Rat u Ukrajini traje već više od 600 dana. Uskoro ulazimo u 20. mesec najvećeg ratnog sukoba u Evropi od Drugog svetskog rata.
Uprkos intenzivnim borbama, ni tokom ove nedelje ni na jednom ratištu nije bilo pomeranja linija fronta, i nijedna strana nije ostvarila značajnije prodore. Početne uspehe u nastupanju oko grada Avdejevka, Donjecka oblast, Rusi nisu dalje materijalizovali, pretrpeli su velike gubitke u ljudstvu i tehnici, ali i dalje pokušavaju da sa juga i severa eventualno okruže ovo mesto.
Nezvanični ruski izvori u poslednja tri dana navode da su Ukrajinci u Hersonskoj oblasti izvršili uspešan napad preko reke Dnjepar, i da su pri tom na istočnoj obali reke ruske snage isterane iz bar dva sela. Izražena je zabrinutost da bi takve aktivnosti u tom regionu mogle biti deo većih operacija koje bi mogle biti izvedene u bliskoj budućnosti. Sa druge strane, nema naznaka da su Ukrajinci doveli značajnije snage, stvorili mostobran koji bi tako nešto omogućio.
Ovu nedelju međutim nisu obeležili događaji na samom frontu, već uspešno ukrajinsko dejstvo po dubini teritorije koju u Ukrajini drže ruske snage. Tokom noći između 16. i 17. oktobra, Ukrajinci su izvršili raketni udar na aerodrome u Berdjansku, Zaporoška oblast, kao i vazduhoplovnoj bazi u Lugansku. Smatra se da je ruska armijska avijacija od početka rata pretrpela možda i najveće gubitke u jednom od ovakvih napada, kako što se tiče tehnike, tako i kada je reč o ljudstvu.
#Ukraine: Well, something extraordinary happened- the remains of M39 missiles (Made in 1996 and 1997) of the MGM-140A ATACMS Block I system used by Ukrainian forces against Berdyansk AB.
This variant has a range of ~165km, inertial guidance, and carries 950 M74 submunitions. pic.twitter.com/AJQPC1WM2Q
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) October 17, 2023
Na osnovu ostataka raketa je ustanovljeno da je napad izvršen američkim raketama zemlja-zemlja ATACMS u varijanti MGM-140A Block I M39 sa kasetnom submunicijom. Već istog dana dejstvo ovim raketama je potvrdio ukrajinski predsednik Volodomir Zelenski, a zapadni mediji su pisali da su rakete isporučene u tajnosti, što se naravno može zaključiti jer njihova isporuka nije zvanično najavljena.
💪 Ukraine continues to launch ATACMS missiles at Russian strategic military targets in occupied Ukraine. HIMARS can only launch one such missile at a time, while the M270 platform can launch 2. Here, we see a barrage of SIX missiles being launched. pic.twitter.com/DLhIbW9eG2
— Igor Sushko (@igorsushko) October 18, 2023
Rakete ATACMS se lansiraju iz sistema M270 MLRS ili M142 HIMARS, u verziji M39 ima domet od 165 km, vođenje je inercijalno, a raketa nosi 950 protivpešadijskih I antimaterijalnih bombica M74 APAM. Ukrajinci su objavili video snimke lansiranja, na jednom od njih se vidi skoro istovremeno lansiranje 6 raketa. Na osnovu satelitskih snimaka može se videti da je u vazduhoplovnoj bazi Berdjansk uništeno ili oštećeno bar 9 helikoptera, na aerodromu u Lugansku je takođe bilo pogođenih letelica. Ruski nezvanični izvori navode da je bilo ljudskih žrtava, i to pre svega u tehničkoj službi.
Ukrajinska PVO će u narednom periodu dobiti određeno pojačanje, Litvanija će poslati dodatne lansere raketnog sistema NASAMS, Holandija će obezbediti dodatne rakete za sistem Patriot. Britanci nameravaju da u novoj pošiljci naoružanja i vojne opreme dopreme mobilne modularne sisteme PVO MSI-DS TERRAHAWK PALADIN koji mogu biti opremljeni topom kalibra do 40 mm (navode se topovi 25, 30 i 40 mm), kao i raketama, nudi se opcija raketa za borbu protiv besposadnih letelica, kao i integracija kontejnera sa laserski vođenim raketama.
U novom američkom paketu vojne pomoći vrednom 200 miliona dolara koji je najavljen prošle nedelje, nalaze se i rakete vazduh-vazduh AIM-9M Sidewinder, još uvek se međutim sa sigurnošću ne zna koji sistemi bi koristili ove rakete. U analizama se navodi dorađeni i modernizovani stari sistem MIM-72 Chaparall koji je nekada koristio prilagođene rakete AIM-9D, ali se ne isključuje i da je u pitanju sasvim novi sistem kratkog dometa koji bi po ubrzanom postupku bio razvijen za potrebe Ukrajine.
Osim PVO, ukrajinske oružane snage su najverovatnije dobile i pojačanje u oklopu. Glas Amerike objavio je pre nekoliko dana da su Ukrajini isporučeni američki tenkovi Abrams. Kako se navodi, u Ukrajinu je stigao 31 obećani tenk M1A1, a prenose se i reči portparola američke vojske za Evropu i Afriku pukovnika Martina O’Donela koji je rekao da su se svi Ukrajinci koji su se obučavali na tenkovima sa američkim snagama u Nemačkoj takođe vratili u Ukrajinu, zajedno sa municijom i rezervnim delovima za tenkove.
Ukrajinsko ministarstvo odbrane saopštilo je pre dva dana da je u naoružanje ukrajinske vojske uveden laki višenamenski helikopter BO-105E-4, navedeno je da će se letelica koristiti i za izviđanje. Nije poznato iz koje države je helikopter stigao, spekuliše se da je reč o Albaniji. Prilikom susreta ministara odbrane SAD i Hrvatske Lojda Ostina i Marija Banožića, američki sekretar za odbranu zahvalio se Hrvatskoj na tome što je sve svoje helikoptere Mi-8 poslala Ukrajini.
Igor M.
Kako ono reče putin, „ATACMS će samo produžiti agoniju“.
Hoće, rusku :)
Vlad
Juče je izašlo obaveštenje od strane nekih Amerikanaca da su Ukrajinci (dobro, svi znamo da nisu to baš ukrajinske posade) lansirani ukupno 7 ili 8 Atacms, da su 5 ili 6 oborene a dve „prošle“. Već sledeće lansiranje dovodi Amerikance kao proizvođače u vrlo težak položaj jer su sada poznate trajektorije i ostali podaci koji zanimaju Ruse.
Nego, jel’ beše to Ukrajinicima isporučen onaj Abrams kojih je tek oko 30% stiglo na cilj (u maršu), dok od naših M84 ni jedan nije ostao u kvaru?
Naravno, pitanje se odnosi na Irak…
Igor M.
Vlad, dvije rakete uništile 9 helikoptera ? Dobre neke rakete, kolko kod bile kazetne.
Nego, putin reče neki dan u Kini „rat je rat“. Znači ipak je rat, nije SVO ?
Ko zna da nisu to ukrajinske posade, ti i još dvojica sa šanka ? Čije su ? Nekakav dokaz ? ATACMS se ispaljuje iz HIMARS-a ili M270, to je ništa drugo nego VBR, već su u Ukrajini jako dugo, dosad bi i tele naučilo upravljati njima.
Ukrajinci su imali i imaju na stotine T72, i još ih po svijetu ima koji bi se mogli dovoći u Ukrajinu, pa ipak oni nisu tražili njih nego baš Abrams. Al šta oni znaju šta valja i šta njima treba.
Јарило
Једва чекам одговор „Игора М“ на победу Русије у овој операцији, надам се да ће ми уважити коментар, да бих могао да нађем.
Igor M.
Jarilo,
I ti „operacija“ a putin po novom kaže „rat“.
45 mi je godina, pa teško da će za mog života (u nadam se još toliko godina) Rusija pobijediti a ja imati priliku odgovoriti.
Mogu oni naravno za pobjedu proglasiti šta god se sjete, ali vjerujem da će se većina složiti da bi se pobjedom Rusije smatralo potpuno zauzimanje ukrajinskih regija koje su na „referendumima“ proglasili svojima i odustajanje Ukrajine da ih pokuša osloboditi.
Inače, kako smatrati pobjedom drugu neku situaciju u kojoj dijelovi Ruske Federacije ostaju pod „stranom okupacijom“ ?
I prije nego itko udari kontru: ne, ni Ukrajina nije pobijedila dok ne oslobodi čitavu zemlju u međunarodno priznatim granicama.
Prema viđenom u zadnjih cca 10 mjeseci, oba scenarija su podjednako malo vjerojatna.
evroprc
За свако орузије је нађе Контрасредство тако и за ова. Мислити да ће 3-4 нека оружана система тамо да победе рат је глупост! Заљубљеност у оружије и вера у технику је поразило и много веће војске (на пример Вермахт) , да доноси неку предност у неком временском простору али и учи другу страну како да конртријају ( сетимо се невидљивог, па је видљиво отресао о земљу). Него, много може да се научи сада о истинској вредности сваког упортребљеног средства, мимо највијачког нагорњавања са Нато комшијама који сами не могу ништа, него пароксистички навијају за свог „Бају“.
Јарило
Игоре,
– То је званичан назив, колико знам. Ако и грешим, нисте ме много исправили тиме што сте један рат, како год да га зову, назвали „рат“, ако ћемо право.
-Наравно да се победом Русије не може сматрати „…одустајање Украјине да их ослободи“, како рекосте. Како Русија да одреди Украјини шта ће да мисли? Тај део Ваше дефиниције је, дакле, очигледно погрешан.
-А за остало, дабоме да ће да победи, у то мало ко сумња заиста. Како год до тога дошла, ми о томе свакако у свом веку нећемо сазнати ништа тачно нити целовито, упркос квалитетном новинарском раду овако квалитетних страница као што је ова коју читамо редовно и Ви и ја.
Свако добро.
Petrovic Dusan
@Јарило
Jedini cilj napada na Ukrajinu bio je preuzimanje totalne teritorije nad Ukrajinom, i stvaranje novog SSSR 2.0 sa Rusijom, Ukrajinom i Belorusijom, i vrhovnim predsednikom Putinom.
Rusija je strateski izgubila rat jos marta 2022, kad je ruska armija slomljena pred Kijevom, a stvarna snaga Rusije je pokazana-i dan danas nisu ni Donjecku oblast okupirali, dok o citavoj Ukrajini vise nema govora.
Danas je Rusija pod najtezim sankcijama, izgubili su milijarde nenadoknadivih dohoda od EU, dobili Svedsku i Finsku u NATO, bombarduje se Krim, i ovo malo sto su osvojili je neodrzivo.
Buduci da Rusi u Ukrajini koriste sve vrste najteze vojne opreme, onda bi mogli nazvati i drugi svetski rat „specijalnom operacijom“?
Realni
Divno Amerika eskalira rat u Ukrajini a ujedno i teroriste po evropi,dve muve jednim udarcem.Gurnuće oni čitavu Evropu u rat samo da oslabe Rusiju da kad procene da je dovoljno slaba,iz prikrajka udju zajedno sa Englezima u otvoreni rat i pokušaju rasparčavanje Rusije.Biće svakako Rusima sve teže i na kraju će hteli ne hteli morati da mobilišu mnogo veći broj vojnika.Kina je ta koja će ili pomoći Rusij ili će je ostaviti na cedilu,ali logično je ovo prvo.
Jura
Kina nije nikakav prijatelj Rusije, Kina ce gledati u budućnosti da uzme Sibir
Vlado
Ameri za male pare epski krvare i mrcvare Ruse tako da im dalja eskalacija nije potrebna. Pre bi Rusima dobro doslo da se negde drugde zakuva i smanji pritisak sa njih.
Optimum
@Vlado–male pare a poslednja tranša 64 Milijarde dolara…
Amater
Da, zaista jesu male pare. Amerikanaca ima 300.000.000
To znaci da je 1 milijarda = 3 dolara po stanovniku
60 I koliko milijardi je 200 dolara.
To je bukvalno nista
Gladius
Ofanzivno oruzje pogotovu Balisticke Rakete su keva.Evo vam Iran po meni medju top 5 vojski,zbog koncepcije,a i istorijski gledano imaju nasledje ratnicko od Kira Velikog,Partije i Sasanida,uvek su znali da se prilagode.Napravis 20 hiljada balistickih rakta kratkog do velikog dometa,i miran si i jos 55 hiljada krstarecih,i bunkere.Primera radi Saudijci su ostali bez Patriot raketa pre par godina kada su huti bombardovali,a takodje malo se zna da vecinom saudijskog vojnog hardvera uoravljaju unajmljene zapadne posade.Ruska Armija je govedja armija
Stojko
pravljenje 70000 bilo kakvih raketa sigurno nema uticaj na neke druge buzete, jel da? Tim putem idu nasi prijatelji pod vodjstvom porodice Kim vec decenijama, pa se i ne zna koliko miliona ljudi im je umrlo od gladi.
Tim putem je isao i veliki SSSR decenijama, pa vidis kako su prosli.
Sto bi rekao nas narod za ovakva strateske bravure od misljenja „lako je tudjim….glodinje mlatiti“.
Mislav
Iranci jos dobro pamte period prije islamske revolucije, a vec su imali znacajne demonstracije koje se na silu guse.
Iran ne bi smio ni napraviti opcu mobilizaciju iz straha da se dobar dio stanovnistva ovog puta dobro naoruzanog ne okrene protiv ajatolaha i idiotskih nametnutih zakona serijata pogotovo ogranicavajuceg i rigidnog prema zenama..
Gladius
Mislav
Posto si toliko pametan,znao bi da je i za vreme Saha,pre mula rezima u Iranu krenula velika razlika u klasama,zbog sahovog bahacenja.Realni i jedini pravi istinski lider Irana je bio premijer Mosadeg,koga su UK i USA skinule pucem,jer nije bio ni za SSSR ni za Zapad jer je hteo samostalan Iran,i posle toga puca Iran krece u haos,ne zabiravi da je Ajatolah homeini dopremljen u Teheran avionom Er Fransa,a MI6 je odradio posao,Iran je ratovao protov celog sveta u Iransko-Irackom ratu,iz Izraelce najbolji piloti su Iranci,oni su pravi top gun tomcata,najpoznatiji Jalil Zandi sa 11 oborenih aviona od toga 3 iracka mirage F1 i sve sa feniks raketama.Poredjenja radi 5 godina kasnije tokom zalivskog rata,americki f14 iako bolje opremljeni sve moguce aim54 na jste avione protiv kojih su Iranci ratovali su promasili.Iran je naktolerantnija islamska zemlja,mnogo toleratnija od turske.To je Persijski gen koji kod njih postoji od Kira velikog i persijska civilizacija je starija od rimske,ciji su UK i USA istinski naslednici,cak je i engleski vise latinski jezik i vise slicnosti ima sa romanskim jezicima nego sa germanskim(ovo kazem kao neko ko ima sertifikat deutsch i uci ga od prvog osnovne,blizi je nemacki slovenskim jezicima jer je gramatika ista,a engleski samo ima germansko zvucanje)Iranci bili zoroastrijanci,hriscani,muslilani ateisti ovo oni,imace persijski gen u sebi,a sa tim nose to da su vrhunski inzenjeri i ratnici.Realno Persija je vise puta Rimljane natamburala,uglavnom vodeci defanzivne ratove,i mogucnost prilagodjavanja novom nacinu ratovanja im je u genima.Odlican tom za sajber ratovanje imaju,prvog drona napravili jos 1986e.Nisam ni za zapad ni za istok,vec posmatram cinjenice,i jeste na zapadu su najbolji standardi,ali ne zaboravi jos jednu stvar svi amerikanci koji upisu srednju skolu ili koledz istog momenta postaju robovi banaka jer se tamo ne placa preko poreza kao kod nas,a i ostalo se na kredite uzima,tako da na kraju i deca im ostanu robovi dugova,i sta jednog dana dodje inspekcija e nije tvoj tata platio koledz jos od 2021 dugovanja moramo da ti kucu uzmemo i sta onda.Iranu istog trenutka kada bi ukinuli sankcije bio bi top 5 ekonomija sveta
Gladius
Stojko
Cinjenica je da gladuju,ali nije svaki narod za demokratiju,ne mozes kinezima,turcima i jos nekima nametnuti demokratski sistem.Nisu prosto genetski navikli na to,a i mi Srbi isto,onoga trenutka kada je kralj Milan uveo parlamentarni sistem,po mom misljenju krece raspad drzave,a majskim prevratom i dolaskom kradikala krenuo je sunovrat Bolje smo prolazili dok nije bilo demokratije.Demokratija je za naslednike rimskog carstva i helenske kulture,a to je zapadna evropa,prosto oni imaju rimsku zaostavstinu i to je to usadjeno im je u genima.Stanovnici Novog Brda su dugi period bili najbogatiji gradjani evrope,a nije bilo demokratije.Cile je najbezbednija Juzno Americka zemlja,ociscena od kriminala za razliku od Brazila,Kolumbije i Venecuele,sve zbog zlog diktatora pinocea koji je komunisticku bandu i ove kriminalce po kratkom postupku resavao.
Optimum
@Gladius-Britanija je u vreme rimljana bila zabačena rimska provincija-varvari ograničeni zidom Hadrijanovim od rimske civilizacije.
Toliko o njima kao nekim rimskim „naslednicima“
Mislav
Gladius
To nema apsolutno nikakve veze sa onim sto sam rekao
Vlado
I to Ukrajinci dobili rakete proizvedene 96 i 97 godine dometa 165 kilometara. Nepremostiva prepreka za rusko pvo,sta ce tek biti kad dodju noviji projektili. Rusima se odavno ne pise dobro u Ukrajini.
OpFor777
Zamisli scenario u kojem Rusi svojim saveznicima dostavljaju vojna sredstva iz 90- tih. Nastala bi sprdnja teska. Al sad kad je Amerika, sve je ok.
Taman kao sa kavezima na Ruskim T-62, 64, 80, 90 i sada na Israelskim Merkava.
Ayatollah
Daju im staro oruzije kome je istekao rok trajanja :-)
Vlado
Dokaz koliko jeftino Amerikanci resavaju Ruse i da je i staro zapadno oruzje bolje od novog ruskog.
Petrovic Dusan
@OpFor777 Amerika je 1960-ih proizvela A-12 pa onda i SR-71, i presretac YF-12 a ti avioni do dan danas drze rekord brzine za avione bez raketnog pogona. (Isto americki X-15 drzi i rekord za avione sa raketnim motorom).
Jednostavno americka tehnologija je toliko ispred drugih, da ono sto su oni imali 1960 jedna Rusija ili Kina nema 2023…
Optimum
@Vlado -rešena je Ukrajina i od stanovništva i infrastrukture ..
Petrovic Dusan
@Optimum Zlurad komentar-najjace ekonomske zemlje sveta ulazu u Ukrajinu, i postace EU pre Srbije.
Setite se zapadne Nemacke-iz pepela 1945 daleko goreg nego Ukrajina, dosli su do DM (ono sto smo mi u Srbiji kupovali po ulicama) i najjace ekonomije Evrope.
Dovoljan je podatak da su u prvom naletu na Nemacku britanski bombarderi ukupno bacili vise eksploziva na Nemacku, nego Rusija za 2 godine na Ukrajinu…
OpFor777
@Petrovic Dusman:
Da su Sovjeti/Rusi smatrali da im je tako nesto potrebno i vrijedno svaku centu, napravili bi i bolje varijante za manje novca.
Nisu Amerikanci bezveze razvijali i proizvodili takve avione. Sve su radili samo da bi prekrili naprimjer fakat da špijuniraju širom svijeta. Sa U-2 mislili su da se na svjetskom nivou mogu praviti blesavi i izigravati svijece prave, jer su se ipak profilirali i profiliraju kao bastion dobrog, ravnopravog, pravednog svijeta. Lijepo im prosuse Sovjeti/Rusi pjesak u oči, obaravsi U-2 i zarobivsi Garija Powers. A mislili su da prekriju situaciju kao „weather balloon“ NASA.
Zbilja, bez Sovjetskog/Ruskog titanijuma nista od toga sto su pravili ne bi bilo.
Lijepo je imati rekorde i sta sad? Sovjeti /Rusi imaju rekorde prvog satelita/zivotinju/covjeka/muškarca/ženu/stanicu/rovera/space weapon/raznorazne svemirske brodove na raznoraznim mjesecima i planetama, itd. pa kad god to neko potegne, odma slijedi zapadna „omazda“ ono kao, „to su samo rekordi koji su dan danas nista drugo nego samo statistika“.
Da je Sovjetska/Ruska tehnologija beskorisna i znanje bezvrijedno, ne bi gradili Ameri sa njima medjunarodnu svemirsku stanicu i ne bi do nedavno kupovali Ruske RD-180 motore.
„Hvala lepo“.
Dejan
Ovo samo usporava neizbezno. Nazalost to dovodi do gubitaka zivota.
Stojko
A sta je neizbezno?
Igor M.
Neizbježno je da se Rusi još par desetaka puta zalete ko na Avdiivku pa se prave da im nije ništa i da je to sve u svrhu „kasnijeg čitanja trajektorija“.
MikaOklop
Ruski tenkovi kako brekcu uz Ucku preko Rupa prema Trstu.
Petrovic Dusan
@MikaOklop
U Trst nikad nije ni usla Sovjetska Crvena Armija, vec NOVJ
Sovjetski Ukrajinski front usao je u Srbiju iz Rumunije, i izasao kroz Madjarsku prema Becu.
Ruski tenkovi 2023 ne mogu proci Avdejevku,koja je na jedan kilometar od Donjecka, kakav Trst…
Бивши Гастос
ПеДу кад су Руси нападали Бахмут причао као безначајни градић. . Сад кад Укри јуришају, не чује се. хаха
Milki
Izrael danas na RT-u : „Nakon što mi dobijemo ovaj rat, pobrinuti ćemo se da Ukrajina pobijedi. Rusija podržava naše neprijatelje, Rusija će platiti cijenu, mi ne zaboravljamo“.
Rusija uspjela navući i Židove na svoja leđa, a Srbija opet na krivoj strani povijesti, kao i uvijek…
John C. Colton
Milki,
To nije izjavio „Izrael“ nego neki nebitni izraleski poslanik. A vi ste sigurni da ce Izrael pobediti? Ako se Iran ukljuci, ne bih im bio u kozi.
Ma bitno je da ste vi uvek na pravoj strani povijesti. Doduse, nekako uvek pocnete na krivoj, ali na kraju preletite na pravu stranu. Treba i to umeti.
Mislav
Taj poslanik je sad clan vlade jedinstva i itekako ga se sad pita.
OpFor777
Pa ako je tako da Israel treba da se osveti Rusiji, treba Jermenija Israelu.
Ja mislim da Israel neće ni prstom Rusiji, jer u Rusiji zivi mnogo jevreja a anti-Israelska Rusija Israelu najmanje odgovara.
Feline
@ Milki
@ Mislav
Prvo nek zaustave svakodnevne raketne udare sa teritorije na kojoj se sva municija pravi u kućnoj radinosti pa onda sve ostalo. Ozbiljno su me razočarali.
Mislav
Pa rekli su da ce zaustaviti. Vidis da Hamas nudi primirje. A onda ima da vidis njihove dronove i raketne sisteme u Ukrajini. Mozda i prije.
Mislav
OpFor
Pa ne moze biti vise anti Izraelska ako je tacno da oni stoje iza napada Hamasa. Tu je mlijeko vec prosuto sto se Ruske vlasti tice, a ako mislis na raspolozenje javnosti u Rusiji spram Izraela? Tek je ono nebitno jer se javnost u Rusiji pita kao i ono u S.Koreji.
A Armenija bi se osvetila Izraelu da nesto konkretno stoji iza nje i ima cime. S druge strane Izrael Rusiji ima cime i njihove rijeci imaju tezinu.
Petrovic Dusan
@John C. Colton Naravno da niko ne zna 100%< ali bih ja stavio sav novac na veliku pobedu Israela, oni imaju mogucnost i da likvidiraju Iran, i Izrael je nuklearna sila.
Mada je kopnena operacija u Gazu nocna mora za svaku armiju, ali moraju ocistiti Gazu od terorista, nema druge.
Markus1463
@ Milki osim priča da navodno RF stoji iza naoružavanja Hamasa, gde su čvrsti dokazi o istom? Dovoljno je pogledati snimke i kompilacije te organziacije na Telegramu i shvatiti da IRan stoji iza naoručavanja Hamasa, jer se to jasno vidi po oznakama na gotovo svim sistemima. Pogledajte i sami na Telegramu na stranici Borbeni efektivi pa će vam biti jasno. Ali dokaza za naoružavanje od strane Rusije, zaista nema, osim ako tvrdnja da eto teroristi poseduju modernizovani RPG 7, ide tome u prilog, onda stvarno ne znam šta da kažem na tako naivnu tvrdnju. Uostalom RPG 7 se i dalje pravi u dosta zemalja, i mogao je da dođe iz bilo koje zemlje, uključujući tu i samu Ukrajinu. Ima i te kako logike da oni podvale i tako naštete dodatno ugledu RF i još počaju ovu antirusku histeriju. Lično smatram da nikada ne treba reagovati na prvu loptu dok se nezavisnom istragom ne utvrde sve činjenice. A priča o tome koji narod je bio na krivoj strani povijesti iliti isrtorija, nemojte molim Vas o tome, usplaom čija se 369. Ustaška legija borila u Staljingradu ili čijih se 400.000 vojnika borili na strani Bečkog dvora u Velikom ratu?
OpFor777
@Mislav: Nema dokaza da Rusija stoji iza toga, niti vidim ijedan razlog zbog cega bi tako nešto napravili. Mnogi Ruski drzavljani su jevreji i takođe tamo mnogo Ruskih drzavljana boravi.
Nece Izrael Rusiji nikako vratiti, jer nema za što da se vrati.
Reci, čime bi Izrael to mogao da vrati Rusiji? Vidis li da Izraelcima Amerikanci, Česi, Poljaci, itd. dopunjavaju stockove.
Vidimo da ne pravi samo Rusija propuste, vec i Izrael. Siguran sam da to i za mnoge druge drzave vazi, koje se suprotstavljaju terorizmom ili nadmocnijem protivnikom.
Goljak
Rusi svakim danom dokazuju, koliko im je zastarijela vojna doktrina i zato imaju tolike ogromne gubitke u ljudstvu i matrijalu. Za ATACMS su znali da su ih ovi dobili ili da uskoro dolaze, u svojoj bezbriznoj ludosti, koncentrirali su svedno helikoptere u dometu tih raketa, sto su Ukrajinci naravno odmah iskoristili. Ludost koju su napravili kod Avdejevka, sto je ostavilo samo groblje tenkova i oklopnih vozila, bolje da ne komentiram. Taj rat ce jos dugo trajat, Rusija ga nece dobit, svodit ce se na pat poziciju u najboljem slucaju. I tako“specijalna operacija“ koja je trabala trajati 3 tjedna, traje vec vise od 20 mjeseci i Rusi svoje vojne ciljeve sveli na minimum.
OpFor777
Ko kaze da su Rusi htjeli sve da rijese u tri dana? Ima li uopste puozdanog dokaza za to?
NATO je mislio SRJ da savlada u tri dana, pa im je trebalo 78 dana. Napadali su sa svih strana i imali sve moguće informacije od bivših republika SFRJ pa opet ništa.
Ratovali su 20 godina uzalud u Afghanistan protiv neprijatelja kojeg su sami stvorili. Sta su ostavili? Gomilu oružja, uništenu infrastrukturu, i vlast Talibanima. Sovjeti ostavise dobru infrastrukturu i vladu + oruzane snage koje su minimum par godina izdrzale protiv Talibana.
Kako ostavise Amerikanci Vietnam, Koreju, Libiju? Sadasnja Libija je produkt Amerike i zapadnih partnera. Amerikanci ni uz partnerima nisu uspjeli ista korisno da naprave.
Lako je biti slijep na svoje greske ili se paliti isključivo na zapad.
Goljak
@OpFor777
Naveo sam 3 tjedna, izjava Schoigua od 25.02.2022 dan poslje agresije na Ukrajinu. SRJ ovde nije tema i nika veze nema sa konfliktom u Ukrajini. Afganistan ove isto nije tema, a i Rusi su ratovali tamo vise od 10 godina i porazeni bili i povukli se.
evroprc
Goljak
Да Руси никада нису веровали да ће све бити готово у УКР доказује се лако, на пример је Орбан рекао немачким медијима да му је Путин лично казао да је УКР јако наоружана и подржана од Натоа и да има велику војску, да није дао веће Мобилизације него је ратовао из Ратних резерви са никада више од 300.000 Војника, да ратују дефанзивно и самим тим на дуге стазе све док не стање УКР на ниво да могу да пређу у Офанзиву, Руси су увек тако ратовали сем на почекту 1 Светског рата, и са том доктрином увек победили.
Са по 30 Абранса, Леопарда, Атацамса, итд на Русе? Ко верује да ђе то бити пресудно, никада није схватио ко су Руси , како ратују, како размиљају. Они из грешака уче. На крају ово је први конфликт 21 Века у Европи, са средствима 21 Века, ако Руси преовладју на крају ће имати најбоље обучену Војску 21 Века! То и они знају….
Petrovic Dusan
@OpFor777
Rusija jeste planirala brzo osvajanje Kijeva i postavljanje „pro ruske“ vlasti, a ne dugacak rat.
To se vidi i po podizanju vojne proizvodnje tek dugo nakon pocetka rata.
A u vezi 1999 i SRJ – pre su u NATO verovali da ce rukovodstvo SRJ kroz tri dana da zaustavi pogibiju naroda i unistavanje Srbije, jer u odnosu snage 21 zemlje i tri nuklearne sile protiv male Srbije nema nikakvog vojnog smisla
Znamo da je rukovodstvo SRJ to dozvoljavalo jos 75 dana, pa onda potpisali znatno losije uslove nego pre rata.
To je bilo i ocekivano od grupice oko Milosevica, koji i jesu doveli do svih ratova 1990ih
OpFor777
@Goljak: Citaj kako su Sovjeti ostavili Afganistan a kako Amerikanci i „saveznici“… Zamisli tako ostavljeni i to od strane „najjacih“ i najbogatijih zemalja svijeta.
@Petrovic Dusman:
Cak je i Bil Klinton rekao da Rambujeu nikada ni bi potpisao da je bio u kozi Miloševića, jer bi to bilo samoubistvo drzave. Tako da te je i Klinton prije 15+ godina demantovao to da su potpisani znato losiji uslovi.
I zbilja, kad hoces da budeš korektan i da iznosis fakte, nije samo Srbija bombardovana, nego i Crna Gora. Dakle, „SRJ“ ili „Srbija i Crna Gora“.
Hvala lepo.
omniameamecumporto
Meni nikako nije jasno kako to da u Ukrajinu uvijek sve stigne. Što rade ruske kosmičko vazdušne snage i precizna dalekometna raketna zemaljska artiljerija i osmatrački radarski sistemi potpomognuti satelitskom navigacijom. Pa i militantni Huti bi to malo bolje odradili s ne jedna super armija.
Nemoćni su sačuvati najvredniju tehniku, gdje je moćni Trijumf i cijela plejada raketnih sistema i podsistema.
Trundle
Rusi nemaju ni vazdusne, a kamo li kosmicke snage :)
Jedino sto imaju su nepostojece crvene linije i bog zna koliko zrtava, verovatno nikada necemo saznati..
Feline
@ omniameamecumporto
@ Trundle
Zanimljivo je koliko se ovde “procenjuje sutuacija” na osnovu ličnih preferencijala i želja – toliko halabuke oko “ofanzive” i “odsecanja Krima”, a ispada da je Rusija ove godine ipak zaposela nešto više teritorije nego Ukrajina – sav optimizam se sastoji iz uzimanja zdravo za gotovo tvrdnji “9 uništenih helikoptera” – bez obzira na sve satelitske “snimke” iz do sada objavljenog materijala uopšte nije moguće potvrditi niti jedno uništenje bilo čega – ovde se raspredalo i o “vraćanju u upotrebu” i ukrajinskog Su-25 direktno pogođenog Lancetom, koja je verovatnoća da neuporedivo manje kasetne bojeve glave toliko oštete daleko oklopljenije helikoptere da uopšte ne mogu da se poprave?
Čuveni zaplet iz Rašomona opet dobija potvrdu: koliko posmatrača toliko različitih percepcija jedne iste stvari – problem je to što oni koji ne osećaju posledice ishoda nekog sukoba mogu o njemu da veruju ovo ili ono ne utiče na sam ishod tog sukoba – jasno je kao dan da će se tvrditi da je Rusija teško poražena pa makar Ukrajina na kraju bila okupirana i cela celcata.
YPT
@omnia…
I ja se isto pitam kako tu u Ukrajinu sve stigne. Svi znamo da je Ukrajina ostrvo u sred okeana i prosto se pitam šta ruske podmornice rade…
Pusti sad Hute, nego jesi li video šta Hamas uradi? I to na teritoriji veličine malo veće pite sa sirom.
Mislav
Jel mislis na hamas sto sad kukumace za primirjem?
Branko
Ako su Rusi toliko bas slabi, sto ih ne isteraju iz Ukrajine i ne smene Putina. Ukrajina je dobila preko 200 milijardi, tri ruska vojna budzeta, a tri puta su manji, pa opet i dalje, oko 20% Ukrajine je jos uvek pod ruskom kontrolom i pored katastrofalne taktike u pocetku. U sred doba elektronskog ratovanja, Rusi koji nemaju ni jednu jedinu fabriku vrhunskih cipova i dalje vode? Pa kako, ako nista ne znaju i nista nemaju? Zna li neko?
Petrovic Dusan
@Branko Oktobra 2023 Rusija okupira oko 18% Ukrajine.
Do 2022, Rusi su vec drzali oko 11% Ukrajine (Krim, Donjeck i Lugansk sa predgradjima), sto su okupirali tokom napada na Ukrajinu 2014-2015.
Najveci pojedinacni deo procentualno je Krim, koji su Rusi preuzeli bez borbe.
Matematika jasno pokazuje da je Rusija, cenom gubitka ekonomske saradnje sa EU, najtezih sankcija. prelaska ekonomije na vojnu proizvodnju jako malo postigla.
Ukidanje postojanja nezavisne drzave Ukrajine, te stavljanje ove teritorije pod rusku kontrolu – je potpuno nedostizno za Rusiju.
Druga stvar je sto jos nisu isterani iz cele Ukrajine, pa ni SSSR nije isterao Nemacku do leta 1944 sa svoje teritorije, i Jugoslavije Nemce do 1945..
LingLi
Naravno neki komentatori jos uvek snevaju mocne ruske okoplne jedinice kako jurisaju ka zapadu Europe. Realnost je takva ,da ako Rusi i uspe da zdrze i ovo okupirnog teritorija bit ce cudo.
Verovatno ce se na kraju zadovoljiti Krimom ( to ce biti i ustupak u neku ruku Zapada ) ,dok ce ostatak tj proruski i pre rata teritoriji na istoku Ukrajine u biti, biti ili zaledjen kao neka tampon zona ili reintegrisan u Ukrajinu uz nekakav „poseban status“. Ako Ukrajinci i ne budu mogli dalje na „Istok“, biti ce toliko opremljeni da ni Rusi ne mogu da krenu sigurno ni dalje na „Zapad“. Ne mogu ni sada ocito.
Nenad
I bankrotirati u procesu
Mileta
Rat se vodi već 10 godina kao što vidiš Rusija nije propala .U zadnjih 300 godina ovo je 9 runda napada na Rusiju iz pravca Ukraine dakle ovo je samo još jedan rat koji će se završiti pregovorima uz ustupak teritoriji Ruskoj imperiji.Čak su i švedjani udarali iz pravca Ukraine i gubili, ovo područje je sklono konfliktima ako se uzme u obzir da u zadjih 800 godina tu nikad nije bilo definisan odnos slovena gde su čak i porodice ratovale brat na brata ili otac na sina.
Zelenski
@mileta
Rusija u proteklih 10 godina od početka sukoba i okupacije Krima nije potrošila ni 5% novaca i sredstava koliko je izgubila od početka „specijalne operacije“ – otvorenog napada na Ukrajinu. I prije sankcija prosječna plaća u „velikoj rusiji“ bila je oko 500 eura. Hladni rat ih je već skoro doveo do bankrota, a poslije njega rasturila korupcija. Danas godinu i pol dana nakon početka napada najbolji saveznik im je sjeverna koreja od koje kupuju granate i municiju i iran zbog bespilotnih. Regrutiraju strance da bi mogli izdržati, plaćaju 2000 eura (4 puta više od prosječne plaće) dok ostatak zemlje crkava (osim onih u velikim gradovima), u borbu dovlače maltene i T-55 zbog velikih gubitaka. Sankcije stoje i ostat će i samo će im biti gore nego bolje. A ti živi u oblaku velike majčice rusije.
omniameamecumporto
Izrael ima preko 450 lovaca bombardera, od toga 50 prepravljenih F35 od koji svaki ima dolet i povrat do Teherana bez punjenja rezervoara. Lovci su spremani za zadaće nad Iranom. Cijeli smisao obrane izraelske države je uspješno djelovanje prema Iranu. Bez toga ništa ne bi bilo, jer klica zla za Izrael od tamo dolazi.
Najbolja,najefikasnija i najistreniranija avijacija na svijetu najveća je snaga izraelske države.
Nisu oni slučajno ,već silom nužde napravili najbolji raketni štit, ali nažalost preskup je i nije svemoguć a Izraelu gotovo da baš takav treba. Zato je tu pred operanizacijom laser koji brani Izrael doslovno , vrlo kratkog dometa i srednje dometni sistem od 100Kw. Tu je i nuklearni potencijal kojeg bi Izrael prvi mogao upotrijebiti u obrani golog opstanka ako bude ugrožen.
Na žalost ne ide bez žrtava jer protivnik provocira i onda se sakrije među žene i djecu . Nemojmo potcjenivati Izrael nisu savršeni imaju mana i političkih problema ali kad je u pitanju država, moćni su i vrlo opasni. Zapravo koliko im Ameri popuste uzde tako će i biti ali i tu se mogu oteti kontroli. Jedno sigurno znam da si više nikada neće dozvoliti da ih Hamas ovako napadne jer Hamas kao takav neće više postojati…to je pitanje oni ili Izrael a Izrael je ipak sila koja je spremna za mnogo veća dostignuća ili ih neće biti. Ako generalno izgube oni će doslovno nestati.
Слободан321
Значи по теби,а и многим другим ликовима овде, је Израел све нај,нај,нај а успели су да дозволе да их екипа у сандалама на параглајдеру изненади и направи општи хаос у држави. А са друге стране Русија је наравно крш,јер ето ратују против Украјине и целог НАТО пакта већ две године и напредују миц по миц. Занимљиво виђење ствари…
Mislav
Izrael nece nestati, a ako dodje u opasnost da nestane nestace ne samo bliski istok vec i onaj dalji istok. Zato i postoji njihova doktrina Samson option.
Koga zanima neka se raspita o cemu se radi.
evroprc
omniameamecumporto
Мој утисак није да израелце брине да ли имају довољно добр оружије против Палестинаца њих брине следће:
– да ли имају довољно поузданих података шта их чека када уђу у газу, а морају да ућу?
– као реагује и како ће да реагује светска јавност, и израелски савезници, на вести о великим разарањима и жртвама, које су неминовне?
-Како ће на те вести да реагују околне арапске земље и исламски свет кој ће вршити неку врсту притиска?
-Како ће реаговати израелска јавност на жртве?
-Ако савладају на крају Хамас- шта ће онда, са Газом, народом итд?
-Шта ће бити са израелским таоцима који су у гази, Како и да ли могу пре веће операције да их размене?
– Да ли постоји начин да се не уђе у простор Газе а да се порази Хамас?
Врло озбиљна и тешка питања за ИДФ!
Ivan Uzice
Nebio Izraelcima u kozi
Da su birali na zemljaskoj kugli pozicuju za drzavu nebi goru izabrali. Musliamni mozda ne mogu vojno ali ce ih prostim brojem stanovnika satreti.Iran je u svakom smilsu sila u rastu, sto vojno sto populaciono. Nek se evropa i Izrael mole Bogu da Amerika ostane to sto jeste, jer ako Ameri padnu, od Ukrajine, Evrope, Izraela, Tajvana nece ostatiti nista…
omniameamecumporto
Evroprc@ sve to stoji, ali za Izrael nema života dok mu Hamas i Hezbolah vise nad glavom a Iran ih naoružava iz pozadine. Glavni neprijatelj Izraela je Iran a problem je taj što Iran stvara nuklearnu bombu i ako je prvi baci na Izrael riješio je izraelsko pitanje. No sve to nije potrebno dok Iran iscrpljuje Izrael preko Hamasa i Hezbolaha. Boli njih briga za Palestince.
Moguće da je Izrael svjesno preko tajnih službi sve ovo inscenirao kako bi dobio javni legitimitet da uništi klicu Hamasa u Gazi. Dok mu Hamas i Hezbolah divljaju pred nosom Izrael ne može kontrolirati što Iran radi. Vrlo je vjerojatno da bi uskoro moglo doći do neutralizacije nuklearnog programa u Iranu. Izrael je prepravio sve svoje nevidljive avione a ima ih pedesetak da u jednom naletu mogu dohvatiti Iran i vratiti se. Dakle moje mišljenje je da je Izrael želio prvo obračunati da milicijama koje ima u dvorištu a pod pokroviteljstvom su Irana kako bi se mogao obračunati sa Iranom.
Zapamtite Izrael neće nikada dozvoliti da ga Iran nuklearno ugrozi, jer eto Izrael ima hendikep malog prostora i ne može se nikamo skloniti. Zamislite samo kako bi to izgledalo da Izrael jednoga dana udari iznenada na iransku nuklearnu infrastrukturu i tako započne rat a Hamas i Hezbolah mu zabiju nož u leđa. Ne ide to. Nisu Izraelci Rusi koji pojma o ratovanju nemaju niti im išta vrijede njihove kosmičko vazdušne snage. Izraelski avioni lete i djeluju i glavni su oslonac izraelske vojske. Oni omekšavaju teren kako bi vojska manje stradavala kada uđu tamo. Na žalost civili su ti koji najviše stradavaju jer su se ove kukavice među njih sakrile i ne puštaju ih da bježe. Oni koji ipak pobjegnu budu dolje na jugu raketirani.
Petrovic Dusan
@Слободан321 Rusija se povlaci mic po mic,a ne „napreduje“.Rusi su drzali okolinu Kijeva, Cernigova, Sumi, Harkova, Herson, Zmijsko ostrvo, Crno more.
Ukrajinske vojne snage su prvo slomile ruski napad, zatim ocistili veci deo zemlje od okupatora.
Danas Rusi jos uspevaju da drze Krim i deo oko Azovskog mora i ruske granice, a poslednji „napredak“ je bio zauzimanje Bahmuta, sto nije nesto promenilo.
Vaste
Petrović Dušan Vi očigledno niste skoro videli karte ni ne pratite ništa a ne čitate tekstove očigledno na Tango Six ,gde se spominjalo od Ukrajinske ofanzive ispalo da Rusi uzeli još veće parčiće teritorije nego Ukrajinci u kontraofanzivi koja je propala ! Gde su se povukli od prošle godine inače ? Sve što ste nabrojati sada će skoro dve godine i povlačenje koje je sledilo usled potpis Istanbulskom sporazuma ! Ali vama to ništa ne znači ko ni zapadu potpisi očigledno ! A vi nastavljati da iznenadjujete ali stvarno 😂
Petrovic Dusan
@Vaste New York Times je procenio kako su tokom citave 2023 Rusi zauzeli dva puta vise, nego sto je Ukrajina oslobodila. ali SVE ZAJEDNO je manje od povrsine grada Kijeva, i manje je od povrsine grada New York.
Kontraofanziva nije „propala“ jer su Ukrajinci oslobodili delove Ukrajine od okupatora; otvoreno bombarduju okupirani Krim, te su naterali rusku Crnomorsku flotu da napusti Krim.
Ako hocete, D-day, saveznicko iskrcavanje u Normandiji juna 1944, nije doveo do pada Nemacke, i saveznici su prvi put usli u Nemacku tek marta 1945…Ali to ne znaci da je „propalo“.
Vaste
Petrović Dušan Pa čekajte što menjate temu kako sate dole napisali nekome i ne odgovarati na pitanje ? Rusi se povlače mic po mic ste rekli a sada osvojili veličinu Njujorka teritoriji ? Dogovorite se da sobom prvo šta želite da kažete ! Drugo ostavite me više D dana i vadjenje statistika iz WW1 i WW2 jer relevantnost vadjenje podataka iz različitih razdoblja ne piju vodu ! I Nemačka je pala kada je izgubila 80% celokupnih snaga na istoku a ne zbog iskrcavanja u Normandiju ako već želite podatke i uporedjivanja ! Kontraofanziva ne samo da je propala, već nije ni uspele da se definiše šta je kontraofanziva ! Krim I Belgorod se gadjaju mesecima pre početka druge kontraofanzive ,tako da ako je po vama svako slanje projektila na Rusku teritoriju kontraofanziva onda svaka čast !
Petrovic Dusan
@vaste Rusija se povlaci od 2022, i to je nesumnjivo, jer su marta 2022 okupirali vise teritorije Ukrajine, nego oktobra 2023
Naravno da samo matematika i statistika i imaju veze u svakom oruzanom sukobu.
Istorijski je netacno da je bilo koja zemlja sama pobedila Nemacku, ili vise od drugih uradila.
Da ne bi americke ekonomije, stalnog bombardovanja nemackih fabrika, otvaranja morskih puteva za konvoje u SSSR
Nemci su se borili i u Africi, Italiji, na Balkanu protiv NOVJ Tita, te podmornice na Atlantiku, pa i D-day.
Ako pogledate „istok“ 1941-1945″ – poginulo je mnogo vise vojnika SSSR (svih etnickih grupa) nego Nemaca.
SSSR je od 1941 dobijao pomoc iz Amerike u oruzju hrani, odeci …
Da nije bilo zapada, Nemacka bi proizvodila mnogo vise, i imali bi tacno toliko vojnika koliko im je falilo da pobede u Stalingradu, Kursku i td.
Слободан321
Поштовани Пе Ду ,само да вам напоменем да сам ваше коментаре престао да читам пре једно годину и по дана, тако да немојте да трошите ваше драгоцено време на одговоре јер ме ( као и 90% пратилаца Т6) уопште не занима ваше ‘искривљено“ виђење реалности. Свако добро и спортски поздрав…
Vaste
Petrović Dupan Gospodine Dusane,ajde se vratite na vas komentar i prestanite da izvrcete osnovni komentar koji ste postavili,da Rusi mic po mic se povlace a ne napreduje ,da bi sledeći napisali osvojili su teritoriji veličine Njujorka samo i počeli da vadite procente neke !? Pa jel se povlače mic po mic ili idu napreduju mic po mic dogovorite se više šta ćete da napišete ! Da vas podsetim opet ,1944 je Nemačka doživela vrhunac proizvodnje oružija i pored bombardovanja saveznika ! Svaka čast Amerima, koje je Romel sa sacicom vojske šetao po severu Afrike i povukao se zbog logistike ,i pomoć SSSR-u sa zapada je zaista pomogla jako puno niko ne negira ! Ali vi negirate da je Nemačka izgubila 80% svojih celokupinh snaga na istočnom frontu ! Vi možete do sutra da pišete ali da menjate činjenice ne možete !
Milan
Fascinantna je nesposobnost nekadasnje druge vojske sveta da zauzme jedno mesto zvano Avdijka velicine desetak kvadratnih kilometara. Koliko god mesto bilo utvrdjeno neverovatno je kako glupu taktiku zauzimanja imaju. Koliko malo im znaci zivot vojnika, tehnike itd. Verujte mi da sam komandant takve vojske, licno bih pred tv streljao tog ko je organizovao napad. Da me neko ne razume pogresno, ne navijam, nisam ni na cijoj strani, samo komentarisem glupu do bola taktiku jedne vojske.
Djuka
>> Verujte mi da sam komandant takve vojske, licno bih pred tv streljao tog ko je organizovao napad.
Prigosin, ako ga se jos neko seca, je (simbolicno) pokusao nesto u tom pravcu ali ga nisu podrzali pa ga je Putin likvidirao, zajedno sa civilima, pilotima i osobljem aviona, kojim je leteo.
RF izvesno nema full pravu vojsku, ako izuzmemo placenike, standardni oficirski kadar ima kapiram neke svoje privatne biznise a vojsku samo odradjuju i dobijaju platu. U takvoj situaciji, kada izbije ozbiljan rat, pocinju problemi…
Amater
Meni kao amateru je potpuno neshvatljivo da su imali priliku da gledaju Ukrajince kako pokušavaju, a da onda i sami pokušaju isto. Više puta. Uz isti rezultat.
Takođe mi je nejasno kako nemaju, ili ne mogu, ili ne žele, da upotrebe razornije oružje. Koja je svrha napucavati zgradu tenkom, 30x?! Koja je svrha pucati svaki dan po onoj Marinki i Avdejevki, ako zgrade i posle 600 dana stoje?!
Takodje ne razumem njihovu taktiku bacanja jedne bombe ili dve na desant ispod mosta.
Kako je moguće da vazduhoplovstvo ne ume ili neće ili ne sme da napravi jednu veliku koordinisanu akciju sa nekoliko eskadrila i da pokažu svoju moć time što će da očiste deo bojišta?
Izraelci umeju da jednim pogotkom sruše soliter. Kakva god ga je gradnja u Palestini i Ukrajini, neverovatno mi je da VKS Rusije nisu u stanju da urade ništa slično.
Ili su totalno nesposobni? Ne umeju.
Ili im neki gazda koji je iznad njih ne da.
Ili ne smeju da ne dobiju odgovor?
Ili vode neki čudni rat sa čudnim ciljevima koji mi ne shvatamo?
Pojma nemam šta gledamo već skoro dve godine
Miloš77
@Amater
Ključ je u tome što Izrael nikad ništa nje postigao time što je jesdom bombom srušio ceo soliter. Štaviše, zadnjih par nedelja za jednu noć izvedu više stotina „pametnih“ udara istom tehnologijom na slične mete. To su svaki put radili zadnjih koliko decenija. Da li su popravili siguaciju u svoju korist ili su samo naskodili civilima i proizveli vise mrznje? Da li su istim pametnim udarima smanjili ili povecali broj neprijatelkske vojske i terorista? IstonsuninAmerinpostigli u Avganistanu posle 20 godina pametnog pombardovanja. Muka mi je odntih „pametnih“ svemoćnih oružija i fascinacije holivudskim uspesima u dosadasnjim ratovima.
Petrovic Dusan
@Miloš77,Mislim da niste upuceni-teroristi Hamasa ispod zgrada grade betonirane tunele.
Naravno da ih Izrael urusi, ali postoji vise nivoa tunela, i Hamas ih gradi ponovo.
Ipak neke stvari ne mogu da se urade avijacijom, mora vojnik na zemlji, a hamas je pripremao zamke 20 godina.
Zato je potpuno logicno da Izrael srusi sve sto moze, kako bi spasli sto vise zivota svojih vojnika u operaciji ciscenja Gaze od terorista Hamasa.
Civili u Gazi su imali sasvim dovoljno vremena da se sklone, i koridor.Mada oni svi podrzavaju Hamas i saucesnici su u zlocinima.
Markus1463
@ Milan paralela sa time što ste izjavili je recimo „nesposobnost“ Wermahta da zauzme recimo Staljingrad ili Sankt Petersburg ( tada se zvao Lenjingrad ali ja na koristim te komunističke nazive, ogavni su mi) za 4 godine rata. I pored sve nadmoći koju su imali u naoružanju, obuci, komadnom kadru i sl. Da li je Wermaht bio nesposoban ili loše vođen tokom 2.svetskog rat?; NIKAKO se ne bih složio sa tom konstatacijom, bili su i ostali najbolja vojska od početka 2. sv rata pa do konačnog poraza od mnogo većeg protivnika. Ne može se tako uprošćeno gledati na stvari, urbane borbe su nezamislivo teške i dugotrajne i da baš je suporotno nego kako ste naveli. Trebalo bi straljati onog komandanta koji šalje u fronatalni napad svoje snage, a Rusi to nisu radili u Avdejevki niti u bilo kom drugom gradu, ako pogledate snimke, nego su koristili izralesku taktiku i kretali se po zidovima zgrada i kanalizaciji gde god je to bilo moguće. Dakle čuvali su maksimalno ljude i tehniku. Dejstvovali su ne u masovnim OMJ nego su uparivali po T72 B3/ T 90 i BMP 1/2 ili 3 i uz pešadiju i pordšku artiljerije se kretali po ulicama i čistile tamo gde pešadija nije mogla sama zbog ograničene vatrene moći. Ili niste baš u toku ili niste baš najbolje upoznati sa taktikom koja je korišćena u tom gradu, trećeg nema. Pogledajte snimke na Telegramu i sve će Vam biti jasnije. Odgovor na Vaše pitanje je da ne može da se podignu veće grupe aviona i helikoptera i da se pokrenu veće tenkovske jedinice, a da to protivnik ne sazna, dakle nema iznenađenja jer odmah sledi poklapanje artiljerijom ili dejstvo PVO sistemima. Dakle većina dosadašnjih taktika „pada u vodu“, kad protivnika ima „real time“ praćenje situacije na terenu, gotovo da nema mogućnosti iznenađenja o tome se radi u ovom nesrećnom ratu.
Miloš77
@Petrovic Dusan
>> ,,Civili u Gazi su imali sasvim dovoljno vremena da se sklone, i koridor.Mada oni svi podrzavaju Hamas i saucesnici su u zlocinima.“<<
Prve nedelje su bacali i po 750 pametnih bombi po severu gaze za jednu noc dok su civili jos bili tamo. I odakle vam obraz da sve civile osudjujete da su teroristi jer po vama svi podrzavaju hamas? To je bolesna tvrdnja Dušane.
Opsednuti ste preciznim bombardovanjem koje nije donelo nista Izraelu zadnjih 30 godina i vise, niti je donelo ista Amerikancima u Avganistanu sto se neprijateljske teroristicke vojsk tice. Samo ih danas ima troduplo više. Hvala im lepo..
Branko
Sad je kasno. Jos pre ovoga, nakon arapskog proleca, globalni jug je poceo da gubi poverenje u zapad, onda se desila Sirija, pa Iran, Ukrajina, a sada i Palestina, Liban i Sirija… Dok je Evropa osiromasena i bez perspektive, sa ogromnim brojem ilegalnih migranata. Otisli su i saveznici sa bliskog istoka, Turska jednim delom, a o Africi ne treba vise ni pricati. Zapad trenutno moze da racuna na deo EU, Australiju, Severnu Ameriku i Japan, a to je 10% stanovnistva i jos su demografskom ubrzanom opadanju. Geopoliticki, na duze staze, zapad je zavrsio. Cak i ako se opet desi nesto veliko kao 9/11, nece im mnogo pomoci. Daleko da je to dobro, ali Afrika, Indija i Kina su buducnost… Pogledas projekcije privrednog i jos vaznije demografskog rasta i sve je jasno… Pre par dana u centru Londona oko 200.000 ljudi protestuje protiv Izraela, do pre samo par godina to je bilo nezamislivo. Rat u Ukrajini nije presudan, Sloveni ubijaju Slovene, to je samo predigra i nacin da se jos malo zaradi na oruzju, dok se jos moze, pa cak i to ne ide najbolje.
Djuka
>> Zapad trenutno moze da racuna na deo EU
Koji zapad i kakav deo? ja koliko vidim zap. moze racunati na celu EU i NATO, takodje na Japan, Koreju, Australiju, Tajvan, izvesno i na Indiju, Filipine, Vijetnam, Arabiju, pa Meksiko, koji postaje nova Kina za USA itd. U stvari izvan zap. sistema su samo par teroristickih drzava kao recimo Iran i RF, te Kina koja bi htela da se pozicionira kao globalna sueprsila i svako sredstvo joj je ok.
Jezgro zapada ima oko milijardu stanovnika i jace je nego ikada. Gradjanin tog sistema je 10x produktivniji, bogatiji i shodno tome proizvodi i konzumira 10x vise roba i usluga od tvog strokavog globalnog juga ili sta je to vec. Covek na zapadu seda ujutro u svoj automobil, vozi se u firmu, tamo radi 8 sati i posle posla odlazi u shoping centar / restoran da trosi pa kuci. Gradjanin globalnog juga provodi 12 sati pogrbljen u vodi do kolena trebeci vaske u pirincanom polju ili reciklira nekakav otpad da bi zaradio par stotina evra da prehrani 10-clanu familiju.
oskondzija
Uništeno ili oštećeno bar 21 helikoptera
, a na aerodromu u Lugansku mozda jos toliko M74 podmunicija koja je korištena u napadima
je najvaznija Svaki M39A1 ATACMS, koji koristi GPS i inercijalnu navigaciju, nosi 300 ovih bombi. Tokom svog terminalnog napada, raketa izvodi stabilizovani spin, sa centrifugalnom silom koja raspršuje bombe. Veličina područja ATACMS efekti i gustoća distribucije bombi mogu se promijeniti odabirom visine oslobađanja.
Nikola P.
Moj utisak je da su rusi kao i ukrajinci izgubili mogućnost veće ofanzive. Ovaj rat će biti pozicioni, sa osvajanjem par desetina kilometara od strane i jedne i druge strane. Svi čekaju šta će biti na američkim predsedničim izborima, krajem sledeće godine. Sukob na Bliskom istoku je u svakom slučaju više pogodovao rusima i pažnja je sada oslabila, a i pomoć ukrajincima može da trpi. Sve u svemu cela sledeća godina će biti godina rata i sukoba….žalosno i tužno…
Vaste
Situacija na bliskom istoku ne menja ništa osim otvaranja novih žarišta i mogućih poteza za geopolitiku ! Toliko o tome !
Milers
@ DuPe
Ovako komunicira jedan obični bot,
„Zasto pominjete druge ratove? Ne postoje dve iste situacije.“ Pita sagovornika DuPe a u drugom komentaru isti taj DuPe piše
„Ako hocete, D-day, saveznicko iskrcavanje u Normandiji juna 1944, nije doveo do pada Nemacke, i saveznici su prvi put usli u Nemacku tek marta 1945…Ali to ne znaci da je „propalo“.“ Gospodine Dupe dogovorite se sami sa sobom prvo a onda solite pamet drugima jer ste smiješni i nebitni u svojim NATO hvalospjevima. Vaša strašna sila se pokazala u Ukrajini sa prvim pravim suparnikom u istoriji te najveće terorističke organizacije na svijetu. Rezultat je sličan vašoj priči, potpuni šupljak.
Petrovic Dusan
Svakako zakasnela reakcija Amerike – toliko ke bilo buke o „ruskoj eskalaciji“ u slucaju davanja Ukrajincima raketa veceg radijusa dejstva,i ?
Nista.Svaki put kad zapad proveri blef Putina, videli smo da Rusi zapravo ne mogu nista.
Ipak, kljucan za Ukrajinu je November 2024, izbor predsednika Amerike, Rusi u ocajnoj nadi misle da ce Amerikanci izabrati Trampa, pa ce se nagoditi sa Trampom i ipak uzeti nesto Ukrajine.
Realnost americkog sistema je drugacija, ali ova nada jos daje Rusiji motivaciju da se bore uprkos potpunom neuspehu citavog rata, i stotinama ociglegnih gresaka.
Markus1463
@ Petrovic Dušan počinjem da Vam se divim na neverovatnoj upornosti, zaista. Ljudi su Vam ovde pisali komentari, davale kontargumente, i Vi nastavljate po svome, da na svaki mogući način uveravate ljude kako su Američki ratovi zapravo „humani“ i „civilizacijski ratovi, a Ruski ratovi da su „varvarski“ “ nehumani“ i sl. Svaki Rat je katastrofa bez razlike ko ga je započeo, u bilo kom vremenu i nema opravdanja ni za jedan jedini rat i TAČKA! Donekle Razumem Vašu potrebu da se nadmudrujete čak i kada sve činjenice govore suprotno Vašim stavovima, ali morate shvatit da većina ovde nisu studenti, a da nam Vi niste profesor i da niko nije budala, već da svi imamo svoje formirane stavove i da zaključjuemo na osnovu iskustva ne na osnovu onoga što nam neko tamo kaže! I ne podležu svi onome što nam se potura da je neka istina, jer ISTINA JE samo jedna. Od 2. sv rata pa naovamo samo su Rusi u ovom ratu naiššli na tvrdog protivnika, niko više nije imao ni jednog jedinog ouzbiljnog i dostaojnog protivnika, tako da ne možemo znati kako bi SAD ili VB ratovali protiv nekog sebi dostojnog protivnika, tako da Vaši hvalospevi na račun naoružanja i obuci istih mogu samo da idu u pravcu da nikada nisu sebi dozvolili da ratuju sa sebi ravnima!
Petrovic Dusan
@Markus1463 Vi u odgovoru ne navodite nijedan jedini argument, kojim bi neku moju tvrdnju osporili.
Zasto pominjete druge ratove? Ne postoje dve iste situacije.
U konkretnom clanku je rec o ratu u Ukrajini, gde je jasno da je agresor na Ukrajinu Rusija.
Danas se moze reci da Ruska armija, koristeci sve mogucnosti koje ima Ruska Federacija, nije porazila ukrajinsku armiju.
Rusi su tesko porazeni u vise bitaka te primorani da napuste okupirane delove Ukrajine, (Gostomelj, Cernigov, Sumi, Harkov, Herson, Liman, Kupjansk. Zmijsko ostrvo) ) pa cak i mornarica je morala da napusti Sevastopolj!
Ovo nije „moj stav“ nego lako proverive cinjenice, samo otvorite geografsku kartu., ili procitajte ostale clanke o ratu u Ukrajini.
Mišo
ali moraju ocistiti Gazu od terorista, nema druge.
Ma nema veze 100,1000,10000 Palestinaca: djece , žena, civila…
Kolateralna šteta.
Dragan Brankovic
Ukrajina će biti „demilitarizovana“ sporije nego što se očekivalo ali „denacifikovana“teško jer mnogi u Ukrajini veličaju Banderu,a videli smo i aplauze nacisti u Kanadi. Dakle ukro nacisti će biti uništeni oružano,ali privatno i oni i mnogi na zapadu mogu da sanjaju fašizam,to je njihovo pravo,ali će im biti oduzeta vojna moć
Vaste
Avdejevka samo jedna od niza utvrdjenja,gradjena minimum 5 godina ! Sa dobro opremljenom vojskom i punom logistikom sa zapada a Izrael se predomišlja da udje kopneno na teritoriji 10x 30 km oblasti Gaze ! Stvarno je ovde čovek svašta može da pročita !
Markus1463
Otkud onim papučarima teroristima iz Gaze Karl Gustav i NLaw zna li neko? Objavili snimke i još se hvale kako su kupili na crnom tržištu i da je to stiglo ni manje ni više nego iz Ukrajine…. Para vrti gde burgija neće definitivno. Ne bih se iznenadio da kad krene Izraelska ofanziva na pojas Gaze da se odjednom pojave pvo sistemi Stinger, Iris T, zatim sistemi Javelin, a ko zna možda se odjednom pojavi i Himars i poneki Leopard 2 i Abrams, ništa nije isključeno. I to sve i pored izraelskog nadzora nad Gazom, zaista neverovatno. Da nisam video snimak na Telegramu ne bih verovao.
Miloš1977
Sad kad HAmas pokazu Dzaveline iz Ukrajne bice kao iznenadjenje :-)
Ako Putin bar ne iscenira tako nesto stvarno je los strateg :-)
Vaste
Miloš1977 Pa još pre dve nedelje imaš tekst na RT stranici,da su Rusi upozorili Izrael o tome ! Da silno oružje koje stiže u Ukrajini sa zapada može lako da se nadje u ruke Hamasa i druge frakcije ! Ne vidim koja vajda da Rusija gura oruzije sa strane njima jedino da od Rusa neka druga strana trazi ustupak poput Irana da oni proslede Hamasu i Hezbolahi ,jer su sami Rusi zarobili popriličan broj tih sistema !