BEG airport status
[POSLEDNJA VEST] Prvi Erbasov H145M za Vojsku Srbije sleteo na Batajnicu Prvi javno prikazan, prvi isporučen. "14501" na ceremoniji primopredaje u Donevortu / Foto: Ministarstvo odbrane

[POSLEDNJA VEST] Prvi Erbasov H145M za Vojsku Srbije sleteo na Batajnicu

Kako Tango Six saznaje iz više izvora, prvi laki višenamenski helikopter H145M za RV i PVO Vojske Srbije sleteo je danas oko 14 časova na vojni aerodrom Batajnica. U pitanju je helikopter kojeg je šira javnost prvog i videla tokom posete ministra odbrane Srbije fabrici Erbasa u novembru prošle godine.

„14501“ je tako prvi od pet vojnih primeraka koji je isporučen Srbiji. Jutros je oko 11 časova poleteo iz Graca pod privremenom nemačkom civilnom registracijom rezervisanom za Erbas D-HADD.

Kako je Tango Six već ranije rekonstruisao, „14501“ biće namenjen za borbeno traganje i spasavanje. Od opreme ima FLIR-ov Star Safire 380HDC, TRAKKA far za traganje, dizalicu, fiksnu instalaciju za „fast-rope“ iskakanje i WSPS sistem, „makaze“ za sečenje naponskih i drugih kablova.

D-HADD je civilna registracija koju Erbas privremeno koristi za helikoptere koje testira nakon proizvodnje u Donevortu ili tokom letačke obuke mušterija u Mančingu / Foto: Ministarstvo odbrane
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

jo

Sjajna vest , BRAVO !!

Odgovori
Aq

Čestitam komšije,da Vas dugo i uspiješno služi,naravno, u miru.

ni

napokon

Odgovori
П

Заиста сјајна!!

Odgovori
Ho

Kako izmisljaju namene da ga obogalje u vojnom smislu.

Odgovori
Ho

Tj borbenom

jo

Neće ga obogaljiti ,sada ne valja ni glancer ispod čekića što se kaže o pa kakvi smo to ljudi u sve se razumemo a ništa ne znamo .

*j

Da smeta mi sto nov novcat vrhunski heli namene za potpuno izmisljenu potrebu. Sve bi bilo ok da su ih uzeli 20. Ajde ti meni objasni sta su to u Srbiji Borbena traganja i spasavanja? Nisam vanga,ali ocekujte cudesa vezana i za Mi35.Zivi bili pa videli.Da ne bude da nisam rekao!

Odgovori
**

Polako, kada se integriše Maljutka bice super!

Ni

@*jovan
Kakva crna Maljutka pa nece nju kacati. Bice naoruzani 70/80mm i 12.7mm

Ni

@**jovan
Progutah par slova u prethodnom komentaru. Bice naoruzani NRZ 70/80mm i kontejneri 12.7mm

Al

Naruceni su SAR helikopteri civilni, bice sve kako treba. Borbeno traganje i spasavanje zahtevaju AMPS i balisticku zastitu uz svu ostalu opremu.
Na helije koji imaju meteo-radar, nemoguce je integrisati AMPS, samim tim nemoguce vrsili „traganje i spasavanje“ u uslovima gde neko moze ugroziti taj helikopter. Pisao je jedan komentator na tu temu u proslom postu vezanom za H145m.
E sad sto ih nema 20….to je vec druga prica

Du

Pa ovo je u samom vrhu heli tehnike , bolje teško da može.. što se integracije UBS tiče, mislim da će se ići na integraciju sa domaćim vođenim raketama ALAS i RALAS,tako da svakako će biti odličan helikopter, prva nabavka nekog novog aparata unazad 30tak god, nije za pljuvanje

Ž

Прва набавка је ипак била 2016. када су стигла два Ми-17В-5. Јесте, пре тога смо имали Ми-8Т и Ми-17 али је верзија В-5 доста различита летелица.

Iv

i sta da su dovezli 20 juce?ko bi njima leteo i jos gore ko bi ih opsluživao u tolikom broju?imate li uopste predstavu koliko je lakse nabaviti letelicu nego odskolovati i obuciti posade?

Ho

Sve bi bilo ok da su narucili 20,pa da jedan ima takvu namenu.To sam hteo reci. Helikopter bes pasivne i aktivne zastite da traga u borbenim uslovima da razi u Srbiji? Svi su trebali da dodju sa miniganom na vratima i sa Hforce,i mogucnosscu da gadja sve moguce ciljeve,cak i policijski.A to dal cemo mi da zivimo u ratu ili tragamo za neki nsa je stvar!

zl

@*jovan Maljutka će se integrisati jedino na Gazele i Mi-17. Na H145 će se kačiti Pauk ili SALGR, i naravno NRZ i 12,7mm.

Bo

Bravo, svaka cast. Neka nam je sa srecom i da dobro sluze nasu vojsku. Predivne masine i kad jos stignu i ruski helikopteri bice to prava kombinacija istoka i zapada. A svaka cast i Tango six portalu na brzim informacijama.

Odgovori
De

Auuuu brate dočekasmo i taj dan… Prosto ne mogu da verujem. U zdravlju ga koristili !

Odgovori
Al

Vrhunska oprema, vrhunski heli. To je to, nema sta.

Odgovori
jo

Uz saglasnost i kroz njihova ispitivanja ERBAS dozvoljava stavljanje naših raketa i ostalog naoružanja dakle uporedo sa H145M možemo razvijati na višem nivou naša ubojita sredstva ,a što se tiče MI35M ne beri brigu imaće sve što treba kao i ovaj vrhunski helikopter , zar ti stvarno misliš da su naši oficiri nesposobni da ukažu na problem ako ga ima ccc ajde malo radosti ne samo pljuvačina i prepirka

Odgovori
Ho

Raketa ataka kosta 70.000 dolara,sta mislis kolko ce ih nabaviti? Tu je maljutka,nema brige.

Pa

Maljutka u najavi

Ho

Zato sam i aludirao na Mi35 i cudesa u najavi!

Be

Da pratite sve izjave, znali bi da se nova maljutka 2T5 ne sprema za H-145M nego samo za Gazelu i Mi-17V5.

Na H-145M se namerava nakaciti „Pauk“ ili mozda cak M-16D SALGR.

A za Mi-35M je predvidjeno rusko naoruzanje i mozda „Pauk“ i SALGR.

Znaci sto se tice vodjenog naoruzanja:

Gazela: Maljutka, Nova Maljutka 2T5, Pauk
H-145M: Pauk, SALGR
Mi-17V5: Maljutka, Nova Maljutka 2T5, Pauk, SALGR
Mi-35M: Ataka (i mozda Pauk i SALGR)

…a ne vodjeno naoruzanje za helikoptere ce biti u glavnom S-8.

Mi

Strava su, odličan izbor. Neka im je sa srećom i nek služe narodu.
Mogu misliti koliko se naših pilota penzionisalo i nije dočekalo ovaj dan. Velika motivacija za mlade pilote. A tek kad stignu 35tice..
Isto želim i našim mladjim Mig-29 pilotima.

Odgovori
Al

Motivacija je bojim se 1. plata 2. medjuljudski odnos, a kako cujem od tih ljudi tamo, to je jos uvek jako jako lose uz neke izuzetke. tipa Tigrovi, za njih cujem uvek sve najbolje, za Bataju ne bas.

Mi

Naravno za plate, to stoji. Govirim čisto o opremi sa kojom rade i lete. Ne samo što su novi već nego su iz tehnološkog vrha.
🍻

Al

To svakako. Istinski su fenomenalne masine.

С

Браво!!!!!!
Најзад је почела реализација осавремењавања РВиПВО и Војске Србије.
Нека служи сврси.

Odgovori
En

Helikopter je vrhunski. Mora se kupiti jos PVO sistem pa da se predje na opremanje kopnene vojske…

Odgovori
ID

Odlično, najzad 21. vek u srpskoj avijaciji.
Nadam se da će doći i u PVO.

Odgovori
Do

Cestitke nasem RV i PVO!
Samo napred da ih u miru koristimo na opste dobro!
I da nabavimo jos dobre vazduhoplovne tehnike!

Odgovori
*J

*Jovan Kurda ima 40 miliona al nemaju državu. Haha Lakse nama odskolovati nego kupiti.

Odgovori

@Aquila

Hvala, komšija.

Odgovori
ID

Ekskluzivne slike ima Informer, pretpostavljam…

Odgovori
en

Fenomenalno,samo neka pristižu…

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Perko na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

Pravimo i sad avione šta je sporno? Ovo je ulaznica kod konkretnih zahtevnih proizvođača. Ako se Utva pokaže pouzdanom praviće i više pozicija jer nakon raspada dogovora sa Nemačkom oko FCAS, Francuska mora da pravi mrežu kooperanata za budućnost. Pa i nekadašnji posao sa Boingom nije pravio čitav Džambo džet u Utvi nego vrata i…

22. Jun 2026.Pogledaj

Miodrag na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

Mnogi ovde ne čitaju ovu vest korektno. Proizvodnja negde mora započeti, pa makar to bila i municijska kutija sa vodećim koridorom za municiju. Kada ovo povežeš sa Catia aplikacijom, sa kojom sam intimno upoznat (F1), čije licence uopšte nisu jeftine, to vodi ka zaključku da će se vremenom još ponešto proizvoditi u Srbiji povezano sa…

22. Jun 2026.Pogledaj

Посматрач na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

@Mile Јасно стоји да је ово почетак. Ако се добро покажемо добићемо још делова за Рафале, а могло би се видети и какви делови за Фалконе. Оно што је овде најбитније јесте побољшање репутације Утве. Утва је сад предузеће које опет сарађује са светски познатим произвођачима авиона, што може отворити даља (Аирбусова и Боингова) врата…

22. Jun 2026.Pogledaj

Посматрач na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

@Ilija А Утва је иначе реномирани произвођач авионских делова, која није нити бомбардована, нити санкционисани, нити је доживела одлив стручне радне снаге, па може да тражи крило да производи. Наша реалност је таква каква је. Крећемо испочетка са кутијом, надамо се да ћемо добити ускоро још које делове, и по мени најбитније, угурати се и…

22. Jun 2026.Pogledaj

Vladimir na: Transportni avion A400M postaje i leteći komandni centar u francuskom ratnom vazduhoplovstvu

Dupe, Prestanite da pisete gluposti. Kicma kineskog ratnog vazduhoplovstva je J-16 (poboljsani SU27/30), a tu ulogu ubrzano preuzima J-20 stealth model, koji je izvorno kineski. Ostatak flote cini J-10(poboljsani F-16), a njega upravo pocinje da zamenjuje J-35, takodje potpuno kineski. Ruskih aviona su kupili u desetinama komada i danas se vrlo ograniceno koriste. Sto se…

22. Jun 2026.Pogledaj