Nakon prvog izveštaja o poslovanju za 2024. godinu objavljenog u januaru, francuska kompanija „Dassault Aviation“ predstavila je danas javnosti kompletne rezultate poslovanja uključujući i finansijske podatke. U izveštaju su ponovljeni već poznati brojevi naručenih i isporučenih letelica, ali je izneseno mnogo više detalja o još jednoj uspešnoj godini.
Za nas najzanimljiviji su naravno podaci vezani za višenamenski borbeni avion Rafal, koga je Srbija naručila krajem avgusta prošle godine. Za razliku od januarskog izveštaja u kome nije bilo otriveno ko je naručio ukupno 30 Rafala, sada je navedeno da su to Indonezija (18 primeraka), kao i Srbija (preostalih 12 aviona). Pri tom se naglašava da je Srbija osmi svetski i treći evropski korisnik ovog aviona.
Daso navodi da se u 2024. došlo do novog rekorda kada je u pitanju vrednost naručenih letelica, 299 aviona (220 Rafala i 79 Falkona različitih tipova) je vredno 43,224 milijarde evra. Takođe je napomenuto da je do sada naručeno 507 Rafala od kojih 273 za izvoz i 234 za Francusku.
Ukupne vojne i civilne narudžbine u 2024. godini, koje obuhvataju 30 Rafala i 26 Falkona vrede 10,869 milijardi evra, 8,309 milijardi se odnosi na vojne (od kojih 7,294 milijardi za izvoz i 1,015 za Francusku), dok je za civilni program navedeno 2,56 milijardi evra.

Što se tiče isporuka, kupci su dobili 21 Rafal što je jedan više od planiranog. Pri tom je Francuska dobila 14 dok je 7 isporučeno stranim kupcima. Istaknuto je da je Grčkoj, koja je naručila ukupno 24 aviona, završena isporuka.
Od ranije je bilo poznato da je plan da se Grčkoj prošle godine isporuči preostalih 6 aviona, a Tango Six je već preneo da je krajem godine primećen i jedan novi primerak Rafala za Egipat. Ostalo je da se Francuskoj isporuči 56 naručenih Rafala, stranim kupcima 164 (Egipat 30, UAE 80, Indonezija 42 i Srbija 12).
Kod civilnih aviona, isporučen je 31 od planiranih 35 aviona familije Falkon, što je ipak povećanje u odnosu na 2023. kada su kupci dobili 26 primeraka. Pritom se ističe da je prošle godine isporuke obuhvatile i prvi Falkon 6X.
Od ostalih interesantnih aktivnosti kompanije navedena je najava francuskog ministra odbrane o pokretanju razvoja borbene besposadne letelice koja će nakon 2030. upotpuniti budući Rafale u varijanti F5. Kako se navodi, letelica će biti komplementarna i pogodna za sadejstvo sa Rafalom, a biće primenjena iskustva iz programa nEUROn.
Tu su takođe i značajna dešavanja sektoru razvoja. Nastavljen je rad na Rafalu u standardu F4, razvoju poslovnog aviona Falcon 10X čije su prve isporuke zakazane za 2027. godinu, u toku je razvoj faze 1B demonstratora borbenog aviona nove generacije NGF (Next Generation Fighter) u okviru programa FCAS (Future Combat Aircraft System). Tu je takođe i rad na programima AVSIMAR (za mornaričke patrolne avione Falcon 2000 Albatros), kao i „Archange“ (za izviđački avion Falcon 8X Archange). Osim toga spominju se i aktivnosti u razvoju evropske besposadne letelice „Eurodrone“.
Takođe se ističe da se, i pored poteškoća u lancu snabdevanja, kako kažu „industrijsko osnaživanje nastavlja“, kao i da je u kompaniji zaposleno skoro 2.400 novih ljudi. Navedeno je i da je 29. januara ove godine predstavljen prvi Rafal namenjen Ujedinjenim Arapskim Emiratima koji će se u narednom periodu ispitivati u Dasoovom opitnom centru, kao i da su prve isporuke ugovorenih aviona planirane za kraj 2026. godine.
Generalni direktor Dasoa Erik Trapije je u svom obraćanju naveo i da je plan da se u ovoj godini isporuči 25 Rafala i 40 aviona familije Falkon. Međutim, naglašeno je da ovaj plan ne uključuje uticaj potencijalne primene novih tarifa u SAD, kao i moguće evropske protivmere.
Milki
Ministar obrane Anušić : „Bio sam iznenađen kad su Francuzi Srbiji obećali Rafale. No rekli su mi da njima neće isporučiti sve što i nama. Da, Srbija će platiti čak tri puta više, za duplo slabije Rafale od Hrvatske, kako Francuska kaže“.
wow, ali očekivano, ipak Srbija nije EU / NATO država.
ALEKSANDAR I
Pricali ste mesecima da nikad nece Srbiji prodati avione, jer nije u NATO i jer ima dobre odnose sa Rusijom. Odjednom, prodace Srbiji avione. Skuplje, ali nove. Kakva god da je optema, u nove verzije aviona ide nova oprema.Novo je novo.Sto se tice raketa ni vi ni mi necemo dobiti nista preterano, jer smo mali, malo bitni.
Srbofil
@Milki
Zamisli novi avion je skuplji od polovnog, a Srbija nije u EU i NATO, kakve informacije ovaj čovek ima, to je neverovatno.
Željko Tucaković
Sigurno je da su novi srpski Rafali u verziji 4.1 sa AESA radarom i OSF duplo lošiji od polovnih hrvatskih koji imaju PESA radar, i bez OSF-a… Očekivano, zaista
Nenad N.
Naravno da nece isporuciti Srbiji sve sto i Hrvatskoj. Hrvatski su polovni verzije F3, srpski novi verzije F4. Kod verzije F4 mnogo vise sistema je integrisano u samoj proizvodnji nego u verziji F3. Logicno je da je Hrvatska za svoju stariju koriscenu varijantu morala da dobije sisteme koji su naknadno montirani na te rabljene avione. U pravu je Anusic.
KK
Znaci tvrdis da je najnova verzija aviona losija od 10 god stare?
Okej. Sigurno je tako. Neko bi platio 3 mlrd necega za upola losiju verziju necega jer je blesav.
Probaj prodati svoj auto po toj logici pa javi kako je proslo,
Darko
iznenadićeš se i ti i ministar
Perko
„Francusku stranu sam otvoreno pitao hoće li oni i njima isporučiti zrakoplove sa svim sposobnostima koje će imati i hrvatski, a odgovor je bio ‘ne’, “ Naravno da je odgovor „ne“ kad srpski imaju više sposobnosti, ali nije da je to uopšte bitno.
Vlad
Milki,
I…?
Šta beše sa tvojim naklapanjem da vaši Rafali imaju AESA radare i opremu iz najnovije generacije Enterprajza?
Vidim, imaš vrlo pouzdane izvore informacija…
I da se razumemo, nisam pristalica kupovine Rafala. Mislim da su pojedinci dobrano ušli u dil i da nama ti avioni po toj ceni ne trebaju. Imali smo na tržištu mnogo povoljnije kineske i ruske avione.
Vlada Kovačević
Sa tih 12 Rafala i šačicom Mig-ova Srbija moze samo da začikava susede i da se sa njima prepucava!
u nekim realnom sukobu sa silama zapada ,Turske ili Madjarske, nemamo šanse bez još 2 tipa lovaca 4+ generacije i bar 30-40 letelica kao i sveobuhvatnom PVO mrežom ….Evropa se ponovo naoružava,to je jasno, ali mi kao i uvek kasnimo.
PewPew
Svijet je baš poludio. Biti će još luđi sa ovim Žutim u Bijeloj Kući. Tko zna na što će svijet ličiti 2030 godine…
ALEKSANDAR I
Mi u ni jesnom slucaju ne mozemo da ratujemo protiv NATO, Turske. To je glupo i razmatrati. Ovo je samo bitno da susedima damo do znanja da bi ih napad na Srbiju mnoooogo kostao. Treba neptestano raditi na miru na Balkanu. Dosta je bilo ratova. Ako EU hoce da ratuju sa Rusijom, to je njihov problem.
Igor M.
Svi kasne, ne samo vi.
To naoružanje o kojem se zadnjih dana govori će se naručit, s vremenom i isporučit, ali da bi svaka od europskih država našla na desetke (ove veće i stotine) tisuća novih vojnika koji će svime time upravljati i održavati, morat će provesti duboke društvene promjene, da bi mlade privukla (ili natjerala ?) u vojsku.
Taj dio će ići puno teže, u većini država vjerojatno neće ići uopće.
Di vi možete naći pilote i popratno osoblje za sve te avione koje zazivaš ?
Igor M.
