BEG airport status
Grad Jagodina: Očekuje se izgradnja aerodroma na Štipljanskom putu, planiran kapacitet za avione do 80 putnika Izgradnja aerodroma biće na dnevnom redu Skupštine grada u četvrtak. Od lake avijacije do betona za putničke avione? / Foto: Aero-klub Ćuprija

Grad Jagodina: Očekuje se izgradnja aerodroma na Štipljanskom putu, planiran kapacitet za avione do 80 putnika

U Jagodini očekuju izgradnju aerodroma koji će se nalaziti na Štipljanskom putu, a razlog za to je, prema rečima gradskih vlasti, veliki broj stranih investitora, prenosi B92.

Kako pišu, trenutno je registrovano letelište sa sertifikatom za upotrebu od 2010. godine a izgradnja aerodroma biće na dnevnom redu Skupštine grada u četvrtak.

Takođe, određena je lokacija, izvršena promena namene poljoprivrednog zemljišta u građevinsko područje i čeka se odluka Vlade o prenosu prava svojine na grad, navode iz tog medija i dodaju:

– Po projektu vazdušna luka imaće upravnu izgradu, pistu i toranj. Na pistu će moći da sleću avioni do 80 putnika.

Aerodrom će biti izgrađen na Štipljanskom putu, katastarske opštine Vinorač – Voljevče, na mestu sadašnjeg letilišta, udaljenog oko šest kilometara od centra grada. –

Tim povodom, gradske vlasti istakle su da su inostrana ulaganja uticala na izgradnju aerodroma:

– Strana ulaganja su uticala na ubrzan ekonomski, privredni i turistički razvoj grada, što je uslovilo i potrebu za izgranjom aerodroma koji bi, uz izgradnju nove komunalne delatnosti i sadržaja i osavremenjavanje postojećih, doprinelo daljnjem razvoju Jagodine i ovog područja, kao modernog, privrednog, kulturnog, turističkog i administrativnog centra Pomoravskog okruga. –

Kako podseća B92, Jagodina je do 1951. godine imala svoj aerodrom.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Ne

Jedno je imati aerodrom a drugo je uposliti njegove kapacitete. Veliki broj investitora ne znaci veliki broj aviona koji ce tu da slecu. Nis je blizu, Jagodina je mali grad.

Odgovori
bo

Lepo je da grad ima aerodrom, ali nepotrebna investicija. Grad koji se nalazi se na 1h od BEG i isto toliko od INI

Odgovori
Ja

Pogledajte gustinu aerodroma u bilo kojoj drugoj zemlji, balkanskoj, evropskoj, izguglajte američke aerodrome – svi su debelo ispred Srbije po tom parametru. Prema tome, tačno je da Jagodini nešto baš i ne treba betonska pista, ali ona ne treba ni Boru, ni Smederevu pa ih ti gradovi ipak imaju. Niko ne planira da u Bor sleću ATR-ovi, neće ni u Jagodini osim kao neka možda hitna alternativa, ali ako će da betoniraju pistu – izvolte. Ionako je Jagodina videla mnogo luđe i nepotrebnije investicije pa mu ovo dođe kao blesak iskrene racionalnosti. A i ne košta nešto mnogo.

Odgovori
BB

Problem aerodroma jeste što nemaju aviona… Ali u Jagodini se baš taj problem rješava :-)

u tekstu piše da će imati pistu za avion 80 putnika, ne piše da će imati i ostalu infrastrukturu. Dakle možda je ovo najava prve faze koja će dugo vremena takva i ostati, što će reći umjerena investicija za poslovne avione. A ovih 80putnika je više marketing…

Onda podržavam, možda to bude i dobro. Naravno sve zavisi i od dimenzionisanja investicije…

Ne

To da ne kosta mnogo reci onima koji dolaze po 3000 din pomoci.

Go

Slažem se sa ovim. Jagodini, naravno, ne treba međunarodni aerodrom. Ali, betonska pista može biti podstrek razvoju sportske, poljoprivredne i privatne avijacije. Ako se ima u vidu da se Aero East preselio u Jagodinu, ovo itekako ima nekog smisla, a ne bi me čudilo ni da je inicijativa došla baš odatle.

Tako da – od svih gluposti koje su napravljene u Jagodini, konačno nešto što ima nekog smisla.

JU

@jagodinax

A zašto u Bor ne bi sletao ATR, kao PSO? Koji je drugi efikasan način da se stigne iz Bora u Beograd? U iole sređenijoj zemlji ta linija bi postojala. Verujem da će Kinezi, novi vlasnici RTB-a, već postaviti to pitanje.

Do Jagodine, naravno, ne treba ništa slično, ali, za GA – zašto da ne.

П

Ју240, ето пословне прилике за Вас!!

Само напред!

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Djuka na: Besne su, mrze avione i sa vazduhoplovnim preduzetnicima vrte milione evra: Kako su lisice spasile srpsku generalnu avijaciju i pri tom slupale par letelica

i do sada je, samo u Srbiji, za to potrošeno 20,6 miliona evra prema EU kancelariji u Srbiji Interesantno, koliko godisnje potrosi RF ili PRC na slicne projekte?

28. Nov 2024.Pogledaj

Buck na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Mislim kako ta tvrdnja nije točna. Naime, radar je isti RBE2, no antena je ta koju je moguće promijeniti pa se tako u ovisnosti o prirodi misije ili dostupnosti antene na njega stavlja PESA ili AESA antena.

27. Nov 2024.Pogledaj

Djuka na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Cev da bi se uvulacila potrebna je odredjena mehanika i prostor kojeg za tako nesto u trupu nema. Jos je pri tome cilindricnog oblika, idealna da elektromagnetni talasi predju preko i vrate se tamo gde ne treba, radaru. Rafale prosto nije stealath letelica, jer ako se pazljivo pogleda ni jedan jedini senzor sem radara :-)…

27. Nov 2024.Pogledaj

Branko na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

"Na ovaj nivo će se nadograditi postojeći francuski Rafali F3R, ali se mora naglasiti da se na F4.1 mogu nadograditi samo avioni varijante F3R koji imaju AESA radar. " Da li to znaci da se hrvatski avioni ne mogu nagraditi na F4.1?

27. Nov 2024.Pogledaj