Albanija dodelila posao kompaniji „Elbit Systems“ za osnivanje nove Vazduhoplovne akademije i obuku vojnih i civilnih pilota

1. maj 2025

[NAJAVA] AIRVG 2025: Zagrebački aero-miting ove godine sa bogatijim programom i inostranim gostima, demo-Rafal francuskog RV jedan od gostiju

29. apr 2025

Indija postaje prvi inostrani korisnik palubne verzije Rafala

28. apr 2025

[ANALIZA] Vreme je da se zamene Utve-75: Šta bi Srbiji na tržištu školskih aviona moglo biti zanimljivo?

28. apr 2025

[POSLEDNJA VEST] Hrvatskoj isporučen poslednji Rafal, kompletirana eskadrila sa 12 aviona

25. apr 2025

Srpski MiG-ovi 29SM+ prvi put prikazani sa ruskim protivradarskim raketama H-31P

22. apr 2025

Makedonsko ratno vazduhoplovstvo dobilo novog komandanta, Skoplje se priprema za ponovne pregovore o sporazumu vrednom 249,9 miliona evra za helikoptere AW169M i AW149

21. apr 2025

Novi komandant RV i PVO Vojske Srbije je general-major Brane Krnjajić

18. apr 2025

Ministarstvo finansija uplatilo drugu ratu za kupovinu Rafala

17. apr 2025

[NAJAVA] Zagrebački aero-miting AIRVG održaće se 10. maja

15. apr 2025

Turska šalje Bosni i Hercegovini donacije naoružanja i vojne opreme, na spisku helikopteri i besposadne letelice

15. apr 2025

[REPORTAŽA] Tango Six na vazduhoplovnoj vežbi „Iniohos 2025“: Vojno-vazduhoplovna egzotika sa Bliskog istoka i Azije, među posmatračima i Srbija

14. apr 2025

ASDA 2025: Makete hrvatskih Rafala ponovo naoružane samo MICA-ma i Hamerima, Turska nudi veće besposadne letelice

10. apr 2025

„Ohio Air National Guard“ delegacija posetila RV i PVO, saradnja u oblastima bezbednosti letenja i održavanju letelica

8. apr 2025

Filipinima ponovo odobrena kupovina borbenih aviona F-16, Kolumbija izabrala švedski Gripen

4. apr 2025

[POSLEDNJA VEST] Republici Srpskoj isporučen treći helikopter Ansat

3. apr 2025

Prve fotografije: Bugarskoj isporučen prvi borbeni avion F-16

3. apr 2025

[ANALIZA] Planovi za naoružavanje srpskih Rafala: Domaća vazduhoplovna ubojna sredstva u razvoju

2. apr 2025

Slovenačka kompanija AFormX razvila VR i XR simulatore za PC-9 i AS532: Slovenačko ratno vazduhoplovstvo prvi korisnik

1. apr 2025

Politička neizvesnost u odnosima Evrope i SAD kao prilika za dodatne narudžbine francuskih borbenih aviona Rafal

29. mar 2025
Severna Makedonija dobija američku donaciju besposadnih sistema Raven i Puma
Šest različitih sporazuma između SAD i S. Makedonije podrazumeva isporuku naoružanja i vojne opreme vredne 26,5 miliona američkih dolara / Foto: Makedonsko Ministarstvo odbrane

Severna Makedonija dobija američku donaciju besposadnih sistema Raven i Puma

Vlade Sjedinjenih Američkih Država i Severne Makedonije dogovorile su donaciju za Armiju Republike Severne Makedonije (ARSM) koja sadrži 5 besposadnih sistema, izjavio je makedonski ministar odbrane Vlado Misajlovski 16. januara u intervjuu datom lokalnom mediju Kurir.

Misajlovski je kazao da će besposadni sistemi imati dolet od 10 km i 20 km i da će biti deo šireg paketa koji će biti regulisan sa šest različitih međuvladinih (G-to-G) sporazuma koji imaju ukupnu vrednost od 26,5 miliona dolara, što će takođe uključiti i transfer lakog pešadijskog naoružanja makedonskoj vojsci u količinama koje bi zamenile preko 50% trenutnog sovjetskog pešadijskog naoružanja malog kalibra.

Isporuka dogovorenog biće obavljena tokom narednih godina / Foto: Makedonsko Ministarstvo odbrane

Iako nije otkrio mnogo detalja o sadržaju američke donacije, Misajlovski je rekao da su pomenuti „G-to-G“ sporazumi nedavno prošli kroz Komisiju za odbranu i bezbednost u makedonskom Sobranju koja je dala zeleno svetlo da ih vlada u Skoplju potpiše.

Ministarstvo odbrane Severne Makedonije je međutim više o sadržaju očekivane američke donacije govorilo za „Janes“:

– Šest novih „G-to-G“ sporazuma uključuju male besposadne letelice (dronove) „AeroVironment Raven“ (doleta 10 km) i „AeroVironment Puma“ (domet veze 20 km) pored streljačkog oružja malog kalibra i dodatne opreme, individualne opreme i municije, mogućnosti sajber odbrane i „Joint Conflict and Tactical Simulation“ (JCATS) softver, sve za upotrebu u Lakoj pešadijskoj borbenoj grupi ARSM. – detaljnije je objasnilo Ministarstvo odbrane za ‘‘Janes‘‘ 24. januara, dodajući da će proizvodnja pomenutih bespilotnih sistema početi „nakon što povezane „G-to-G“ sporazume potpišu i američke i makedonske vlasti“ sa isporukom Severnoj Makedoniji „u narednim godinama.“

Komentarišući druge aranžmane koje Severna Makedonija trenutno ima sa SAD, Misajlovski je takođe rekao da će prvi primerci borbenih vozila pešadije General Dynamics Land Systems (GDLS) Stryker 8×8 stići u zemlju krajem januara i da će svih 42, zajedno sa preostalih 58 vozila Oshkosh JLTV 4×4 (kako bi se kompletirala narudžbina od 96 Joint Light Tactical Vehicles) stići do kraja 2025. godine.

Makedonija od 2013. već koristi mini besposadne letelice RQ-11A / Foto: Makedonsko Ministarstvo odbrane

Makedonska vojska korisnik je sistema „AeroVironment“ RQ-11A Raven A od avgusta 2013. godine, činjenica koja će svakako pomoći lakšem prelazu ARSM na moderniji „AeroVironment“ RQ-11B Raven B koji je sada planiran za isporuku, najverovatnije 2026. godine.

Mnogo veća letelica „AeroVironment“ RQ-20 Puma sa do 3 sata autonomije leta i 20 km dometa (koji se može produžiti na 60 km korišćenjem LRTA sistema antene za komandovanje i upravljanje dugog dometa) obezbediće nove mogućnosti ARSM.

Dogovorena isporuka nove američke opreme ARSM, uključujući bespilotne sisteme i nova oklopna vozila 8×8 i 4×4, tempirana je da se desi tokom planirane inspekcije/procene Lake pešadijske borbene grupe ARSM koju će 2026. izvršiti NATO. U međuvremenu, Severna Makedonija nastavlja da povećava svoj godišnji budžet za odbranu koji za 2025. godinu iznosi 329 miliona evra, od čega je preko 32%, ili preko 106 miliona evra (18 miliona evra više nego u 2024.) namenjeno za modernizaciju i opremanje ARSM.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor