Srpsko državno preduzeće za trgovinu i razvoj naoružanja i vojne opreme Jugoimport SDPR već 20 godina redovno učestvuje na sajmu IDEX u Abu Dabiju. Ponovo su bili organizator nastupa i marketinški promoter srpske namenske industrije na najvećem svetskom sajmu naoružanja.
Izložena je raznovrsna ponuda proizvodnog programa skoro svih fabrika srpske odbrambene industrije, njihovih kapaciteta, i razvojnih programa. Izloženo je, većinom, do sada viđeno na domaćim i stranim prikazima naoružanja i vojne tehnike, uz nekoliko premijera.
Prikazano je streljačko naoružanje: automatske puške kalibra 5,56 mm i 7,62 mm, modularna puška kalibra 6,5 i 7,62 mm, snajperske puške kalibra 7,62 mm i 12,7 mm, jednometni i šestometni bacači granata. Izložena je bila municija ralizčitog kalibra od 20 do 57 mm, minobacačka municija kalibra od 60 do 120 mm, artiljerijska municija kalibra 105 do 155 mm, artiljerijske rakete 107 mm i 122 mm i balistička oprema.




Od složenijih borbenih sistema u formi maketa prikazani su borbena oklopna vozila Miloš i Miloš 2, višenamensko borbeno oklopno vozilo Lazar 3M, borbeno vozilo pešadije Lazanski, samohodno artiljerijsko oruđe Nora B52 NG 155 mm, višecevni modularni samohodni lanser raketa Tamnava kalibra 122 i 262 mm. Od vazduhoplova, takođe u formi maketa, predstavljeni su školski avion Lasta, i višenamenski laki avion Sova, kao i uvek interesantna borbena besposadna letelica-projektil ‘‘Gavran‘‘.
Kada je reč o IDEX premijerama, izdvaja se dron-kamikaza Komarac koji je već uveden u naoružanje Vojske Srbije, kao i ometač dronova koji je prvi put prikazan na sajmu naoružanja i vojne opreme Partner 2023.
Anti-dron radio-ometač namenjen je ometanju komunikacionih signala i/ili podsistema globalnog navigacionog satelitskog sistema (GNSS) dronova, efikasan domet je do dva kilometara. Može se koristiti za zaštitu vojnih baza, instalacija i imovine, komandnih mesta, mesta okupljanja pripadnika oružanih snaga, javnog okupljanja i VIP osoba. Koristi se za sprečavanje terorističkih napada, ilegalnog osmatranja i izviđanja, protivelektronskog izviđanja i prikupljanja podataka, kao i sprečavanje sudara u vazduhu.


Prema zvaničnim specifikacijama, sistem može biti aktiviran selektivno ili istovremeno u frekventnom spektru od 400 MHz do 6 GHz. Postoji mogućnost ciljanja 6 opsega od interesa u kojima se prekidaju komandne i upravljačke veze koje se obično koriste od strane besposadnih letelica (to su frekvencije 433 MHz, 915 MHz, 2,4 GHz, 3,6 GHz, 5,8 GHz, kao i opsezi GNSS).
Šest podopsega obuhvataju 200-470 MHz (najniža snaga ometača je 20 W, najviša 50), 800-1227 MHz, potom 1164-1610 MHz, 2200-2500 MHz, 3400-3800 MHz, 4900-5900 MHz (za preostalih 5 frekventnih podopsega najniža snaga je 20, najviša 40 W). Tu su potom Wi-Fi opsezi (2,4/5,8 GHz), GNSS (1164-1300/1559-1610 MHz), zatim GSM 900, UMTS 900, LTE 800 (800-1000 MHz), UHF (400-470 MHz), i 5G (3400-3800 MHz).
Tip signala koji odašilje je sweep ili multisweep, antenski dobitak/polarizacija 5-7 dBi/kružna, rasprostiranje antenskog signala je pod uglom 60 stepeni vertikalno i 60 stepeni horizontalno. Napajanje je putem jednosmerne struje napona 24V ili naizmenične struje napona 230V, kontrola programiranja se vrši putem Ethernet mreže (softver GUI), sistem je vodootporan i može raditi u temperturnom opsegu od -20 stepeni/+60 stepeni Celzijusa.
Sistem je proizveden u Srbiji od strane kompanije Iritel, može biti stacionaran, prenosiv, može se montirati i na različita vozila, a osim varijante sa jednom usmerenom antenom nudi se i verzija sa više antena. Takođe, postoji mogućnost detektovanja frekvencije drona.
Т5
Одлично YUMCO-во решење за ношење 2 комарца на леђима оператера.
НОВА ће заменити бумбара надам се у великој серији.
Stojko
A Bumbar je u napruzanju Vojske?
Profa Fini
POS 145 treba da predstavlja zamenu za Bumbara (iako on nije nikad ušao u serijsku proizvodnju, pa samim tim ni u naoružanje Vojske Srbije), on je prenosno vođeno protivoklopno sredstvo istog kalibra kao NOVA i sa istom tehnologijom, iz iste firme.
Realni
Zanimljiv je oval Iritelov ometač dronova.Svaki vod treba da ga ima u savremenim sukobima.Dobro je da neko u vrhu prati rat u Ukrajini i donosi odluke o razvijanju i nabavci ovakvih preko nasušnih sistema.
Dejan
Jel taj ometac radi protiv donova sa optickim kablom? I ako ne radi onda je uzaludna naprava .
Realni
Dejan
Naravno da ne ometa dronove sa optičkim kablom ali takvi dronovi su i najredji.Nije uzaludan sistem,naprotiv.
Nixon
@Dejan
Protiv dronova sa optičkim kablom rade vrtne makaze, mačeta, poneki dodatak na poljoprivredne mašine….
Kako će ometač radio talasa ometati optičko vlakno?
Amater
@Dejan jel ti malo… Pa svi znamo da dronove na kabli ne ometa ništa, ali svi osim tebe znamo da ova stvar sasvim uspešno otklanja pretnje jednostavnih dronova koje danas ima svako.
Aerobal
@Dejan
Jesi li ti svestan kakav je teren pretezno na balkanu? Pa brdovit. E sad ti meni objasni kako ces da navedes dron sa optickim kablom preko brda, ili sto bi se reklo u proteklim ratovima, preko cuke. Ti dronovi bi imali manju upotrebnu vrednost na nasim prostorima, ali ne kazem da ne bi imali nikako, samo kazem da bi imali dosta manju.
Pajo
@Aerobal,
FPV dronovi se navodjeni FO upotrebljavaju na samim linijama sukoba i na manjim udaljenostima.
Spule sa optikom su razlicitih velicina ovisno (1, 3, 5 km) o udaljenosti za koju operater pretpostavlja da se nalazi cilj.
Optika može prelaziti i preko sume, bitno da je cilj u dometu dužine FO. Drveće će nešto skratiti domet optike ali u većini slučajeva je neće prekinuti.
PeleBC
Zapravo postoje tvrdnje Rusa da imaju optičke FPV dronove dometa 20 km, ako je za vjerovati. Problem kod optički vođenih FPV dronova je takođe i brzina – ne mogu se obrušavati velikom brzinom na cilj. Postoji dosta snimaka gdje dron jedva sustiže tenk, a čak i par sa pikapovima koji su umakli u oblaku prašine. Rusi inače imaju domaću proizvodnju optičkih kablova.
Бивши Гастос
@Aerobal
КиМ је прилично раван терен. 100 х 100 км (грубо) . Са свих страна планине. Не требају сателити, само мало бољи електро-оптички уређаји. Свњ као на длану.