CAPA analizira Er Srbiju: Poslovni put srpske nacionalne avio-kompanije i preokret nakon 2018. godine

8. apr 2025

„Prince Aviation“ izlaže svoju Cesnu XLS na sajmu AERO u Fridrishafenu: Prva instalacija Kolinsovog satelitskog interneta na YU-SVL

7. apr 2025

[ANALIZA] Šta će novi ekonomski vandalizam Donalda Trampa u formi uvođenja novih carina uraditi srpskoj a šta globalnoj avio-industriji

7. apr 2025

ICAO „cyber security“ seminar u Beogradu: Inovacije, izazovi i regulativa u oblasti vazduhoplovne sajber bezbednosti

1. apr 2025

KLM letnji red letenja: Holanđani ne smanjuju broj letova za Beograd

31. mar 2025

„La Premier“: Er Frans predstavio redizajniranu kabinu prve klase

24. mar 2025

Dodatni luksuz: Er Srbija otvorila „Premium Check-in“ zonu za putnike biznis klase

18. mar 2025

Poseta novog direktora SMATSA-e Nišu: Kontrolni toranj na „Konstantinu Velikom“ ponovo na dnevnom redu

12. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] CAE „full motion level D“ A320 NEO simulator isporučen Vazduhoplovnoj akademiji

4. mar 2025

IATA izveštaj o bezbednosti letenja u 2024. godini: Sedam udesa sa smrtnim ishodom u okviru 40,6 miliona bezbedno obavljenih letova

26. feb 2025

Ljudski faktor u kontroli letenja: Između evropske automatizacije i američkog ponosa

10. feb 2025

Er Srbija najavila rekordni profit od 50 miliona evra: „Miki Manojlović“, „Dejan Stanković“ i još jedan A319 od sada u vlasništvu kompanije

31. jan 2025

[POSLEDNJA VEST] Viz er u Beogradu prva žrtva američkih sankcija protiv NIS-a: Od juče u 15 časova mađarska avio-kompanija prestala da toči gorivo na „Nikoli Tesli“

22. jan 2025

Vozilo koje je danas upalo na aerodrom „Nikola Tesla“ – džip sa rotacionim svetlima, sa oznakama neidentifikovanog obezbeđenja

20. jan 2025

Posledice današnjeg upada neovlašćenog automobila na platforme „Nikole Tesle“ : Privremeno zatvoren prolaz kod Jat Tehnike, DCV menja granice aerodromskih zona i njihove pristupe

20. jan 2025

[EKSKLUZIVNO] Imenovan novi direktor Kontrole letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA)

17. jan 2025

[INTERVJU] Jirži Marek za Tango Six: Ekspanzija na tržištu Kine, poslovni rezultati i razmišljanja o globalnoj avio-industriji

17. jan 2025

KLM promotivna kampanja: Jeftiniji letovi do preko 30 destinacija

12. jan 2025

Novi termini za „English language proficiency test“ u Trening centru kompanije „Prince Aviation“

11. jan 2025

Er Frans promocija: Jeftiniji letovi iz Beograda za dobar početak godine

10. jan 2025
Er Srbija počela sa upotrebom održivog avio-goriva na letovima od Pariza
Svi trenutni avioni koji koriste Jet A1 mogu da koriste manju SAF mešavinu po "drop-in" principu. Er Srbija do Pariza najčešće leti sa Erbas A319 i A320 letelicama / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Er Srbija počela sa upotrebom održivog avio-goriva na letovima od Pariza

Srpska nacionalna avio-kompanija od ove godine po prvi put u svojoj istoriji koristi mešavinu regularnog avio-goriva i takozvanog „održivog avio-goriva“ (SAF – „Sustainable Aviation Fuel“) na letovima do jedne od svojih destinacija.

Vest je saopštena tokom panela posvećenog održivom poslovanju avio-kompanija na prošlonedeljnoj dvodnevnoj CAPA „Airline leader summit world & awards for excellence“ konferenciji koja je održana u Beogradu. Govoreći o inicijativama koje Er Srbija preuzima u ovom segmentu, Ivana Kosić menadžerka sa održivo poslovanje Er Srbije, prvi put je otkrila da avioni nacionalne avio-kompanije već koriste SAF.

Tango Six je nakon panela pitao Er Srbiju za više detalja i odgovoreno nam je da se sa praksom počelo u januaru ove godine:

– Od 1. januara 2024. godine, SAF gorivo čini 0,75 odsto od ukupne količine goriva koje se u Parizu toči za potrebe letova Er Srbije iz Pariza do Beograda.

Naši planovi po pitanju upotrebe SAF u velikoj meri će zavisiti od dostupnosti te vrste goriva na tržištu, s obzirom na to da je trenutna ponuda značajno ograničena. – rečeno je iz Er Srbije za naš portal.

Ivana Kosić, menadžerka za održivo poslovanje Er Srbije na panelu Tango Six SEAS konferencije u aprilu / Foto: SEAS

Regulativa započinje masovniju primenu SAF-a

Zbog usvojene EU regulative nazvane „ReFuel“, počevši od 2025. godine, gorivo raspoloživo na aerodromima EU moraće da  sadrži najmanje 2% održivog avio-goriva (SAF). Ovaj procenat će se postepeno povećavati, dostižući 6% do 2030., 20% do 2035., i konačno 70% do 2050. godine. Ovaj standard važiće za sve letove koji polaze iz EU, bez obzira na destinaciju.

Prema ovoj regulativi, SAF se definiše kao „drop in“ avio-gorivo, odnosno gorivo koje se može mešati sa konvencionalnim Jet A1 kerozinom ili ga može u nekom trenutku potpuno zameniti. To uključuje sintetička avio-goriva proizvedena hemijskim procesom kao što je vodonik, napredna biogoriva proizvedena iz biomase ili šumskih ostataka, i druga biogoriva sa visokim „potencijalom održivosti“, uključujući ona proizvedena iz korišćenog ulja za kuvanje i određenih životinjskih masti.

EU očekuje da će regulativa podstaći investicije u SAF stvaranjem dugoročne potražnje. Postepenim povećanjem obaveznog procenta SAF-a, cilj je smanjiti troškove proizvodnje, što je neophodno jer EU trenutno nema proizvodni kapacitet da ispuni zahtev od 2% SAF-a za 2025. godinu.

Avio-kompanije će dobiti oko dve milijarde evra finansiranja sa EU tržišta ugljenika („Carbon trading“) za pomoć u tranziciji. Uprkos tome, mnoge od njih su izrazile nezadovoljstvo što zakonodavstvo ne pruža dovoljno kratkoročnog olakšanja od dodatnog finansijskog opterećenja.

Obavezna upotreba SAF-a, koje je trenutno skuplje od tradicionalnih goriva, dodatno će povećati već visoke troškove koji odlaze na goriva. Konvencionalno gorivo trenutno čini do 25% troškova (u odnosu na prihod) u airline biznisu. Upravo je na CAPA konferenciji u Beogradu naglašeno da bi taj udeo zbog novih zahteva do 2050. godine mogao da se popne na 53%.

Kao i u svakoj novoj ključnoj tehnologiji postavlja se pitanje ko će platiti velike troškove njenog uvođenja? Za stabilnu proizvodnju i zastupljenost SAF-a potrebna su ogromna kapitalna ulaganja / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Dok su neke aviokompanije već postavile SAF ciljeve koji premašuju zahteve EU, druge su izrazile zabrinutost da će, uprkos jednakim uslovima unutar EU, dodatni troškovi povećati cene za potrošače i učiniti evropske aviokompanije manje konkurentnim izvan EU.

Regulativa takođe sprečava praksu „tankeringa“ – prekomernog punjenja rezervoara radi izbegavanja viših troškova goriva na destinaciji. Vazduhoplovi koji polaze sa EU aerodroma moći će da sipaju samo količinu goriva potrebnu za sledeću etapu leta.

Manje avio-kompanije sa druge strane već izražavaju zabrinutost da veći i finansijski stabilniji konkurenti monopolizuju tržište SAF-a. Postavlja se pitanje da li će ulaganja biti dovoljna za postizanje ciljeva nulte emisije i ko bi trebalo da snosi troškove dekarbonizacije vazduhoplovstva? Industrija opravdano strahuje da čak i uz sve napore, nema garancije za postizanje ciljeva nulte emisije.

Šta je SAF?

SAF je tečno gorivo koje se trenutno koristi u komercijalnom vazduhoplovstvu sa planiranim konačnim svojstvom smanjenja emisija CO2 do 80%. Može se proizvesti iz više izvora (sirovina) uključujući otpadno ulje i masti, zeleni i komunalni otpad i nejestive useve. Takođe se može proizvesti sintetički putem procesa koji direktno hvata ugljenik iz vazduha. „Održivo“ je zato što sirovine ne konkurišu usevima za hranu ili vodnim resursima, niti dovode do degradacije šuma. Dok fosilna goriva povećavaju ukupni nivo CO2 emitujući ugljenik koji je prethodno bio zarobljen, SAF reciklira CO2 koji je biomasa korišćena u sirovinama apsorbovala tokom svog životnog veka.

Devet proizvodnih tehnologija biogoriva sertifikovana su za proizvodnju SAF-a. One funkcionišu na operativno ekvivalentnim nivoima kao Jet A1. To su u isto vreme i „drop-in“ rešenja, odnosno mogu se direktno mešati u postojeću infrastrukturu goriva na aerodromima i potpuno su kompatibilni sa modernim vazduhoplovima.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Р

Шта путник има од тога? Баш ништа, осим веће цене карте кој су и тако огромне! Док Кини, Бангладешу, Индији….највећим загађивачима атмосвере то уопште се не тиче, а њихови путници се возе јефтино.

Odgovori
Dj

Generalno prihvaceno stanoviste je da su zap, industrijske zemlje + mozda Japan zagadjivale atmosferu nekih 100 pre nego sto su u tu pricu usle Kina i Indija itd. te da shodno tome sada imaju odgovornost da smanje emisiju, dok potonje imaju fakticki pravo na industrijski razvoj sa fosilnim gorivima. To naravo prirodi, zemlji i atmosferi uopste nije bitno, ko je kada sta i kako zagadjivao, te ovo svakako nece izaci na dobro.

Sr

@Djuka
Nije toliko komplikovano smanjiti zagađenje transportnog sektora u Evropi u značajnom procentu: 1. Zabraniti kruzere. 2. Sve buduće investicije u železnički saobraćaj moraju biti na standardu 20kV AC, 50Hz. 3. Naterati nacionalne železničke kompanije da publikuju podatke o kartama i rasporedima kako bi se napravio unificiran softver gde na jednom mestu možete uzeti kartu od bilo gde do bilo gde kako bi se smanjio ukupan udeo avio i drumskog saobraćaja.

Neke od tih mera blokira Francuska, neke Nemačka itd. znate već kako to ide.

Dodavanje bio goriva u avio prevoz je ok ideja, ali ukupan doprinos je mizeran.

Р

@Djuka
Знаш и сам да није баш тако, jер да се стварно мисли о добробити планете не би електро аута коштали ко три нова са обичним моторима, него би напротив, коштали упола мање, па би сви их куповали и не би било издувних гасова. Да се мисли о добробити планете не би горели хектари депонија гума у Африци и Кувајту ослобађајући стотине тона дима и чађи, него би рециклирали. О кинезима што својим једнократним стварима које су за једнократну употребу јер су израђени од кинезијума који се ломи и смрди а којима затрпавају депоније по свету које после случајно горе,…набрајати даље? Али не, уводимо порез на гасове крава, то је највећи проблем планете!

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs