PR-DC na sajmu u Floridi predstavio novu opciju naoružavanja drona IKA-20-M sa raketama „Hydra 70“

21. May 2026

Prvi let prototipa dvosede varijante borbenog aviona Su-57: Da li je Indija ponovo u igri za nabavku?

20. May 2026

Indonezija primila u naoružanje prve borbene avione Rafal, u paleti naoružanja i rakete vazduh-vazduh Meteor

20. May 2026

Nova iskustva u borbenoj upotrebi Rafala: Francuska i Egipat brane Ujedinjene Arapske Emirate

19. May 2026

PR-DC premijerno prikazao dron IKA-20-M naoružan mitraljezom kalibra 7,62 kapaciteta 250 metaka

15. May 2026

Srbija i Mađarska regionalni eksperti upotrebe Erbasovog H145M: Prva zajednička vojna vazduhoplovna vežba dve zemlje sa nemačkim helikopterima

14. May 2026

Srpsko RV i PVO izvelo interesantnu vazduhoplovnu aktivnost: Prebaziranje borbenih letelica na Lađevce, prvi put uočen MiG-29UB sa novim kineskim nosačima raketa

13. May 2026

OTKAZANO – Posle nekoliko godina pauze “Otvoreni dani“ na vojnim aerodromima u Batajnici i Lađevcima

12. May 2026

Otkazan nastup srpskog ratnog vazduhoplovstva na aero-mitingu u Španiji

8. May 2026

Rumunija preko SAFE programa nabavlja helikoptere H225M “Caracal“, moguća i licencna proizvodnja

7. May 2026

Prvi kupac brazilskog vojnog transportera na Bliskom istoku: Ujedinjeni Arapski Emirati nabavljaju Embraerov C-390

6. May 2026

[EKSKLUZIVNO] Željko Mitrović pravi novu kompaniju „RoboMotors“ i najavljuje fabriku elektromotora u opštini Lučani: Plan za proizvodnju 40.000 jedinica mesečno, za bespilotne letelice i robotiku

6. May 2026

Predstavljen novi sistem obuke španskih pilota borbenih aviona: Erbas predvodi industrijski tim, turski Hurdžet postaje Saeta II

5. May 2026

Put ka drugoj eskadrili: Mađarskoj isporučena dva dodatna borbena aviona Gripen

5. May 2026

[NAJAVA] U Pančevu otvarena izložba fotografija posvećena Utvi-75 i Španskom građanskom ratu, maketarsko takmičenje na istoj lokaciji 9. maja

30. Apr 2026

Elbit u Rumuniji otvorio novi pogon koji će proizvoditi besposadne letelice: „Watchkeeper X“ će se ipak naći u rumunskoj vojsci

28. Apr 2026

[POSLEDNJA VEST] Srbiji isporučen poslednji od 10 vojnih lakih višenamenskih helikoptera Erbas H145M BK.117D3m

24. Apr 2026

Nove mogućnosti Erbasovog transportnog aviona A400M: Povećanje nosivosti, lansiranje raketa i dronova, protivpožarna borba

22. Apr 2026

Oružane snage Bosne i Hercegovine uskoro dobijaju lake višenamenske helikoptere AW119Kx

17. Apr 2026

Božićno čudo četiri dana nakon Uskrsa: Top Gan 3 zvanično potvrđen

16. Apr 2026
[NAJAVA] U Pančevu otvarena izložba fotografija posvećena Utvi-75 i Španskom građanskom ratu, maketarsko takmičenje na istoj lokaciji 9. maja
19. maja 1976. godine u 16 časova poleteo je prototip Utve-75 (ev. broj 53001, fabrički broj 0901) za čijim je komandama bio probni pilot VOC-a Vladislav Slavujević / Foto: Dragan Trifunović, Tango Six

[NAJAVA] U Pančevu otvarena izložba fotografija posvećena Utvi-75 i Španskom građanskom ratu, maketarsko takmičenje na istoj lokaciji 9. maja

Večeras se u Narodnom muzeju u Pančevu u 19 časova otvara izložba fotografija posvećena 50. godišnjici školskog aviona Utva-75 i Španskom građanskom ratu kroz vazduhoplovne motive.

Pored izložbe fotografija, koja će u pančevačkom Narodnom muzeju biti otvorena od večeras do 9. maja, organizatori su pripremili i maketarsko takmičenje posvećeno istim temama, koje će biti održano poslednjeg dana izložbe 9. maja.

Kako su organizatori kazali za Tango Six, nosilac projekta je maketarski klub dr Vladimir Aleksić, uz podršku grada Pančeva.

– Pozivamo sve zainteresovane građane i ljubitelje vazduhoplovstva da posete izložbu.

Zahvaljujemo se i Narodnom muzeju Pančevo, Istorijskom arhivu Pančevo, fabrici aviona Utva, Robertu Resanoviću, Zoranu Bašiću, Draganu Kolundžiću i kamernom ansamblu pod vođstvom Luke Balaša. –

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Po

Danas je iznad Pančeva letela YU-UTA, video je drug na fr24, pa mi javio.

Odgovori
Pe

Sad će opet početi sa onim „strani plaćenici“ , jer šta su Jugosloveni radili po Španiji u ratu?

Odgovori
Sr

@Petrovic Dusan
Gubili vreme i zivote kao i svi komunisti. Na kraju spanci ziveli 300 puta bolje nego bilo ko u istocnom bloku iako su bili na dnu zapadnog standarda.

Pe

@Srbofil Za sad na T6 nismo imali članak o sukobima aviona SSSR na strani komunista, i „Kondor legije“ na nacističke Nemačke na strani fašista tokom gradjanskog rata u Španiji, ne znam da li je bilo naših pilota.

Ga

Dusan Petrovic
Vi pristalice copavog i crnog djoke se samo razlikujete po ekonomskom uredjenju.Evo da ti odgovorim sovjetska avijacija u spanskom gradjanskom ratu nije postojala jer je tada kao i svo vreme 2 sv rata dok im amerikanci nisu materijal prosledili bila krs.A vi copavci i karadjokice ste dosli na vlast majskim prevratom 1903 i od tada razaraze ovu zemlju,samo se razlikuje sto su jedni anglofili a drugi rusofili,i jedni i drugi su neprijatelj Srbije jer su 1903 prekinuli razvoj moderne konzervatovne evropske Srbije,koja je gledala da se uredi po uzoru na Nemacko Carstbo(Prusku)

Pe

@Gannicus Rusi su imali svoju proizvodnju aviona još u prvom svetskom ratu, kao i izmedju dva rata, posebno strateške bombardere, u čemu su bili prvi u svetu.
Čak je 1930-ih SSSR proizveo medju prvima helikopter, a pre rata sa Nemačkom imali su veliki broj letelica, pa čak bombardovali Berlin leta 1941.
Poznato je tačno koje modele sovjetskih aviona su Sovjeti slali u Španiju, malo se informišite.

Spanija je od SSSR-a dobila lovce I-15 i I-16. Oba aviona su se izuzetno dobro pokazala, zajedno sa njima su dosli i sovjetski piloti. Bitna napomena je da je upravo I15 bio avion kojim je pilotirao jedini srpski as, Bozidar Petrovic.
Sto se aviona tice I15 i I16 pokazali su se kao odlicna konkurencija nemackoj Kondor legiji i upravo zbog toga, masovno pravljenji i brzo zastareli. Na slavi iz Spanskog gradjanskog rata su docekali Drugi svetski i nisu dorasli Bf109, sto je ujedno i razlog zasto su nemacki piloti na istocnom frontu imali desetine pa i stotine vazdusnih pobeda.

Pe

@Dule Hvala Vam za detaljni odgovor, posebno informaciju o pilotu Božidaru Petroviću!

Mi

Dusane, hajde da nauci nesto jer je izgleda jedini izvor tvog saznanja T6:
Nemacka legija Kondor je u Španiju poslala po 2 skvadrona (Stafela) sledećih aviona: bombardere Hainkel 111, lake bombardere- jurisnike Hainkel 123 i rane verzije lovca Mesersmit 109 verzija B (dvokraka elisa, prva verzija motor DB 600)i lovca Hainkel 51.
Italijani su poslali bombardere SM79 Sparvijero, Krda Kant i dvokrilna lovce Cr32.
Na strani Republike su nabavlja i avioni sa svih mogućih strana: od Francuza Devotin D 500 i 501, od Amerikanaca Boing i Gruman a Sovjeti su u Španiju poslali bombardere SB2 i lovce Polikarpov I 15 i Polikarpov I 16.
Na strani Republike su leteli piloti dobrovoljci iz čitavog sveta: Španci, Sovjeti, Amerikanci, Francuzi, Englezi, Česi, Jugosloveni, Irci itd.
Posebno su interesantna vazdušne borbe iznad Španije jer su iznedrile buduće velike časove kod Nemaca i Italijana (tu je prve vazdušne pobede ostvari Werner Melders dok je Adolf Galand u Španiji leteo izvidjacko-bombarderski Hensel 123).
Što se tiče lovackih aviona koji su u većem broju korisceni, stanje stoji ovako: Polikarpov I15 se pokazao boljim od Italijanski Fiata Cr32, ali slabiji od Jedno krilca Mesersmit 109B. Sa Mesersmitom je u to vreme egal bio Polikarpov I16 koga su fasisticki piloti mrzeli i zvali su ga Rata (pacov).
Iskustva iz Španskog rata su omogućila unapredjenje taktike i razvoj perspektivnog lovca Me 109 (kasnije verzije, E, F, D, K) dok je Polikarpov I16 bio bez mogućnosti daljeg razvoja, tehnika resena nisu to dozvoljavala.
Na obe strane, i strani Republike i kod fasista bilo je dosta pilota-asova sa vise od 5 vazdusnih pobeda.
Dusane, nemoraju svi na ovom portalu da se sprdaju sa tobom i tvojom zluradoscu, (ovo ti dobro namerno kazem) da bi poznavao vazduhoplov sto nije dovoljno da znas tehnike podatke F16.
Postoji knjiga izdavanje kuce Osprey – Spanski gradjanski rat-vazdušni asovi,
nadji je na netu i čitaj, uči.

Pe

@Mile Tranzicija Dakle, Španski borci su isto što današnja odbrana Ukrajine, zar ne?
Dok najgore nedemokratije Iran i Severna Koreja podrżavaju kolege totalitarni ruski režim, slobodan svet kao i u Španiji pomaže Ukrajini, skupljaju sve što mogu i šalju u Ukrajinu.
Ovaj put neće pobediti Franko.

ra

Najtužnije u celoj ovoj priči je činjenica da aero klub iz Pančeva nema niti jedan avion jer su svoje Utve 75 rasprodali Sudanu i pitaj boga kome još i to sve uz svesrdnu pomoć bivših rukovodilaca i inženjera istoimene fabrike, YU-UTA ili Sova je jedino nešto što podseća na Utvu-75 i ujedno i dokaz da svi oni koji su došli nakon pokojnog Dimića nisu u stanju da projektuju ništa novo već na temelju nečega što je obeležilo jednu eru avijacije na našim prostorima predstave kao svoj uspeh tako što će je malo modernizovati!!!

Odgovori
Mi

Dupe ti uglavnom o ničemu nemaš pojma osim što si ostračćen.
Jer si čuo možda za Boška Petrovića, nekadašnjeg fudbalera BSK?
E, vidiš, on je leteo u Španiji na Polikarpovu I-16 na strani Republike i imao 5 vazdušni pobeda.
Na žalost, poginuo je.
Za ostale „sveznadere“ saveznički pilot sa najviše pobeda je Ivan Kožedub sa 62 vazdušne pobede. Leteo je Sovjetske „krševe“ Lavočkin La 5 i La7 i preživeo je rat.
Na stranu Nemci sa svojim vazdušni asovima (Hartman sa 362 pobede itd)
najbolji Američki piloti Ričard Bong i Mek Gir su imali 40 odnosno 39 vazdušni pobeda.
Učite deco, pojma nemate.

Odgovori
Ma

Dupe koliko ti je patetican zivot da i na normalnim vestima pises ostrascene irelevantne komentare to je neverovatno.

Odgovori
Pe

@Masindraaa Meni je samo smešno da podrška vlasti Rusije u Srbiji ponavlja priče od „stranim plaćenicima“ u Ukrajini, dok žive u ulicama Žikice Jovanovića Španca, Španskih boraca, idu na izložbe povodom Srba u Španskim gradjanskom ratu i ne shvataju koliko su smešni.

Ma

Samo dokazujes sopstvenu patetiku i prazninu u zivotu kada te takve stvari doticu.

Odgovori
Mi

Koja si ti dijabola DUPE?!?
Svi ti stranci koji su dosli u Spaniju, dobrovoljci, borili su se na strani Republike, PROTIV FASIZMA!
Nisu to samo komunisti vec republikanci, demokrate iz citavog sveta.
Jedan od njih je i Erih Bler, bivsi kolonijalni podoficir Britanske vojske koji ce kasnije postati svetski poznat pod imenom DZORDZ ORVEL.
Mozes da procitas njegovu knjigu koja opisuje njegovo ucesce u Spanskom gradjanskom ratu pod naslovom „KATALONIJI U CAST“.
Citaj DUPE, da bi uopste mogao o necemu da diskutujes.

Odgovori
Mi

Da ne zaboravim:
U Španskom gradjanskom ratu se na strani Republike borio i ERNEST HEMINGVEJ, jedan od velikih Američkih pisaca. On sigurno nije bio komunista, DUPE. Pročitaj knjigu „ZA KIM ZVONA ZVONE“, nauči nešto.

Ma

Kako je lepo kad neko obrazovan i kulturan nesto napise, posebno kada je to nesto potkrepljeno cinjenicama, a ne dupetovi ostrasceni sizofreni komentari na svakoj vesti. Svaka cast Mile. Kada vidim da dupe komentarise, preskacem diskusije jer znam da ce da bude prazno lupetanje samo kako bi bio zanimljiv sam sebi a drugima kontraverzan.
Godinama ponavlja jedne iste stvari kao pokvarena ploca, i nece skoro prekinuti.

Pe

@Pytorch Hvala na odgovoru, to sam i mislio – Španski borci su odlazili u Španiju da se bore za ideju slobode protiv tiranije, pa i naši Jugosloveni, praktično cela buduća revolucija je i stvorena u Španskom ratu.
Isto tako se danas ljudi bore u Ukrajini protiv okupacije nesumnjivo ukrajinske teritorije od strane totalitarne Rusije.
U Srbiji koja se ponosi Španskim borcima danas borce za Ukrajinu nazivaju „strani plaćenici“…
Doduše, u Španiji su rat dobili fašisti.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs