U Bugarsku stigao drugi borbeni avion F-16, prvi isporučeni primerak počeo da leti nakon skoro dva meseca od isporuke

13. jun 2025

Trup francuskog višenamenskog borbenog aviona Rafal proizvodiće se i u Indiji

12. jun 2025

[REPORTAŽA] Makedonija proslavila 33. godišnjicu svog ratnog vazduhoplovstva

11. jun 2025

Mađarskoj isporučeni prvi mlazni trenažni avioni L-39 Skyfox

10. jun 2025

Novi detalji ukrajinske Operacije “Paukova mreža“: Bombarderi pogađani više puta, bilo je i promašaja

6. jun 2025

[INTERVJU] „Raven Adisory“ i PR-DC: Nekadašnja Zelena Beretka u saradnji sa srpskom kompanijom proizvodiće dronove u Americi

5. jun 2025

Izviđačka letelica iznad Kosova i Metohije: Da li je kosovski Bajraktar na kratko bio i u vazdušnom prostoru centralne Srbije?

4. jun 2025

Posledice ukrajinskih napada na ruske bombardere: Pogođeno ipak mnogo manje od 41 aviona

3. jun 2025

Sudbina makedonskog Lirdžeta: Povod da se setimo i obratimo pažnju na ostale jugoslovenske Lirdžetove 25

3. jun 2025

Operacija “Paukova mreža“: Spektakularni napad Ukrajine na ruske baze strategijskih bombardera

2. jun 2025

Tango Six i Ex-Yu Aviation i dalje najčitaniji i najuticajniji regionalni vazduhoplovni mediji koji ne kradu tuđ sadržaj

2. jun 2025

RV i PVO Vojske Srbije učestvovalo na međunarodnoj helikopterskoj vežbi FIRE BLADE 2025 u Mađarskoj

30. maj 2025

Indonezija najverovatnije nabavlja dodatne borbene avione Rafal

30. maj 2025

Hrvatska najavljuje sposobnost proizvodnje pola miliona vojnih dronova godišnje

27. maj 2025

Inostrani spoteri dolaze svojim avionom u Srbiju da iz vazduha fotografišu RV i PVO Orlove

26. maj 2025

Mađarska nabavila avion za aero-foto snimanje „Diamond“ DA62 MPP

23. maj 2025

Bosni i Hercegovini odobrena nabavka lakih višenamenskih helikoptera AW119Kx

22. maj 2025

Dvadesetogodišnja tradicija saradnje: Ambasada SAD uručila počasna odlikovanja srpskim vojnim diplomcima, pukovnik RV i PVO jedan od odlikovanih

20. maj 2025

[ANALIZA] Super Galebovi G-4 su na izdisaju, čime ih zameniti?

20. maj 2025

FEINDEF 2025: Prvi prikaz modela Erbasove besposadne letelice SIRTAP, moguća španska nabavka turskog trenažnog aviona Hurjet

19. maj 2025
Inostrani spoteri dolaze svojim avionom u Srbiju da iz vazduha fotografišu RV i PVO Orlove
"Aviation PhotoCrew" ispred "Short Skyvan-a" SC7 / Foto: "Aviation PhotoCrew"

Inostrani spoteri dolaze svojim avionom u Srbiju da iz vazduha fotografišu RV i PVO Orlove

Kako je nedavno na svom njuzleteru objavila grupa vazduhoplovnih fotografa „Aviation PhotoCrew“, u petak 29. avgusta planiranju da iz vazduha, svojim avionom, fotografišu jurišnike Orao srpskog RV i PVO, iznad Srbije. Obaveštavaju svoje članove da su im srpski zvaničnici odgovorili pozitivno na zahtev za ovakvu vrstu jedinstvene spoterske misije.

Kako se detaljnije objašnjava članstvu pretplaćenom na njuzleter, grupa poziva članove da se prijave i pridruže dan ranije u, kako naglašavaju, jedinstvenoj jednodnevnoj foto-misiji:

– Samo nekolicina ovih super-retkih aviona je još uvek u službi. Nijedno drugo vazduhoplovstvo na svetu ih ne koristi, što govori koliko će ovaj projekat biti poseban za nas. –

Kako stoji u obaveštenju, trenutno se nalaze u fazi „kada je zahtevano da se krene u planiranje sa srpskim RV i PVO“ radi realizacije projekta.

Kompetitivna prednost „Aviation PhotoCrew-a“ u odnosu na slične grupe (većinom iz zemalja Zapadne Evrope) je raspoloživost aviona za fotografisanje iz vazduha. Prema njuzleteru, „camera ship“ partnerske organizacije „Pink Skyvan“, upečatljivo obojen „Short Skyvan“ SC7 učestvovaće u planiranom projektu iznad Srbije.

Grupa se hvali da je sa Skajvenom, u vazduhu, fotografisala 2.500 puta i da su im, u Evropi, ostala samo dva tipa vojnih letelica koje nisu fotografisali – bugarski Su-25 i srpski Orlovi.

Iz nekog razloga, u njuzleteru navode da srpski Orlovi nikada do sada nisu fotografisani u vazduhu, što, naravno, nije tačno. Vazduh-vazduh fotografije jugoslovenskih i srpskih Orlova nastale su u domaćoj režiji 1998, 2009. i 2012. godine.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

pošto kažu da su im ostali samo Orlovi i bugarski Su25, znači li to da su Galebove već fotografisali?

Odgovori
Zv

Orlovi sada jesu u srpskim rukama, ali nisu srpski avioni! Ti avioni su se proizvodili u doba SFRJ ali u tvornici Soko u Mostaru! Dakle, nekad ih krstite i kao “ hercegovačke Orlove“ , bilo bi puno prikladnije. Tvornica Soko zaslužuje da je se promjene svaki put kada pišete bilo o orlovima, galebovima, jastrebovi a, G4 ili gazelama. Tu sam radio u mladosti i žalosti me da je skoro nikada ne spomene te :( pozdrav

Odgovori
Pa

e jeste tako, tamo su se proizvodili komplet avioni odvajkada, sada se samo odrzavaju u Srbiji?

Il

Srbija je imala vise fabrika aviona i avionskih motora koje su komopletno demontirane i preseljene u Mostar.

Mr

Od vajkada nisu. Ili jesu ali samo za one za koje svet počinje po dolasku komunista na vlast. Od jedne od prvih firmi za proizvodnju aviona „Rogožarski“ napravili su fabriku kugličnih ležajeva

De

@Zvrk
Pre II sv rata Srbija je jedina imala fabrike aviona. Fabriku aviona IKARUS (IKŠM, IK1, IK2, IKIM,IKMM2….) , fabriku aviona ROGOŽARSKI (Fizir FN, RVD8, RVD13, RVD13S, PVT100, IK3…) i fabriku aviona Kraljevo koja je radila Bristol Blenhajm po licenci. Zatim su 1948 u vreme inforbiroa komunisti kompletnu fabriku IKARUS zajedno sa ve stručnjacima koji su radili u njoj i preselili u Mostar i tako je nastao SOKO. Toliko o tome.

Da

Ne zaboravi da je trup izrađivala Utva Pančevo, instrumente Teleoptik Beograd a motore IMR Rakovica. Ovo je jugoslovenski avion, sklapan u Mostaru

Ne

Ne treba zaboraviti ni da je DFA Kraljevo, osim Blenima, proizvodila i Do17. Tadasnji vrh u svojoj klasi. A Zmaj i Rogozarski Harikena po licenci. Sve to je 1948. premesteno u Bosnu i Hrvatsku pod izgovorom „pretnje od napada SSSR-a“.

Pe

@Nenad N. Prebacivanje fabrika u centralnu i geografski tesko pristupnu oblast je bila racionalna odluka.
Informbiro nije bio „izgovor“ vec vrlo realna pretnja napada iz SSSR tokom koje je poginulo dosta vojnika Armije Jugoslavije na granicama. Cilj Sovjeta je bio isto kao i danas Rusa u Ukrajini-okupacija i kradja resursa Jugoslavije.
Tito je majstorski odigrao od 1941-1948 pa je imao narod iza sebe, i podrsku zapada.
Rezultat: spasao nas i od rata i sovjetskog jarma do 1991 Jugoslavija je bila „elitni“ komunizam, u koju su dolazili iz sovjetske zone kao da idu u Dubai 2025.

Ja

Istina je da je da su svi ti navedeni avioni sklapani u fabrici u Mostaru,ali svi su dizajnirani i opitovani u opitnom centru u Zarkovu u svakom slucaju su Jugoslovenski vazduhoplovi.

Zv

darko električar
Motore nije pravila ni rakovica ni FAP ni tam ni zastava. Motori su bili Rolls Royce.
Druga stvar, nakon što je HVO protjerao JNA iz Mostara, zatekao je potpuno opljačkan i zapaljen Soko… Tako da ne idem dalje, bilo bi jako, jako teško pričati o tome. Samo ću reći da je samo zbog toga 7000 ljudi ostalo bez posla i egzistencije, a „neko“ drugi se debelo okoristio. Da pogađamo ko je taj??

Ne

@Dusan

Odluka jeste na prvi pogled logicna, ali onda saznas da je fabrika iz S. Palanke, ili cak Krusevca premestena u Slavoniju „zbog pretnje od strane SSSR“. Sta je blize Madjarskoj gde su bili Sovjeti, S. Palanka i Krusevac ili Slavonija? I onda shvatis da to nije radjeno zbog pretnje od strane Informbiroa.

da

@zvrk – nemojte gledati na stvari kao da su počele 1992. godine. Kompletna namenska proizvodnja je bila jugoslavenska, tako da je Soko napravljen jugoslavenskim a ne BiH parama i Soko je samo radio završno sklapanje. Po vašoj logici AIRBUS je francuski jer se većina civilnih aviona sklapa u Francuskoj.

Ga

Samo banana države dozvoljavaju da im stranci snimaju vojnu tehniku i aerodrome

Odgovori
Me

@Gaston

Zaštitimo naše muzejske Orlove! Ne dozvolimo strancima da špijuniraju saćaste lansere. Zamislite još i Maverike da im pokažemo, pa onda smo im skinuli gaće skroz.

R

Tako je ! Bravo.

Odgovori
Dz

spijuncine,eee jesmo i budale

Odgovori

Ovo nije baš pametno da nam stranci snimaju PVO, ajd za Orla i nije problem ali PVO to je zaista neozbiljno sa naše strane dozvoliti tako nešto.

Odgovori
Ne

Svaka im cast. E to su pravi ljubitelji.

Odgovori
Vl

Trebalo bi se prvo informisati o poreklu i istorijatu fabrika. Soko Mostar je zvanično jugoslovenska kompanija,kao i Utva,a ne hercegovačka ili vojvođanska.

Odgovori
De

@Petrović Dušan
Preseljenje nije bila racionalna odluka jer kako je nastao TAM koji je bio u Mariboru? Kompletna linija za proizvodnju kamiona i autobusa „Pionir“ preseljena iz Rakovice sa sve projektnim biroom i stručnjacima. Inženjeri iz Rakovice obučavali su kolege u Mariboru. Osim znanja, Rakovica je Mariboru dala mašine, tehnologiju, opremu, tehničku dokumentaciju, alat. Tako je od IMR-a nastao TAM. Tvornica automobila Maribor. Kompletna proizvodnja kamiona, a IMR počeo traktore. Moj rođak ing. Miodrag Dragić, je bio svedok preseljenju fabrike kamiona iz Rakovice u Maribor,

Uostalom ima jedna studija čiji su autori Života Đorđević i Boško Mijatović o preseljenju industrije Srbije, objavljenoj 1990. godine, pišu da je Srbija posle Crne Gore imala najsporiji rast u prvoj posleratnoj deceniji. U periodu od 1947. do 1955. godine, Jugoslavija je rasla po prosečnoj stopi od 5,1 odsto.
Srbija je imala rast od 3,9 odsto. Crna Gora 3,3 odsto. Bosna i Hercegovina rasla je po stopi od 5,4 odsto, Slovenija 5,5, Makedonija – 5,7 odsto. Hrvatska je sa prosečnih 6,6 odsto imala najveći privredni rast. Komusti su Srbiji ukrali privredni rast.

Odgovori
Ma

Soko nije planski opljačkan, a još manje se neko od toga okoristio. Većuna mašina je uništena, a ništa od toga nije korišteno više nikada i nizašta. Kao i Bihać i sve ostalo, tako i soko niko nije planirao, sve je posledica delovanja bezumnika u nenormalnoj situaciji.

Odgovori
da

Po vama bilo bi normalno ostaviti proizvodnju oružja potencijalnom neprijatelju? Meni to zvuči bezumno u nenormalnoj situaciji.

Kako se uvek lepa rasprava povede u komentarima na Tango Six.
Orao je mogao da bude i još bolji avion da su britanci dozvolili da ima bolji motor. Ali činjenica da je Rumunija tada bila u okviru Varšavskog pakta je očigledno to blokirala.
Uglavnom prelep avion, kao mali sam mu se uvek divio i verovatno zbog njega zavoleo vazduhplovstvo. Čekamo foto materijale da ih vidimo.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs