Nedeljnik Radar: Srbija 6 meseci pre roka otplatila 73 odsto četvrte rate za Rafale

11. Aug 2026

Poseta Zelenskog Beogradu: Srbija ostaje pri poslu sa Elbitom, scenario za zajedničku proizvodnju dronova sa Ukrajinom ostaje na nivou glasina

10. Aug 2026

Novi detalji uvežbavanja 98. vazduhoplovne brigade: „Novi sadržaji u taktici upotrebe, neke elemente nismo videli u poslednje tri godine“

7. Aug 2026

Rusija nastavlja sa brzim razvojem Jak-130M: Objavljen i prvi inostrani kupac

5. Aug 2026

Rumunija kupuje 12 višenamenskih radara „Ground Master“ od Talesa

4. Aug 2026

Srpsko-američka vežba specijalnih snaga iznad Niša: SAJ skače iz MC-130J „Commmando II“

1. Aug 2026

Zbog kašnjenja isporuke kupljenih F-16 Blok 70 Bugarska planira privremeni povratak MiG-ovima 29

31. Jul 2026

Helikopterska jedinica MUP-a Kantona Sarajevo dočekala prvi kupljeni helikopter Subaru Bel 412EPX

29. Jul 2026

Obaranje ruskog borbenog aviona Su-35S kao mogući početak promene odnosa snaga na nebu iznad Ukrajine

28. Jul 2026

Polugodišnji finansijski izveštaj kompanije Daso za 2026: Nema novih narudžbina Rafala, povećan broj isporuka

24. Jul 2026

[POSLEDNJA VEST] U Srbiju radi promocije ratnom vazduhoplovstvu sleteo brazilski vojni transporter KC-390 “Millenium“

23. Jul 2026

„Rafal efekat“: Srbija i Hrvatska hvale se velikim brojem kandidata za buduće vojne pilote – jedan od razloga su nabavke fracuskih borbenih aviona?

21. Jul 2026

Domaća familija sistema Kobac za otkrivanje i ometanje besposadnih letelica

16. Jul 2026

Prilagođavanje Rafala za borbu protiv dronova: Brza integracija vođenih raketnih zrna i sadejstvo sa besposadnom letelicom za protivelektronska dejstva

15. Jul 2026

Ukrajina nabavlja Rafale i nove savremene sisteme PVO, dobija licence za proizvodnju raketa zemlja-vazduh, vazduh-zemlja i vođenih avio-bombi

14. Jul 2026

Vučić: Hrvatska pokušava da nabavi izraelski PVO sistem Barak

13. Jul 2026

[VIDEO] Premijerni snimci navođenja drona-presretača Vihor i lansiranja lutajuće municije Gavran

10. Jul 2026

[VIDEO] Snimci dejstava vazduhoplova, dronova i PVO sistema po Pasuljanskim livadama za Vidovdan

6. Jul 2026

Na borbenim avionima Rafal započeto ispitivanje novog naoružanja za borbu protiv dronova

2. Jul 2026

[VIDEO] 72. brigada za specijalne operacije u formacijskom dejstvu sa dronovima IKA-BOMBARDER

28. Jun 2026
Indonezija primila u naoružanje prve borbene avione Rafal, u paleti naoružanja i rakete vazduh-vazduh Meteor
Prvih 6 od 42 naručena Rafala predata su RV Indonezije. Pored aviona mogu se uočiti bombe AASM i raketa vazduh-vazduh Meteor / Foto: isečak iz video snimka Kancelarije predsednika Indonezije

Indonezija primila u naoružanje prve borbene avione Rafal, u paleti naoružanja i rakete vazduh-vazduh Meteor

Pre dva dana u indonežanskoj vazduhoplovnoj bazi ‘‘Halim Perdanakusuma‘‘, kod Džakarte, održana je ceremonija zvanične predaje vojne tehnike ratnom vazduhoplovstvu Indonezije, među kojom su se našli i francuski višenamenski borbeni avioni Rafal.

Pored šest Rafala, indonežanskim oružanim snagama su tom prilikom predata i četiri poslovna aviona Falcon 7X i 8X (bilo ih je parkirano ukupno šest), dva teška transportna aviona A400M, kao i jedan osmatrački radar Ground Master GM403 Alfa dugog dometa.

Pored Rafala su bila izložena i vazduhoplovna ubojna sredstva kojima je naoružan. Za sada je indonežansko RV dobilo vođene raketizirane avio-bombe AASM, a posebno je zanimljivo da su nabavljene i rakete vazduh-vazduh dugog dometa tipa Meteor.

Indoneziji su Rafali isporučeni u dve tranše.

Prva tri (svi dvosedi Rafal DI, evidencijski brojevi T-0301, 0302 i 0303) stigla su 23. januara ove godine, i to su avioni čija proizvodnja je završena 2025. godine.

Preostala tri (dvosed T-0304 i dva jednoseda Rafala EI T-0317 i T-0318) sletela su u Indoneziju 12. maja ove godine.

Indonezija je poznata po nabavci vojne tehnike iz različitih delova sveta, među kojima je i Evropa / Foto: isečak iz video snimka Kancelarije predsednika Indonezije

Time je završena isporuka prvih šest aviona koji su naručeni u okvirnom sporazumu za ukupno 42 Rafala F3R vrednih 8,1 milijarde evra koji je potpisan februara 2022. godine, a kojim je predviđeno da se nabavka izvrše iz tri dela. Ugovor za prvih šest stupio je na snagu septembra 2022, drugi za 18 aviona avgusta 2023, i treći za takođe 18 primeraka januara 2024. godine.

Prvi indonezijski avion, dvosed Rafal DI ‘‘T-0301‘‘, poleteo je 19. septembra prošle godine. Zvanična primopredaja prva tri aviona izvršena je u Francuskoj na samom početku decembra 2025.

Prva jedinica RV Indonezije koja je dobila ovaj tip aviona je 12. vazduhoplovna eskadrila ‘‘Crni Panteri‘‘, 6. vazduhoplovne brigade, vazduhoplovna baza ‘‘Roesmin Nurjadin‘‘, Pekanbaru koja se nalazi u centralnom delu ostrva Sumatra.

Indonezija je za obuku na Rafalima ustanovila „Centar za obuku“ koji poseduje simulator / Foto: RV Indonezije
Trenažer za familirizaciju kokpita na kome se, između ostalog, uči i takozvani „Switchology“ – snalaženje sa upotrebom nekoliko desetina prekidača na HOTAS komandama / Foto: RV Indonezije

Pre nego što će primiti naručene avione, u ovoj bazi je izgrađena nova odgovarajuća infrastruktura. Između ostalog i za „Centar za obuku“ sa simulatorom. Svi završeni objekti predati su na upotrebu tokom prošle godine.

Preostalih 36 Rafala trebalo bi da budu isporučeni u narednih 4-5 godina.

Moguća narudžbina dodatnih do 24 aviona za sada nije formalizovana.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Mi

Apelujem na naše vazduhoplovstvo da se novi Rafali F4 ofarbaju u prepoznatljivu šemu za razliku od obične sivo-sive (danasnji MiG-29 i vecina Rafala).
Da se prepozna srpski rafal iz cuga :-)

Vidi se da su im Indonezani udarili neku „šaru“ da se razlikuju od standardne monotone kako ih svi imaju. I hrvatski su barem rep uredili da se identifikuju.

Odgovori
Ž

Miloš77

Исту шему фарбања као индонезијски имају и катарски Рафали.

Da

Katarski su ko uslikani,imam sliku njihovog Rafala godinama.

Mi

@ Živojin Banković
Nije loša šema, ali možemo mi to i bolje ;-)

Pitam se kako ide onda što se protiv radarskih premaza tiče ako nije sve sivo. Navodno Francuski Rafali su premazani specijalnim „stealth“ farbama.

Mada su po meni protivradarski premazi totalno bacanje para ako isti avion nosi ogromne rezervoare i rakete ispod trupa i krila. Treba to i održavati. Ima smisla samo za avione sa unutrašnjim spremnicima i krilate rakete.

Na

Za nekih 5 – 10 godina!!!

Pr

@Miloš77 Slažem se za farbu . Pritom neka vrsta digitalizovane šare koja bi ometala (ne razumem se u to uopšte: priznajem, čak i ono malo što sam znao tu i tamo zaboravilo se) koja bi uticala na otežavanje određivanja i vrste i daljine cilja bila bi poželjna.. a valjda smo Kineze sa „ONIH“ par delova zadužili za malo pomoći oko farbe sa upijanjem odraza.. ako već nismo dovoljno „prijatelji “ sa USandA da nam je sami daju.. :)

De

A kada će naši Srpski

Odgovori
Lu

Ja se zalažem da svi srpski Rafali budu u VIP kamuflaži! Ako mogu policijski i vojni heliji, mogu i avioni!

Odgovori
Pr

Slažem se za farbu . Pritom neka vrsta digitalizovane šare koja bi ometala (ne razumem se u to uopšte: priznajem, čak i ono malo što sam znao tu i tamo zaboravilo se) koja bi uticala na otežavanje određivanja i vrste i daljine cilja bila bi poželjna.. a valjda smo Kineze sa „ONIH“ par delova zadužili za malo pomoći oko farbe sa upijanjem odraza.. ako već nismo dovoljno „prijatelji “ sa USandA da nam je sami daju.. :)

Odgovori
Ne

Pa lako su im prodali Meteore kada nisu Nato?

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor