Kako je saopštio Direktorat civilnog vazduhoplovstva, u organizaciji Agencije za civilno vazduhoplovstvo Severne Makedonije, 22. februara u Ohridu, održana je ceremonija potpisivanja Sporazuma o saradnji i koordinaciji u traganju i spasavanju u vazduhoplovstvu (RASARAK) između Republike Srbije, Republike Severne Makedonije, Republike Crne Gore i Republike Slovenije.
Sporazum o saradnji i koordinaciji u traganju i spasavanju u vazduhoplovstvu, kojem je prisustvovao i ministar za saobraćaj i komunikacije Severne Makedonije Blagoj Bočvarski, potpisali su generalni direktori vazduhoplovnih vlasti zemalјa potpisnica: Srbije, Severne Makedonije, Crne Gore i Slovenije.
– Ovakav memorandum predstavlja svojevrsni primer za čitav svet, budući da je prvi sporazum te vrste u Evropi, čime je ušao u anale Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO) kao akt koji bi trebalo da imaju sve zemlje u svetu – rekla je direktorka Direktorata Srbije Mirjana Čizmarov.

Direktor Agencije za civilno vazduhoplovstvo Severne Makedonije Tomislav Tuntev naglasio je da je glavni cilj Regionalnog savetodavnog komiteta za potragu i spasavanje u civilnom vazduhoplovstvu, usaglašavanje svih aktivnosti traganja i spasavanja i unapređenje prekogranične saradnje država članica.
Potpisani sporazum predstavlјa opšti okvir za saradnju i koordinaciju aktivnosti tela zaduženih za traganje i spasavanje u vazduhoplovstvu, a konkretne procedure za angažovanje spasilačkih jedinica na teritoriji druge države strane ugovornice biće definisane bilateralnim operativnim sporazumima.
Države regiona su, na inicijativu Srbije, osnovale 2016. godine Regionalni savetodavni komitet za traganje i spasavanje u civilnom vazduhoplovstvu, sa cilјem da se unapredi regionalna saradnja u oblasti traganja i spasavanja u civilnom vazduhoplovstvu i ispune standardi i preporučene prakse koje je usvojio ICAO.
U Regionalnom savetodavnom komitetu za traganje i spasavanje u civilnom vazduhoplovstvu trenutno učestvuje 10 zemalјa: Srbija, Bosna i Hercegovina, Severna Makedonija, Slovačka, Slovenija, Crna Gora, Hrvatska, Bugarska, Mađarska, i Češka, kao i krovne organizacije u civilnom vazduhoplovstvu – Evropska organizacija za bezbednost vazdušne plovidbe (Eurocontrol) i ICAO.
kiki
Osim Srbije kakvo stanje letackih jedinica i opremu imaju za traganje i spasavanje druge zemlje ovog sporazuma?
Kumov
Za sada podosta lose, ali to ne bi trebao da bude problem. Cak mislim da bi Srbija trebala da „iskoristi“ svaku nepogodu tok tipa u okruzenju za trening gasenja i koordinacije pilota, pre svega na Ka-32. Svakako, svaki korak po kom region saradjuje i kolektivno jaca je meni barem pozitivan.
Ako nekome zatreba pomoc kao Slovencima prosle godine, neka obezbede smestaj i hranu za pilote, kao i gorivo za helikoptere, a mi cemo ostalo.