Srpski MiG-ovi 29SM+ prvi put prikazani sa ruskim protivradarskim raketama H-31P

22. apr 2025

Makedonsko ratno vazduhoplovstvo dobilo novog komandanta, Skoplje se priprema za ponovne pregovore o sporazumu vrednom 249,9 miliona evra za helikoptere AW169M i AW149

21. apr 2025

Novi komandant RV i PVO Vojske Srbije je general-major Brane Krnjajić

18. apr 2025

Ministarstvo finansija uplatilo drugu ratu za kupovinu Rafala

17. apr 2025

[NAJAVA] Zagrebački aero-miting AIRVG održaće se 10. maja

15. apr 2025

Turska šalje Bosni i Hercegovini donacije naoružanja i vojne opreme, na spisku helikopteri i besposadne letelice

15. apr 2025

[REPORTAŽA] Tango Six na vazduhoplovnoj vežbi „Iniohos 2025“: Vojno-vazduhoplovna egzotika sa Bliskog istoka i Azije, među posmatračima i Srbija

14. apr 2025

ASDA 2025: Makete hrvatskih Rafala ponovo naoružane samo MICA-ma i Hamerima, Turska nudi veće besposadne letelice

10. apr 2025

„Ohio Air National Guard“ delegacija posetila RV i PVO, saradnja u oblastima bezbednosti letenja i održavanju letelica

8. apr 2025

Filipinima ponovo odobrena kupovina borbenih aviona F-16, Kolumbija izabrala švedski Gripen

4. apr 2025

[POSLEDNJA VEST] Republici Srpskoj isporučen treći helikopter Ansat

3. apr 2025

Prve fotografije: Bugarskoj isporučen prvi borbeni avion F-16

3. apr 2025

[ANALIZA] Planovi za naoružavanje srpskih Rafala: Domaća vazduhoplovna ubojna sredstva u razvoju

2. apr 2025

Slovenačka kompanija AFormX razvila VR i XR simulatore za PC-9 i AS532: Slovenačko ratno vazduhoplovstvo prvi korisnik

1. apr 2025

Politička neizvesnost u odnosima Evrope i SAD kao prilika za dodatne narudžbine francuskih borbenih aviona Rafal

29. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja

28. mar 2025

Kako je JNA promovisala poziv vojnog pilota: Dežurna para, stjuardesa i potpuna kreativna sloboda

27. mar 2025

Hrvatska želi „modernizaciju“ i „nadogradnju“ svojih Rafala, sledeći paket naoružanja i dalje tajna

26. mar 2025

Hrvatski ministar odbrane u poseti proizvođaču Rafala: „Predložili smo Dasou investiranje u Hrvatsku“

25. mar 2025

Sveobuhvatna lista NATO gubitaka iznad SR Jugoslavije i regiona tokom rata 1999. godine

24. mar 2025
[PARTNER 2023] Novi i dorađeni domaći ali i inostrani sistemi za PVO
Nova višenamenska verzija PASARS-a sa radarom, ometačem dronova, tri tipa sistema PVO i jednim tipom protivoklopnih raketa / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

[PARTNER 2023] Novi i dorađeni domaći ali i inostrani sistemi za PVO

Organizatori ovogodišnjeg Partnera najavili su da će premijerno biti prikazano 26 novih oružanih sistema iz domaćeg, državnog, razvoja, među kojima i novi ‘‘teški protivavionski sistem“, kao i nekoliko „novih lakih protivavionskih sistema“.

Međutim, jedini sasvim novi projekat je upravo ‘‘teški protivavionski sistem“, nazvan HARPAS (Hibridni artiljerijsko-raketni protivavionski sistem) o kome ćemo detaljnije pisati u nekom od naših narednih tekstova.

Juče smo objavili pregled najbitnijih izloženih besposadnih letelica i dronova Jugoimporta i Vojno-tehničkog instituta.

Ostali pomenuti PVO sistemi ipak su samo nove varijante ili dorade postojećih sredstava koje se već nalaze u naoružanju Vojske Srbije. Među njima su artiljerijsko-raketni sistem PASARS, laki prenosni sistemi kratkog dometa Strela-2 i Igla, kao i najnoviji raketni sistem kratkog dometa Mistral 3+.

Nova varijanta PASARS-a koja ima mogućnost desjtva protivoklopnim raketama / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Domaći artiljerijsko-raketni sistem PASARS već je uveden u naoružanje (bar 4 baterije sa tendencijom daljeg opremanja), prvobitno samo kao artiljerijski sistem naoružan švedskim jednocevnom topom Bofors L/70 kalibra 40 mm, a zatim i sa sovjetskim/ruskim raketnim sistemima Strela-2 i Igla. Predviđeno je da u naoružanje uđe i verzija sa francuskim raketnim sistemom Mistral 3 ER. Ove godine prvi put je prikazan i koncept sa domaćom familijom raketa RLN.

Na fotografiji se vidi anetna radara, anti-dron sistem i cev topa 40 mm. Sa leve strane su lanseri sistema PVO Mistral, sa desne Strele-2M i Maljutke 2T5 / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Na Partneru 2023 prvi put je prikazana nova varijanta PASARS-a kojoj su dodati novi sistemi. Kako nam je objašnjeno, na to su uticaj imale informacije i iskustva koje su u ratu u Ukrajini stekle obe strane.

Prvo treba istaći da su sistemu dodati radar i radio-ometač, čime je znatno poboljšana situaciona svest posade sistema, kao i zaštita od besposadnih letelica odnosno od dronova (konkretno dronova-samoubica).

Za radar se navodi da je tipa RPS-42 (izraelski proizvođač RADA, ali ga u svojoj ponudi ima italijanski Leonardo), i da je kratkog dometa. Kako se navodi, na taktičkim dometima može detektovati, klasifikovati i pratiti sve tipove letelica, od dronova, preko borbenih helikoptera, do aviona različitih namena. Za domet ovog AESA radara se može naći da iznosi 150 m do 30 km, da radi u S-opsegu, i da može da otkriva ciljeve koji se kreću brzinama od 10 do 1.500 km/h. Anti-dron radio-ometač kompanije Iritel može da ometa komunikacioni signal besposadnih letelica i/ili njihov GNSS podsistem. Njegov opseg rada je 400-6.000 MHz, snaga se kreće od 20 do 50 W.

Domaća vojna industrija prati svetske trendove ali i iskustva iz rata u Ukrajini / Foto: Živojin Banković, Tango Six

U ovoj varijanti, pored protivavionskog topa kalibra 40 mm kojim se može dejstvovati i po ciljevima na zemlji, tu su i raketni sistemi Mistral 3 ER, ali je tu istovremeno i sovjetski sistem Strela-2M.

Ono što je još zanimljivo je da su sistemu dodata dodatna ubojna sredstva za dejstvo po zemaljskim ciljevima – dve domaće vođene protivoklopne rakete Maljutka 2T5. Treba napomenuti da je to sada trend u svetu, da se prave višenamenski sistemi koji su sposobni da dejstvuju i po ciljevima u vazduhu, na moru i kopnu (primer američkog točkaša Stryker sa kupolom Avenger koja može lansirati PVO rakete Stinger i Sidewinder, ali i protivoklopne rakete Hellfire).

Rakete zemlja-vazduh RLN-IC, TK i RF / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Pored nove verzije PASARS-a prikazane su i nove domaće rakete zemlja-vazduh u razvoju kojim bi ovaj sistem mogao biti naoružan u budućnosti.

Na prikazu ‘‘Granit 2023‘‘ već smo videli koncept integrisanja raketa RLN-IC, RLN-TK i RLN-RF. Sada se navodi da bi mogla biti integrisana i raketa RLN-S10 koja predstavlja domaću modernizaciju sovjetske rakete 9M37M lakog mobilnog sistema PVO kratkog dometa 9K35 Strela-10M koja je takođe namenjena domaćoj modernizaciji pomenutog sistema.

Zastava NTV kao deo sistema MTU-4 / Foto: Živojin Banković, Tango Six
Nova daljinski upravljana borbena stanica sa 4 rakete zemlja-vazduh i mitraljezom kalibra 12,7 mm / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Pre četiri godine prvi put smo na prikazu ‘‘Sloboda 2019‘‘ videli modernizovani raketni sistem PVO kratkog dometa MTU-4 sa po dva lansera raketa sovjetskih/ruskih Strela 2 i Igla, gde je sistem na postolju sa strelcem bio postavljen na domaće terensko vozilo Zastava NTV. Nova varijacija prikazana na ovogodišnjem Partneru je daljinski upravljiva borbena stanica, dakle bez strelca, takođe sa po dve Strele-2 i Igle, ali i sa mitraljezom kalibra 12,7 mm koji se, kako se navodi, koristi za samoodbranu sistema.

Sistem MTU-4 je umrežen sa osmatračkim radarom Žirafa (takođe modernizovanim) od koga dobija podatke o cilju koje obrađuje. Osim 4 lansera raketa tu su i termalna kamera, GPS, inklinometar, Talesov radio uređaj, tablet i monitor. Obrada digitalnih podataka o ciljevima podrazumeva njihovu korekciju u zavisnosti od odlaganja signala sa radara, predviđanja linearnog praćenja, proračuna daljine do cilja i azimuta cilja.

Rešenje montaže lansera sistema Mistral na Zastavu NTV / Foto: Živojin Banković, Tango Six
Vozilo Zastava NTV u verziji sa Mistralom 3 ima mogućnost prevoza 4 rakete pomenutog sistema / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Kako je Tango Six među prvima pisao, francuski raketni sistem PVO kratkog dometa Mistral 3 Srbija je naručila 2019. godine, dve godine kasnije su na PASARS-u primećene gabaritno-težinski modeli koji su isporučeni radi intergacije na ovaj sistem. Premijera Mistrala bila je međutim tek krajem aprila ove godine. Moguće je da su prvi sistemi isporučeni krajem 2022.

Pre četiri godine prilikom objave da je sistem kupljen, navedeno da je će Mistral biti isporučen u dve verzije, za sistem PASARS, a kasnije smo videli i standardnu portabl varijantu lansera na postolju za jednog strelca. Na Partneru 2023. je prikazana nova verzija sa postoljem sistema na domaće terensko vozilo Zastava NTV.

Laki prenosni raketni sistem PVO Igla sa sistemom Tragač / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Sa Zastave NTV predviđeno je da dejstvuje i strelac raketnog sistema Igla opremljenog izviđačkim uređajem Tragač koji je manenjen za osmatranje i praćenje ciljeva u dnevnim i noćnim uslovima. Sistem je namenjen za prijem i odbradu podataka o ciljevima dobjenih sa radara Žirafa ili drugih radarskih sistema koji koriste protokol ATERIX, potom vrši zahtevane proračune, pripremu podataka za usmeravanje i praćenje do tri projektila prema dodeljenom cilju. Sastoji se od optoelektronskog bloka (koga čine termalna kamera, GNSS, elektonski kompas, inklinometar i elektonski okular), radio uređaja proizvođača Tales, i terminala za oružje.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

PS

Hoće li se kupovati još Mistrala?

Odgovori
St

Ako cemo raditi prema iskustvima iz ukrajine, Anti-dron radio-ometač bi trebalo integrisati na sva vozila, a ne samo na protivoklopni PASARS.

Odgovori
Ma

aha, i onda neprijatelj iskoristi činjenicu da svaki cilj ima radar i usmjeri dronove kamikaze na izvore zračenja. Oni ciljevi koji se ne budu mogli braniti su bivši …

Kr

Prvi pozitivan komentar od tebe moram da priznam da se slažem

Dj

Pa da ali takvi ometaci su veoma neselektivni, sta msilis na sta lici front u elektromagnetnom spektru kada svaki vod na taktickom nivou vrsi barazno ometanje tih frekfencija od nemam pojma 800 Mhz do par Ghz, tu vise delimicno ne rade ni sopstveni dronovi, ni GPS, komunikacije i tako dalje. Raulo koji je vec primeceno na ruskoj strani u Ukrajini… Delovanje u elektromagnetskom spektru izvesno treba ostati u domenu specijalizovanih jedinica koje su za to obucene i takodje komunikaciono uvezane te deluju u sprezi sa visim nivoima komande, inace nastaje haos.

Pe

Bravo za drzavu!

Odgovori
Iv

Pitanje za strucne ljude- kakve su ove rakete RLN i koja je razlika u ovim oznakama? Moze li da parira tipa streli 2 ili igli , samo su pretpostavljam sa povecanim dometom? Mislim na info koje se smeju dati i dostupne javnosti. Pretpostavljam da je jos uvek na snazi ona parola vojna tajna i ne daju se bas sve info na tacni.
Inace pohvale za ovaj PASARS. U pocetku su se mnogi smejali. Izgledalo je kako neko frankestajn vozilo. Sada je do vec dosta opremljenije , cak i estetski lici na nesto. Verujem da ce kroz stalne modifikacije za par godina izgledato top i biti solidna prica protiv dronova.

PS

@Ivkos
Imaš sve na ovom sajtu o tim raketama.

Du

@Ivkos
Ove rakete RLN za PASARS koje su razvijane su nastale na bazi rakete K-13 iliti AA2 Atol za avion MiG21, tj njene kasnije verzije R-13, koja je ustvari Sovjetska kopija rane verzije AIM 9 Sidewinder, medjutim razvojem same rakete od strane VTI ostala je od prvobitne ideje samo aerodinamička konfiguracija, jer je ugradjena drastično poboljšana glava za samonavodjenje i nova pogonska grupa tj raketni motor. Ovo se odnosi na raketu RLN-IC. RLN-RF je radio(čitaj radarski) navodjena raketa izvedena takodje od rakete za MiG21 R3R/K13R takodje značajno poboljšana. Od mistrala su veće, imaju veći domet i u visinu i u daljinu i veću bojevu glavu, a što se tiče samog kvaliteta tj uspešnosti same rakete ostaje da se vidi, prvi testovi su veoma veoma dobri, ali nisam siguran daa mogu da postignu uspešnost Mistrala od 95% obaranja jednom raketom ali izmedju 80 do 90 % sigurno. Svakako korak u pravom pravcu. Što se tiče varijante RLN-TK, to je varijanta kao što joj sama skraćenica kaže sa glavom za navodjenje termalnom kamerom, koja videolinkom vraća operateru sliku u vozilo uz mogućnost ručne korekcije putanje rakete.

Su

Kljucne reci : „koncept“ i „moglo bi“ …

Odgovori
Fa

…i Maljutka, Strela-2M i 12.7mm :(

iv

Jel vama ovo stavljanje maljutki na PASARS deluje ozbiljno?

Odgovori
PS

Sajam, valjaju kupcima, pa gde prođe prođe.

Iv

Pa kad mogu Ukrajinci na Su da kace one zapadne rakete i prave svakava cuda , sto ne bi i mi. Maljutka je koliko sam citao jeftina, relativno pouzdana ( ona otkazivanja sa vezbi su vrv stare rakete sa stokova nekih) , mi ih pravimo. U danasnje vreme , cak i ako imas milijarde cekas u redu, ne moze da se nabavi nista, svi najpre za sebe proizvode.
Nasa namenska je napredovala , cak i uz sve mane i nas balkanski karakter i mentalitet. Bivse jugo fabrike su mahom bile u BiH. U Srb se nije nista specijalno i slozeno nije proizvodilo ni sklapalo.

sa

Rade na novom konceptu vozila arsenala. Imaca protivavionske, protivtenkovske, protivpesadijske i protivbrodske rakete na jednom vozilu plus bofors.

Mi

Meni ne,ostalo mi je ok.Jos kad bi zavrsili besposadnu kupolu to bi bilo super.

St

To je samo nastavak logike da se na daljinsku upravljivu borbenu stanicu stavi top 30mm, bacac granata 40mm, mitraljez i Maljutke, sto smo vec vidjali po sajmovima i prezentacijama. I jos uz to moze i ometac dronova i imamo all inclusive.

Ra

Ovo kao dete kad se igra i slaze one lego kockice

Mi

Deluje ozbiljnije od onog cuda na gusenicama za 40mm topa i 4 rakete, relano izgleda kao da je skarabuzdeno… relano. PASARS je koliko toliko dokazan kao funkcionalan i uveden je u naoruzanje i svakako ima smisla dalje ga unapredjivati. Dali ce to na kraju ispasti ovako kako je prikazano ili ne nije ni bitno ali cinjenica je da je to sistem na kojem se radi i proizvodi se i od toga ce biti nesto ozbiljno.
Programabilna municija za Bofors 40mm je u razvoju vec neko vreme i vec su zvanicno prikazani testovi iste tako da je to nesto sto je realno pri kraju ako nije vec zavrseno.
Ovi radari su takodje odlicno resenje, samo da se to odradi kako treba, sto se tice elektronike i dr.
Relano taj sistem je od pocetka zamisljen kao univerzalan, top 40mm ima jako efektivno dejstvo na bilo sta na zemlji sto nije dobro zasticeno i za podrsku pesadiji i mehanizovana snagama je kao stvoren, za dronove i helihoptere takodje. Sa jos programabilnom municijom tesko ce se ko od njega sakriti, danju ili nocu, obzirom da ceo sitem ima IC nisanski sistem.
Dodatne PO rakete, ako zaista moze, nove Maljutke ili koje god, su takodje odlicna stvar jer to znaci da sada ima i resenje za tenkove i teze utvrdjene polozaje, bunkere i sl..
Iskrene mene u celoj stvari samo brine neophodna kolicina elektricne energije za napajanje svega toga, racunar, nisanski sistem, radari, radio ometac, hidraulika itd. ima tu dosta.
I takodje, koliki ce biti napor za posadu da rukuje svim tim sistemimi i samim time koliki je stepen automatizacije.

Ze

🤣😂NeoZbiljno, Još fali Zolja. Izgleda ko Novogodišnji Bor.

Br

2T5 sa Maljutkama dele samo ime, imaju preko 50% veci domet, brzinu i razornu moc i kao i svako drugo zicano sredstvo, nemoguce ih je ometati, a kako je Pasars solidno oklopljen i namenjen trupnoj PVO i dejstvu blizu fronta uglavnom protiv helikoptera i dronova, PO rakete i nisu tako los izbor, ono sto je lose je samo vozilo, premalo je za sve sta su bukvalno nakacili na njega i generalno katasrofalnog je dizajna, bukvalno tri koraka unazad u odnosu na dizajn Lazara, Milosa ili oklopljene MAN sasije.
Ozbiljno PVO vozilo kraceg dometa bi trebalo da ima npr. najmanje 4 RLN rakete i 4 manjih, tipa Mistral ili Igla, dakle nista bez barem 8 raketa i ne vise od dva tipa, previse je 3 vrste raketa za ovako malo vozilo, plus po rakete…
Pored Pasarsa potrebno je i nesto manje i jednostavnije, poput starog koncepta TAM 4×4 i na njemu PAT 2x23mm i cetiri Strele. Tada je to bilo slabo vozilo, ari u eri malih i jeftinih dronova, uz moderan nisanski sistem ovakvi sistemi ponovo ozivljavaju.

Am

Koliko bi bilo ozbiljno staviti ih na Pragu

PS

@Branko
2T5 nema žičano vođenje.

Dz

Licno ne vidim neki preterani razlog da se kace na pasars.

Opet treba imati u vidu da ce Pasars biti jako blizu prve linije da stiti od dronova (po ovome sto vidimo od opreme). To obicno znaci da moze u nekom slucaju napada da pomogne pesadiji i dejstvuje sa jako efikasnim topom od 40mm ili tim maljutkama ako je u pitanju oklopni napad.

Rat u Ukrajini je pokazao da napada obicno pocinju minobacackim napadom, zatim dronovima i onda se jurisa oklopnim vozilima koja istovare pesadiju skoro na rovove. Kao neka prva pomoc, jer je vec blizu linije, Pasars sa maljutkama moze da bude koristan a i jeftine su pa ako nista drugo mogu da se ispucaju cak i na bunkere i tako neke tacke.

Takodje bilo je primera gde su vodjenim sistemima tipa kornet i maljutka u Ukrajini obarali helikoptere sto je veoma malo verovatno ali ono…moguce.

Licno ja bi pre kacio jos protivvazdusnih sistema ali eto.

Br

@PSA

Greska, 2F i 2T verzije su zicano vodjene, ne i 2t5, ali ne menja poentu da je to potrebno trupnim pvo vozilima koja dejstvuju sa jedinicama blizu fronta, ali ne u ovakvoj konfiguraciji. Ili staviti sve na veci kamion, ili automatizovati Bofors koji tada ne bi imao ogromnu kabinu, a pre ce se desiti ovo prvo.

Vl

Koliko znam na Terminatoru su pored topova su integrisane i protivoklopne rakete. Kada se pogleda Gepard i na njemu su pored topova i radara integrisane rakete. Ovaj naš „Terminator“ je u suštini PVO sredstvo pa mu te Maljutke baš i nisu potrebne. Ali, s obzirom da je to jeftino i prosto sredstvo koje je efikasno protiv oklopa do 5 km., ne zahteva neku specifičnu obuku i ne zauzima mnogo mesta, po mom mišljenju nije problem što je tu. A koliko znam u Ukrajini su sa sličnim sredstvima obarali i niskoleteće ciljeve. Što se tiče sredstava za borbu protiv malih dronova, mišljenja sam da će se u narednom periodu skoro svaki oklop opremiti sa njime.
Razumem da su se ovde namnožili raznorazni nalozi osoba koje imaju zadatak da troluju i pokušaju da omalovaže sve što nastane kao pamet naših inženjera. Međutim ti botovi sada već postaju i smešni ali i zabavni u tim pokušajima. Recimo, slučajno sam juče naleteo na intervju eminentnog stranog stručnjaka koji ima preko sto knjiga koje se bave teorijom upotrebe oklopa i artiljerijskih sredstava gde je čovek oduševljen sa našom namenskom industrijom i stalnim nadogradnjama i unapređenjima. Ali, ko je on s obzirom da ga raznorazni komšijski i domaći „stručnjaci“ sa foruma šiju na svim poljima? Pored toga poseban je biser što ti T6 „stručnjaci“ nisu u većini ni vojsku služili ali su obučeni da za tastaturom budu vrlo ubojiti.

Vl

Kjucna rec, bice i moglo bi. Dok nasi strucnjaci ne savladaju materiju kupiti lepo proverene sisteme poput jos Mistrala i Avengera ako su Ameri raspolozeni da nam ga prodaju. Treba kucati na sva vrata u potrazi za dobrim proizvodom.

Odgovori
De

Pokojni General Delić je još ranije izjavio da,Tales radio uredjaji su sa namerom proizvedeni tako,da i nakon isključenja emituju radio signal još 3-5minuta,što je dovoljno za detekciju lokacije. (Odnosi se na Tales radio uredjaje za našu vojsku).

Dj

ASTERIX

Odgovori
Fa

Znam da su inženjeri u našoj namenskoj industriji operisani od kreativnosti i modernog dizajna ali ovu kombinaciju grtalice, kombajna i mešalice za malter nisam ocekivao.

Mozda je PASARS namerno dizajniran tako da izgleda kao da su ga već svitlala 4 Lanceta pa da tako zavara protivnika?

Da su slike u crno-belom formatu falio bi samo još drug Tito da pomazi Maljutke belim rukavicama.

Kakav freak-show :(

Dj

@Falcon

Realno izgleda kao neko ultimativno oruzije iz Mad Max serijala. Zahteva takodje veoma svestranu, multidisciplinarnu posadu, moras znati i gadjati iz topa, i ispaljivati rakete, koristit mitraljez, ometati dronove, opsluzivati radare. Potreban i vozac.

Planira li se integracija sacastih lansera nevodjenih projektila?

De

Mornaricka verzija imace torpedo. Ovo kao da je Grunf skockao.

PS

I do sad je imao dva-tri člana posade ili tako nešto. I do sad mu je trebao vozač, mitraljez za samoodbranu (kao i na ostalim oruđima), jedino što se promenilo je dodavanje elektronike koja će morati da bude automatizovana (za sad nemamo info kako je upakovana i koja je neophodna da ne bi imali scene kao sa sistemima po Ukrajini gde, dok su fokusirani na nešto, nemaju pojma da im naleteo drugi dron i natenane ih smlatio. Jedino je tu nakalemljena maljutka, verovatno za reklamu i prodaju kao moguća opcija ili za neke fasaderske radove, a ostalo samo treba elegantnije upakovati ali da treba da ima ovu elektroniku treba. I to nisu šlj komponente.

Be

Pa, PASARS je lego sistem…..

Sasija FAP
Top Bofors, svedski
Projektili francuski
Radar svedski

In

Све електронске компоненте су од реномираних западних произвођача. Да ли постоји могућност замјене компатибилним системима из неког другог извора јер „Квинта“ се показала прилично чудљива и често непријатељски расположена према нама. Доказ за то је много, добро процијене шта можемо добити, а шта не.

Odgovori
Vl

Ne postoji, ruskih nema, a sve i da ima ne mogu da se pribave. Slicno je i sa kineskim tako da zapadne moraju ici hteo neko to ili ne.

Dz

Naravno da postoje Kineske ali je pitanje sta mi od toga mozemo da dobijemo zbog politike. Sto se tice Ruskih jako su loseg kvaliteta i u Ukrajini su se jako lose pokazali. Dronovi, cak i ovi komercijalni im lete po rovovima bez problema.

In

@Dzabu
Нисам баш сигуран да руски подсистеми не ваљају, друго је да ли су доступни, такође и кинески. Мач санкција мад нама је нешто што нико не смије игнористи, тзв. спољни обруч, који остаје док и посљедњи Србин не буде начисто у вези Косова, Српске, ЦГ, Рашке, а ако ке по Немцима и Војводине.
То што ми брзо заборављамо не змачи да и други заборављају.
ПС
Украјинци тврде да имају проблема са руским ПЕД, ишли су и до 5,6 километара у дубину да би то пало на 200м у насељеним мјестима.
Поента је била да се покуша ићи на производњу електронике, бар дјеломично.

Vl

Vlado,
Dzabu,
Postoje ruske i kineske zamene i puno su jeftinije tako da ne treba isključiti da se deo vozila opremi i sa njima.
Daleko od toga da su ruske komponente loše, čak naprotiv, u uslovima stalnog ometanja su se pokazale odlično. Problem je realno u malim količinama ali taj je problem konstatno prisutan i sa zapadnom opremom.

А

@Dzabu

Баш супротно, руски системи за електронско ратовање свих величина, као и наменске јединице које исте користе, су се показале одлично у рату. Практично, једина баш светла тачка читавог система.

Mi

Gledam ovaj Pasar… „totalni kaos“ bi bila najtočnija riječ da se definira vozilo.

Odgovori
Mi

Uz duzno postovanje ovaj PASARS je jednu svjetlosnu godinu ispred svega sto posjeduje Hrvatska protiv vazdusna odbrana.

Fi

Ako vam para oči a vi nemojte da gledate u PASARS , dobro za vaše oči a i mi nemoramo da odgovaramo na nesuvisle komentare priučenih „Vojnotehničkih Komentatora“ poput vas .
I svi zadovoljni !

Vl

Milki,
Da li i točak od tog „totalnog kaosa“ može tvoja zemlja da napravi?
A da, vi imate Rimca pa vam možda i on zbudži nešto vaše…

Be

Vlad,
Moze.

Sve je ovo, u osnovi, lego i nista vise

D

Vlad

Rimac bi mogo kupiti SPDR i sve ostale sklamerije od „vojne“ kompanije“ u srbijadu.

PS

@D
Nije sporno da je Rimac bogat. Ali koliko ljudi zapošljava?

Г

Да парафразирам једног лика с интернета: А које је боје ваш Пасарс?

А да прво купи неку вашу компанију? А да, или су већ продате или су пропале..

Pe

Ide se u dorbom u dobrom pravcu. PASARS se konstantno razvija..Spiralni razvoj!
Tu se vec vidi i prisustvo vise senzora i samo usloznjavanje sistema, sa sirim spektrom dejstva.
Vidi se da je to jedna vec ‘zrela’ platforma!

Odgovori
re

Ove maljutke jedino još nisu na grb i zastavu stavljene. :)

Odgovori

Kao bivse vojno grlo, moram da priznam da PASARS-om nisam bio odusevljen ni ranije.

Sada moram da priznam da me brine da osobe koje su ovo skarabudzile nisu pri cistoj svesti.

Odgovori
Vl

Gastritis.
Eto, ja (kao i ti) mogu da se predstavim da sam bivši admiral mornarice (a nisam ni blizu) i počnem da pljujem po komšijskim brodovima po svom nahođenju ili pristiglim željama.

А

@Gastritis

Као што пише и у самом тексту, идеја да се на систем за локалну ПВО каче и противоклопне ракете, није наша идеја, већ Америчка и могла се видети већ на неколико сајмова на њиховим новим куполама за ПВО које треба да иду на њихове Страјкере.

Re

Pasarse treba automatizovati i povezati 3d radarom grupno da pokrivaju jedni druge,besposadnu kupolu sa integrisanom antenom za programiranu municiju,ometač dronova,po 4 Mistrala i to je to.Ovaj HARPAS baš budi maštu,za znalce jedno hipotetičko pitanje,da li bi se mogli integrisati topovi sa ZSU 57mm na šasiju 84- ke sa raketama Pancira sm.Naravno sa 3d radarom,antenom za programiranu municiju i dron ometačima.Kako uklopiti zbog elevacije,mesta za posadu itd.Naše smo ZSU uništili ili prodali svejedno,gde nabaviti topove 57mm.Raduje nabavka odličnih radara i samo da ih je u što većem broju.Zastave Tervo su pun pogodak.Ali Maljutkaa,na kraju će neki glavonja iz generalštaba da je stavi na grb.Sva ta vozila treba da su što niža tj.što prohodnija i što manju siluetu,kako ih kaleme neće moći da prodju ispod bilo kog nadvožnjaka.Zagolicala je maštu Vila 1 i 2,ali to je samo mašta,bajka za laku noć.

Odgovori
PS

ŠBBKBB
Mistrali su jezivo skupi. Imamo svega 18 lansera i 50 raketa za njih. I dugo se čeka za isporuku. Ovo što se stavlja se stavlja jer imamo na stotine tih drugih.

PS

Vile nisu mašta, na početku su, to da, ali se ne rade za VS niti Vlatacom zavisi od Srbije. Ovo guraju kupci sa strane.

А

@Realni

Аутоматизација би била неки логични даљи корак, за неки будући ПАСАРС 2.

Што се тиче топова 57мм, не видим поенту истих код нас. Говоримо о топу који је прво код нас био једна реткост, а потом и од свог главног корисника практично остављен заборављен до пре које године. Модерне програмиране муније за исти још нема, тако да треба само остати на 40мм топу и фокусирати се на докупљивању нових топова, ако од домаће производње неће бити ништа.

Мања силуета, у 21. веку, са 101 средством за осматрање више нема смисла, јер ранији бенефит за камуфлажу и мању мету она у модерним условима више не даје.

Yo

Pravda za Pasars-a!
Batalite da se ložite na trendove drugih pa još gigantskih armija sa drugačije koncipiranim vojskama i sa drugačijim zadacima.
Uzgred – tamo je i pederaj u trendu…
Ako je Pasars toliko zahvalna platforma i za prašinarsku borbu – pa napravite posebnu verziju specijalizivanu za to – sa Maljutkama i sl., a pvo varijantu rasteretite svega što mu remeti primarnu namenu da može bar da ponese i pristojan broj pvo raketa…
Možda bi onaj Harpas ili sl. mogao biti „devojka za sve“, ali je i on tek u povoju…

Odgovori
Re

Nemoj samo Maljutke jer Pasars nije nimalo jeftino sredstvo.Glupo je stavljati bilo šta ispod Korneta na bilo koje vozilo a Maljutke u ljutu pešadiju pa nek ih troše do mile volje i na vežbama.Sva orudja treba da budu uskospecijalizovana za odredjenu radnju,ovim šaranjem se gubi kvalitet i samo se razvodnjava smisao.

Am

Pa to su bukvalno i uradili / rade. Modularna sprava, sa koje se da skinuti i na koju se da staviti šta god da treba.

Bukvalno Praga za XXI vek.

Yo

@ Realni

Realno.
Samo što sam ja laik pa pratim u slobodno vreme i potpuno sam smetnuo s uma Kornete – za koje bi, priča se, bilo moguće pazariti i licencu – koja bi nam verovatno bila dobrodošla…

@ Amater

Ma pretpostavio sam da se malo mangupiraju na sajmu kako štošta mogu funkcionalno da integrišu u jednu celinu, samo, cenim, mora to što kompaktnije – pa makar bilo potrebno i temeljnije revidirati Pasarsa… Po meni – što niži i stabilniji, što brži i pokretniji, što bolje naoružan i opremljen da što više i bolje osmotri, otkrije i obori, a oklopljen dovoljno da može da pruži adekvatnu podršku i neposredno angažovanoj vojsci u vazduhu i na zemlji…

Ab

Prva verzija je proizvedena 1947., prihvaćena 1948. kao „40 mm lvakan m/48“ i ušla je u švedsku službu 1951.Sedamdesetih godina prošlog veka Zastava oružje je od Boforsa dobila licencu za proizvodnju L/70 zajedno sa lasersko-kompjuterskom grupom. Municiju za L/70 lokalno proizvodi za domaću i izvoznu upotrebu Sloboda Čačak

Odgovori
Sh

@Abrakadabra: Kada je Zastava proizvodila Bofors? I koja je to firma radila radare Giraffe i BOFI?

Ma

Bravo za Ministarstvo odbrane i Yugoimport, izuzetna manifestacija zaista! Intersantno je da su negativni komentari uglavnom od ljudi za koje je vrlo upitno da su ikada bili na jednom jedinom Partneru! Jer da su bili verujem da bi drugačije komentarisali i sve doživeli. Ja sam redovan na Partneru od 2004.godine, pa mogu poprilično da propratim novine i razvoj istih sistema.
Meni je nekoliko projekata fascinatno, pre svega pvo sistem HARPAS (ako sam dobro zapamtio tako se zove), FAB 250 (sa dodacima u vidu krilca ima deklarisan domet od neverovatnih 80 km!) , Zastava NTV sa postoljem za Mistral 3, raznorazna tzv lutajuća municija. Zaista fascinantno za državu naše velićine i ekonomske moći.

Odgovori
Op

PASARS mi se nikad nije svidio.
Koncept je ok, vozilo djeluje WW2 „stylish“. Samo sa BOFORS je ok, ono sa LPRS-ovima djeluje bezveze. Kroz gustu sumu ti LPRS-ovi van kontenjera samo predstavljaju problem.

Pozicija generatora je slaba, i na ovoj novijoj verziji se nije nista promijenilo sta se toga tiče. Sta vise, postavili su mu PO rakete, PED sredstva i neke nepoznate radare, naprijed i nazad.

U ovoj formi ovo sredstvo dodje kao „high value asset target“ za neprijatelja. Jednom paljbom i pogotkom, se gubi:
– Platforma (vjerovatno ona najvise izdrži)
– Dva (!) radara
– PO rakete
– PED sredstva
– LPRS- ovi

Bolje bi bilo da sredstva za PO i PVO borbu drze razdvojeno a ako zele da bude samohodno sredstvo samo-navodjeno, da za to koriste samo jedan (!) i to rotiracijuci radar a ne dva fiksna. Montaža ovog radara kod generatora je vrlo osjetljiva. Direktno do izduvnih gasova generatora (a radar treba da se hladi), podvesje je tanki lim, kod prvih gelera za taj radar se pise kraj priče.

Odgovori
PS

Nije nova verzija već otprilike prvi prototip. I mislim 4 radara ne 2. Inače test sistem da vide šta može šta ne i šta i kako uklopiti. Poenta je da kupci vide da imaju opcije i to savremene (osim Maljutke al i ona je tu da ilustruje koncept). Postoje ograničenja u razdvajanju sistema. Naročito danas. Odlučuju sekunde a nema ni ljudstva da voze 10 različitih vozila umesto jednog. Ako ti skupo il gasi vojsku il „šalji Kurde da hvataju bombe“ (fora iz Indeksove predstave ko se već ne seća) il plati koliko košta.

Op

Dobro je imati jednu uniformnu platformu, al ne podrzajem ovo dodavanje svega i svacega na vozilo. Zasto 4 radara, kad bi mogao sve da odradi jedan rotirajući radar? Bacanje para, i ako se pokvari jedan, na taj ugao si slijep do zamijene.
Lijepo je imati PASARS za VS, a za inostrane kupce i bas neznam. Nije nesto sto se ne bi moglo napraviti uz malo truda.

St

Mislim da treba sa ogranicenim budzetom poraditi na (ovim redosledom)
-proizvodnji Nora i Perun-a i pametne municije za njih.
-Naouruzanih BPL
-raznih vbr tipa tamnava, modularni oganj
Rat se ne dobija defenzavom a ova sredstva bi svakog protivnika naterala da razmisle kad mozes da mu sa velike daljine pogodis jedinice, tehniku i logistiku (vidimo primer himarsa, ceasara, i lanceta u ukr).
A bpl kamikaze unistavaju svaki tenk jer mogu da ga pogode na proizvoljnoj tačci.
Naravno i ostalo..ako se nadju pare.
A PASARS kritikujem kao nepotreban sistem mislim da bi imao izuzetno kratak vek prezivljanja pre 30 godina..a danas nikakav.
Kratak domet, losa mobilnost, nemogucnost gadjanja iz pokreta (stope :))- cak i gazela sa hot raketama ga skida kao od sale. Tek sa radarom, ometacem i termovizijom i raketama ima smisla.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor