Ministarstvo odbrane Rumunije potpisalo je sa turskom kompanijom Baykar ugovor vredan 321 milion dolara za nabavku izviđačko-borbenih besposadnih letelica TB2 Bayraktar. Potvrda odnosno objava o ovom poslu se može naći na internet stranici Tenders Electronic Daily, elektronskoj verziji dodatka Službenom listu Evropske Unije koji se bavi projektima javnih nabavki.
Potpisivanje ugovora potvrdio je na svom Tviter nalogu i Haluk Bajraktar, generalni direktor kompanije Baykar. On je napisao da se Rumunija pridružila listi od, do sada 28 zemalja sa kojima je potpisan ugovor o prodaji njihove besposadne letelice TB2. Napomenuo je i da su u kompaniji ponosni na to što letelicu, zajedno sa Rumunijom, izvoze u dve države koje su članice EU i tri zemlje koje su članice NATO.
Rumunija je proces nabavke besposadnih letelica započela početkom avgusta 2022. godine kada je od rumunskog parlamenta zatraženo prethodno odobrenje za pokretanje postupka za dodelu ugovora za nabavku tri besposadna sistema za potrebe Kopnene vojske Rumunije.
Potom je na samom početku septembra 2022. rumunsko ministarstvo odbrane objavilo da namerava da nabavi paket tri sistema Bayraktar TB2 koji se sastoji od 18 letelica, početnog paketa logističke podrške, neophodne obuke i opreme za obuku, što je tada procenjeno na oko 300 miliona dolara. Osim toga navedeno je da će sve to biti prilagođeno spacifikacijama rumunske vojske.
Pojedini nezvanični izvori navode da bi rumunski Bajraktari trebali da budu stacionirani u vazduhoplovnoj bazi Giarmata blizu Temišvara, odnosno u vojnom delu međunardnog aerodroma ‘‘Trajan Vui‘‘ na kome je trenutno bazirana 712. helikopterska eskadrila, 71. vazduhoplovne baze Kampija Turzij koja leti na helikopterima IAR-330M Puma.
Pored Bajraktara, Rumunija će najverovatnije nabaviti i izraelske izviđačke besposadne letelice Elbit Sytems Watchkeeper X, 20. decembra 2022. godine potpisan je okvirni sporazum vredan oko 410 miliona evra za paket u kome se nalaze tri sistema sa 21 letelicom.
Vlado
Rumuni rade sve po uzbeniku, sve je lakse kad si velika zemlja kao sto su oni.
Stojko
Kad si zemlja kao Srbija, bolje je raditi stap i kanap, kum uvezao par komada, halo Bing kako brat metodama i muljati, jer onda niko ne zna koliko si sta platio.
PSA
Postoje godišnji izveštaji i sve se vidi koliko je plaćeno.
Stojko
@PSA
Nadji nam da vidimo.
SumadinacKg
Odlično se Barjaktar pokazao u Ukrajini.Doduše oboreno ih je preko 100 i više se ne pominju zadnjih nekoliko meseci.
Sad da se uozbiljim,za taj novac premalo se dobija.Svaka iole ozbiljnija PVO ih obara kao kruške…Prenaduvana priča i dobar marketing…
PSA
Dobre su za izviđanje i sekundarno za udare. Ali besmisleno je porediti bilo koju PVO sa ukrajinskom i ruskom. Rusi su stradali u pokušaju onih brzoh osvajanja. Čim se linije stabilizovale obesmislili su Bajraktare, pre svega zbog cene. Jedna-dve misije i odoše silne pare. U neko drugom sukogbu i daoje potencijalno smrtonosni. Nemaju svi ruske sisteme ometanja i takvu PVO. Zapravo ih vrlo malo zemalja ima.
SheikhZayeb
Nije ih oboreno preko 100, toliko ih nije ni isporučeno. Još uvek se koriste, ali za izviđanje. Ako uradimo malu cost/benefit analizu, do sada su Barjaktari uništili tehnike PVO koja uveliko nadmašuje njihovu cenu, dakle pokazali su se kao itekako isplativi. Što se ruskih sistema ometanja tiče, pa nisu se proslavili ni u Ukrajini ni u Jermeniji.
Pavlović Dušan
Cena 18 letilica za 300 mil eur je prosto besmisleno preskupa. Ovde se vidi koliko smo mi ustvari dobro i pametno prošli sa CH-92 i Pegazom tj CH-95.
Stojko
18 CH92 bi kostalo 60 miiona Pri tome smo mi u prvoj turi koja je placena 19 miliona, kupili cak 18 raketa FT-8D, koje su opet same po sebi prilicno male i malog dometa.
Pegaz ne znamo koliko kosta posto se razvija 12 godina i pravi u maloj seriji.
Bolje bi prosli da smo ko rusi i ukrainci naruciii Mugin-5 Pro, rekao bih da je bolji i od Pegaza i od Ch-92.
YPT
Sve u svoje vreme. Porediti cene od pre par godina i one koje važe danas, tj. sutra kada bude izvršeno plaćanje, nema smisla.
Pavlović Dušan
A šta to više može Bayraktar od ch-92? Leti km više, i ima raketu koja ima domet nešto veći…ali nije nešto što bi trebalo biti 5 puta skuplje
Tedy
Pavlovic Dusan,
Ok. I know. Bayraktar is shit. No good facing the mighty Ru air defence. Ok. Got it. Oryx says otherways, but no worries. Ok.
One small question. Why the Serbian president announced the future aquisition of Bayraktar drones if you already have the mighty chinese ch95? Just asking. No offence. Why polish defence needs them?
You know, we are stupid. Monkey business… But why the others?! Can u explain to me. Thanks in advance.
Brad
@Tedy
Do Bayraktar hit analysis and you will struggle to find any footage past 3.9. There is no massive footage past may and good chunk of them are made on Snake island which is hard to defend and easy to overwhelm. Since mid september after Ukrainian offensive was over there were no its on Russians. Bayraktar could be usefull against defending rapid offensives and succesful offesives made my Ukrainians but in frontal combat when SAMs are ready and ready they are almost of waste on money. That being said applies just for Russia and USA and some other countries with adequate SAM network. In Balkan wars Bayraktar could be really useful due to nonexistant SAM network (some Mistrals, battery of Panstir wont do a shit). Do does anyone know if FK-3 could down bayraktar as its small compared to jet?
Tedy
Brad,
What do you say is pertinent, but the drones are mainly used as search and transmission means. In a high tech environment, the direct attack aspect is only secondary and for opportunity targets only.
Tedy
Brad,
Ro Army has chosen Bayraktar for the „fear“ factor also and, regarding the price, the configuration will likely be the same as the polish one, which is a very competent system indeed. The Bayraktar will be used in the Ground forces only. The Air forces will have the Watchkeeper X.
SheikhZayeb
Pa i Turkmenistan je kupovao CH-92, pa su naknadno kupili Bajrakre.
@Brad: regarding Russian air defence losses caused by the Bayraktars, only a tiny portion of the destroyed equipment was on the Snake Island. Most of the damage was done in the Kyiv and Donetsk oblasts.
Dead1
Cudime da kupuju TB2 kad se nad Ukrajinom se dokazali neuspjesnim nakom sto su Rusi ukjucili svoje PVO i nakon sto su Ukrakinci kazalo da ne zele Americki Grey Eagle zato sto ih je prelagano oboriti.
Vanja Paris
@Dead1 kako se to „TB2 nad Ukrajinom dokazali neuspjesnim“ ako su pomogli u slamanju ruskog napada 2022, kad je to bilo najteze?
Posle leta 2022 Rusi vise nikada nisu mogli da sprovedu nijednu ofanzivu dalje od Bahmuta na samoj granici Rusije, a morali su da napuste Herson, Harkov i citav deo Crnog mora oko Zmijskog ostrva i Odese.
Lord Nem
Događaji u Ukrajini su svakako oduzeli TB2 status kakav je imao nakon sukoba Jermenije i Azerbejdžana, ali bez obzira mislim da bi valjalo nabaviti makar 6 komada između ostalog i da bi se PVO neposredno upoznao sa svim vrlinama i manama jednog ovakvog sistema, kao i ovladavanjem načina eliminacije istog.
Miloš1977
Slazem se. Takvi dronovi nemaju pristup svojim metama ako neprijatelj ima spreman PVO. Lekcije su se naucile. Naravno, uvek se mogu razviti nove taktike, i koristiti u pozadini dalje od PVO za osmatranje sa odlicnom optickim sistemima, pa i napadati slabije branjene polozaje. Ne moze no PVO da bude svuda non stop.
Tedy
Milos1977,
You are a guy I deeply respect, as Srbofil, by the way. Two smart and decent peoples.
If the 77 istge year of your birth, then you are the younger one.
So. Bayraktar is just one piece of the puzzle. The ideea is to fit the piece in tge puzzle itself. And to work. Think about it. My best regards and considerations.
Deki
Problem je što su dronovi unapredili ratovanje na viši nivo. Više ništa neće biti isto. Neće ostati kamen na kamenu.