Da se nadopunim:
Amerika uspijeva privući toliko mladih u vojsku jer oni koji odsluže svoje, kasnije imaju razne beneficije tipa fakultetskih stipendija, lakšeg zapošljavanja u državnoj službi i sl. Uglavnom se radi o onima koji bi bez vojske cijeli život ostali sirotinja.
U Europi te beneficije postoje u startu, više školovanje je uglavnom besplatno, nekog ozbiljnog siromaštva (beskućništvo i sl.) u biti i nema u velikim razmjerima, pa će europski lideri stvarno morati biti maštoviti kako da stvore sve te nove brigade i ostalo.
Ja nisam optimist.
Rew
što se tiče odnosa vazdušnih i protivvazdušnih snaga, za Tursku si vjerovatno u pravu, ali si potpuno fulao u vezi za Mađarskom! Srbija je dobro jača u odnosu na njihove RV i PVO!
Nenad N.
Budimo malo realniji, RV i PVO su najozbiljniji u okviru ex-yu. Potrebno je vise aparata, ali ne vise tipova. Svako je pojedinacno slab u sukobu sa nekom od sila, ne samo Srbija. Sa Madjarskom smo tu negde po jacini vazduhoplovstva, oni su samo jedan korak tehnoloski napredniji. Pritom ne postoji nekakva sansa za sukob sa Madjarskom. Kasnimo, ali smo i dalje bolji od mnogih evropskih drzava.
Motorista
Još dva tipa lovca 4+ generacije? Da li ti imaš predstavu kakva bi to logistička noćna mora bila za RV i PVO? Znaš li koliko bi koštalo održavanje tih 30-40 lovaca? Odakle ti 50+ pilota lovaca za te avione?
Petrovic Dusan
Pre svega, Srbija upravo sa Madjarskom ima odlicne odnose, nedavno je bio tekst o tome.
I 1994 kao i 1995 pa i 1999 daleko najveci broj letova protiv SRJ izveli su avioni americkog RV, takodje, obavestajni podatci, dopuna u vazduhu, podmornice,sve je bilo iz Amerike.
Upravo smo svedoci promene politike Amerike u Evropi, govori se i o odlasku americkih trupa.
U tim uslovima, Srbija bi imala dosta jaku poziciju, tesko bi neka pojedina zemlja EU na sebe preuzela rat sa Srbijom, a da se dogovore je jos manje verovatno.
Yoda
Samo Ameri imaju tu sposobnost masovnih avio udara po čitavoj teritoriji potencijalnog protivnika, doduše, verovatno je i jedina država koja je pravila ofanzivnu vojsku u proteklih decenijama sa ciljem da može istovremeno da vodi 2 veća ili 1 veliki i 2 mala rata istovremeno.
Ameri neće da finansiraju odbranu €-NATO-a ako i same članice ne pokazuju zainteresovanost za svoju odbranu – i to su jasno rekli.
Moguće je njihovo povlačenja iz nekih delova ili možda čak i čitave Evrope, a taj će vakuum neki hteti da popune.
To znači da će i nama trebati dodatne nove, moderne opreme kao i ljudski kadar koji će tu opremu znati efikasno da koristi u svim uslovima – pa će morati mnogo ozbiljnije da se sagledava dužina i kvalitet služenja vojnog roka…
NS posmatrac
Sto se tice Madjarske samostalno tu smo tu negde sad, a sa rafalima smo malo ispred sto se tice lovacke avijacije.
U globalu smo na istom nivou.
Sad smo malo u prednosti nad bugrskom ali to ce se izjednaciti za koju godinu kada oni dobiju F-16 i mi Rafale.
Rumuni su dosta veca zemlja i oni su zahvaljujuci ameikancima (antibalisticki stit) bolje opremljni i avijacijom i sa PVO.
Ali to je kada gledas pojedinacno. Svi u okruzenju Srbije (osim BiH i Makedonije) su u NATO-u. A NATO nece nigde bez obzira na ove trzavce izmedju USA i EU.
Naravno treba shvatiti da mi nabavljamo avijaciju zbog nasih potreba i to nije nesto kratkorocno vec dugorocno.
KK
@ Vlada Kovačević
„u nekim realnom sukobu sa silama zapada ,Turske ili Madjarske“.
Ako me nesto naucio zivot, to je da ne odbacujem niti jedan scenarij, jer ovo sto danas gledamo globalno bilo je nezamislivo pre 3 meseca. Nejasno mi je samo u kojoj opciji vidis sukob SRB s Turskom? Ili Madjarskom kada smo kod toga. Za ostale ostaje da se vidi, ali koliko vidim tesko da ce NATO da se raspadne komplet. Moglo bi doci do nekog EU saveza koji ce biti pandan NATO-u, a u kojem bi Englezi imali glavnu rec. Francuzi i Nemci mogu zajedno jedino u toj kombinaciji. U svakom slucaju videcemo kroz par dana jer danas se vode ti razgovori. 800 milijardi je puno para za oruzje, ali ako ce se ta sredstva dobiti zaduzivanjem, to predstavlja ogroman inflatorni uteg. Sto opet znaci da vrednost Evra pada, sto i ne mora biti negativna stvar. U svakom slucaju clanice EU ce povecati izdvajanja za odbranu za 1,5-2%. Poljska je na 5%, Hrvati mislim izdvajaju 2%, sto znaci po novom u Hrvatskoj bi se taj broj skoro pa poduplao. Mislim da je Srbija sigurna zemlja i da su ove investicije u PVO prvenstveno prava stvar. Za avijaciju ajde de, ali realnost situacije je bila takva. Treba samo pametno, investirati u sebe i bit ce to u redu. Osim ako ne dodje do nuklearne eskalacije.
Ciklon
Srbija kupuje opremu i naoružanje ne da bi napala nekoga nego da bi odvratila tog istog da on to ne uradi. Ona priča o dve eskadrile Rafala, jedna nova a druga polovna mogla bi i da prođe, jer ovo što se izglasava sada u skupštini a odnosi se na Egipat ima domet i u opremanju sa naružanjem, Egipat naručuje takvu količinu aviona (J10 – J35) od NR Kine da mogu zameniti postojeće eskadrile F16 upravo sa njima. Verovatno će Egipat sa NR Kinom doći i do dela transfera tehnologija u korist Egipta. Ako se bude gledalo u tom pravcu Egipa bi moga da se reši postepeno i Rafala, tako da proda one starije aparate. Mislim da tu onda uskače Srbija koja je ovom kupovinom Rafala postala 4 država u Evropi koja poseduje ovaj avion. Mislim da je ovo moguće i ostvarljivo za jedno pet godine. Opet stvari se u svetu menjaju velikom brzinom tako da uspeh i neuspeh se moraju podjednako prihvatiti.
Miloš77
Ciklon,
Odakle vam to da ce Egipat primiti od Kine borbene avione? To se ne slaze sa činjenicom da nisu mogli Su-35 da prime zbo sankcija.
Sadasnja (nova) administracija Amerike bi pre dozvolila biznis sa Rusima nego sa Kinom.
Mada nikad se ne zna.
Srbofil
@Ciklon
Pročitajte famoznu „belu knjigu“, zove se knjiga, ali zapravo pamflet. Srbija prema zvaničnoj doktrini trenutno nema neprijatelja, dakle nikakvo odvraćanje nije u pitanju. Sva oprema koja se kupuje, nabavlja se da bi se održala tehnološka relevatnost, dakle u koliko bi u budućnosti nekom višom silom dobili potencijalnog neprijatelja, bili bi u spremni, ali za sada nismo ugroženi.
Nenad N.
Sve je to lepo, ali kao sto rece Igor M. „nema to ko da vozi“. Turska, kao stvarna regionalna sila bi, da hoce, pregazila pola Evrope za nedelju dana.
Miloš77
Bela Knjiga:
https://www.vs.rs/document/document/files/7AB9D68F7A1C11EE9E880050568F5424/1/Bela_knjiga_odbrane_Republike_Srbije_2023_White_Paper_On_Defence.pdf
Zvanicno nemamo pneprijatelje, ali sto se opremanja vojske tice to ne znaci nista. Svo naoruzavanje i trening nije zbog pripreme za rat sa prijateljima.
Perko
@Srbofil
Upravo je odvraćanje. Čitava nekakva načelna podela je takva da imaš u vrh glave nekakve „protivnike“ sa kojima se nadmećeš ekonomski, politički i vojno, ali na miran način i koje odvraćaš da ti postanu neprijatelji a neprijatelji su samo oni koji te direktno ugrožavaju i sa kojima si eventualno u ratu.
Kod neprijatelja praktično nema odvraćanja već si pre na ivici otvorenog sukoba ili u sukobu i nadmudruješ se pa ko pre poklekne.
Dok sadašnji protivnik može lako da se promeni i bude i saveznik. Pošto je pola Evrope provelo decenije i vekove ratujući jedni sa drugima (mi na Balkanu smo male mace za njih), to su uveli kao neke repere. Tako da i nema smisla kao navoditi neprijatelje, jer je to onda znak i da se ta druga strana treba spremati za napad i maltene jedna reč može da izazove veliku smutnju i sukobe koji bi se možda mogli izbeći (odmah kreću tajne službe i spirala nenormalnog trošenja, pa sve ostalo).
Treba se naviknuti na tu novotarsku semantiku i razumeti zašto je i Putin mlatio sa onim „partnjori“ iako je znao šta ide. Jer ako nema „partnjori“ onda nema ni mogućnosti sklapanja mira, čak i da se sukob desi, već se onda ide na sukob dok svi ne izginu…
Sydious
@Nenad N.
Paaaaaa, nisam bas 100% siguran – svakako da ima smisla, jer Turska je vojno neuporedivo najnaoruzanija i najmnogobrojnija medjutim, njihova takticka spremnost nije proporcionalna brojcanoj. Svakako da su napravili veliki tehnoloski iskorak, ali nivo i kvalitet obuke je disproporcionalan – cak i tako, bili bi jako neugodan protivnik ali na njih gledam kao na „savez“ arapskih drzava u skuobima protiv Izraela – milsim da bi u nekom takvom hipotetickom scenariju, Grcka „rado prihvatila ulogu izraela“ a buduci da znamo kako je to (h)istorijski sve izgledalo, mislim da bi Turci morali proveriti svoj „dentalni plan“ jer bi svakako izasli krezavi.
U svetlu trenutnih desavanja i americkog „taktickog zaokreta“ prema, Evropi, Turska svakako moze uspesno popuniti taj vakum i nametnuti se kao ozbiljan kandidat u prevlasti na(d) ovim prostorima (Turska imigracija je izuzetno rasprostranjena diljem EU) te se turski interesi lako mogu vojno „projektovati“ ali kometarisati kako bi „pregazili ostatak Evrope“ u tom roku je prosto neostvarivo i neodrzivo.
Zograf
zašto bi bilo sukoba,pogotovo mađarskom ili rumunijom?
a šta bi tri tipa različitih aviona doprinijeli borbi?
Dejanera
U normalnim okolnostima 3 razlicita tipa (lovackih) aviona napravila bi logisticke probleme kao i probleme sa obukom pilota, naoruzanjem, rezernim delovima, inzenjerima i tehnicarima….U okolnostima u kojima smo mi to bas i nije, ili ne mora da bude, lose. Nabavili smo Rafale pa ce se, valjda, nabaviti i naoruzanje za njih. Imamo i MiG-ove i prilicno naoruzanja za njih. Pitanje je da li ce Francuzi omoguciti integraciju Ruskog oruzija na Rafale. Ako racunamo da se za koju godinu 29-ke penzionisu, a nabavi se nesto novo iz Rusije, em bi bilo blize nasim ljudima sa tehnoloskog aspekta em bi ono sto imamo moglo i da se „nakaci“ na to nesto novo. To bi bila dva tipa letelica visenamenskog tipa. Treci tip niti znam ko bi nam prodao ni sta bi nam trebao. Ako bi nam prodali Amerikanci to bi bilo dobro u smislu poboljsanja odnosa, Ali koji bi to avion mogao da bude? F 35 nam ne bi prodali a onda ostaje F 16. Realno gledano Rafal je bolji. Ako bi kupili od Kineza to ne bi veselo primili ni Rusi ni Zapadnjaci. Zasto cackati mecku ako se ne mora? E sad zasto bi bilo dobro imati sa razlicitih strana tako bitno oruzije? Pa iz istog onog razloga kad nas ubedjuju da treba da nabavljamo gas, naftu i sve ostalo sa razlicitih strana. Zbog cuvene DIVERZIFIKACIJE! Pa ako dodje do neke muke pa nam se uvedu nekakve sankcije (sa bilo cije strane) bar nesto moze da leti.
omniameamecumporto
Ministar Anušić kojeg cijenim ovoga je puta natrkeljao gluposti.
No što se tiče srpskih Rafala nemam problem da priznam da će biti bolji, kao što nemam problem da će strahovito opteretiti vaš proračun samom nabavkom, korištenjem i održavanjem. Još nešto ne manje važno je što se Srbija sada nalazi na pragu političkih turbulencija i mnoge stvari sada su upitne i nepredvidive. Dakle još jednom Anušić lupeta, a Srbija nije baš u najbolje vrijeme ušla u posao vrijedan milijarde, jer Vučićev san možda neće biti po volji onima koji možda dolaze.