U Bugarsku stigao drugi borbeni avion F-16, prvi isporučeni primerak počeo da leti nakon skoro dva meseca od isporuke

13. jun 2025

Trup francuskog višenamenskog borbenog aviona Rafal proizvodiće se i u Indiji

12. jun 2025

[REPORTAŽA] Makedonija proslavila 33. godišnjicu svog ratnog vazduhoplovstva

11. jun 2025

Mađarskoj isporučeni prvi mlazni trenažni avioni L-39 Skyfox

10. jun 2025

Novi detalji ukrajinske Operacije “Paukova mreža“: Bombarderi pogađani više puta, bilo je i promašaja

6. jun 2025

[INTERVJU] „Raven Adisory“ i PR-DC: Nekadašnja Zelena Beretka u saradnji sa srpskom kompanijom proizvodiće dronove u Americi

5. jun 2025

Izviđačka letelica iznad Kosova i Metohije: Da li je kosovski Bajraktar na kratko bio i u vazdušnom prostoru centralne Srbije?

4. jun 2025

Posledice ukrajinskih napada na ruske bombardere: Pogođeno ipak mnogo manje od 41 aviona

3. jun 2025

Sudbina makedonskog Lirdžeta: Povod da se setimo i obratimo pažnju na ostale jugoslovenske Lirdžetove 25

3. jun 2025

Operacija “Paukova mreža“: Spektakularni napad Ukrajine na ruske baze strategijskih bombardera

2. jun 2025

Tango Six i Ex-Yu Aviation i dalje najčitaniji i najuticajniji regionalni vazduhoplovni mediji koji ne kradu tuđ sadržaj

2. jun 2025

RV i PVO Vojske Srbije učestvovalo na međunarodnoj helikopterskoj vežbi FIRE BLADE 2025 u Mađarskoj

30. maj 2025

Indonezija najverovatnije nabavlja dodatne borbene avione Rafal

30. maj 2025

Hrvatska najavljuje sposobnost proizvodnje pola miliona vojnih dronova godišnje

27. maj 2025

Inostrani spoteri dolaze svojim avionom u Srbiju da iz vazduha fotografišu RV i PVO Orlove

26. maj 2025

Mađarska nabavila avion za aero-foto snimanje „Diamond“ DA62 MPP

23. maj 2025

Bosni i Hercegovini odobrena nabavka lakih višenamenskih helikoptera AW119Kx

22. maj 2025

Dvadesetogodišnja tradicija saradnje: Ambasada SAD uručila počasna odlikovanja srpskim vojnim diplomcima, pukovnik RV i PVO jedan od odlikovanih

20. maj 2025

[ANALIZA] Super Galebovi G-4 su na izdisaju, čime ih zameniti?

20. maj 2025

FEINDEF 2025: Prvi prikaz modela Erbasove besposadne letelice SIRTAP, moguća španska nabavka turskog trenažnog aviona Hurjet

19. maj 2025
[IDEX 2025] Rusi su se vratili
IDEX premijera - Pancir-SMD-E / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

[IDEX 2025] Rusi su se vratili

Kako smo izvestili prvog dana javljanja iz Abu Dabija, ponižavanje ruske vojne industrije na najbitnijem globalnom sajmu u ovoj oblasti ostaće ograničeno na 2023. godinu. Na ovogodišnjem IDEX-u prisutne su gotovo sve bitne „defence“ kompanije iz Rusije, sa sredstvima koja mogu biti interesantna i Srbiji.

Štaviše, najveća ukrajinska kompanija koja izlaže u Abu Dabiju, „Ukrspecexport“ (deo glavne „Ukroboronprom“), smeštena je u halu 14. Prilično daleko od Rusa i primetno zabačenija.

Rusija je na ovogodišnjem IDEX-u u vidu eksponata predstavila nekoliko premijera, kao i sisteme čija je upotreba aktuelna u tekućem ratu u Ukrajini. U pitanju su sistemi za protivvazduhoplovna dejstva, lutajuća municija, protivoklopni sistemi, oklopna vozila, različiti sistemi zaštite od dronova i protivoklopnih sredstava.

Sada već tradicionalno, jedine letelice koje se dovoze na IDEX su ruski helikopteri i turski dronovi. Parkirani na doku, nedaleko od IDEX hala, lokaciji NAVDEX dela sajma / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Pored nabrojanog, Rusi su izložili i tri tipa civilnih helikoptera. Srednji višenamenski Mi-38 u VIP verziji, najnoviju varijantu protivpožarnog helikoptera Ka-32A11M, i laki višenamenski Ansat u sanitetskoj i verziji za policiju.

Za Srbiju najinteresantniji i podjednako aktuelan u ratu u Ukrajini pažnju prvo privlači Pancir. Rusi su u Abu Dabiju premijerno prikazali najnoviju varijantu koja nosi oznaku Pancir-SMD-E. Na sajmu je prikazan borbeni modul koji osim standardnih raketa 57E6, ima i malogabaritne rakete TKB-1055 koje su namenjene za uništavanje besposadnih letelica, što je i osnovna namena ove varijante.

Jedan ovakav modul može imati do čak 48 raketa što, kako navodi proizvođač, omogućuje odbijanje masovnog napada dronovovima. Ovome dodajmo i informaciju da je zvanično saopšteno da je u planu opremanje sistema Pancir laserskim sistemom za obaranje dronova.

Modularnost Pancira, moguće postavljanje na samohodne platforme / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Prikazan je i sistem Džigit, stacionarni lanser za lake prenosive sisteme PVO (LPRS). U najnovijim varijantama se na ovaj sistem postavljaju dva LPRS Igla-S ili Verba, a iz Rosoboroneksporta kažu da je više od 10 zemalja sklopilo ugovore za nabavku.

Sistem se može postaviti i na različita odgovarajuća vozila, masa je 128 kg bez raketa, platforma se može pokretati 360 stepeni po azimutu i -15/+60 stepeni po elevaciji. Poseduje obeleživač ciljeva i noćni nišan, moguće je plotunsko lansiranje dve rakete.

Džigit, sličan i verziji Mistrala koji je Srbija kupila / Foto: Petar Vojinović, Tango Six
Kalašnjikov je na IDEX-u izložio strljačko naoružanje i svoj vazduhoplovni program / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Koncern Kalašnjikov prikazao je dva tipa lutajuće municije, prvi mase 10 kg nosi oznaku Kub-2E, dok drugi Kub-10E ima znatno veću masu – 45 kg. Kub-10E ima bojevu glavu od 11 kg, domet od 40 km u režimu navođenja i do 90 km na cilj čije su koordinate već poznate.

Na IDEX-u je prvi put prikazan i sistem Lanset-E kompanije ZALA koji se sastoji od izviđačke besposadne letelice kratkog dometa tipa Z-16-E i lutajuće municije Izdelije 51-E i/ili Izdelije 52-E. Ovaj sistem je dosta korišćen u ratu u Ukrajini, navodno je od početka sukoba za uništenje širokog spektra ciljeva utrošeno skoro 3.000 dronova-kamikaza. Izdelije 51 ima masu bojeve glave od 5 kg, može leteti na udaljenosti od 50 km od komandne stanice, ostati u vazduhu 40 minuta, brzina mu je preko 80 km/h. Izdelije 52 ima masu bojeve glave od 3 kg može leteti na udaljenosti od preko 30 km od komandne stanice.

Varijante Lanseta korišćene i u ratu u Ukrajini / Foto: Petar Vojinović, Tango Six
Kornet – lanser 9P163M-2 sa sistemom za daljinsko upravljanje 9P631 / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Od izloženog interesantan je i protivoklopni vođeni raketni sistem Kornet koji se nalazi u naoružanju Vojske Srbije. U Abu Dabiju predstavljen je u varijanti sa daljinskim lansiranjem. Prikazan je lanser 9P163M-2 sa sistemom za daljinsko upravljanje 9P631. U specifikacijama se navodi da se jednom jedinicom za upravljanje mogu lansirati rakete iz tri sistema, da je udaljenost od lansera do sistema za daljinsko upravljanje do 100 m, kao i da je domet od 150 do 5.000 m. Maksimalna masa sistema je 46 kg od čega se 26 odnosi na lanser.

Kornet ima i svoju vazduhoplovnu varijantu. Raketa ovog sistema iskorišćena je za razvoj rakete vazduh-zemlja sa oznakom H-BPLA (X-UAV) kojom se naoružavaju besposadne letelice. Raketa se može lansirati sa visine do 4 km, domet iznosi 2 do 8 km, masa rakete u kontejneru je 42 kg, bez kontejnera 32 kg, masa visokoeksplozivne bojeve glave je 6 kg, masa goriva 3,2 kg.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

А

Војна индустрија се „показала“ као и фамозни Панцири, тако да би Србију требало да занима само противпожарна авијација која је заиста добра.

Odgovori
Iv

Lanset savrseno oruzje

Odgovori
Sa

Šteta za pancir s1m

Odgovori
Pe

pa nije iskljuceo da ce doci…jednom. I moderizuju postojeci a slican standard.

Br

Nece biti mirovnog sporazuma bez ukidanja sankcija. Stici ce sve sto je naruceno.

Ma

Sada treba brzo delovati, i cim Tramp i Putin dogovore kraj rata i skidanje sankcija, naruciti bar 3-4 baterije pancira SMD-E koji nose po 48 malih raketa. Ovaj put to uraditi sto brze i ekspeditivnije, jer ce mnogi stati u red za ova oruzija. I gledati da se jos stosta zanimljivog od rusa poruci, jer se geopoliticke prilike sve brze i brze menjaju.

Odgovori
bo

I kada se dogovore za kraj rata, zasto bi ukinuli sankcije Rusiji? Nema logike da ameri ucine nesto da osnaze rusku ekonomiju .

Ako se secas, sankcije za rusko naoruzanje su postojale i pre rata u Ukrajini.

Ma

@bole
Zato sto ako ne ukinu sankcije nece moci poslovati i saradjivati. Trampu je na prvom mestu prosparitet i profit amerike, a ne da komsiji crkne krava. Sankcije su proizvod Bajdenove nakaradne administracije sa kojom Tramp nece da ima ista zajednicko.
Koliko znam, Srbija je sve do rata kupovala oruzije od Rusije, helikoptere, pancire, kupole za lazare itd.. Bila je samo preporuka da Usa ne gleda blagonaklono na kupovinu oruzija iz Rusije, ali ne i zvanicne sankcije. I samo ono sto nije dopremljeno do pocetka rata se vise nije moglo dopremiti niti kupiti novo. Tako da, s obzirom na trenutne trendove u svetu, logican sled dogadjaja, je da posle dogovora o kraju rata dodje i do ukidanja sankcija od strane Usa, sto je i jedino bitno, jer sankcije EU su totalno nebitne.

Ca

Lancet je zvezda rata u Ukrajini i uništio je nebrojeno ukrajinskih artiljerijskih sredstava tokom leta 2023. i 2024. Međutim tužna činjenica iza toga je da je ruska artiljerija u potpunosti zastarela i nemoćna u kontrabatiranju pa je umesto C-RAM radar + haubica 40+km korišćen Lancet. Sve zapadne haubice na frontu (osim stare M109) imaju totalnu nadmoć u dometu nad ruskim artiljerijskim sredstvima. MSTA-S je totalno zastarela, D-30 nema šta da traži na frontu.

Odgovori
М

Lancet je rak rana za ukrajinsku vojsku, enigma koju njihovi stručnjaci nisu riješili, niti će.

Ga

Ruska artiljerija zakazala? Jesi siguran?

Yo

Lancet i dronovi sa optičkim kablovima.
Ovi drugi su odbili nedavni napad VSU uništivši 55 kom razne mehanizacije i praktično sami ugasili ofanzivu…

Ca

@Gandalf
Da, ruska artiljerija je zakazala. O tome pišu ruski veterani i imaš intervju generala Popova iz 2023. Ukrajinska artiljerija je preciznija i bije u metar, a po dometu i po duplo nadmašuje ruske cevi na frontu.

Ne

Proizvoljno komentarisanje. Demantuju vas cinjenice. Kako rat traje godinma kad „rusi ovo, rusi ono“? Linija se drzi na ukrajinskoj strani bukvalno drovima, izvidjackim i napadackim + nesto artiljerije. Kako agresor ne uspeva iskoristiti ukrajinske slabosti, preci na „mobilno ratovanje“ i ostvarti substancijalnu prednost kada je toliko superioran? Racionalan odgovor je prosto da pretpostavke nisu tacne.

Ruska artiljerija dejstvuje znatno slabije nego pre, to je poznato iz satelitskih podataka o globalnim pozarima. Oni u stvari frulaju na poslednjoj rupici ali je Tramp priskocio da ih izvlaci iz g*vana.

Dr

Rusi sklopili tokom rata 2024.god poslove vrednosti 50 milijardi, potražnja sve veća, Su 57 ide u Alžir a uskoro će i u Indiju….pomama u svetu za ruskim oružjem, jedino dokazano u pravom oružanom sukobu visokih tehnologija i intenziteta ratovanja.
Čekam komentar uvaženog DP.

Odgovori
Mi

MA nema zime za Ruse dogod USA kupuje Uranijum U308 od Russije za svoje energetske potrebe. Sankcije ahaaa!

Vl

Da nam je malo pameti da stanemo u red za SU57, sa R37m raketama dometa 300+km. Bili bi najpotentnije vazduhoplovstvo u Evropi

Ne

Sve i da moze rusko, a zbog nase „drzave“ ne moze, pitanje je cime bi platili sve to. Rafali ce pojesti nekoliko godisnjih budzeta za vojsku.

Pe

Kako Rusiji ide u ratu-posle 11 godina napada na mnogo siromasniju i neuporedivo manju zemlju Rusi ne mogu savladati armiju Ukrajine,a u Ukrajini lete svi tipovi aviona RV Ukrajine, ne znam ko bi uzimao takvu opremu…samo oni, koji nemaju izbor, kao Iran, Severna Koreja itd

Odgovori
Mi

Sve zavisi ko podrzavaUkrajnu. Ti stalno spominjes kao da sama Ukrajna tuče veliku Rusiju. Da su sami Ukrajna bi kapitulirala odavno.

Ako je Rusija ovako prezivela najvece sankcije i blokadu u istorii, sada ce za 4 godine saradjivanja sa USA stati ekonomski na daleko cvrsce noge.

A sto se ruske vojske tice, kao sto rekoh davno, posle ovog rata ce biti jaca i modernija, iskusnija nego ikad.

Ne

Dusane, ti si pravi etalon. To sto ti pises samo okrenes i dobijes realnu sliku.

Ra

Čuj neuporedivo manju. Znaš li ti kolika je Ukrajina i koliko stanovnika ima? Ukrajina je najveća zemlja Evrope posle Rusije, duplo veća od Nemačke. Pa Ameri su slomili zube na maloj Somaliji koja je tada imala stanovnika kao Srbija..

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs