Nedeljnik Radar: Srbija 6 meseci pre roka otplatila 73 odsto četvrte rate za Rafale

11. Aug 2026

Poseta Zelenskog Beogradu: Srbija ostaje pri poslu sa Elbitom, scenario za zajedničku proizvodnju dronova sa Ukrajinom ostaje na nivou glasina

10. Aug 2026

Novi detalji uvežbavanja 98. vazduhoplovne brigade: „Novi sadržaji u taktici upotrebe, neke elemente nismo videli u poslednje tri godine“

7. Aug 2026

Rusija nastavlja sa brzim razvojem Jak-130M: Objavljen i prvi inostrani kupac

5. Aug 2026

Rumunija kupuje 12 višenamenskih radara „Ground Master“ od Talesa

4. Aug 2026

Srpsko-američka vežba specijalnih snaga iznad Niša: SAJ skače iz MC-130J „Commmando II“

1. Aug 2026

Zbog kašnjenja isporuke kupljenih F-16 Blok 70 Bugarska planira privremeni povratak MiG-ovima 29

31. Jul 2026

Helikopterska jedinica MUP-a Kantona Sarajevo dočekala prvi kupljeni helikopter Subaru Bel 412EPX

29. Jul 2026

Obaranje ruskog borbenog aviona Su-35S kao mogući početak promene odnosa snaga na nebu iznad Ukrajine

28. Jul 2026

Polugodišnji finansijski izveštaj kompanije Daso za 2026: Nema novih narudžbina Rafala, povećan broj isporuka

24. Jul 2026

[POSLEDNJA VEST] U Srbiju radi promocije ratnom vazduhoplovstvu sleteo brazilski vojni transporter KC-390 “Millenium“

23. Jul 2026

„Rafal efekat“: Srbija i Hrvatska hvale se velikim brojem kandidata za buduće vojne pilote – jedan od razloga su nabavke fracuskih borbenih aviona?

21. Jul 2026

Domaća familija sistema Kobac za otkrivanje i ometanje besposadnih letelica

16. Jul 2026

Prilagođavanje Rafala za borbu protiv dronova: Brza integracija vođenih raketnih zrna i sadejstvo sa besposadnom letelicom za protivelektronska dejstva

15. Jul 2026

Ukrajina nabavlja Rafale i nove savremene sisteme PVO, dobija licence za proizvodnju raketa zemlja-vazduh, vazduh-zemlja i vođenih avio-bombi

14. Jul 2026

Vučić: Hrvatska pokušava da nabavi izraelski PVO sistem Barak

13. Jul 2026

[VIDEO] Premijerni snimci navođenja drona-presretača Vihor i lansiranja lutajuće municije Gavran

10. Jul 2026

[VIDEO] Snimci dejstava vazduhoplova, dronova i PVO sistema po Pasuljanskim livadama za Vidovdan

6. Jul 2026

Na borbenim avionima Rafal započeto ispitivanje novog naoružanja za borbu protiv dronova

2. Jul 2026

[VIDEO] 72. brigada za specijalne operacije u formacijskom dejstvu sa dronovima IKA-BOMBARDER

28. Jun 2026
Crna Gora zajedno sa Slovenijom kupuje besposadne vazduhoplovne sisteme slovenačke kompanije C-Astral
Državni sekretari Ministarstava odbrane Slovenije i Crne Gore razgledaju besposadnu letelicu Belin / Foto: Ministarstvo odbrane Slovenije

Crna Gora zajedno sa Slovenijom kupuje besposadne vazduhoplovne sisteme slovenačke kompanije C-Astral

Kako je juče saopšteno iz slovenačkog ministarstva odbrane, Slovenija će zajedno sa Crnom Gorom nabaviti besposadne vazduhoplovne sisteme. Sporazume o saradnji u oblasti vojnog izviđanja i osmatranja i vazdušnog osmatranja potpisali su državni sekretar Ministarstva odbrane Republike Slovenije dr Damir Črnčec i državni sekretar Ministarstva odbrane Crne Gore dr. Krsto Perović.

Dva ministarstva dogovorila su zajedničku nabavku bespilotnih letelica Belin, sa pripadajućom opremom proizvođača C-Astral, i dalju saradnju u oblasti vojnog izviđanja i osmatranja i vazdušnog osmatranja sa besposadnim letelicama.

Ministarstvo odbrane Slovenije planira nabavku dodatnih besposadnih sistema za potrebe Vojske Slovenije, a Ministarstvo odbrane Crne Gore planira nabavku besposadnih sistema za potrebe Vojske Crne Gore.

Iz slovenačkog ministarstva odbrane ističu da je ovo prvi slučaj sporazuma između Slovenije i druge države o kupovini vojnog naoružanja i opreme po međuvladinom modelu (G to G – Goverment to Goverment), u kojem će Slovenija naručenu opremu ustupiti drugoj državi.

Prema ugovoru, Ministarstvo odbrane Slovenije će od C-Astrala kupiti bespilotne letelice Belin u ime, i o trošku crnogorskog Ministarstva odbrane, uključujući dokumentaciju i obuku koju je obezbedio dobavljač. Javna nabavka će obuhvatiti potrebe slovenačkog i crnogorskog ministarstava odbrane, a Ministarstvo odbrane Crne Gore neće biti direktni pravni učesnik u procesu zajedničke javne nabavke u oblasti odbrane i bezbednosti i prilikom zaključivanja ugovora sa industrijskim dobavljačem, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane Slovenije.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor