruzinavit će na livadi kao spomenik ljudskoj ludosti. Super su i autoputevi i avioni i S 400 ali to nije kupljeno iz slamarice nego na dug a čisti je trošak i ne stvara novu vrijednost.
Apeliram na uredništvo da napravi interviju s nekim financijskim stručnjakom o efektima ovih nabava na ekonomsku budućnost Srbije. Sjeverna Koreja ima moćnu vojsku, atomsku bombu, krstareće rakete i narod koji umire od galdi a i majka Rusija nije daleko od toga.

Odgovori
Lu

Točno.

Majka Rusija je među najmanje zaduženim zemljama na svetu, Japan je najzaduženiji.

Hoćete da kažete da zadužene zemlje žive iznad svojih mogućnosti proporcionalno zaduženosti? I da je ruski standard dugoročno održiv, dok japanski, grčki, američki itd. nije?

Dr

Tek ovako usput Budzet Srbije je negde na nivou 60 milijardi € . za hrvatski neznam i nije mi ni bitno !

Iv

Dragan Dubonjac

,,Budzet za 2021. godinu predviđa ukupne prihode od 1.336 milijardi, što je povećanje od 3,5 odsto u odnosu na rebalans budzeta iz 2020., kao i ukupne rashode i izdatke od 1.514 milijardi dinara, što je smanjenje od 14,63 odsto u odnosu na rebalans ovogodišnjeg budzeta…
To ti je malo manje od 13 milijardi $

Evo stranice ako laze koza ne i rog:
https://mfin.gov.rs/sr/aktivnosti-1/usvojen-budzet-za-2021-godinu-1
Jedino ako to nije neka druga R Srbija?

Iv

Za R Hrvatsku:
Prihvaćenim budžetom prihodi su predviđeni na nivou 147,3 milijarde kuna (19,5 milijardi eura), a rashodi na 157,9 milijardi kuna (19,8 milijardi eura).CC 22 Milijardi $

ik

GK, dobru si temu pokrenuo, ali u pogrešnom pravcu.
Nije problem Srbije ni koliki je godišnji budžet, niti koliko se planira za opremanje vojske. Nisu problem ni putevi sami po sebi. Problem je na koji način se diže BDP, i kako se zadužuje naspram tog podignutog BDP-a.
Kada jednom izgradiš sve te kapitalne investicije, završiš priču, šta će biti sa BDP-om kada nekih 30% njegovog rasta upravo one pokreću? Otići će strmoglavo dole, a zaduženja će ostati. I odjednom nisi zadužen 50-60% BPD, nego 90-100%. Pri tome sve što se gradi rade strane firme, sa našim kao podizvođačima, a sve češće i to nije slučaj, već dovode kompletno svoje radnike.
Što se tiče stranih investitora, 80% investicija su bile radno intenzivne fabrike koje zapošljavaju manuelne radnike, a za njih su date ogromne pare od strane države. Te firme čim subvencije isteknu pakuju mašine i odlaze dalje, jer je u međuvremenu prosečna plata osetno porasla i više nismo najjeftinija radna snaga ne na Balkanu, već i šire. Krenulo se u zadnjih dve godine sa investitorima koji donose razvoj, ali ih je malo i priča ide sporo. Kada se svi infrastrukturni projekti završe, ako u međuvremenu ne namaknu dovoljno investitora koji će raditi i razvoj, a ne samo proizvodnju u Srbiji, bićemo u čabru deset puta gorem nego 2012-te.
Jedina dobra stvar koja se desila u međuvremenu je što je pandemija pokazala da ako nemate proizvodnju delova dovoljno blizu, možete doći u žestoke probleme, a i proizvodnja u dalekim zemljama pored jeftine radne snage postaje preskupa ako se cena transporta poveća u meri u kojj se povećala, pa sada mnoge firme vraćaju osetljive delove proizvodnog procesa natrag u matične države ili na matični kontinent.
To je još jedan od razloga da se ide na prelazno rešenje, koje će biti jeftinije i u nabavci i u eksploataciji. A da se onda za petnaest godina krene ozbiljno u proces nabavke sada završenih projekata 5-te generacije.
I normalno, sve ovo važi pod uslovom da ostanu isti igrači na vlasti, promena vlasti ukoliko bi došla opcija koja je vojsku svela na lovačko društvo bi sve ovo svela na lovačke priče. Pri tome se meni ne sviđaju ni jedni ni drugi, na žalost obe opcije su ovako ili onako kontrolisane spolja, a treće (pogotovu nezavisne) nema na vidiku, isprojektovali su nam buduće lidere kao na traci, i dovode nove kako stari nisu spremni da potpišu/ispune šta se traži.
I nemoj da misliš da toga niko u Srbiji nije svestan, svesni smo svi mi itekako. Zato i većina realnih predlaže prelazno rešenje, em je jeftinije, em čuva opstanak RV, em omogućava obuku pilota i tehničkog sastava, em završava sve moguće poslove koje treba zajedno sa jakom PVO. Avioni će biti redovno održavani, a piloti će moći da lete.

Odgovori
Sh

Glavni problem RV je ljudstvo. Dugo su se politicari vadili na manjak para, relno vazduhoplovstvo je bilo i bice papreno skupa komponenta VS, mozda se cini da se materijalna situacija popravlja ali krucijalna pitanja i dalje nisu resena. Zasto bi neko bio borbeni pilot? Zahtevan posao sa malim primanjima velikim odricanjima…porodica trpi, kad je frka drzava te odbaci i proda ko staru krpu…..nikakva perspektiva. Sistem treba da se kompletno uradi od selekcije skolovanja sluzbovanja lecenja prestanka aktivne sluzbe prelaska u AS i na kraju penzionisanja. Na pilota drzava potrosi milione dolara za skolovanje a u eksploataciji odnos prema njima je ko prema nkv radniku. Kada se tako postavi sistem onda tek moze struka da podnosi zelje i cestitke za novim aparatima, dotle u perspektivi kad isteknu resursi ovih nasih 29-ki, strucnjaci ce da produze na po jos nekoliko godina taman toliko da sledeca generacija koja Rusija treba da rashoduje ne pripadne nama…..KATABAZA

Odgovori
V

Tko je čitao s razumijevanjem, shvatiti će da je Živojin rekao sve i da se tu nema šta pretjerano dodavati. Kuća se gradi od temelja, bez preskakanja koraka i pogotovo bez sujete prema susjedima. Politika je opet priča za sebe koja bi bez obzira na baš generalno veoma loš trenutak za kupovinu borbenih aviona, mogla doslovno napraviti problem za RV za narednih nekoliko desetljeća. Mudro, staloženo, strpljivo, ne treba žuriti s ovim korakom, ustvari ne smije se žuriti s ovim korakom.

Odgovori
Ma

Izgleda da je Vucic mislio na EF2000 iz Britanije verovatno da bi to bila prvensveno politicka odluka, zarad poravnanja odnosa sa Englezima. Mozda gresim, ako je;mislio na Rafal onda bi godine prosle za nabavku, zbog prevelikih porudzbina, a on najavio do 2025. Realno je samo Mirage2000 od UAE, em bi bio jeftiniji, modernizovan i gotov avin bez cekanja u red.jeftiniji i mogli bi uzeti 2 eskadrile.

Odgovori
De

Kad bolje razmislim, za nas bi najbolji bio Gripen. Ne samo što mu je jeftina cena naleta, nego bi se naša politika dobro uskladila sa švedskim pogledima oko manjinskih prava, recimo, naša premijerka bi tu bila u dobroj poziciji da ishodi za Srbiju još koju pogodnost.
A uz sve ovo, imali bi zapadnog partnera, što bi dodatno osnažilo našu neutralnost.

Odgovori
JF

Ne znam sto se pravi tako iskljuciva podela na zapadne i ruske avione, tj. sto se olako otpisuju kineski. Kina je ozbiljna zemlja u stanju da proizvede najzahtevnije tehnoloske proizvode koje kupuje citav svet. Ako je tacno da se eskadrila JF 17 od 12 letelica moze kupiti u paket aranzmanu za do 700 miliona evra (Irak, Argentina), sto je pola milijarde jeftinije od kojekakvih drugih varijanti, onda za nas „siromasne“ kojima treba bukvalno visenamenski jednosed avion, takva opcija mora biti na vrhu liste. S tim sto su benefiti takve akvizicije potencijalno visestruki i manje se zameramo evropljanima u svetlu desavanja u Ukrajini. Tako Kina demonstrira i meku moc i sigurno nece dozvoliti da njene letelice u Evropi budu predmet rugla tj bez resursa, dok se dalje pozicioniramo kao njihov „saveznik“ privlacan kako za njihove turiste tako i za druge investicije. Osim toga, kinezi bi nam sigurno prodali i one njihove pl-15 rakete, sto ne treba zanemariti. Takav avion koji ima buducnost proizvodnje i nadogradnje NOV po toj CENI ne treba otpisati😉

Odgovori
YP

Da, ali nama treba avion koji će služiti narednih 30 godina. Kineski avioni su velika nepoznanica, a nabavka istih nosi i veliki rizik, s obzirom da se u jednom momentu od nas može zahtevati da obustavimo saradnju sa Kinezima.

Iv

Rafale tesko za Srbiju?Ako Francuska mora birati izmedu Srbije i Indije ,svatko zna odgovor.Za Indiju je veliki rizik da RS kupi Rafale F3-R.

Odgovori
om

Za Despota, Hrvatsku piloti koji idu u Francusku nisu nikakvi piloti u poznim godinama To su ljudi koji idu lično po preporukama rafalovih instruktora koji su se provozali u dvosjedima i koji su pokazali svoje motoričke sposobnosti i sve što je Francuze interesiralo.Stvarno ti je jadan komentar. Uzgred vi nikada nećete letjeti neki zapadni avioni dok ste u prikrivenom savezu sa istokom, nema tu nikakve neutralnosti već je problem što ste razdvojeni da nije tako ne bi niti bili neutralni. I baš zato ne možete pazariti Rafale jer vam Ameri ne bi dali ali bolje za vas jer bi imali problema i sa logistikom.
Jednostavno dok vidite takovu politiku osuđeni ste na istočnu avijaciju.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor