Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

11. dec 2024

„Dassault Aviation“ zapošljava menadžere za program „Rafal Srbija“

10. dec 2024

Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

5. dec 2024

Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024

Bosna i Hercegovina nabavlja dodatne helikoptere za svoje oružane snage

29. nov 2024

Helikopterska jedinica makedonske policije proslavila 55 godina

28. nov 2024

Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024
Klan Kosova: Kosovske bezbednosne snage dobile besposadne letelice Bajraktar
KSB su navodno dobile oko 5 Bajraktara koji su naručeni pre 7 meseci / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Klan Kosova: Kosovske bezbednosne snage dobile besposadne letelice Bajraktar

Kako je u petak 5. maja ekskluzivno objavljeno na internet portalu radio-televizije Klan Kosova, Kosovske bezbednosne snage (KBS) sada raspolažu sa turskim izviđačko-borbenim besposadnim letelicama TB2 Bajraktar.

Pozivajući se na neimenovane izvore u, kako se navodi, međunarodnim bezbednosnim krugovima, prištinska televizija iznela je informaciju da je KBS opremljeno sa ‘‘oko 5‘‘ letelica, što su, kako se komentariše, ‘‘kapaciteti koje prevazilaze potrebe ove formacije‘‘.

Klan Kosova dalje prenosi da su letelice, zajedno sa zemaljskim komandnim stanicama, isporučene iz Turske nakon 7 meseci od kako je ugovor sa proizvođačem potpisao kosovski ministar odbrane Armend Mehaj.

Podseća se i da je interes za nabavku Bajraktara pokazan početkom prošle godine kada je u poseti turskoj kompaniji Baykar Technologies boravila kosovska predsednica Vjosa Osmani. Tango Six je preneo i da je prethodna poseta kosovske delegacije protizvođaču Bajraktara realizovana još 2. oktobra 2020.

Još uvek nema nikakve zvanične potvrde da su KBS zaiste dobile TB2, kako od prištinskih vlasti, tako ni od proizvođača ili turskih vojnih ili političkih zvaničnika. Ukoliko je teritorija Kosovo zaista dobilo ove letelice, to bi bio četvrti evropski korisnik Bajraktara (uključujući Tursku) i ukupno šesti koji ih je zvanično ugovorio. Poslednji poznati kupac bila je Albanija koja je u decembru prošle godine naručila tri letelice.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Ro

I mi smo valjda naručili – gde su naši Bajraktari? Predsednik da smesta urgira kod svog „velikog prijatelja“ Erdogana….

Odgovori
Bl

Pa vidis da „nas“ je ugurao preko reda.
Sad sto ih je njego brat Erdogan poslao u nasu juznu pokrajinu je manje bitno.

Da

Ako je informacija tačna, ovo predstavljena direktno kršenje rezolucije 1244….
Da je Srbija ozbiljna zemlja koja drži do svoje bezbednosti ove besposadne letelice bi odmah, nakon što ih detektuju osmatrački radari po poletanju iz baze, trebale biti uništene dejstvom lovačke avijacije…
Ali pošto Srbija to nije, onda treba očekivati česte izvidjačke misije ovih BPL i snimanje pozicija vojske u dubini teritorije ili čak i napad na aerodrom kod Kraljeva u slučaju zaoštravanja situacije na severu Kosova…..Nato je rešio da ispita trenutne mogućnosti i kapacitete srpskog sistema Vojin i RV i PVO.

Odgovori
De

Cemu panika? Njima je pod citavom NATO avijacijom nastala guzva dolje prema Albaniji.

Vl

Drzava je mozda lazna, ali bezbednosne snage su i vise nego prave i jacaju iz godine u godinu.

Odgovori
Ne

Hrvatska za par meseci dobija rafale, Kosovo vec dobilo tb2 a nasi samo najavjuju….

Odgovori
Pe

Verujem da ce jednom u buducnosti i Albanci sa Kosovas vezbati zajedno sa nasom armijom u prijateljskim odnosima, nadajmo se, sto pre.

Odgovori
Re

Hoće naravno,kada budemo vratili KiM biće i Albanaca u našoj vojsci ko nekad pa ćemo da vežbamo samo tako svakih mesec dana.

Ozbiljna prica, Turska ce samo nastaviti da naoruzava taj rejon. Sta je nas odgovor, jedan i po kineski dron i 1 baterija Pantsira?

Odgovori
op

Njihovo pravo je da se naoružavaju, a naše da ih razoružamo. Po meni ovo je više problem do Beograda nego što je do Prištine, jer je Beograd dozvolio formiranje vojske Kosova i adekvatno naoružavanje i obuku. Na pola puta između „admin. prelaza“ i K. Mitrovice je utvrđeni punkt Rosu ili obične policije. Mogu da zaustave koga hoće, kad hoće i po bilo kom osnovu ili izgovoru…svidelo se to nekome ili ne…

Odgovori

Apsolutno se slazem da je nas problem, svaka njima cast, verovatno bih licno isto postupao.

De

Toliko o nepostojanju vojske Kosova

Odgovori
ko

Imaju oko 10 hiljada vojnika plus 5000 rezervista.

Dodajte na to oko 10000 policajaca..

Najbolje zapadne puske, logisticku pomoc od strane NATO-a i prvenstveno Amerike..

Na stotine oklopnih vozila sa balistickom zastitom istog nivoa koji ima Milos M16..BOV..

Zapadne protivoklopne rakete TOW, Javelin..

Da ne ulazim dalje..

Treba da je svima jasno, prvenstveno govorim laicima.. to da je to jedna ozbiljna vojna formacija (pogotovo za velicinu te „drzave“) i da je „regulisanje“ problema Kosova i Metohije vojnim putem od strane drzave Srbije.. je nista drugo nego jedna bajka koju autokrate ranga AV vole da pricaju svojoj ciljnoj publici.. a svi znamo ko je to.. strucnjaci definitivno nisu (generalno govorim, ne samo o vojsci).

Ni

@kojabrat86

Ma imaju milion vojnika i policajaca, i trilion oklopnih vozila.
Iako je zlatno pravilo ne potcenjivati nikog, 1 na 1 u sukobu oni nemaju sta da traze i prosli bi kao onomad kada su imali najmoderniju vazdusnu podrsku, albansku artiljeriju, i sve ostalo sto im je zapad pruzio.

Ma

Nikola@

Mislim da je jasno da je 1:1 Srbija jača od Kosova. To je svakom jasno.
Kao što je i svakom jasno, da je jedina šansa Srbije da vrati Kosovo vojno, jeste brza, ali ono, munjevito brza vojna akcija. A to nije išlo dok su Albanci praktično imali oružje koje se nabavlja na crnom tržištu, dakle, minimalno, a Srbija imala od JNA skoro sve, tada još poprilično moderno i upotrebljivo.
E sad, zamisli koliko bi sad to išlo „brzo“.
Nitko neče naoružavati Kosovo da bude ravnopravno Srbiji, nema potrebe. Dovoljno ih je naoružati da izdrže prvi udar, da kupe vrijeme, a onda slijedi podrška zemalja koji su ih priznali, čak i da se NATO povuče, i da ne ratuje direktno, uslijedila bi masovna pomoč, imaš primjer Ukrajinu. Pošto niste nuklearna sila, vjerovatno bi u najmanju ruku zatvorili nebo nad Srbijom. Jedine dvije opcije, da bi imali ikakve šanse za vojno rješenje ( drugčije ne postoji, Albanci nema šanse mirno da se vrate), jeste da osigurate prešutnu političku dozvolu USA, Evrope. Ostali bi možda onda „odvratili pogled“. Druga opcija, je da Rusija fizički dođe do srpske granice, pa da može pružiti podršku i nekakvu zaštitu. Prva opcija, sumnjam, jer bi to značilo jako savezništvo s Zapadom, što bi trebalo s nečim dokazati.. nešto vjerovatno poprilično „skupo“, možda RS. Druga opcija također malo realna. Da Rusija i dođe na granice Srbije, sumnjam da bi to ikome išta dobro donijelo, pošto bi postali prva crta bojišta dva bloka, a situacija bi več odavna eskalirala toliko da bi oružje bila jedina stvar koju bi imali u ogromnim količinama, al zato sve drugo bi otišlo u p.m.
Realno, jedina šansa je da Turska okrene leđa NATOu, pa NATO odluči ukinuti im utjecaj na Balkanu, i okrene im leđa u BiH, Kosovu… Tad bi NATO tražio kome da „ostavi“, Albaniji (koja bi vjerovatno okrenula leđa Turskoj), ili Srbiji, ako bi Srbija okrenula leđa Rusiji. Eto, realno, jedina realna opcija. Moguća, ali ono, baš mali postotak šanse.

Ni

Mate, nisu oni ni tada nabavljali naoruzanje na crnom trzistu. Bio sam dole i mogu ti reci da sam vidjao bolje naoruzanje i vojnu opremu nego sto su imale nase najelitnije jedinice u to vreme. Te price kako su imali po koju pusku nabavljenu na crnom trzistu, to moze da prica neko ko nije bio dole. Pored toga, zaboravljas Nato pakt i sta je sve dovuceno u Albaniju i okolne drzave, u Jadransko more. Sve je to korisceno protiv nase vojske, a protiv aviona, krasterecih itd. nije se moglo braniti automatskim puskama, topovima i tenkovima. Dakle, gubis iz vida cinjenicu da mi nismo ratovali samo protiv STS vec i protiv skoro citavog Nato pakta, albanske armije koja je itekako koriscena tokom agresije na SRJ.
A sto se vracanja Kosmeta u ustavni poredak Republike Srbije, ja o tome nisam pisao nista. I dalje ostajem da tkz. kosovke snage (pa i albanska armija) nemaju sta da traze u sukobu sa VS i prosli bi, bez mesanja sa strane, isto kao i onomad.

Pe

@Nikola Pa to je besmisleno sto pisete, sta znaci „bez mesanja sa strane“ ako znamo da je Srbija potpisnica Kumanovskog sporazuma ne sa Albancima,nego sa NATO?
Prvi pokusaj Srbije da prekrsi taj sporazum znaci vojni sukob protiv NATO, u kojem bi sad jos daleko gore prosli nego 1999, jer je NATO veci i jaci, a Srbija manja i slabija od SRJ 1999.

Mi

Evo izjave Vucica prije manje od godinu dana; „Želimo da kupimo Bajraktar, ali želi ih ceo svet tako da smo stali u red. Verujemo da ćemo sledeće godine da ih nabavimo. Želimo da povećamo prvobitno dogovorenih nekoliko desetina na nekoliko stotina miliona evra u vezi te porudžbine“ – rekao je Vučić.

Izgleda da su na Kosovu stali u red prije.

Odgovori
Mi

Mislim, pa zar je je uopšte pitanje na čijoj su strani Turci od dve u pitanju. Predaleko je Srbija da sa politikom i biznisom moze ista tu promeniti. Ni Izrael nas ne bi vise fermao, a kamoli Turci.

Za

Super. A sada lepo isporuciti 3 slepera protiv tenkovskih raketa oslobodilackoj vojsci Kurdistana. Ili jos bolje ‘ bar 10’ Pegaza…

Odgovori
Dr

Mislim da su ih „Panciri“ bukvalno spustili na zemlju. Nema više isporuka Ukrajini

Odgovori
VR

Pa, mi onda možemo ovo da posmatramo kao dobru vest? Imamo i mi Pancire. Nisam, baš, siguran da je tako. TB2 nije samo drona za napad, ima daleko veće mogućnosti.

Mi

Poslacemo Pegaza da ga obore. Nemaš jeda! Jedan se zaleti u Bajraktara a drugi snima da imamo snimke iz dva ugla :-)

Odgovori
Br

Mi takvog „barjaktara“ nikad nismo imali.

Odgovori
Ra

Od tog Barjaktara samo je kostur Turski. Glavni delovi su USA, Kanada, Britanija.
To je politicka odluka. Mi smo nabavili CH-95 koji je tu negde paralela.
Ne znam da li nasi ocekuju i prenos tehnologije sa CH-95 na neki nas dron tog gabarita – to bi bilo i bolje nego nabavka Barjaktara. Mislim da je taj dron izvikan, obara ga bilo koji PVO.

To je igra naoruzavanja, naoruzavas se ti ali naoruzava se protivnik samo je pitanje ko moze vise i bolje da se naoruza.

To sto Vucic narucuje Barjaktare, mislim da je to samo bacanje gafova i ispitivanje terena. Barjaktar je udarni dron NATO pakta a mi nismo bas tipicni njihovi klonovi. Pitanje je da li ce tim Barjaktarima autonomno upravljati Albanci na Kosovu ili ce biti po obaveznom kontrolom nekog drugog.

U svakom slucaju: nista strasno, nista novo. I oni se naoruzavaju, krse sporazume ali krse ih 20 godina vec smo navikli.
Ako Barjaktara moze da obori PASARS onda nema sta da se plasimo.

Realno, mi smo se poprilicno naoruzali poslednjih godina i to upravo za vrstu rata koji bi mogao da se desi na Kosovu i oni moraju nesto da nabave.

Odgovori
Hu

Turski je samo kostur, dakle dizajn letelice i kompozit, sistem integracija, softver te kompletna ubojna sredstva. Opcionalno se moze naruciti optoelektronika od turskog proizvodjaca sa manjim procentom stranih elemenata. Suma sumarum ti nemas pojma o cemu pises.

Vl

Hudolin,
Selektivno iznosiš činjenice.
Do skora su se Turci mučili sa optielektronikom, čak nisam siguran ni da su je završili. Ugrađivana je kanadska ali su im oni uveli sankcije. Moguće je da je se nešto promenilo zbog proizvodnje Bajraktara za Ukrajinu. U suštini u takvim letilicama optielektronika i link veze je najbitnija stavka. To je i nas mučilo i zbog tih komponenti smo uradili uvoz tehnologije iz Kine. Pretpostavljam da će isti postupak biti primenjen i na CH 95. To znači da ćemo u dogledno vreme imati i znatno veći dron u proizvođačkom portfoliu srpske vojne industrije tako da nam dron tipa Bajraktar nije više potreban.

Bajraktar TB2 je sr….
Desilo se to da je unisteno nekoliko Pancira u Siriji, i odmah ga proglasili za vrhunsku UAV.
Pored toga, Erdogan je zabranio drugim proizvodjacima (npr TAI) da prodaju svoje UAV koje su ince monogo bolje, i tako je Bajraktar postao dobra ptica.
Ako smo pametni, ne treba ih kupiti, vec se treba okrenuti zapadnim proizvodjacima i napraviti ekonomski plus pored politickog.

Odgovori
Zi

Goran

Nisam video da je zabranjen izvoz drugih turskih BPL.

Čak naprotiv, prodaju se letelice Anka, Aksungur i Akindži.

Fe

Dai je neko negde video te TB2? Fotografisao?

Odgovori
Op

Srbija bi trebala da ulaže u (razvoj) visokotehnoloskih PED sredstava, BPL i PVO sistema. Ako ne mogu da se kupe PED, BPL i PVO sredstva iz Kine i Rusije zbog sankcija, ucjena itd., moze makar transfer tehnologije i razvoj svojih derivata poput Juzno Korejanaca i Ruskog Almaz-Antej, samo treba novca i volje. Niko ne moze zabraniti Kineskim i Ruskim naucnicima, kadrom, da dodju licno u Srbiji u vidu transfer tehnologije.

Odgovori
Op

Smatram da sve ovo sto Srbija danas radi nije ozbiljno. Sve u male kolicine, saka jada. Za propagandu i izbore, za ništa drugo.
Koliko verzija Lazara ima, pa PASARSA, Bumbar nikad da udje u proizvodnji, ovi kamikaze djeluju ok (Gavran) al samo u ozbiljne kolicine. Isto vazi za Milosa, Lazanskog, itd.
Maljutku i neka druga JNA sredstva treba stavit u vjecitu rezervu, nikako dalje kaciti na svakakva vozila ili dalje razvijati. Kupovati ili razvijati novo, sve drugo je bacanje para.
Glupe JNA bombe obavezno osposobiti kao jedrece, vidimo efekat nadogradnje istih u ovom ratu u Ukrajini. Dalje stancati Noru. Sadasnjih 18 komada pokupe dronovi u par dana, bilo maskirovke ili ne.

Odgovori
Op

Politika treba na nivo diplomatije da se poboljsa. PVO sredstva su odbramena sredstva i blokada za uvoz na istih je krsenje medjunarodnog prava.
Srbija treba da iskoristi taj fakat medjunarodno da prisili protivnike na uzov preostalih baterija FK3, i dokup vise Kineskih PVO sredstava. Jedino jaka PVO Srbiji garantuje suverenitet.

Odgovori
PS

Pa, ne postoji zvanična blokada. Niko nije dužan da ti odobri prelet vojne orpeme preko svoje zemlje. Ti uputiš zahtev za prelet na koji ne stigne odgovor i na šta da se žališ? To su prepotopske igrarije a ne javna međunarodna blokada. Diplomatija da, ali ne to što pričate.

Op

@PSA: Tako nikad ništa u ozbiljne kolicine nece doci, a diplomatija nije zrela da ovo rijesi trajno ili makar tokom tranzita od starog ka novog oruzja.
Zapadnjaci dozvoljavaju uzov samo na kašičicu da bi poslije mogli lijepo sve da analizuju bez ikakvih prijtnjih po njih, tj u mugucim novim intervencijama nad Srbijom.

D

Par Balona iz Kine postaviti iznad Južnog dela Srbije tj AP stacionarno na 18 -19 km visine tek da stoji i non stop šalje info 24/ 7 , a zaklanja satelite , opremljen kompletno za džemovanje, jeftino a efikasno, a mož da posluži i za eliminaciju svega što mrda.

Odgovori
pe

Silno pranje para, anista operativno i dovoljnom broju da se upotrebi u ratu od 30 dana.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor